Świniobicie

papier
enga
7,3 (43 ocen i 9 opinii)

Opis książki

Magda Szabó (ur. 1917) - po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka, potem poświęciła się wyłącznie pisarstwu. W Polsce znane są niemal wszystkie jej książki, m.in. "Fresk", "Sarenka", "Piłat", "Powiedzcie Zsófice", "Tylko sam siebie możesz ofiarować". Powieści Magdy Szabó są mocno osadzone we współczesności, autorka stwarza znakomite portrety bohaterów o skomplikowanej psychice, interesują ją przede wszystkim relacje i konflikty między ludźmi pozornie sobie najbliższymi. Tej tematyce poświęcona jest również powieść "Świniobicie".

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977

źródło okładki: własne

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Komaga | 2012-03-20
Przeczytana: 20 marca 2012

Celny tytuł. Po przeczytaniu książki mogę jedynie potwierdzić, że świnia została zabita. Ale to nie jest to o czym każdy myśli... To nie jest książka dla młodej gospodyni domowej, chociaż może ku przestrodze??? Cóż za koronkowy opis postaci! Jestem zachwycona! Czytałam z zapartym tchem od początku do końca. Nie powiem nic więcej. Polecam!

neuromance | 2012-08-23
Przeczytana: lipiec 2012

Popieram, iż tytuł nad wyraz celny. Mocna, głęboka, psychologiczna proza. Długo nie mogłam się otrząsnąć po przeczytaniu powieści. Plusem jest przedstawienie fabuły z perspektywy większości bohaterów: każdy ma swój rozdział i swoje spojrzenie. Nie rozumiem czemu takie książki nie są w Polsce wznawiane (choć ta okładka ma swój urok: do dziś pamiętam spojrzenie pani siedzącej obok mnie w poczekalni u lekarza...).

vitis | 2015-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Rzadko kiedy zdarza mi się nie doczytać książki do końca. A tym razem niestety już po 1/4 stwierdziłem, że nie będę się męczył. Nie mogę nie zgodzić się z pozostałymi opiniami - kreacje postaci są bardzo udane, a relacje między nimi rzeczywiste, prawie namacalne. Jednak ten typ prozy nie trafił do mnie. W wielu miejscach gubiłem się, może wynika to ze sposobu czytania, ale po tej 1/4 lektury już jestem zbyt zmęczony tą pogonią za psychiką poszczególnych postaci. Czasu na czytanie mam niewiele, więc wolę wybrać coś, co lepiej do mnie trafi. Może kiedyś w innych okolicznościach jeszcze wrócę do Szabo?

Tamara | 2013-10-01
Przeczytana: sierpień 2013

Wspaniała książka. Pokazuje jak różni mogą być ludzie, jak różnie odbierają i oceniają te same wydarzenia i jak często nie znamy tak naprawdę nawet swoich najbliższych. Pomimo, że książka nie ma nic wspólnego z kryminałem, to autorka wspaniale buduje napięcie, które prowadzi bohatera po prostu ... do jego korzeni. Książkę przeczytałam kolejny raz :)

frotka | 2014-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2014

Magda Szabo jest mistrzynią w ukazywaniu skomplikowanych relacji ludzkich. Tak też jest w "Świniobiciu". Cała akcja powieści skupia się wokół dwóch zwaśnionych rodzin - Kemerych, którzy są pochodzenia arystokratycznego i Tothów - mydlarzy.
Pisarka udzieliła głosu poszczególnym członkom rodziny oraz ich znajomym i służącym. Dzięki temu poznajemy wydarzenia z różnych stron. To ludzie są najważniejsi w tej powieści, a większość z nich nie jest sympatyczna i miła. Pełno tu uprzedzeń, nienawiści, źle pojętej dumy i pogardy dla drugiego człowieka.
Sam początek książki może trochę nużyć, bo trudno połapać się w mnogości postaci . Warto jednak przetrwać, bo dalej stopniowo wszystko się rozjaśnia i dostajemy naprawdę świetną powieść. Z chęcią potem wróciłam do pierwszych stron, tak mnie wciągnęła ta książka.
"Świniobicie" to esencjonalna, głęboka, psychologiczna powieść o której długo się pamięta.

enga | 2011-05-18
Na półkach: Przeczytane, Kolejkowo, 2011
Przeczytana: 17 maja 2011

Od dawna obserwuję triumfalny przemarsz twórczości Szabo przez blogi książkowe ;) Tu zachwyt, tam zachwyt, ileż się można opierać? Wykorzystałam więc okazję i pożyczyłam książkę "Świniobicie". Mówiono mi, że to może nie jest najlepszy pomysł na pierwszą przeczytaną książkę tej autorki, bo ponuro, bo depresyjnie. Nie bacząc na nic sięgnęłam jednak po "Świniobicie".

Pełną wersję recenzji znaleźć można (ze względu na nowy regulamin) na moim blogu - http://ksiazkowo.wordpress.com.

Abdita | 2014-11-27

Kalendarium literackie
  • Alexandra Adornetto
    23. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jerzy Stuhr
    68. rocznica
    urodzin
    ...nie można z pychą mówić: mam szczęście! Nic mi nie będzie! Ej... A może do wczoraj je miałeś? A już dzisiaj go nie masz? Skąd to wiesz? I za każdy dzień tego szczęścia trzeba podziękować. Bo życie to jest takie pole minowe. Przeszedłeś kawałek? To podziękuj. I zrób następny krok. Jeden. Nie puszc... pokaż więcej
  • Samuel P. Huntington
    88. rocznica
  • Philip Carlo
    66. rocznica
  • Jesper Juul
    67. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, k... pokaż więcej
  • Ryszard Henryk Kordek
    51. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    13. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku