Okładka książki Cichociemni. Elita polskiej dywersji

978-83-240-2191-8
typ
papier
Ag2S
7,43 (166 ocen i 29 opinii)

Opis książki

Było ich 300. Najlepiej wyszkoleni sabotażyści w historii. Byli gotowi poświęcić wszystko w dla idei „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń!” Doskonale wyszkoleni, bezgranicznie odważni, desperacko zdeterminowani, bezkompromisowi. Najlepsi z najlepszych - starannie wyselekcjonowani spośród tysięcy kandydatów. Musieli porzucić wszystko, zapomnieć, kim byli, bez słowa opuścić kobiety, które...

Było ich 300. Najlepiej wyszkoleni sabotażyści w historii.

Byli gotowi poświęcić wszystko w dla idei „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń!”

Najlepsi z najlepszych - starannie wyselekcjonowani spośród tysięcy kandydatów. Musieli porzucić wszystko, zapomnieć, kim byli, bez słowa opuścić kobiety, które kochali. Poddani morderczemu szkoleniu, przygotowywali się, aby w pojedynkę zmienić bieg historii.

Zrzuceni na spadochronach do okupowanej Polski, podejmowali samobójcze misje. Nieliczni, którzy przeżyli, trafili po wojnie do piekła komunistycznych więzień. Jednak nigdy się nie poddali. Do końca marzyli o wolnej Polsce.

Prawdziwe losy polskich bohaterów, przy których bledną historie o amerykańskich komandosach.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
koliber | 2013-10-06
Przeczytana: październik 2013

Czytałam długo, ale nie ze względu na toporność tej pozycji. Niestety, obowiązki zawodowe (rok szkolny się zaczął) co rusz niweczyły starania zagłębienia się na dłużej w świat tych bohaterskich, niezłomnych ludzi, dla których dewiza "Wywalcz Polsce wolność, albo zgiń" nie była tylko pustymi słowami umieszczonymi na mapie w świetlicy w angielskim Audley End.
A i na opinię na temat tej książki czasu mam niewiele, więc chociaż spostrzeżeń, wrażeń, emocji jest sporo, to będzie ona krótka. To obszerny materiał dający nam rzeczywisty obraz działalności legendarnych skoczków, od początków organizowania tej dywersyjnej formacji aż po powojenne losy. Autor porusza przy tym nie tylko jej pozytywne aspekty, bo i wśród cichociemnych były czarne charaktery, dla których honor i ojczyzna nic nie znaczyły (Jerzy Wojnowski "Motor", działający dla gestapo pod pseudonimem "Garibaldi").
Książkę czyta się wspaniale, niczym wojenną powieść. Napisano ją językiem, który, jestem tego pewna, dotrze do...

edit3008 | 2013-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2013

Świetna książka. Opisy niektórych akcji Cichociemnych czyta się jak powieść sensacyjną ! Przyznaję, że zdarzyło mi się też uronić łzę " na pogrzebie" Ponurego. Chapeau bas! - przed elitą polskiej dywersji. Gorąco polecam !

joaśka | 2015-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Niezwykła książka o polskich bohaterach. Książka, którą przeczytałam dzięki poleceniu &Renax i &Kalibra48 (dziękuję :)) w ramach dyskusji o książkach kształtujących uczucia patriotyczne. Pozycja Kacpra Śledzińskiego w pełni ten warunek spełnia. Nie może być zresztą inaczej skoro kartki jego książki wypełniają ludzie niezłomni, szlachetni i jakby z innego świata. Same motto Cichociemnych "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń" powoduje dreszcz na plecach. Byłam pod wrażeniem ich profesjonalizmu, odwagi i pomysłowości.
Mimo, że książka jest obszerna to autor zadbał o to, aby nie znużyć czytelnika. Jak? Lekkością języka i emocjonalnym sposobem przekazu.
Lekturze książki towarzyszy jednocześnie duma i podziw a z drugiej strony smutek, gdy ma się świadomość (a potem się o tym czyta) gdzie i jak skończyli Cichociemni. Tym bardziej jesteśmy winni im pamięć.

