Lubimyczytać.pl to:

978-83-240-2191-8
typ
papier
Ag2S
7.41 (115 ocen i 22 opinie)

Opis książki

Było ich 300. Najlepiej wyszkoleni sabotażyści w historii. Byli gotowi poświęcić wszystko w dla idei „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń!” Doskonale wyszkoleni, bezgranicznie odważni, desperacko zdeterminowani, bezkompromisowi. Najlepsi z najlepszych - starannie wyselekcjonowani spośród tysięcy kandydatów. Musieli porzucić wszystko, zapomnieć, kim byli, bez słowa opuścić kobiety, które kochali....

Było ich 300. Najlepiej wyszkoleni sabotażyści w historii.

Byli gotowi poświęcić wszystko w dla idei „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń!”

Najlepsi z najlepszych - starannie wyselekcjonowani spośród tysięcy kandydatów. Musieli porzucić wszystko, zapomnieć, kim byli, bez słowa opuścić kobiety, które kochali. Poddani morderczemu szkoleniu, przygotowywali się, aby w pojedynkę zmienić bieg historii.

Zrzuceni na spadochronach do okupowanej Polski, podejmowali samobójcze misje. Nieliczni, którzy przeżyli, trafili po wojnie do piekła komunistycznych więzień. Jednak nigdy się nie poddali. Do końca marzyli o wolnej Polsce.

Prawdziwe losy polskich bohaterów, przy których bledną historie o amerykańskich komandosach.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
edit3008 | 2013-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2013

Świetna książka. Opisy niektórych akcji Cichociemnych czyta się jak powieść sensacyjną ! Przyznaję, że zdarzyło mi się też uronić łzę " na pogrzebie" Ponurego. Chapeau bas! - przed elitą polskiej dywersji. Gorąco polecam !

koliber | 2013-10-06
Przeczytana: październik 2013

Czytałam długo, ale nie ze względu na toporność tej pozycji. Niestety, obowiązki zawodowe (rok szkolny się zaczął) co rusz niweczyły starania zagłębienia się na dłużej w świat tych bohaterskich, niezłomnych ludzi, dla których dewiza "Wywalcz Polsce wolność, albo zgiń" nie była tylko pustymi słowami umieszczonymi na mapie w świetlicy w angielskim Audley End.
A i na opinię na temat tej książki czasu mam niewiele, więc chociaż spostrzeżeń, wrażeń, emocji jest sporo, to będzie ona krótka. To obszerny materiał dający nam rzeczywisty obraz działalności legendarnych skoczków, od początków organizowania tej dywersyjnej formacji aż po powojenne losy. Autor porusza przy tym nie tylko jej pozytywne aspekty, bo i wśród cichociemnych były czarne charaktery, dla których honor i ojczyzna nic nie znaczyły (Jerzy Wojnowski "Motor", działający dla gestapo pod pseudonimem "Garibaldi").
Książkę czyta się wspaniale, niczym wojenną powieść. Napisano ją językiem, który, jestem tego pewna, dotrze do każdego P...

emindflow | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Cichociemni - creme de la creme polskiego wojska w czasie II wojny światowej, 316 perfekcyjnie wyszkolonych oficerów dywersji, starannie wyselekcjonowanych spośród 2613 ochotników, zrzuceni na teren okupowanej Polski aby tworzyć zręby polskiej armii podziemnej, która miała stanąć zbrojnie przeciw hitlerowskiemu najeźdźcy.
Wiemy już o nich coraz więcej, a tę książkę, mimo że to przecież literatura faktu, czyta się momentami jak powieść sensacyjną. Jakkolwiek patetycznie by to nie zabrzmiało, to czytając czułem ogromny podziw i szacunek dla niesamowitego męstwa tych ludzi, a jednocześnie dumę z tego,że jestem Polakiem.
I może właśnie dzisiaj, w czasach upadku wszelkich autorytetów i wartości warto sięgnąć do tej książki, żeby pozbyć się różnych kompleksów i uświadomić sobie, do czego potrafimy być zdolni w sytuacji skrajnego zagrożenia.
Cichociemni - nigdy w swojej tysiącletniej historii Polska nie miała lepszych żołnierzy, warto o tym pamiętać.
Trzeba przeczytać.

Paulina | 2013-03-10
Przeczytana: 08 marca 2013

Niesamowita książka historyczna !
Świetnie zestawione fakty historyczne z głównym wątkiem książki jakim jest przedstawienie nie tylko historii cichociemnych, ale także ich działań, problemów związanych przede wszystkim z brakiem broni, przedstawienia sylwetek głównych bohaterów.

Książkę czyta się naprawdę szybko. Czytelnik nie jest przytłoczony prezentowanymi przez autora faktami, może z tego względu, że tkwimy tutaj w jedym ściśle określonym wątku, a nie błądzimy po obszernej historii II Wojny Światowej.

