Żmijojad

Змееяд
978-83-7510-659-6
Literatura rosyjska
Dorota_1988

Prequel powieści „Kontrola i Wybór”. Najnowsza powieść Wiktora Suworowa, której mrożąca krew w żyłach, wciągająca akcja rozgrywa się przed wydarzeniami opisanymi w „Kontroli i Wyborze”. Rok 1936. W Związku Radzieckim toczy się potajemna i bezwzględna walka o władzę między towarzyszem Stalinem a trzema skłóconymi siłami – kierownictwem partii, dowództwem Armii Czerwonej i szefostwem NKWD. Kiedy...

Prequel powieści „Kontrola i Wybór”.
Najnowsza powieść Wiktora Suworowa, której mrożąca krew w żyłach, wciągająca akcja rozgrywa się przed wydarzeniami opisanymi w „Kontroli i Wyborze”. Rok 1936. W Związku Radzieckim toczy się potajemna i bezwzględna walka o władzę między towarzyszem Stalinem a trzema skłóconymi siłami – kierownictwem partii, dowództwem Armii Czerwonej i szefostwem NKWD. Kiedy z Dworca Jarosławskiego w Moskwie znika w tajemniczych okolicznościach przybyły z Władywostoku kurier, zaczyna się tym nadzwyczaj interesować sam Gienrich Jagoda, generalny komisarz bezpieczeństwa państwowego. W sekrecie każe to wyjaśnić młodemu i utalentowanemu enkawudziście zwanemu Żmijojadem. Sprawa przybiera nieoczekiwany obrót i prowadzi Żmijojada w coraz bardziej niebezpieczne kręgi. Niebawem w aferę zostają wciągnięci towarzysz Chołowanow – specjalny współpracownik Stalina – oraz pewna młodziutka, bystra dziewczyna z prowincji, która uwielbia taniec…

allison | 2014-10-24
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 23 października 2014

"Żmijojad" to powieść, której akcja rozgrywa się w okresie czystek stalinowskich.
Nie jest to jednak tylko polityczna i obyczajowa historia, gdyż osią akcji są także wydarzenia sensacyjne. Wszystko to sprawia, że książka trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron.

Na pewno dużym plusem jest styl - Suworow doskonale łączy powagę opisywanych zdarzeń z humorystyczną narracją. Zabieg ten podkreśla przerażające absurdy okresu wielkiego terroru w Związku Radzieckim. Sceny, które nas bawią są tylko pozornie zabawne, tak naprawdę to śmiech przez łzy.

Powieść na pewno spodoba się miłośnikom prozy Suworowa, ale sądzę, że może zainteresować każdego, nawet tych, którzy mają niewielkie pojęcie o historii XX wieku - autor przystępnie przedstawia tło polityczne, zależności i mechanizmy władzy oraz autentyczne postacie wodzów, którzy wkrótce staną się ofiarami czystek (o ich przyszłości bardzo konkretnie pisze w posłowiu).

Michał | 2017-09-11
Przeczytana: 10 września 2017

Wartka akcja z nieco baśniową narracją, a na drugim planie bezwzględna historia stalinowskich czystek na szczytach władzy. Pierwsze to moje spotkanie z panem Suvorovem i zapewne nie ostatnie.
Fikcja literacka jest tu na tyle brawurowo wklejona w historyczne tło, że w konsekwencji momentami zahacza wręcz o groteskę w klasycznym stylu, gdzie niezniszczalny główny bohater, wmieszany w sieć politycznych intryg, z dużą pomocą zbiegów okoliczności, wychodzi obronną ręką z każdej opresji. Na szczęście, dobrze oddane realia epoki oraz subtelna, acz zawsze trafna nuta sarkazmu sprawiają, że owa groteska nie jest uciążliwa, a książkę czyta się przyjemnie i szybko.

vexlubo | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

dobrze się czyta
ale jakaś taka naiwna.
co nie znaczy że nie jestem jeszcze większym
małym fanem Natalii

Ewa | 2019-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Wielowątkowa, pełna zwrotów akcji powieść, w której czytelnik cały czas musi mieć otwarty umysł, by nie zgubić się w aktualnych wydarzeniach, a tym bardziej w świadomości, kto tu jest kim, kto z kim trzyma, przeciwko komu spiskuje... Mimo tego, iż wydawać by się mogło, że nikomu w tym rządnym władzy tłumie nie można ufać, to jednak rodzą się tu też prawdziwe przyjażnie, takie, dla których warto nawet narazić swoje życie, co zrobił towarzysz Chołowanow dla Żmijojada... No i oczywiście Anastazja Strzelecka- młodziutka dziewczyna, która uwielbia tańczyć... Przez "przypadek" została wplątana w pewne wydarzenie, stała się źródłem nieporozumienia, jednak dzięki temu odkryła chyba w sobie pewien talent, znalazła to, co chciałaby robić w życiu, w czym jest najlepsza, niepokonana i pokazała to w drugiej części, którą przeczytałam nieco wcześniej- mowa o "Kontroli". Generalnie Suworow znowu świetny!!!

