Świniobicie

Disznotor
typ
papier
enga
7,39 (41 ocen i 8 opinii)

Opis książki

Magda Szabó (ur. 1917) - po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka, potem poświęciła się wyłącznie pisarstwu. W Polsce znane są niemal wszystkie jej książki, m.in. "Fresk", "Sarenka", "Piłat", "Powiedzcie Zsófice", "Tylko sam siebie możesz ofiarować". Powieści Magdy Szabó są mocno osadzone we współczesności, autorka stwarza znakomite portrety bohaterów o skomplikowanej psychice, interesują ją przede wszystkim relacje i konflikty między ludźmi pozornie sobie najbliższymi. Tej tematyce poświęcona jest również powieść "Świniobicie".

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977

źródło okładki: własne

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Komaga | 2012-03-20
Przeczytana: 20 marca 2012

Celny tytuł. Po przeczytaniu książki mogę jedynie potwierdzić, że świnia została zabita. Ale to nie jest to o czym każdy myśli... To nie jest książka dla młodej gospodyni domowej, chociaż może ku przestrodze??? Cóż za koronkowy opis postaci! Jestem zachwycona! Czytałam z zapartym tchem od początku do końca. Nie powiem nic więcej. Polecam!

neuromance | 2012-08-23
Przeczytana: lipiec 2012

Popieram, iż tytuł nad wyraz celny. Mocna, głęboka, psychologiczna proza. Długo nie mogłam się otrząsnąć po przeczytaniu powieści. Plusem jest przedstawienie fabuły z perspektywy większości bohaterów: każdy ma swój rozdział i swoje spojrzenie. Nie rozumiem czemu takie książki nie są w Polsce wznawiane (choć ta okładka ma swój urok: do dziś pamiętam spojrzenie pani siedzącej obok mnie w poczekalni u lekarza...).

Tamara | 2013-10-01
Przeczytana: sierpień 2013

Wspaniała książka. Pokazuje jak różni mogą być ludzie, jak różnie odbierają i oceniają te same wydarzenia i jak często nie znamy tak naprawdę nawet swoich najbliższych. Pomimo, że książka nie ma nic wspólnego z kryminałem, to autorka wspaniale buduje napięcie, które prowadzi bohatera po prostu ... do jego korzeni. Książkę przeczytałam kolejny raz :)

frotka | 2014-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2014

Magda Szabo jest mistrzynią w ukazywaniu skomplikowanych relacji ludzkich. Tak też jest w "Świniobiciu". Cała akcja powieści skupia się wokół dwóch zwaśnionych rodzin - Kemerych, którzy są pochodzenia arystokratycznego i Tothów - mydlarzy.
Pisarka udzieliła głosu poszczególnym członkom rodziny oraz ich znajomym i służącym. Dzięki temu poznajemy wydarzenia z różnych stron. To ludzie są najważniejsi w tej powieści, a większość z nich nie jest sympatyczna i miła. Pełno tu uprzedzeń, nienawiści, źle pojętej dumy i pogardy dla drugiego człowieka.
Sam początek książki może trochę nużyć, bo trudno połapać się w mnogości postaci . Warto jednak przetrwać, bo dalej stopniowo wszystko się rozjaśnia i dostajemy naprawdę świetną powieść. Z chęcią potem wróciłam do pierwszych stron, tak mnie wciągnęła ta książka.
"Świniobicie" to esencjonalna, głęboka, psychologiczna powieść o której długo się pamięta.

enga | 2011-05-18
Na półkach: Przeczytane, Kolejkowo, 2011
Przeczytana: 17 maja 2011

Od dawna obserwuję triumfalny przemarsz twórczości Szabo przez blogi książkowe ;) Tu zachwyt, tam zachwyt, ileż się można opierać? Wykorzystałam więc okazję i pożyczyłam książkę "Świniobicie". Mówiono mi, że to może nie jest najlepszy pomysł na pierwszą przeczytaną książkę tej autorki, bo ponuro, bo depresyjnie. Nie bacząc na nic sięgnęłam jednak po "Świniobicie".

Pełną wersję recenzji znaleźć można (ze względu na nowy regulamin) na moim blogu - http://ksiazkowo.wordpress.com.

Abdita | 2014-11-27

Kalendarium literackie
  • John Fowles
    89. rocznica
    urodzin
    Tak zwani ludzie inteligentni dzielą się na trzy kategorie. Do pierwszej należą osobnicy naprawdę wybitni, zatem kiedy się ich nazywa inteligentnymi, nie jest to niczym więcej niż stwierdzeniem faktu; do drugiej - ludzie wystarczająco inteligentni, żeby wiedzieć, iż się im schlebia; do trzeciej ci,... pokaż więcej
  • Agata Mańczyk
    38. rocznica
    urodzin
    Jeśli kiedyś jakiś mężczyzna rozśmieszy Cię w chwili, gdy będziesz przerażona albo zrozpaczona, nie pozwól mu odejść.
  • Krystyna Nepomucka
    95. rocznica
    urodzin
    (...) bardzo nie lubię pakowania, bo wtedy wydaje mi się, że naruszam jakiś ład rzeczy - wynosi się z sobą jakąś cząstkę domu na zewnątrz i nigdy już ona nie powróci. A zatem każde pakowanie zubaża o coś dom. O co, tego nie wiem, bo przecież wszystkie zebrane przedmioty przywozi się z powrotem, a je... pokaż więcej
  • Michal Viewegh
    53. rocznica
    urodzin
    Idealny mężczyzna nie istnieje! Idealny mężczyzna jest wirusem atakującym kobiecy rozsądek...
  • René Descartes
    419. rocznica
    urodzin
    Zdrowy rozum jest to rzecz, ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niż posiadają.
  • Ian McDonald
    55. rocznica
    urodzin
    Są tylko dwa odkrycia na tyle przerażające, że po ich uświadomieniu cały świat zmienia się nie do poznania. Pierwsze, że twoi rodzice są śmiertelni. Drugie, że twoi rodzice są istotami seksualnymi.
  • John Jakes
    83. rocznica
    urodzin
    Jak to możliwe, że jest konieczne, aby jedna istota ludzka sprawiała ból drugiej? Jeżeli zmusza do tego system, to znaczy, że ów system nie jest właściwy.
  • Jamie Reidy
    67. rocznica
  • Charlotte Brontë
    160. rocznica
    śmierci
    Jest ci zimno, ponieważ jesteś sama; żadne zetknięcie nie krzesze z ciebie tego ognia, który jest w tobie. Jest ci niedobrze, ponieważ najlepsze z uczuć, danych człowiekowi, najwyższe i najsłodsze, trzyma się z dala od ciebie. Jesteś niemądra, ponieważ jakkolwiek cierpisz, nie chcesz przyznać skinie... pokaż więcej
  • Anne Frank
    70. rocznica
    śmierci
    Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym "najukochańszym".
  • Ota Pavel
    42. rocznica
    śmierci
    Najwspanialsi ludzie są zawsze najskromniejsi. Jedynie głupcy i ubodzy duchem czują potrzebę mówienia o sobie, żeby urosnąć we własnych oczach.
  • Michael Cox
    6. rocznica
    śmierci
    Banałem jest mówić o złamanym sercu. Serca nie ulegają złamaniu - serca nadal biją, krew nadal krąży, nawet w pełne goryczy dni po zdradzie. Coś jednak zostaje złamane, gdy człowiek cierpi ból niedający się wyrazić słowami, ulega bowiem wtedy zburzeniu związek [...] tego człowieka ze światłem, n... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku