Ofiara

Okładka książki Ofiara Saul Bellow
Okładka książki Ofiara
2012-01-01
2012-01-01
Lech Czyżewski

W twierdzy

Powieść napisana w 1947 roku przez Saula Bellowa, laureata Nobla z 1976r.
Spora dawka psychologii. Pokazuje, jak łatwo manipulować i być manipulowanym.
Główny bohater, to ok. czterdziestoletni Asa Leventhal, mieszkaniec Nowego Jorku, pochodzenia żydowskiego. Pracuje w redakcji w jednym z wydawnictw. Pozycję, jaką osiągnął w życiu zawodowym sam sobie wywalczył i wypracował. Prowadzi stabilne życie, jest żonaty.
"Wobec wszystkich ludzi, z wyjątkiem Mary był zwykle szary i obojętny, na pozór taki jak jego ojciec, ale ta szorstkość, gdy się jej dobrze przyjrzeć, wynikała jedynie z niedbalstwa. Jeśli człowiek nie chciał zawracać sobie głowy ludźmi, znajdował sposób, by trzymać się od nich z dala. Cóż, świat był ruchliwym miejscem - przyglądał się budynkom, bankom i biuro w ich swobodnej martwocie...".
Ta monotonia w życiu Asy, nagle zostaje naruszona. Jego żona wyjechała do matki, a on pozostaje sam na sam z upalnym miejskim latem. Dwa zdarzenia powodują, że poczucie pewności i spokoju znikają.
Choroba bratanka, wymagająca jego pomocy bratowa, z uwagi na nieobecność brata - to jedno.
Drugie, to nagłe pojawienie się dawnego znajomego Allbee'ego, który się stoczył, a winą za swoje niepowodzenie obarcza właśnie Leventhala. Oskarża go, że przez niego stracił pracę, pieniądze, żonę, całe swoje życie. Zaczyna go nękać, prześladować, ingerować w jego prywatność. Nie zna granic. Jak to odbiera i co czuje Leventhal? Nienawidzi go, ale zaczyna się czuć coraz bardziej osaczony, zagrożony, ale w końcu też i winny. Czy ulega jego szantażom, prośbom? Rozpoczyna się między nimi dziwna, niezdrowa, pełna napięcia relacja. Kto okaże się tytułową ofiarą?
To opowieść o prześladowaniu, manipulacji, niepokoju i o życiu przeciętnego człowieka. Czujemy napięcie, smutek, ale i melancholię.
A to wszystko się dzieje podczas upalnych dni lata w Nowym Jorku.
Ogólnie książka niełatwa, może wydać się trochę monotonna czasami. Duszna, ciężka, jak to lato. Ale temat aktualny.

Powieść napisana w 1947 roku przez Saula Bellowa, laureata Nobla z 1976r.
Spora dawka psychologii. Pokazuje, jak łatwo manipulować i być manipulowanym.

Upał i zaduch Nowego Jorku wylewał się chyba z każdej przeczytanej strony. I jeszcze pytanie które główny bohater zadaje sobie i nam. Kim jestem... przyjdzie taki moment że i ja siebie zapytam spacerując po moich ulicach. Wprawdzie nie będzie to Manhattan ale i ja nie jestem J. Głowackim, więc nie powinienem zamartwiać się takim "kłopotem". Dla miłośników Bellowa lektura obowiązkowa.

• Nobliści
  • Literatura amerykańska