Żmijojad

Okładka książki Żmijojad Wiktor Suworow
Okładka książki Żmijojad

Dobra.

Dobra.

Polecam.

Polecam.

Wielowątkowa, pełna zwrotów akcji powieść, w której czytelnik cały czas musi mieć otwarty umysł, by nie zgubić się w aktualnych wydarzeniach, a tym bardziej w świadomości, kto tu jest kim, kto z kim trzyma, przeciwko komu spiskuje... Mimo tego, iż wydawać by się mogło, że nikomu w tym rządnym władzy tłumie nie można ufać, to jednak rodzą się tu też prawdziwe przyjażnie, takie, dla których warto nawet narazić swoje życie, co zrobił towarzysz Chołowanow dla Żmijojada... No i oczywiście Anastazja Strzelecka- młodziutka dziewczyna, która uwielbia tańczyć... Przez "przypadek" została wplątana w pewne wydarzenie, stała się źródłem nieporozumienia, jednak dzięki temu odkryła chyba w sobie pewien talent, znalazła to, co chciałaby robić w życiu, w czym jest najlepsza, niepokonana i pokazała to w drugiej części, którą przeczytałam nieco wcześniej- mowa o "Kontroli". Generalnie Suworow znowu świetny!!!

Wartka akcja z nieco baśniową narracją, a na drugim planie bezwzględna historia stalinowskich czystek na szczytach władzy. Pierwsze to moje spotkanie z panem Suworowem i zapewne nie ostatnie.
Fikcja literacka jest tu na tyle brawurowo wklejona w historyczne tło, że w konsekwencji momentami zahacza wręcz o groteskę w klasycznym stylu, gdzie niezniszczalny główny bohater, wmieszany w sieć politycznych intryg, z dużą pomocą zbiegów okoliczności wychodzi obronną ręką z każdej opresji. Na szczęście, dobrze oddane realia epoki oraz subtelna, acz zawsze trafna nuta sarkazmu sprawiają, że owa groteska nie jest uciążliwa, a książkę czyta się przyjemnie i szybko.

Suworow jak to Suworow. Zawsze warto przeczytać, bo dobra, warta akcja, bo można się zadumać nad minionym, przerażającym systemem... Ale czasem przychodzi mi myśl do głowy: czy na pewno to już minęło?...Ech. Bo wierchuszka mieszka w pięknych, bogato wyposażonych domach, bawią i imprezują na całego zajadając wyszukane potrawy, kradną wszystko co tylko jest możliwe do ukradzenia, robią przekręty na milionowe kwoty. A w tym czasie szary obywatel ledwo co ma do garnka włożyć, żyje od pensji do pensji - jeśli ma pracę, a jak tylko spóźni się z zapłatą za cokolwiek, to jest zbrodniarzem zasługującym na wieloletnią katorgę (obecnie praca dla korporacji). Ech...

"Żmijojad" to powieść, której akcja rozgrywa się w okresie czystek stalinowskich.
Nie jest to jednak tylko polityczna i obyczajowa historia, gdyż osią akcji są także wydarzenia sensacyjne. Wszystko to sprawia, że książka trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron.

Na pewno dużym plusem jest styl - Suworow doskonale łączy powagę opisywanych zdarzeń z humorystyczną narracją. Zabieg ten podkreśla przerażające absurdy okresu wielkiego terroru w Związku Radzieckim. Sceny, które nas bawią są tylko pozornie zabawne, tak naprawdę to śmiech przez łzy.

Powieść na pewno spodoba się miłośnikom prozy Suworowa, ale sądzę, że może zainteresować każdego, nawet tych, którzy mają niewielkie pojęcie o historii XX wieku - autor przystępnie przedstawia tło polityczne, zależności i mechanizmy władzy oraz autentyczne postacie wodzów, którzy wkrótce staną się ofiarami czystek (o ich przyszłości bardzo konkretnie pisze w posłowiu).

dobrze się czyta
ale jakaś taka naiwna.
co nie znaczy że nie jestem jeszcze większym
małym fanem Natalii

dobrze się czyta
ale jakaś taka naiwna.
co nie znaczy że nie jestem jeszcze większym
małym fanem Natalii

Świetna książka. Już od pierwszych linijek dialogu intryguje i zachęca do dalszego czytania, bo jak to możliwe, żeby bohater mający 21 lat nie zabił nigdy żadnego człowieka? Suworow ukazuje tu schematy usuwania kolejnych członków kierownictwa partii przez Stalina i intrygi temu towarzyszące. Tytułowy Żmijojad to taki superbohater, który umie myśleć i działać. Potrafi odnaleźć raz widzianą dziewczynę, która także pokazuje pazury, może ukraść walizkę specagentom NKWD, a dzięki innej sprytnej dziewczynie unika pochówku żywcem. No i warto także pamiętać, że jeśli bić kogoś butelką po głowie, to lepiej żeby zawierała jeszcze trochę alkoholu, żeby od razu ranę zdezynfekować. Polecam!

Książka przyjemna, ale bez rewelacji.

Książka przyjemna, ale bez rewelacji.

Ta książka pozwala poznać historię Nastii Strzeleckiej i zrozumieć skąd u niej niekłamany entuzjazm do służby dla Towarzysza Stalina... Poznamy również zdolnego enkawudzistę na którego wszyscy mówią Żmijojad.

• 2011
  • Wiktor Suworow