Siedem grzechów głównych

Wydawnictwo: tCHu doM wYdawniczy
Sedam smrtnih grehova
Pavić Serbia Erotyka
tomthumb

Liczni w Polsce wielbiciele „Słownika chazarskiego” z satysfakcją powitają wydanie nowej powieści Milorada Pavicia, dzięki której będą mogli nie tylko znów zanurzyć się w kreowanej w tak niezwykły – znany ze „Słownika” – magiczny sposób fabule, ale nawet znów spotkać się z niektórymi jego bohaterami. „Siedem grzechów głównych” to książka pełna zdumiewających wizji, rzeczywistości odwołującej...

„Siedem grzechów głównych” to książka pełna zdumiewających wizji, rzeczywistości odwołującej się do Boscha i Chagalla, przesyconej senną poetyką i niepokojącym erotyzmem. Zaskakujące jest przede wszystkim to, co okazuje się treścią siedmiu – ukazywanych kolejno w toku rozwoju fabuły – aktów grzechu. Uważna lektura – jak zawsze w książkach Pavicia – przysparza Czytelnikowi zarówno wyrafinowanej przyjemności, jak i pożytku – utwór zawiera bowiem przesłania płynące nurtem skrytym pod jego powierzchnią. Pamiętać trzeba o wadze, jaką przywiązuje autor do wielu – można powiedzieć – alchemicznych rekwizytów, jak choćby do tajemniczego, magicznego zwierciadła, które spina ze sobą siedem historii składających się na powieść.

źródło opisu: Dom Wydawniczy tCHu, 2007

źródło okładki: http://www.tchu.com.pl

tivrusky | 2014-11-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 18 listopada 2014

Siedem grzechów głównych to moje pierwsze spotkanie z Miloradem Pavićem, któremu niemalże udało się mnie do siebie przekonać - głównie za sprawą dwóch ostatnich utworów, wyraźnie wybijających się ponad swoich poprzedników.

Dostajemy siedem opowiadań - w zamyśle odpowiadających siedmiu grzechom głównym. Te pojawiają się tutaj jednak jako luźne wtrącenia, tło opowiadań, nie wywierając niestety znacznego wpływu na ich treść. Po przeczytaniu opisu, nastawiłem się na głęboką podróż, mistyczną i magiczną, pełną symboli i ukrytych znaczeń, te jednak znikają już w pierwszych zdaniach, pierwszego z opowiadań: "...otworzyła swoją jedwabną wieczorową torebkę i wyjęła z niej członek męski z różowego kauczuku" - mowa o piętnastoletniej bohaterce, chwalącej się swymi DOKONANIAMI przed dziesięcioletnią siostrą. Dalszych fragmentów cytował nie będę - po prostu mi wstyd. Niesmak odczuwałem przez kilka kolejnych tekstów. Tekstów, nie niosących z sobą ciekawej i odkrywczej treści - magia pojawiała...

Klaudyn | 2013-12-08
Przeczytana: grudzień 2013

Książka, która pozwala przenieść się w zupełnie inną, cudowną rzeczywistość. Wspaniały styl, czytając zupełnie zapominałam, że jadę tramwajem, a wokół mnie szaro i ponuro.
Dziękuję Panie Miloradzie, chcę więcej!

Mel | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

nie porywa. nie trzyma w napięciu. zawiewa nudą.
autor miesza przedmioty współczesne z jakimiś średniowiecznymi (np. komputer z kałamarzem) przez co czytelnik kompletnie nie jest w stanie stwierdzić w której czasoprzestrzeni rozgrywa się akcja. są poruszone tematy np. dziecka z próbówki! (w sam raz na czasie tematyka ;) ).
fabuła jest kompletnie nielogiczna i nie ma nic wspólnego z grzechami głównymi. jeśli ktoś pożyczył/kupił tę książkę licząc, że poczyta mądrości dotyczące tej tematyki lub opowiadań, które będą krzyczały tymi grzechami to niestety się zawiedzie.

ja daję dużego minusa i cieszę się, że książka jest dość krótka, bo dzięki temu nie zmarnowałam na nią zbyt wiele czasu. wychodzę z założenia, że sumiennie i rzetelnie można ocenić książkę tylko wtedy, gdy przeczyta się ją od pierwszej do ostatniej strony.

PGrudzien | 2016-06-03
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Oceniam ją na dobrą, ponieważ książka ta bardzo mnie zaintrygowała. Natomiast pojawiło się w niej wiele "z nie wiadomo skąd" wziętych wątków, w których ciężko było odnaleźć jakikolwiek sens, a pojawiał się brak logicznego myślenia. Mimo to, dochodząc do ostatniego opowiadania nagle wszystko zaczyna układać się w całość. Moim zdaniem jest to książka, na której trzeba się skupić i zastanowić po kilku zdaniach. Przystanąć na moment i pomyśleć.

Maria | 2016-03-12
Noirin | 2015-09-23