Małgorzata | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

Świetna książka. Już od pierwszych linijek dialogu intryguje i zachęca do dalszego czytania, bo jak to możliwe, żeby bohater mający 21 lat nie zabił nigdy żadnego człowieka? Suworow ukazuje tu schematy usuwania kolejnych członków kierownictwa partii przez Stalina i intrygi temu towarzyszące. Tytułowy Żmijojad to taki superbohater, który umie myśleć i działać. Potrafi odnaleźć raz widzianą dziewczynę, która także pokazuje pazury, może ukraść walizkę specagentom NKWD, a dzięki innej sprytnej dziewczynie unika pochówku żywcem. No i warto także pamiętać, że jeśli bić kogoś butelką po głowie, to lepiej żeby zawierała jeszcze trochę alkoholu, żeby od razu ranę zdezynfekować. Polecam!

wishjet | 2012-10-07

Cykl o Nastii Strzeleckiej (Żmijojad, Kontrola i Wybór) na równym, bardzo wysokim poziomie. Jest tak w odróżnieniu od pozycji stricte historycznych np. z cyklu "Lodołamacz", które z książki na książkę odrobinę obniżają loty - autor zaczyna się kręcić w kółko, wielokrotnie powtarzając tezy wygłoszone wcześniej. Co nie zmienia faktu, że praktycznie całego Suworowa czyta się wyśmienicie.

Jola | 2015-02-15
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 15 lutego 2015

Suworow jak to Suworow. Zawsze warto przeczytać, bo dobra, warta akcja, bo można się zadumać nad minionym, przerażającym systemem... Ale czasem przychodzi mi myśl do głowy: czy na pewno to już minęło?...Ech. Bo wierchuszka mieszka w pięknych, bogato wyposażonych domach, bawią i imprezują na całego zajadając wyszukane potrawy, kradną wszystko co tylko jest możliwe do ukradzenia, robią przekręty na milionowe kwoty. A w tym czasie szary obywatel ledwo co ma do garnka włożyć, żyje od pensji do pensji - jeśli ma pracę, a jak tylko spóźni się z zapłatą za cokolwiek, to jest zbrodniarzem zasługującym na wieloletnią katorgę (obecnie praca dla korporacji). Ech...

| 2011-07-19

Książka mrożąca krew w żyłach, wciągająca akcja, bezwzględna walka o władzę… Czy aby na pewno?

Papier zniesie wszystko. Według tego, co mamy okazję przeczytać na okładkach przeróżnych książek, każda z nich powinna zgarniać po kilka nagród na przeróżnych konkursach. Często jest tak, że jedyna akcja, strach i ciekawi bohaterowie istnieją tylko i wyłącznie w opisie pozycji. Szczęśliwie dla mnie „Żmijojad” Wiktora Suworowa spełnia swoje obietnice.

Akcja książki toczy się w Rosji w czasie sprawowania władzy przez Stalina. Kto zna choć trochę historię tego kraju wie, że władzy nigdy nie przejmowano po dobroci i po koleżeńsku. Tytułowego Żmijojada poznajemy podczas jednej z wielu prób „przyjacielskich” zmian na stanowiskach.

Główny bohater, szary, „zwykły” obserwator na dworcu kolejowym, nieoczekiwanie dostaje awans i przeniesienie na stanowisko pomocnika wykonawcy. Nikt, nawet sam zainteresowany, nie wie, dlaczego. Wkrótce okazuje się, że Żmijojad posiada umiejętności, które komuś są...

Bartosz | 2015-07-14

Ta książka pozwala poznać historię Nastii Strzeleckiej i zrozumieć skąd u niej niekłamany entuzjazm do służby dla Towarzysza Stalina... Poznamy również zdolnego enkawudzistę na którego wszyscy mówią Żmijojad.

tomgol7 | 2013-05-27
Przeczytana: 2013 rok

Mocno wciągająca. Wartka i dosyć nieprzewidywalna.