Okładka książki Świniobicie

Państwowy Instytut Wydawniczy
typ
papier
enga
7,43 (40 ocen i 8 opinii)

Opis książki

Magda Szabó (ur. 1917) - po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka, potem poświęciła się wyłącznie pisarstwu. W Polsce znane są niemal wszystkie jej książki, m.in. "Fresk", "Sarenka", "Piłat", "Powiedzcie Zsófice", "Tylko sam siebie możesz ofiarować". Powieści Magdy Szabó są mocno osadzone we współczesności, autorka stwarza znakomite portrety bohaterów o skomplikowanej psychice, interesują ją przede wszystkim relacje i konflikty między ludźmi pozornie sobie najbliższymi. Tej tematyce poświęcona jest również powieść "Świniobicie".

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977

Polecamy

Opinie czytelników
Komaga | 2012-03-20
Przeczytana: 20 marca 2012

Celny tytuł. Po przeczytaniu książki mogę jedynie potwierdzić, że świnia została zabita. Ale to nie jest to o czym każdy myśli... To nie jest książka dla młodej gospodyni domowej, chociaż może ku przestrodze??? Cóż za koronkowy opis postaci! Jestem zachwycona! Czytałam z zapartym tchem od początku do końca. Nie powiem nic więcej. Polecam!

neuromance | 2012-08-23
Przeczytana: lipiec 2012

Popieram, iż tytuł nad wyraz celny. Mocna, głęboka, psychologiczna proza. Długo nie mogłam się otrząsnąć po przeczytaniu powieści. Plusem jest przedstawienie fabuły z perspektywy większości bohaterów: każdy ma swój rozdział i swoje spojrzenie. Nie rozumiem czemu takie książki nie są w Polsce wznawiane (choć ta okładka ma swój urok: do dziś pamiętam spojrzenie pani siedzącej obok mnie w poczekalni u lekarza...).

Tamara | 2013-10-01
Przeczytana: sierpień 2013

Wspaniała książka. Pokazuje jak różni mogą być ludzie, jak różnie odbierają i oceniają te same wydarzenia i jak często nie znamy tak naprawdę nawet swoich najbliższych. Pomimo, że książka nie ma nic wspólnego z kryminałem, to autorka wspaniale buduje napięcie, które prowadzi bohatera po prostu ... do jego korzeni. Książkę przeczytałam kolejny raz :)

frotka | 2014-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2014

Magda Szabo jest mistrzynią w ukazywaniu skomplikowanych relacji ludzkich. Tak też jest w "Świniobiciu". Cała akcja powieści skupia się wokół dwóch zwaśnionych rodzin - Kemerych, którzy są pochodzenia arystokratycznego i Tothów - mydlarzy.
Pisarka udzieliła głosu poszczególnym członkom rodziny oraz ich znajomym i służącym. Dzięki temu poznajemy wydarzenia z różnych stron. To ludzie są najważniejsi w tej powieści, a większość z nich nie jest sympatyczna i miła. Pełno tu uprzedzeń, nienawiści, źle pojętej dumy i pogardy dla drugiego człowieka.
Sam początek książki może trochę nużyć, bo trudno połapać się w mnogości postaci . Warto jednak przetrwać, bo dalej stopniowo wszystko się rozjaśnia i dostajemy naprawdę świetną powieść. Z chęcią potem wróciłam do pierwszych stron, tak mnie wciągnęła ta książka.
"Świniobicie" to esencjonalna, głęboka, psychologiczna powieść o której długo się pamięta.

enga | 2011-05-18
Na półkach: Przeczytane, Kolejkowo, 2011
Przeczytana: 17 maja 2011

Od dawna obserwuję triumfalny przemarsz twórczości Szabo przez blogi książkowe ;) Tu zachwyt, tam zachwyt, ileż się można opierać? Wykorzystałam więc okazję i pożyczyłam książkę "Świniobicie". Mówiono mi, że to może nie jest najlepszy pomysł na pierwszą przeczytaną książkę tej autorki, bo ponuro, bo depresyjnie. Nie bacząc na nic sięgnęłam jednak po "Świniobicie".

Pełną wersję recenzji znaleźć można (ze względu na nowy regulamin) na moim blogu - http://ksiazkowo.wordpress.com.

Abdita | 2014-11-27
Przeczytana: 24 listopada 2014