Marzenie Celta

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Przez Kongo i Amazonię w głąb ludzkiej duszy

2020 52 51

Pilch uważał, że Llosa jest pisarzem trzeciorzędny. A ja uważam, że to Pilchowi właśnie należy się ten tytuł. Llosa to mistrz.

Bardzo ponura i przygnębiająca książka.Nie mam zamiaru jej omawiać, bo dostatecznie wielu to już zrobiło.Talent Autora sprawia,że na długo zapada w pamięć. Jeśli miałbym przekazać swoje uwagi, to powiedziałbym,że opisane okrucieństwa i okropności dominują nad literackim przekazem i sprawiają,że książka jawi się bardziej jako akt oskarżenia i opis zbrodni, niż literackie dzieło.

Na półkach: , , , , , , , ,

Biograficzna powieść peruwiańskiego noblisty o uszlachconym brytyjskim Irlandczyku, który chciał niepodległości dla swojego kraju.
Mario Vargas Llosa połączył wszystko w jedną powieść, napisaną prostym, lecz bardzo obrazowym językiem. Podwójna, naprzemienna narracja z jednej strony pozwala poznać chronologicznie najważniejsze etapy w życiu bohatera, a z drugiej jego refleksje o przeszłości i nie tylko, poczynione w 1916 roku.
Geograficznie akcja powieści przeskakuje z Irlandii, poprzez Anglię i Belgię do Konga (belgijskiego), peruwiańsko-kolumbijskiej i brazylijskiej Amazonii, Barbadosu, USA i Niemiec z małym, ale istotnym przystankiem w Norwegii. Zaś problemowo stykamy się z rabunkową eksploatacją dorzecza Kongo, wyzyskiem i eksterminacją rdzennej afrykańskiej ludności, równie nieekologicznym pozyskiwaniem kauczuku w Amazonii i wyniszczaniem w związku z tym lokalnej ludności indiańskiej (rdzennej południowoamerykańskiej, zgodnie z obecną terminologią) oraz zmuszaniem jej do niewolniczej pracy, kolumbijsko-peruwiańskim sporem terytorialnym a wreszcie z walką narodowowyzwoleńczą Irlandczyków przeciwko Imperium Brytyjskiemu i I wojną światową. Na to wszystko nakłada się jeszcze tematyka obyczajowa, zarówno wówczas jak i dziś budząca emocje. A wszystko w towarzystwie całego szeregu autentycznych i historycznych postaci, ze wszystkich omawianych krajów jak i pojawiających się w sekretnych pamiętnikach bohatera.
Autor miał zatem niewielki margines dla własnej wyobraźni, która musiała poruszać się wyłącznie pośród autentycznych wydarzeń, postaci i źródeł. Mimo to poradził sobie znakomicie, tworząc ciekawą i wciągającą fabułę oraz budując odpowiednią motywację działań historycznych postaci. Dzięki temu książka nie daje o sobie zapomnieć po zakończeniu lektury i zachęca do pogłębienia wiedzy o wszystkich opisanych w niej wydarzeniach i ich głównych uczestnikach.

Roger Casement, bo o nim mowa, wspominany m.in. przez znającego go osobiście Josepha Conrada, posiadał życiorys nadający się na kilka książek, zarówno sensacyjnych, podróżniczych, przygodowych, historycznych a nawet specyficznie obyczajowych....

Roger Casement, bohater, zdrajca, kolaborant, bojownik o przestrzeganie praw człowieka, patriota, dewiant? Czy wszystko w jednym? Ciekawa historia jednak czegoś mi tu brakowało i... nie umiem powiedzieć czego.

Czytając Marzenie Celta doznajemy ogromnego wstrząsu i potwierdzenia faktu, jaką bestią potrafi być człowiek, gdy opanuje go żądza zysku. Całkowity brak współczucia i empatii, zanik jakichkolwiek wartości moralnych i człowieczeństwa to motyw przewodni tej jakże szokującej powieści.

Irlandczyk walczący o wolność swojego kraju zostaje wciągnięty w wir niesamowitych i nieprzewidywalnych wydarzeń podczas swojego pobytu w koloniach Konga i Amazonii. To czego jest świadkiem na zawsze zmienia go jako osobę i jego widzenie świata. Początkowo zwykła ludzka naiwność i wiara, że władze pomogą i rozprawią się z bestialskim okrucieństwem i nieludzkim traktowaniem tubylczej ludności zmienia się w niechęć czy wręcz nienawiść do tzw. cywilizowanego świata.

Sam bohater też nie do końca krystaliczny w swoim zachowaniu czy przekonaniach ulegający różnym pokusom i żądzom przechodzi ogromną transformację, ale ból i żal na widok nieludzkiego zachowania na zawsze odciska w nim swoje krwawe piętno.

Przepiękne opisy przyrody, niezwykła plastyczność w ukazaniu bogatej i niespotykanej nigdzie indziej natury przeplatają się z dramatyczną historią ukazującą tragizm zwykłych ludzi, ich cierpieniem i wyzyskiem. Homo homini lupus, tak w skrócie można spuentować tą historię.

Serdecznie polecam.

Jestem oszołomiony. Niesamowicie ważna powieść stawiająca pytania o przyczynę zła na poziomie społeczeństwa i jednostki. Klasyczna, wielowątkowa powieść z mnogością postaci i miejsc akcji. Stylem i narracją przypomina reportaż czy nawet dziennik, co nie dziwi, gdyż główny bohater powieści - Roger Casement to postać jak najbardziej historyczna. Podoba mi się sposób, w jaki Llosa kreśli swojego bohatera. To idealista, ale nie heros. Casement walczy dla innych, dla własnego kraju, a jednocześnie nie potrafi radzić sobie z własnymi ułomnościami i słabościami. To moje trzecie spotkanie z twórczością Llosy. Za każdym razem byłem zachwycony. "Marzenie Celta" to mocny kandydat do osobistej listy książek ulubionych.

Topornie się czyta, jednak historia jest dosyć ciekawa

Topornie się czyta, jednak historia jest dosyć ciekawa

Jak to u LLosy, książka wielowątkowa i tym razem przeładowana. Dwa wspaniałe wątki, o Kongu i Amazonii przytłoczone wątkiem irlandzkim, a to tylko główne wątki. Niestety ale autor pogubił się w tym ostatnim, moim zdaniem. Dałbym 9 gwiazdek, gdyby książka była o 1/3 krótsza.

Zbyt klasyczna. Przy "Jądrze ciemności", choć nieporównywanie mniejszym objętościowo, wypada o wiele gorzej. Brakuje odpowiedniego języka do opisania ówczesnego świata. Z książki wychodzę dziwnie obojętny.

Bardzo dobra książka. Poczułam wielką satysfakcję po zapoznaniu się z nią. To nie tylko znakomita lektura, ale także świetne, przystępne źródło informacji na temat fragmentu historii Irlandii oraz jednego z bohaterów jej wyzwolenia.

Video

Video