Ofiara

Oficjalne recenzje i

W twierdzy

4075 263 108

Na półkach: , , , ,

Powieść napisana w 1947 roku przez Saula Bellowa, laureata Nobla z 1976r.
Spora dawka psychologii. Pokazuje, jak łatwo manipulować i być manipulowanym.
Główny bohater, to ok. czterdziestoletni Asa Leventhal, mieszkaniec Nowego Jorku, pochodzenia żydowskiego. Pracuje w redakcji w jednym z wydawnictw. Pozycję, jaką osiągnął w życiu zawodowym sam sobie wywalczył i wypracował. Prowadzi stabilne życie, jest żonaty.
"Wobec wszystkich ludzi, z wyjątkiem Mary był zwykle szary i obojętny, na pozór taki jak jego ojciec, ale ta szorstkość, gdy się jej dobrze przyjrzeć, wynikała jedynie z niedbalstwa. Jeśli człowiek nie chciał zawracać sobie głowy ludźmi, znajdował sposób, by trzymać się od nich z dala. Cóż, świat był ruchliwym miejscem - przyglądał się budynkom, bankom i biuro w ich swobodnej martwocie...".
Ta monotonia w życiu Asy, nagle zostaje naruszona. Jego żona wyjechała do matki, a on pozostaje sam na sam z upalnym miejskim latem. Dwa zdarzenia powodują, że poczucie pewności i spokoju znikają.
Choroba bratanka, wymagająca jego pomocy bratowa, z uwagi na nieobecność brata - to jedno.
Drugie, to nagłe pojawienie się dawnego znajomego Allbee'ego, który się stoczył, a winą za swoje niepowodzenie obarcza właśnie Leventhala. Oskarża go, że przez niego stracił pracę, pieniądze, żonę, całe swoje życie. Zaczyna go nękać, prześladować, ingerować w jego prywatność. Nie zna granic. Jak to odbiera i co czuje Leventhal? Nienawidzi go, ale zaczyna się czuć coraz bardziej osaczony, zagrożony, ale w końcu też i winny. Czy ulega jego szantażom, prośbom? Rozpoczyna się między nimi dziwna, niezdrowa, pełna napięcia relacja. Kto okaże się tytułową ofiarą?
To opowieść o prześladowaniu, manipulacji, niepokoju i o życiu przeciętnego człowieka. Czujemy napięcie, smutek, ale i melancholię.
A to wszystko się dzieje podczas upalnych dni lata w Nowym Jorku.
Ogólnie książka niełatwa, może wydać się trochę monotonna czasami. Duszna, ciężka, jak to lato. Ale temat aktualny.

Powieść napisana w 1947 roku przez Saula Bellowa, laureata Nobla z 1976r.
Spora dawka psychologii. Pokazuje, jak łatwo manipulować i być manipulowanym.

Na półkach: , , , ,

Czytając książkę ulubionego autora, cieszę się kiedy natrafiam w niej na rekomendację lektur. Dzięki Trumanowi Capote poznałam Wille Cather, w ciemno kupiłam kilka jej książek i jestem oczarowana. Z kolei Philip Roth, w którym zaczytuję się ostatnio, zachwyca się "Ofiarą" Saula Bellowa. Autora znałam, o książce nie słyszałam. Jak wielka była moja radość, gdy w ulubionym dyskoncie książkowym znalazłam właśnie tę pozycję i to w okazyjnej cenie. Jest to historia Asy Leventhala, który spotyka znajomego sprzed lat, Kirby'ego Allbee, wprowadzającego chaos w jego pozornie uporządkowane życie.

W czasie lektury „Ofiary” w okresie zimowym, nie tęsknię do lata. Autor w sposób namacalny opisuje sierpniowy upał w mieście, nieprzyjemny i uciążliwy. Ciężkie powietrze, dosłownie nie ma czym oddychać, ubranie oblepia skórę i człowiek marzy o powiewie chłodnego wiatru. Temperatura pełni kluczową rolę, opisuje stan ducha bohatera, słomianego wdowca, nieporadnego bez swej żony. Pojawiają się kolejne problemy, które osaczają go niczym parne powietrze, nie ma od nich wytchnienia. Nawet burza nie przynosi ukojenia, tylko potęguje niepokój.

Po raz pierwszy mam do czynienia z powieścią Bellowa, w której główny bohater nie jest rozwodnikiem. Mało tego, jest szczęśliwym mężem, z utęsknieniem oczekującym powrotu ukochanej. Otóż żona wyjechała na dłużej do matki, przez co kolejnemu z bohaterów autora przychodzi zmagać się z samotnością. Wydaje się, że pisarz lubi pozostawiać kreowanych przez siebie mężczyzn samym sobie, bez kobiecego wsparcia przychodzi im walczyć z przeciwnościami. Gdyby Mary, żona Leventhala była przy nim, wydarzenia potoczyłyby się inaczej.

Autor opisuje mechanizmy ludzkiej psychiki. Asa miota się, nie potrafiąc poradzić sobie z problemami. Brak mu pewności siebie i dystansu, niezbędnych do prawidłowej oceny zaistniałej sytuacji. Obserwujemy ewolucję postaci, widzimy jak wydarzenia z dzieciństwa i z młodości wpłynęły na charakter bohatera i w rezultacie, na jego zachowanie w obliczu konfrontacji z dawnym znajomym. Dodajmy do tego upał, wyjazd żony oraz problemy rodzinne.

W „Ofierze” ukazany jest ciekawy obraz antysemityzmu i mieszczańskich uprzedzeń. Dla Allbee'go oczywistym jest, że istnieje żydowska klika, towarzystwo wzajemnego wsparcia, w którym jeden Żyd pomaga drugiemu. Tak został wychowany, w ten sposób tłumaczy swoje niepowodzenia, uważa, że „oni” dbają tylko o siebie. Swoje rasistowskie poglądy przedstawia jako coś oczywistego, nie wstydzi się ich. Asa jest według niego godnym przedstawicielem swojej rasy. Czy Allbee jest oślepiony przez uprzedzenia, czy jednak Leventhal ma sobie coś do zarzucenia?

Saul Bellow w ciekawy sposób zobrazował konflikt, który wziął się z niczego. Widzimy jak, tracąc dystans, można patrzeć na tę samą sprawę zupełnie inaczej, niż osoby postronne. Jak istotny bywa kontekst sytuacji, jak jedno wypowiedziane zdanie może zmienić komuś życie. „Ofiara” jest jedną z pierwszych książek autora, widać w niej przebłyski przyszłego literackiego kunsztu. Dla fanów pisarza pozycja obowiązkowa.

Upał i zaduch Nowego Jorku wylewał się chyba z każdej przeczytanej strony. I jeszcze pytanie które główny bohater zadaje sobie i nam. Kim jestem... przyjdzie taki moment że i ja siebie zapytam spacerując po moich ulicach. Wprawdzie nie będzie to Manhattan ale i ja nie jestem J. Głowackim, więc nie powinienem zamartwiać się takim "kłopotem". Dla miłośników Bellowa lektura obowiązkowa.

Dodaj cytat z książki Ofiara