Radca stanu

Okładka książki Radca stanu Boris Akunin
Okładka książki Radca stanu
Boris Akunin Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Przygody Erasta Fandorina (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
Przygody Erasta Fandorina (tom 7)
Статский советник
Świat Książki
2015-05-06
2004-01-01
Zbigniew Landowski
literatura rosyjska kryminał Fandorin Rosja carska

Doskonała część cyklu. Polecam

Doskonała część cyklu. Polecam

Akcja rozgrywa się w carskiej Rosji, pod koniec XIX wieku. Rewolucjoniści jeszcze nie stanowią prawdziwej siły, ale już próbują zabijać niewygodnych dla siebie ludzi. Ochrana stara się im w tym przeszkadzać. Co drugi wyższy urzędnik ma własne cele, knuje przeciwko rywalom, podlizuje się przełożonym, poniża podwładnych... Jak to w rosyjskiej autokracji...

Książce brakuje tego, czego oczekuję od kryminałów — zagadki do rozwiązania, jakichś tam szans na odgadnięcie, kto zabił. Tutaj śledzimy akcję dwutorowo: z jednej strony dostajemy opis działań rewolucjonistów, z drugiej policji. Doskonale wiemy, kto i kiedy pociągnął za spust. Niewiadomą pozostaje tylko, kto jest tajemniczym dobroczyńcą, a kto zdrajcą w tej czy innej grupie.

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2020/08/radca-stanu-rosyjskie-retro.html

Książce brakuje...

Chyba jedna z najsłabszych książek z serii o Fandorinie.
Można oczywiście przeczytać głównie z powodu(jak zawsze u tego autora) dobrze pokazanych klimacików carskiej Rosji oraz ich specyficznych stosuneczków społecznych.

Chyba jedna z najsłabszych książek z serii o Fandorinie.

Dopiero przy ponownej lekturze cyklu o Fandorinie zwracam baczniejszą uwagę na postacie drugoplanowe. Akunin jest prawdziwym mistrzem w ich kreowaniu. W "Radcy stanu" szczególnie udali mu się rewolucjonista Rachmet i książę Pożarski. Zwłaszcza ten drugi absolutnie fantastyczny! Natomiast kochanka Fandorina Esfira strasznie działała mi na nerwy.

W 50

W 50

Erast Fandorin niemal u szczytu kariery, ciekawe przedstawienie tła tego, jak rodziły się ruchy rewolucyjne w Rosji, świetny antagonista, nic tylko czytać.

Kolejny Fandorin za mną. Czytało się fantastycznie, cieszę się , że przede mną jeszcze kolejne części.
Czy to aby na pewno obraz dziewiętnastowiecznej Rosji i stosunków w niej panujących?
Oprócz ciekawej intrygi i interesujących postaci przedstawionych z dużym przymrużeniem oka można znaleźć takie na przykład zdanie:
"Prestiż władzy jest ważniejszy od wszystkiego, także od prawdy." Słowa te padają z ust prominentnego przedstawiciela tejże władzy.
Brakowało mi tylko Masy. Scen z jego udziałem wyjątkowo mało w tej części.

"Prestiż władzy jest ważniejszy od wszystkiego, także...

muszę przyznać, że Akunina czytam w oka mgnieniu. Fandorin znowu rządzi!

muszę przyznać, że Akunina czytam w oka mgnieniu. Fandorin znowu rządzi!

Przyjemnie jest wrócić do przygód Erasta Fandorina, szczególnie jeżeli owe przygody przedstawione są tak jak w "Radcy stanu". Rosja w przededniu wielkiej rewolucji, w której to nihiliści mają coraz więcej do powiedzenia. Fandorin musi spacyfikować organizacje terrorystyczną o nazwie "Grupa Bojowa", na czele której stoi wyjątkowy przywódca.

Mniej Masy, więcej Fandorina, a i kobiety u boku bohatera się pojawiają ;)

Mniej Masy, więcej Fandorina, a i...

Rok 1891. Grupa Bojowa dowodzona przez niebezpiecznego rewolucjonistę Grina dopuszcza się ataków terrorystycznych. Ofiarami zamachów stają się wysoko postawieni urzędnicy państwowi. W sprawę zostaje wmieszany radca stanu Fandorin.
„Radca stanu” Borisa Akunina to siódmy tom przygód Erasta Pietrowicza, urzędnika do specjalnych poruczeń. Jak to zwykle u Akunina bywa, pojawiają się mylne tropy oraz ciekawie odmalowani bohaterowie - zdrajcy, fanatycy, nadgorliwcy, piękne kobiety. Muszę przyznać, że mam słabość do głównego bohatera, więc staram się sukcesywnie kupować kolejne części serii.

• Kryminał
  • Kryminały