Stan zawieszenia

Okładka książki Stan zawieszenia Saul Bellow
Okładka książki Stan zawieszenia
Saul Bellow Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Współczesna Proza Światowa literatura piękna
Współczesna Proza Światowa
Dangling man
Państwowy Instytut Wydawniczy
1984-01-01
1984-01-01
Teresa Lechowska
powieść amerykańska

bardzo dobra lektura, pełna sarkazmu, ironii, niecodziennych zdarzeń i powaznych rozważań w komediowej formule. polecam, mimo że po 5 stronach nie chciało mi sę tego czytać, po 30 już widziałem, że skończę i dam wysoką ocenę!

Coś dla fanów autora. Relacja ze zmagań z samym sobą w dosyć nienaturalnej sytuacji "zawieszenia", w jakiej znalazł się bohater. Być może nie jest to książka pierwszego wyboru, jeśli chodzi o Bellowa, ale kto lubi go za intelektualne i na pierwszy rzut oka niezbyt porywające rozkminy, będzie zadowolony

Książka z gatunku tych, które opowiadają o tym co się kotłuje w głowie z pozoru zwykłego człowieka. Główny bohater staje się rozdarty pomiędzy obowiązkami, a całkowitą wolnością. Z czasem zaczyna kwestionować całe swoje życie, swoje przyjaźnie i małżeństwo. Niczym z Sartre'owskiego strachu przed wyborami, Joseph stacza się powoli w otchłań mizantropii.

Pozycja stawia ciekawe pytania w głowie czytelnika. Czy cele egzystencji są inherentne, czy są narzucane przez społeczeństwo? Czy da się odrzucić świat i nie popaść w szaleństwo? Łatwiej się buntować przeciw czemuś, czy poddać się torowi rzeczy? Powieść nie daje odpowiedzi, koniec jest tak naprawdę jednym z wielu.

Ciekawy zabiegiem jest to, że relacje przedstawione w historii nie są karykaturalne, lecz całkowicie normalne. Może dlatego wzmaga się uczucie niepokoju u czytelnika i protagonisty - skoro te zażyłości są zwyczajne, dlaczego mamy chęć buntu wobec nich? Można dojść do wniosku, że zasady jakie sobie nadajemy to nic innego jak "obłąkańcze dewizy".

Pozycja stawia...

myślałam, że czytanie tej książki wprowadzi mnie w stan depresyjny, ale tak się nie stało. z początku wpadłam w stan zawieszenia - nie można tego nazwać inaczej :)
rozważania o ludziach i tym co w nich siedzi zawsze mnie pociągały. tu oprócz tego jest nieco zwyczajnej życiowej akcji.

Stary nudny Bellow...

Stary nudny Bellow...

Godna uwagi, wprost znamienna dla twórczości Bellowa, dekadencja. Notabene w moim odczuciu książka właśnie na wieczory bez perspektyw.

• Nobliści
  • Literatura amerykańska