Renax | 2014-10-10
Na półkach: Przeczytane, Historyczne, 2014
Przeczytana: 10 października 2014

Świetna książka! Zaznaczyłam ją w półeczkach jako 'Słuchowiska z radia'
, bo to dzięki radiu dowiedziałam się o istnieniu tej książki. Czytano ją przed północą, i 'urwano' w intrygującym momencie przebijania się Cichociemnego spod Częstochowy.
Książka jest bardzo dobrym dokumentem o losach Cichociemnych, potwierdzonych obszernymi przypisami, umieszczanymi na szczęście po każdym rozdziale (na szczęście, bo w ebooku wygodniej jest, gdy przypis jest po zakończeniu rozdziału). Autor fabularyzuje swoją książkę, czyta się ją więc jak powieść. Ja miałam w głowie czytając całe sceny z 'Czasu honoru'.
Przy okazji losów Cichociemnych można podyskutować na temat roli Aliantów, Stalina i pecha Polski, której przyszło leżeć pomiędzy dwoma potężnymi krajami. Cytowane przez autora dokumenty, rozkazy i wspomnienia udowadniają jasno, że AK była uznanym wojskiem Polski, uznanym przez aliantów, i wypełniających rozkazy, zgodne ze strategią Aliantów. A potem? Teheran i pozostawienie Żołnierzy w...

emindflow | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Cichociemni - creme de la creme polskiego wojska w czasie II wojny światowej, 316 perfekcyjnie wyszkolonych oficerów dywersji, starannie wyselekcjonowanych spośród 2613 ochotników, zrzuceni na teren okupowanej Polski aby tworzyć zręby polskiej armii podziemnej, która miała stanąć zbrojnie przeciw hitlerowskiemu najeźdźcy.
Wiemy już o nich coraz więcej, a tę książkę, mimo że to przecież literatura faktu, czyta się momentami jak powieść sensacyjną. Jakkolwiek patetycznie by to nie zabrzmiało, to czytając czułem ogromny podziw i szacunek dla niesamowitego męstwa tych ludzi, a jednocześnie dumę z tego,że jestem Polakiem.
I może właśnie dzisiaj, w czasach upadku wszelkich autorytetów i wartości warto sięgnąć do tej książki, żeby pozbyć się różnych kompleksów i uświadomić sobie, do czego potrafimy być zdolni w sytuacji skrajnego zagrożenia.
Cichociemni - nigdy w swojej tysiącletniej historii Polska nie miała lepszych żołnierzy, warto o tym pamiętać.
Trzeba przeczytać.

Paulina | 2013-03-10
Przeczytana: 08 marca 2013

Niesamowita książka historyczna !
Świetnie zestawione fakty historyczne z głównym wątkiem książki jakim jest przedstawienie nie tylko historii cichociemnych, ale także ich działań, problemów związanych przede wszystkim z brakiem broni, przedstawienia sylwetek głównych bohaterów.

Książkę czyta się naprawdę szybko. Czytelnik nie jest przytłoczony prezentowanymi przez autora faktami, może z tego względu, że tkwimy tutaj w jedym ściśle określonym wątku, a nie błądzimy po obszernej historii II Wojny Światowej.

Mnie osobiście książka bardzo się podobała, ale w dzień w którym zakończyłam lekturę byłam trochę przybita.
Przybita tym jakie są fakty, tym, że wielu z tych wspaniałych ludzi oddanych swej ojczyźnie i rodakom, musiało zginąć...a jeśli nie zginąć to zmagać się z nadciągającą na kraj czerwoną szrańczą...
Pamiętajmy o nich ! Nie pozwólmy by słuch o nich zaginął, dajmy przykład nowemu pokoleniu, by nie poddali się czarze ułudy...

Ukłony w stronę autora. Dziękuję za tę książkę w...

ryszpak | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Losy ośmiu cichociemnych, losy wojenne i - tych co przeżyli - powojenne. Szkolenie w Anglii, lot do kraju i nierówne boje w AK. Doskonale oddane rozterki zwykłych ludzi, rzuconych w wir wojny, walczących w końcu z jednej strony z okupantem, z drugiej - z "wyzwolicielem". Autor nie waha się też przedstawić sylwetek konfidentów, ludzi niszczących konspirację w najgorszy sposób - bo od wewnątrz.

