Podejrzenia pana Whichera. Morderstwo w domu na Road Hill

The Suspicions of Mr Whicher: Or the Murder at Road Hill House
zbrodnie, kryminał, historia
literatura faktu
Pistacia

Międzynarodowy bestseller inauguruje serię ZBRODNIE PRAWDZIWE, która jako pierwsza w Polsce prezentuje książki zwane w ojczyźnie gatunku crime nonfiction. Znajdą się w niej tytuły poświęcone słynnym sprawom kryminalnym, głośnym zabójstwom, powracające do dawnych oraz współczesnych wydarzeń i przedstawiające je w pasjonujący sposób. Morderstwo na Road Hill wydarzyło się naprawdę. Historia ta...

Morderstwo na Road Hill wydarzyło się naprawdę. Historia ta na długi czas zawładnęła wyobraźnią Brytyjczyków, stając się inspiracją dla wielu ówczesnych autorów powieści detektywistycznych. "Podejrzenia pana Whichera" są szczegółową relacją z przebiegu dochodzenia, a jednocześnie ciekawym obrazem obyczajowości epoki wiktoriańskiej.

W nocy z 29 na 30 czerwca 1860 roku w rodzinie szanowanego podinspektora sieci fabryk, Samuela Kenta, dochodzi do okrutnej zbrodni - w bestialski sposób zostaje zamordowany jego trzyletni synek Saville. Z dochodzenia wynika, że mordercą był ktoś z domowników, śledztwo jednak utyka w miejscu. Gdy lokalni policjanci okazują się bezradni wobec zagadki, zostaje wezwany Jonathan Wicher, jeden z pierwszych detektywów londyńskich. Błyskotliwy i bezkompromisowy śledczy przełamie niejedno tabu i przekraczając pilnie dotąd strzeżone progi domostwa angielskiej rodziny, ujawni szokującą prawdę. Wzburzy tym opinię publiczną, która obróci się przeciw niemu i uniemożliwi doprowadzenie śledztwa do końca.

Recenzenci i czytelnicy "Podejrzeń Pana Whichera" doceniają imponującą ilość materiałów źródłowych oraz wierne oddanie realiów - epoki wiktoriańskiej. Fabuła wciąga i intryguje: składa się na nią wiele wersji wydarzeń i dróg mających doprowadzić do rozwikłania zagadki, dzięki czemu czytelnik zostaje wciągnięty w grę z tekstem, prowadzi intelektualną zabawę i niemal angażuje się w losy bohaterów. Recenzenci wspominają także o wierności detalom i o wyjątkowej - rodem z powieści gotyckiej - atmosferze książki Summerscale i cenią "Podejrzenia Pana Whichera" za ich wielopoziomowość. To jednocześnie proza obyczajowa, ukazująca społeczeństwo brytyjskie około roku 1860, historia kryminalna i reportaż na temat pracy ówczesnych detektywów, który pokazuje początki tego zawodu. Wielu czytelników przyznaje, że "Podejrzenia pana Whichera" podziałały silnie na ich wyobraźnię. Najczęściej wymieniane walory prozy Kate Summerscale to: rzetelność, bogactwo zebranego materiału i psychologiczna wiarygodność postaci.

[opis wydawcy]

Bigos | 2010-10-08
Przeczytana: 07 października 2010

Anglia druga połowa XIX wieku. Władzę sprawuje Królowa Wiktoria, publikuje Charles Dickens i Charlotte Bronte, a kobiety ugrzęzły na dobre w gigantycznych krynolinach.
W rezydencji pańswa Kentów dochodzi do szokującej zbrodni - ich trzyletni synek Seville zostaje brutalnie zmordowany. Podejrzenia padają na członków rodziny oraz służbę zamieszkującą Road Hill, a okrucieństwo mordu i jego tajemnica pobudzają wyobraźnię klasy wyższej, biedoty, pisarzy i pierwszych detektywów, w tym pana Jonathana Whichera. Zostaje bowiem naruszona najważniejsza zasada życia wiktoriańskiej Anglii - my house is my castle, czyli mój dom to moja twierdza i nikt już nie może czuć się bezpiecznie w zaciszu domowego ogniska. Okazuje się bowiem, że za zamkniętymi drzwiami dzieją się rzeczy okrutne i niesamowite, a każdy może być podejrzany o niecne czyny.