Mnie osobiście książka bardzo się podobała, ale w dzień w którym zakończyłam lekturę byłam trochę przybita.
Przybita tym jakie są fakty, tym, że wielu z tych wspaniałych ludzi oddanych swej ojczyźnie i rodakom, musiało zginąć...a jeśli nie zginąć to zmagać się z nadciągającą na kraj czerwoną szrańczą...
Pamiętajmy o nich ! Nie pozwólmy by słuch o nich zaginął, dajmy przykład nowemu pokoleniu, by nie poddali się czarze ułudy...

Ukłony w stronę autora. Dziękuję za tę książkę w imie...

justi | 2014-03-02
Przeczytana: 02 marca 2014

Wielki szacunek dla autora za ogrom wysiłku włożonego w dotarcie do źródeł i wspaniałe opracowanie tematu. Książkę czyta się jak powieść kryminalną (zasługa stylu i lekkości języka), jednocześnie porządkując wiedzę historyczną i poznając tajniki służby cichociemnych. Dla mnie - pozycja nie do przecenienia.

gosiak | 2012-10-20
Przeczytana: 17 października 2012

„Cichociemni. Elita polskiej dywersji” Kacpra Śledzińskiego to pochłaniające czytelnika bez reszty opracowanie o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, zrzucanych na spadochronach do okupowanej przez Niemców Polski. Ich obowiązkiem była walka z wrogiem oraz organizowanie i szkolenie polskiego Podziemia w okresie II wojny światowej. Działalność Cichociemnych zasługuje na porządne, rzetelne i wiarygodne opracowanie i Śledziński postarał się o to żeby takie powstało. Autor spisał relację z działalności, walk i szkoleń tej grupy. Swoje opracowanie opiera o solidną bibliografię, porównuje niektóre fragmenty z poprzednimi pracami na ten temat, dzięki temu jego książka nie jest subiektywną wizją jednego autora, lecz bardzo profesjonalnym, kompetentnym zbiorem wiedzy o tych żołnierzach i ich zasługach dla kraju. Bardzo polecam!

Skrzat | 2012-10-14
Przeczytana: 05 października 2012

Cichociemni to ciekawa historia skoczków polskich walczących w drugiej wojnie światowej. Znajduje się w niej chronologiczny opis problemów z jakimi spotkali się żołnierze różnych stopni zapaleni do pomysłu, przebieg wyczerpujących szkoleń i wreszcie akcje w terenie. Zgodzę się z opisem wydawcy, który mówi, że historie są ciekawsze niż znane nam z literatury losy żołnierzy amerykańskich. Bohaterowie opisani są jak ludzie z krwi i kości mający swoje zalety, wady i lęki. Akcje opisane są w sposób przystępny.

Piotr | 2012-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2012

„Cichociemni” K.Śledzińskiego to całkiem sprawnie i barwnie napisana opowieść odnośnie do jednego z ciekawszych wątków Polski Podziemnej. Jest to pozycja popularna i w tym zakresie, powiedziałbym, wyjątkowo dobrze „zbalansowana”. Znajdziemy więc krótkie omówienie aktualnej sytuacji geopolitycznej, uwarunkowań wewnętrznych we władzach emigracyjnych i podziemnych w Polsce, mających wpływ na losy Cichociemnych. Nie jest to monografia, więc autor skupia się na „najgłośniejszych” nazwiskach i akcjach. Czyni to jednak w stylu niemalże beletrystycznym, co sprawia, że lektura jest wciągająca i nie nuży nadmiarem dat, nazwisk, pseudonimów i innych detali. Dobra pozycja dla osób zainteresowanych tematyką.

roth | 2012-10-30

„Cichociemni” to nie jest zwyczajna książka historyczna, bowiem jej autor, Kacper Śledziński, napisał ją niczym dobrą powieść. Udało mu sie to w dużej mierze dzięki obszernej bibliografii, dzięki której mógł opisać w bardzo szerokim kontekście szkolenia i akcje dywersyjne polskich spadochroniarzy, odsłaniając kulisy śmiałych i zuchwałych akcji, np. odbicia więźniów czy działań partyzanckich w Świętokrzyskim. Autor również świetnie pokazał trudności z jakimi borykali się Cichociemni, np. z grożącym zdemaskowaniem, zdradą czy tak zwyczajnymi sprawami, jak zdobycie jedzenia i ubrania dla swoich oddziałów. „Cichociemni” to książka, dzięki której można poznać lepiej drugą wojnę na ziemiach polskich.

Michał | 2013-04-05
Na półkach: ~ D1, Posiadam, 2013, Przeczytane
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Nie przepadam za literaturą faktu. Są to na ogół ciężkie do przebrnięcia tomiszcza pozbawione polotu. Do książki Śledzińskiego przyciągnęła mnie tematyka - Cichociemni są dla mnie wzorem poświęcenia i bohaterstwa, a także profesjonalizmu. Z profesjonalizmem podszedł również Kacper Śledziński serwując czytelnikom doskonale spisaną historię kilku spośród ponad 300 skoczków.

Książka napisana w bardzo przystępnym języku, stylem odbiegającym od suchego przekazywania faktów. Autor odwalił kawał porządnej pracy, zebrał sporo materiału, który postanowił obrobić nadając całości formę, którą mogliby pozazdrościć najlepsi historycy angielscy czy amerykańscy.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto