Nagroda Literacka m.st. Warszawy przyznana. Znamy też nominowanych do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
20.06.2022

W miniony weekend odbyła się jubileuszowa gala 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Laureatów nagrody, którą w przeszłości zdobywali choćby Hanna Krall czy Wiesław Myśliwski, poznaliśmy w trakcie uroczystości, która odbyła się na barce Nowa Fala przy Bulwarach Wiślanych. W sobotę ogłoszono też nominowanych do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy przyznana. Znamy też nominowanych do Nagrody im. Janusza A. Zajdla Facebook/Nagroda Literacka m.st. Warszawy

Do tegorocznej edycji zgłoszono rekordową liczbę książek, bo aż 700 pozycji. Plebiscyt Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2022 był wyjątkowy również z innego powodu. Po raz pierwszy nagrodzono bowiem komiks. Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, podkreśliła:

Jako była redaktorka „Nowej Fantastyki”, a potem wieloletnia wydawczyni kultowych książek Henryka Jerzego Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela, który stworzył kultową serię komiksową „Tytus, Romek i A’Tomek”, mam do tego rodzaju literatury spory sentyment. Dlatego ogromnie cieszę się, że od tej edycji mamy nową kategorię, poświęconą właśnie komiksom.

Spośród przeszło 700 zgłoszonych tytułów jurorzy wybrali pięć. Nagrodzeni autorzy i autorki otrzymali nagrody pieniężne po 30 tys. zł. Pozostali nominowani – po 5 tys. zł. Laureatów wyłoniło jury w składzie: Justyna Sobolewska (przewodnicząca jury), Maciej Jakubowiak (sekretarz jury), Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak.

Laureaci Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2022

W kategorii proza wyróżniono Andrzeja Stasiuka, autora książki „Przewóz” (Wydawnictwo Czarne). Warszawski twórca odebrał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy po raz drugi. Poprzednio laur przyniosła mu wydana pozycja „Wschód”. W laudacji podkreślono, że powieść urzekła jurorów „intensywnością swojego niespokojnego nurtu”.

Idzie o rytm, w jakim toczy się opowieść. O rytm wspomnień. Idzie wreszcie o samą granicę i jej rytmy. Bo nie da się ukryć, to wedle niej orientują się zdarzenia, ludzie i słowa.

Laureatem w kategorii poezja został Tomasz Bąk, nagrodę otrzymał za tom „O, tu jestem” (Wydawnictwo WBPiCAK). Według stanowiska jury:

W tej rzeczywistości algorytmicznych determinizmów, która nie pozostawia ani trochę swobody, trzeba pielęgnować wiarę, że Pod pewnymi warunkami zdarza się coś, / co naprawdę się nie zdarza. Takich warunków można szukać wyłącznie w glitchu, w pomyłce, w błędzie, który na krótką chwilę pozwoli powiedzieć „O, tu jestem”.

W kategorii literatura dziecięca (tekst i ilustracje) wyróżniono „Tkaczkę chmur” autorstwa Katarzyny Jackowskiej-Enemuo (tekst) i Marianny Sztymy (ilustracje) z wydawnictwa Albus. Jurorzy zwrócili uwagę, że korzystając z elementów tradycyjnej baśni, autorka przeprowadza czytelnika przez żałobę, „pozwala zmierzyć się z utratą, rozpaczą, ze śmiercią, i co najważniejsze: przynosi ukojenie”.

Laureatem w kategorii książka o tematyce warszawskiej został Błażej Brzostek, autor pozycji „Wstecz. Historia Warszawy do początku” (Muzeum Warszawy). W laudacji zaznaczono, że choć jest to opowieść historyczna, pozostaje ona ze wszech miar literacka. Dodano, że pod piórem Brzostka narracja meandruje:

Od perspektywy ogólnej po jednostkową, gdy oglądamy miasto oczami żyjących ongiś bohaterów; od klasycznego wykładu popularnonaukowego po reportaż, teatralny dramat i komedię, od poważnej narracji po anegdotę.