Książka jest naprawdę niesamowita. Może nie pod względem stylu pisania, gdyż autorka posługująca się głównie raportami policyjnymi i sądowymi swtworzyła...

Beata | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Pięknie wydana, świetnie udokumentowana. Wiele szczegółów, które sprawiają, że łatwo odnajdujemy się w wiktoriańskiej Anglii. Czytelnik może mieć do samego końca swoją wersję, co do tożsamości zabójcy...
Dowiadujemy się, że mimo 150 lat, które upłynęły od wypadków, natura ludzka niewiele się zmieniła (vide chociażby zachowanie gapiów w domu Kentów podczas wyprzedaży).
Warto przeczytać.

Urshana | 2013-03-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2010
Przeczytana: maj 2010

Lubię kryminały. Lubię pięknie wydane książki. Lubię książki, które wychodzą poza ramy gatunku. Z tych trzech powodów, a także z kilku innych, bardzo mi się podoba utwór Kate Summerscale Podejrzenia pana Whichera. Morderstwo w domu na Road Hill, inaugurujący serię Zbrodnie prawdziwe Wydawnictwa W.A.B. Książka przynależy do gatunku "crime nonfiction", reprezentuje literaturę faktu, ale czyta się ją z zapartym tchem i wypiekami na policzkach.

Przedstawiona historia potwornej zbrodni w domu państwa Kentów na Road Hill wydarzyła się naprawdę 30 czerwca 1860 roku i wstrząsnęła wiktoriańską Anglią. Dziwny zbieg okoliczności - podobna zbrodnia pojawia się na początku Głowy Minotaura Krajewskiego i o ile się nie mylę jest przedmiotem śledztwa Popielskiego w Eryniach tegoż autora. Kate Summerscale, przedstawiając historię morderstwa, toczące się śledztwo, które w pewnym momencie przejmuje tytułowy Jack Whicher - inspektor z Londynu, a następnie sprawy sądowe i późniejsze losy bohaterów,...

i_love_impala_67 | 2010-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2010

"Podejrzenia pana Whichera", rozpoczynające serię "Zbrodnie prawdziwe" wydawnictwa WAB, oparte są na wydarzeniach, które miały miejsce w roku 1860. W domu na Road Hill szanownych państwa Kentów został zamordowany ich najmłodszy synek. Zbrodnia ta od początku wszystkich zszokowała i zatrwożyła: była brutalna, a na dodatek wydawało się, że dokonać jej mógł tylko ktoś z domowników. Lokalna policja nie robiąc żadnych postępów w śledztwie, prosi w końcu o pomoc Scotland Yard. Na miejsce zbrodni przybywa Jonathan Whicher, jeden z pierwszych detektywów nowopowstałego wydziału kryminalnego. Detektyw, a czytelnik wraz z nim, wkracza więc w do tej pory zamknięty świat, jakim był w tym czasie angielski dom i wyciąga wszystkie sekrety, zależnosci i układy na światło dzienne. Rodzina Kentów traci kompletnie swoją prywatność, staje się sensacją dla gazet, a cała Anglia zaczyna interesować się dokonaną zbrodnią i postępującym śledztwem. Whicher staje się pierwszym ogólnie znanym detektywem,...

Panio | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Z założenia - fabularyzowany dokument o prawdziwej zbrodni z 1860 roku w Road Hill w wiktoriańskiej Anglii. Teoretycznie w pozycji jest wszystko co przykuwa uwagę - prawdziwa zbrodnia, spora objętość, dokładny opis postaci, oparcie treści na policyjnych i sądowych aktach, książkach i gazetach oraz towarzyszące opisy ówczesnych obyczajów i moralności angielskiego społeczeństwa. Autorka również przybliża pojawienie się pierwszych na świecie detektywów i reakcję różnych środowisk na nową formę zwalczania przestępczości, a to za sprawą udziału w śledztwie najlepszego z pierwszych tuzów tego zawodu - tytułowego Jonathana Wichera. Chapeau bas dla autorki, gdyż dotarcie do tylu materiałów i źródeł by z taką pieczołowitością oddać faktyczny przebieg tak oddalonych w czasie zdarzeń musi budzić uznanie. Jednak w tym pozornym garncu miodu znalazła się jedna bądź dwie łyżki dziegciu - mianowicie chodzi o styl pisania. Mając wszystkie te atuty w ręku Kate Summerscale powinna przekuć je na...

