Ogród, popiół

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Piórko". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Marabut
Bašta, pepeo
piółrko

"Ogród, popiół" to proza liryczna, autobiograficzna, przesycona tęsknotą i ciepłem. Kiš łączy liryzm z ironią, naigrawając się ze wszystkich środków formalnych. Podobnie jak Proust pragnie wskrzesić dzieciństwo i urok pierwszych zachwytów, przypomnieć pierwsze zwątpienia i zawody. W powieści tej opisy rzeczywistości traktowane są na równi z rojeniami sennymi, wycieczki w krainę fantazji...

W powieści tej opisy rzeczywistości traktowane są na równi z rojeniami sennymi, wycieczki w krainę fantazji przeplatają się z obrazami życia we wsiach i miasteczkach Wojwodiny podczas ostatniej wojny... Mityczną, legendarną postać Edwarda Sama - ojca narratora - przedstawił Kiš jako postać tragikomiczną, niezwykle sugestywną, jako filozofa-cierpiętnika skłóconego ze światem...

kubacki93 | 2015-06-20
Przeczytana: 26 października 2014

Proza Kisa wzbudza we mnie wspaniałe emocje. Nie dziwią mnie zatem pogłoski głoszące, że autor prawdopodobnie byłby mianowany do Nagrody Nobla, gdyby nie przedwczesna śmierć. Nie dziwią również pochlebne słowa Kundery na temat Kisa. Wszystko to, co w prozie najpiękniejsze znajduję w tej powieści. "Ogród popiół" to obrazy malowane słowami, ale obrazy, których oglądanie uderza w najczulsze struny ludzkiego ducha.

kropka | 2016-06-06
mola | 2016-04-06