Drugie ciało

Wydawnictwo: tCHu doM wYdawniczy

Drugie ciało to najnowsze dzieło Milorada Pavicia jednocześnie z oryginałem ukazujące się w całej Europie przynosi, zgodnie z paviciowską tradycją, wiele odświeżających konceptów filozoficznych, będoących literatuą piękną z górnej półki. To książka w równej mierze tajemnicza, co ważna. Sam autor okręsla ją mianem najistotniejszej i najdojrzalszej powieści swego życia. Okładka: twarda

Z magii słów rodzą się kamienie. Także te szlachetne i zmieniające swój kolor, a zamknięte w jubilerskiej oprawie akapitów jak w oczku tajemniczego pierścienia - potrafią zdradzić sekret. Lub perfidnie oszukać. Kamienie jak słowa. Słowa jak kamienie.

Z prawdziwych kamieni zbudowano mury weneckich domów, ze słów pisarza zrodziła się powieściowa Wenecja. Która jest bardziej realna? To alchemia, diabelska muzyka i prasy drukarskie pracujące pełną parą i kuszenie zmysłów (a może bardziej zwodzenie rozumu?) wypełniają karty książki i stwarzają obraz na podobieństwo.

Czym jest drugie ciało? Symbolem wiecznego rozdzielenia tego co męskie i żeńskie, ciała i duszy, a może tylko pretekstem do tego aby wplątać cię w intrygę, zakończoną podaniem ci trucizny, w wirze szalonego, karnawałowego tańca masek... tajne służby lubią przecież pozbywać się zbyt ciekawskich czytelników, szczególnie tych biorących w posiadanie kochankę na weneckim moście, w transie uwiedzionych zmysłów (a może w...

wyspa | 2012-09-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ocenione

Bardzo lubię, tego typu książki. Wenecja pełna magii. Jedna z najlepszych książek magicznych jakie ostatnio czytałem. Swoją drogą magiczna Wenecja to we współczesnej literaturze niemal norma. Należałoby tu przywołać "Znak wodny" Josifa Brodskiego, czy "Hipnotyzera" Lecha Majewskiego. Gdyby zrobić ranking miast, które stały się tłem dla niesamowitych historii z pewnością Wenecja znalazłaby się w samej czołówce obok, rzecz jasna, Pragi.

kropka | 2016-11-24
Przeczytana: 28 listopada 2016