Niezwykli

Wydawnictwo: Czarne
Neprosti
838975519X
powieść ukraińska

Mistrzowsko opisana, zanurzona w klimacie i kulturze haculskiej, dziwna historia pewnej dziwnej rodziny. Rzeczywistość miesza się z fikcją w sposób naturalny i wiarygodny. W książce pojawiają się nawet autentyczne nazwiska kilku znanych ukraińskich malarzy i pisarzy, żyjących w tamtym okolicach XX wieku. Prochaśko znakomicie zna świat haculski i w fascynujący sposób oprowadza po nim czytelnika.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

| 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

Niestety, Taras Prochaśko nie przekonał mnie do swojej twórczości tą książką. Jeśli ktoś z czytających tę pozycję i dających bardzo wysokie noty umie mi wyjaśnić wątek żony i córki w jednym, proszę o informację na skrzynkę, może ja coś źle zrozumiałam.

Monika Stocka | 2011-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2011

Jeszcze nie skończyłam, nie chcę skończyć za szybko. Sączę zdania przez cieniutka słomkę powolutku, pod parasolem wyobraźni. Jestem schowana przed innymi światami. Dotykam słów jak rzeczy na strychu, znajomych, choć już dawno zapomnianych. Ożywają we mnie struny pęknięte, które teraz prężą się jak nowe w takt zdań. Obrazy, które znam, a których tak nie widziałam nigdy
Hieronim Bosch -strzałka- Lars von Triera - strzałka - ostatnie sceny z Antychrysta.
Jestem wszędzie tam, gdzie dotyk myśli mrozi moją krew.

Posłuchajcie:
"(...) zauważył, że mechanizm snów na niczym innym nie polega, jak na łączeniu dobrze znanych elementów według zasad nieznanej logiki - tego, co w pojedynczym krajobrazie byłoby niemożliwe. Oznaczało to, że kluczem do tejże logiki jest łączenie krajobrazów. Najważniejsza jest kolejność łączenia. Jeśli się taki łączony krajobraz wykoncypuje, to zaludni się on automatycznie. A wtedy już wszystkie postaci nabędą nietypowych cech. I - co najważniejsze - postaci te...

K8W | 2017-03-01
Na półkach: Ukraiński, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2017

Na pewno nie przeczytałabym tej książki ponownie. Pozostały mi mieszane uczucia po przeczytaniu powieści, która z każdą stroną przybierała coraz bardziej absurdalny charakter. To jest jednak chyba zbyt duży poziom niedorzeczności dla mnie, chociaż w wielu momentach ten nonsens nawet śmieszył, były też momenty pięknej lirycznej opowieści o miłości, miłościach. Zbyt wiele postaci, w szczególności głównych bohaterek o tym samym imieniu, ale w ogóle tłum postaci przewijający się przez książkę potęguje chaos, wprowadzony już wieloma przeskokami w czasie. Ciekawa przygoda, ale na raz.

bulgarka_pl | 2013-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2013

Najprościej określić - realizm magiczny we wschodnim wydaniu. Mamy więc Karpaty Ukraińskie z ich kosmogonią, wizją historii i smaków (dżin z latającymi mrówkami i kawę z sokiem z grejpfruta). Fizyczność wychodzi poza samą siebie, ludziom przypisane są cechy właściwe innym gatunkom, a kazirodztwo wydaje być się "silniejszym niż przeznaczenie".

Czyta się smakując. Wraca się do zdań. Próbuje przywołać prostolinijność właściwą "wychowywaniu dzieci, pielęgnowaniu roślin". Z sukcesem.

Mario | 2012-03-28

Zmęczyłem. Jakoś. To nie jest proza dla mnie. Nie rozumiem, może nie chcę rozumieć. Widzę formę, nie widzę dla niej powodu. To zapewne jest dane, jednym jest dane, innym nie. Mnie nie.

Marta | 2010-07-27

"Niezwykli" to książka niezwykła. Taki realizm magiczny we wschodnim wydaniu. Mniej widowiskowy, ale jakby bardziej mistyczny.

Maciek | 2017-02-08
Na półkach: 2017, Przeczytane