Piętaszek czyli Otchłanie Pacyfiku

Tłumaczenie: Maria Gawryś, Cezary Gawryś
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Kieszonkowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Vendredi ou Les limbes du Pacifique
83-06-02529-6
piętaszek, pacyfik
estr

Książka "Piętaszek, czyli otchłanie Pacyfiku" obficie czerpie z tradycji literackiej. Na motywach powieści Daniela Defoe Tournier osnuł powiastkę zawierającą całe bogactwo stanów psychicznych wywołanych samotnością oraz przemian, jakie w nich następują wraz z pojawieniem się drugiego człowieka.

Rozgardiasz | 2013-11-05

Jak napisał Patrick Chamoiseau, Robinson u Defoe cywilizuje siebie i innych, zaś Robinson Tournierowski humanizuje siebie oraz innych. Tournier uwypukla najciemniejsze procesy biologiczne i psychologiczne, którym poddany jest główny bohater, Robinson Crusoe. Uzupełnia tym samym ideę Daniela Defoe. Następuje także kompletna transwaloryzacja relacji Piętaszka i Crusoe: teraz to Robinson jest zależny od dzikiego młodzieńca. Arcydzieło postkolonializmu, jedna z najlepszych powieści XX wieku.

sowidyl | 2016-10-23
koszałekopałek | 2016-10-08