Pucka69 | 2013-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Całkiem niezła, oparta na faktach historia zabójstwa małego chłopca. Rzecz się dzieje w dużym domu, w którym mieszkają rodzice oraz dzieci z pierwszego i drugiego małżeństwa. A wokół unosi się "duch" pierwszej żony. Wszystko rozgrywa się w dziewiętnastowiecznej Anglii z jej nianiami, służącymi, praczkami i dopiero powstającym zawodem detektywa. Godna polecenia, napisana pięknym, literackim językiem. Uprzedzam jednak że nie jest to prosty kryminał w stylu (niektórych) nieocenionej Agathy.

blaszanyzegarek | 2015-08-22
Przeczytana: 15 lipca 2015

Książka zaskakuje ilością materiału zebranego przez autorkę. Widać, że pani Summerscale bardzo rzetelnie podeszła do pracy gromadząc tak liczne artykuły, wzmianki i notatki z tamtego okresu.

"Podejrzenia pana Whichera..." to nie kryminał i nie powieść to przede wszystkim obraz prawdziwego początku detektywów. Zbrodnia jest ważnym elementem tej historii, ale najciekawsza jest (kiełkująca w świecie policyjnym i przestępczym) praca detektywów. Wychwalani za powodzenia, podziwiani i w końcu gnębieni i upokarzani przez władze i instytucje domagające się szybkiego umorzenia sprawy bądź szybkiego jej zakończenia (nawet wtedy, gdy detektyw mówi, iż dowody są niewystarczające). Widzimy wzlot i szybki upadek (prawdopodobnie) pierwszego i wielkiego umysłu tamtych lat.

Pan Whicher i tajemnicze morderstwo dziecka - te dwie kwestie przyczyniły się do powstawania (w Anglii) wielu dzieł z detektywem jako chłodno-kalkulującą "maszyną" potrafiącą przeniknąć ludzkie dusze i umysły w poszukiwaniu...

Rzetelne opracowanie faktograficzne pierwszego morderstwa, w jakie zaangażowana była nowo powstała funkcja policyjna - detektywa. Sama zbrodnia i rozwiązanie zagadki nie wzbudziły we mnie takiego zainteresowania, jak historyczne dygresje autorki, w których opisane zostały okoliczności powstania pierwszej jednostki detektywistycznej, kształtowania się nomenklatury specjalistycznej z zakresu badania zbrodni oraz społecznego odbioru tychże.
Ciekawa publikacja, szczególnie dla osób lubiących tematykę kryminalną.

BigHeartMade | 2013-10-08
Przeczytana: 08 października 2013

Trzyma w napięciu, dawkuje informacje i czasem ma się ochotę przyspieszyć całość, żeby już dowiedzieć się, jak było naprawdę. Dobrze napisana, polecam :)

Henry Rackham | 2012-07-17
Przeczytana: 15 lipca 2012

Na początku słowo wyjaśnienia. Często książki kupuję pod wpływem impulsu, instynktu, czy cholera wie czego jeszcze. Biorę książkę do ręki, przeglądam ją krótko, czytam wyrywkowo, przelatuję wzrokiem informację na obwolucie i bach tomiszcze w koszyku.( Tak się dzieję gdy autor lub wydawnictwo nic mi mówi.) Ta metoda "przemyślanych" zakupów często powiększa tylko stertę książek do wymiany lub do rozdawnictwa szeregom bliższych lub dalszych znajomych.
Właśnie w taki sposób nabyłem dzieło Pani Kate Summerscale. Impuls: epoka Dickensa, Galsworthy i Brontë , a do tego jeszcze historia kryminalna.
Jakież było moje zdziwienie, gdy po długim okresie leżakowania na półce, tytuł wpadł mi w oczy, wprost namawiając mnie do rozpoczęcia lektury.
Książka Kate Summerscale okazała się, monografią autentycznej historii z epoki Wiktoriańskiej.
- Dobra nasza - pomyślałem sobie - ten gatunek literatury jest także w kręgu moich zainteresowaniach.
Tutaj nastąpiła kulminacja i z...