Radca stanu

Tłumaczenie: Zbigniew Landowski
Cykl: Przygody Erasta Fandorina (tom 7)
Wydawnictwo: Świat Książki
Статский советник
Literatura rosyjska
Dorota_1988

Błyskotliwa powieść kryminalno-historyczna słynnego pisarza. Jest rok 1891. Detektyw Fandorin rozpracuje grupę bojową, zabijającą najwyższych urzędników carskiej ochrany. Kim są mordercy? Do czego dążą? Jak złapać szefa grupy, tajemniczego Grina? Kto kryje się pod inicjałami „T.G”? Jak zwykle u Akunina kapitalna intryga sensacyjna idzie w parze z doskonale odmalowanym tłem historyczno-obyczajowym, tym razem poświęconym „rewolucyjnemu podziemiu”, które niebawem miało zmienić Rosję...

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2011

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl

Nozomi | 2018-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Dopiero przy ponownej lekturze cyklu o Fandorinie zwracam baczniejszą uwagę na postacie drugoplanowe. Akunin jest prawdziwym mistrzem w ich kreowaniu. W "Radcy stanu" szczególnie udali mu się rewolucjonista Rachmet i książę Pożarski. Zwłaszcza ten drugi absolutnie fantastyczny! Natomiast kochanka Fandorina Esfira strasznie działała mi na nerwy.

yoda79 | 2018-10-18

W 50

Kamil | 2018-08-22

Erast Fandorin niemal u szczytu kariery, ciekawe przedstawienie tła tego, jak rodziły się ruchy rewolucyjne w Rosji, świetny antagonista, nic tylko czytać.

Bożena | 2018-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2018

Kolejny Fandorin za mną. Czytało się fantastycznie, cieszę się , że przede mną jeszcze kolejne części.
Czy to aby na pewno obraz dziewiętnastowiecznej Rosji i stosunków w niej panujących?
Oprócz ciekawej intrygi i interesujących postaci przedstawionych z dużym przymrużeniem oka można znaleźć takie na przykład zdanie:
"Prestiż władzy jest ważniejszy od wszystkiego, także od prawdy." Słowa te padają z ust prominentnego przedstawiciela tejże władzy.
Brakowało mi tylko Masy. Scen z jego udziałem wyjątkowo mało w tej części.

Rosemaster | 2018-06-19
Przeczytana: maj 2018

muszę przyznać, że Akunina czytam w oka mgnieniu. Fandorin znowu rządzi!

Paweł Talbierz | 2018-02-17
Przeczytana: 12 lutego 2018

Przyjemnie jest wrócić do przygód Erasta Fandorina, szczególnie jeżeli owe przygody przedstawione są tak jak w "Radcy stanu". Rosja w przededniu wielkiej rewolucji, w której to nihiliści mają coraz więcej do powiedzenia. Fandorin musi spacyfikować organizacje terrorystyczną o nazwie "Grupa Bojowa", na czele której stoi wyjątkowy przywódca.

Mniej Masy, więcej Fandorina, a i kobiety u boku bohatera się pojawiają ;)

Stokrotka | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

Rok 1891. Grupa Bojowa dowodzona przez niebezpiecznego rewolucjonistę Grina dopuszcza się ataków terrorystycznych. Ofiarami zamachów stają się wysoko postawieni urzędnicy państwowi. W sprawę zostaje wmieszany radca stanu Fandorin.
„Radca stanu” Borisa Akunina to siódmy tom przygód Erasta Pietrowicza, urzędnika do specjalnych poruczeń. Jak to zwykle u Akunina bywa, pojawiają się mylne tropy oraz ciekawie odmalowani bohaterowie - zdrajcy, fanatycy, nadgorliwcy, piękne kobiety. Muszę przyznać, że mam słabość do głównego bohatera, więc staram się sukcesywnie kupować kolejne części serii.

grzesiek361 | 2016-10-20
Przeczytana: 20 października 2016

VII część opowieści, która w głowie się nie...Szczerze - już się mi znudził detektyw E.Fandorin. Terroryści, intryga...ale...ale. Jednak przeczytam kolejną część. Z opinii innych SUPER, opowiem się, a jakże jak przeczytam. Na dziś - są pisarze rokujący, ale ... na dziś Akunin ...nie rokuje. Sorry, przepraszam tych, którzy mają inne zdanie.

książek: 1905
Shahrivar | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016

Pierwsza połowa książki była trochę nużąca. Rewolucyjne ideały nie wzbudzają mojego entuzjazmu, a tym bardziej działalność rewolucyjnych terrorystów. Szczególnie Grin ze swoją żelazną aurą i reakcjami robota był trudny do strawienia.
Natomiast druga część powieści - oooo, tu się już dzieje! Już za samą postać księcia Pożarskiego należą się Akuninowi brawa! :)
Znakomicie skonstruowana postać, wytrawny znawca psychologicznych gierek i mistrz kamuflażu. Nic dziwnego, że Fandorin czuł się zagrożony w swoim fachu. Na szczęście zaliczył w tym tomie jedną świetną akcję teoretyczno-praktyczną.
Jeżeli chodzi o podejrzanego - od jakiegoś momentu czułam, kto to może być - przewidywania się sprawdziły, chociaż przejściowo pojawił się fałszywy trop, na który też się dałam złapać.

Kata | 2016-08-31
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Książka ciekawa. Porusza obszar sfery politycznej Rosji dziewiętnastego wieku. Mimo że nie przepadam za pozycjami czytelniczymi o tej tematyce to tą książkę ta przeczytałam z zaciekawieniem i zainteresowaniem, co świadczy o tym, że jest napisana w dość lekki i przystępny dla czytelnika sposób. Godna polecenia!