W trakcie finałowej gali na barce Nowa Fala przy Bulwarach Wiślanych wyłoniono też pierwsze w historii Nagrody Literackiej m.st. Warszawy laureatki w kategorii komiks i powieść graficzna. Są nimi Wanda Hagedorn oraz Ola Szmida, które doceniono za książkę „Twarz, brzuch, głowa” (Kultura Gniewu). Autorki tekstu i ilustracji wyróżniono za „śmiałość, bezkompromisowość, radykalizm treści i formy, za wykorzystanie komiksu jako elastycznego medium do prezentowania eseistycznych zagadnień”.

Warszawski twórca

W 15. edycji nagrody tytułem warszawskiego twórcy uhonorowano Piotra Sommera – poetę, eseistę i tłumacza współczesnej poezji anglosaskiej, a także redaktora naczelnego miesięcznika „Literatura na Świecie” (funkcję tę pełni od prawie 30 lat). Uzasadniając wybór jurorów, Justyna Sobolewska, przewodnicząca jury, napisała:

Twórca warszawski może nam pokazać to miasto od zupełnie innej strony. Tak jak Piotr Sommer, poeta, eseista i tłumacz, który urodził się w Wałbrzychu, studiował w Warszawie, mieszkał w Otwocku i w Sulejówku, czyli pod Warszawą. (...) Podwarszawskość jest kluczowa, bo nie ma warszawskości bez podwarszawskości. Warszawa wsiada w kolejkę i jedzie linią otwocką, jak u Białoszewskiego. Warszawa rozpycha się, pochłania kolejne stacje i miejscowości. A one mają swoje historie. (...) Podwarszawskość jest przelotowa, wychylona ku pociągowi, skupiona na czasie, przyspiesza, idzie dziarsko – tak jak wiersze Sommera.

Nominowani do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

W ubiegły weekend poznaliśmy też listę nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla – corocznej nagrody literackiej w dziedzinie fantastyki, przyznawanej w kategoriach powieść i opowiadanie.

Lista nominowanych w kategorii powieść to:

W kategorii opowiadanie zaś:

  • Michał Cholewa, „Ucieczka” (w: fahrenheit.net.pl)
  • Anna Kańtoch, „Dwie osoby wchodzą do windy” (w: Tarnowskie Góry Fantastycznie 3, Almaz)
  • Marta Kisiel, „Inkluzja” (w: Niezwyciężone, Empik Go)
  • Olga Niziołek, „Sześć wskazówek, jak biegać w ciemnościach” (w: Rzecz niepospolita – antologia opowiadań niesamowitych, Grupa Wydawnicza Alpaka)
  • Katarzyna Podstawek, „Susza” (w: Magazyn Biały Kruk nr 16, kwiecień-czerwiec 2021).

źródło: um.warszawa.pl


komentarze [6]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
WiktorWektor  - awatar
WiktorWektor 21.06.2022 21:13
Czytelnik

Zdziwiłem się, że nominowano do Zajdla kogoś z zagranicy, a to tylko łącze źle przekierowuje :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
cranberry  - awatar
cranberry 22.06.2022 09:04
Bibliotekarka

Ano niestety... Powinno przekierowywać tu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4979679/dolina-niesamowitosci

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 22.06.2022 10:16
Redaktor

Dzięki za czujność! :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Falko  - awatar
Falko 21.06.2022 09:47
Czytelnik

Stasiuk? Serio? Sądziłem, że jego formuła pt. pisarski lament już się wyczerpała w pierwszej dekadzie XXI wieku  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
asymon  - awatar
asymon 21.06.2022 16:14
Bibliotekarz

Nie wiem czym jest według ciebie "pisarski lament", ale "Przewóz" to akurat powieść, tzn. fikcja, nie rozkminy z podróży po Europie Wschodniej.  Zacząłem i dobra rzecz, ale zastanawiam się nad audiobookiem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 20.06.2022 12:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post