justi | 2014-03-02
Przeczytana: 02 marca 2014

Wielki szacunek dla autora za ogrom wysiłku włożonego w dotarcie do źródeł i wspaniałe opracowanie tematu. Książkę czyta się jak powieść kryminalną (zasługa stylu i lekkości języka), jednocześnie porządkując wiedzę historyczną i poznając tajniki służby cichociemnych. Dla mnie - pozycja nie do przecenienia.

gosiak | 2012-10-20
Przeczytana: 17 października 2012

„Cichociemni. Elita polskiej dywersji” Kacpra Śledzińskiego to pochłaniające czytelnika bez reszty opracowanie o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, zrzucanych na spadochronach do okupowanej przez Niemców Polski. Ich obowiązkiem była walka z wrogiem oraz organizowanie i szkolenie polskiego Podziemia w okresie II wojny światowej. Działalność Cichociemnych zasługuje na porządne, rzetelne i wiarygodne opracowanie i Śledziński postarał się o to żeby takie powstało. Autor spisał relację z działalności, walk i szkoleń tej grupy. Swoje opracowanie opiera o solidną bibliografię, porównuje niektóre fragmenty z poprzednimi pracami na ten temat, dzięki temu jego książka nie jest subiektywną wizją jednego autora, lecz bardzo profesjonalnym, kompetentnym zbiorem wiedzy o tych żołnierzach i ich zasługach dla kraju. Bardzo polecam!

Skrzat | 2012-10-14
Przeczytana: 05 października 2012

Cichociemni to ciekawa historia skoczków polskich walczących w drugiej wojnie światowej. Znajduje się w niej chronologiczny opis problemów z jakimi spotkali się żołnierze różnych stopni zapaleni do pomysłu, przebieg wyczerpujących szkoleń i wreszcie akcje w terenie. Zgodzę się z opisem wydawcy, który mówi, że historie są ciekawsze niż znane nam z literatury losy żołnierzy amerykańskich. Bohaterowie opisani są jak ludzie z krwi i kości mający swoje zalety, wady i lęki. Akcje opisane są w sposób przystępny.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lemony Snicket
    45. rocznica
    urodzin
    Czasem wystarczy powiedzieć głośno, że się czegoś nienawidzi, i usłyszeć, że ktoś się z nami zgadza, aby poczuć się lepiej nawet w najgorszej sytuacji.
  • Chris Wooding
    38. rocznica
  • Wiesław Wernic
    109. rocznica
  • Leena Krohn
    68. rocznica
    urodzin
    Ten, kto wraca, jest zawsze kimś innym niż ten, który odszedł.
  • Michel de Montaigne
    482. rocznica
    urodzin
    Nie mam tego w charakterze, aby mnie gniewało, gdy spotkam się z różnicą w zdaniach i abym nie mógł ścierpieć towarzystwa ludzi, dlatego, że myślą i rozumują odmiennie niż ja. Raczej znajduję to bardziej osobliwym gdy się trafi na zgodność w usposobieniach i zamiarach. I nigdy nie było na świecie dw... pokaż więcej
  • Janusz Meissner
    37. rocznica
    śmierci
    Mizerne są zamierzenia ludzkie wobec niezłomnych postanowień losu.
  • Józef Wittlin
    39. rocznica
    śmierci
    Stary dziad - Dunaj szumiał za Prateren jak zwykle i zanosił do morza, do Czarnego - swój wieczny spokój na przechowanie. Ostatnia fala dunajowa zabrała ze sobą na wieki uroczą melodię tego miasta, melodięm która już nie wróci, jak nie powróci nigdy do serca dobra krew, wytoczona z ludzi.
  • Carmen Laforet
    11. rocznica
    śmierci
    Może sens życia dla kobiety polega wyłącznie na tym, że ktoś ją odkryje, spojrzy na nią w taki sposób, że ona sama poczuje się ładna i promienna?
  • Kornel Filipowicz
    25. rocznica
    śmierci
    Od dzieciństwa słyszałam z ust mojej mamy i ciotek na temat mężczyzn takie zdanie, że mężczyźni są jak dzieci, że chcieliby się całe życie bawić, że ma się z nimi tylko kłopot, pożytek z nich niewielki, a przyjemność wątpliwa.
  • Henryk Rzewuski
    149. rocznica