- ArtykułyCzytelnicze nawyki: najpopularniejsze, najdziwniejsze, zakazaneAnna Sierant238
- ArtykułyCosy crime, czyli kryminał kocykowy: 7 książek o bezkrwawych zbrodniachAnna Sierant67
- ArtykułyCzytamy w weekend. 11 października 2024LubimyCzytać477
- ArtykułyNoc Bibliotek już dzisiaj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających!LubimyCzytać2
Piotr Sommer
Studiował anglistykę w Warszawie. Tłumaczył utwory: Johna Ashbery'ego, Johna Berrymana, Ciarana Carsona, D. J. Enrighta, Seamusa Heaneya, Kennetha Kocha, Michaela Longleya, Roberta Lowella, Dereka Mahona, Franka O'Hary, Charlesa Reznikoffa. Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody im. Barbary Sadowskiej, Nagrody Kościelskich (1988) i Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości (2010). Opublikował kilkanaście książek poetyckich i krytycznoliterackich, zredagował wiele ważnych antologii (m.in. prezentujących współczesną poezję amerykańską i angielską). Pisze także wiersze dla dzieci. Jest redaktorem naczelnym miesięcznika "Literatura na świecie". Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN Clubu. Mieszka w Sulejówku pod Warszawą.
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Powiązane treści
Tu się nie ma co bać. Poezja – od czego zacząć?
Książki nagrodzone w 2023 roku
Najlepsza książka Europy Środkowej i poetycki tom roku. Znamy laureatów nagród Angelus i Silesius
Nagroda Nike 2023: Zyta Rudzka laureatką
Nike 2023. Oto finaliści najważniejszego polskiego wyróżnienia literackiego
Nominacje do „Nike” 2023: wielu debiutantów, parytet płci
Popularne cytaty autora
Choć to już dawno, znaczki nie będą nigdy całkiem obce< nigdy nie będzie obojętnych sosen.
Życie kochani, jest nudne. Nie można tak mówić. / W końcu niebo błyska, wzdychają oceany, / my też błyskami i czemuś tam wzdychamy, / w doda...
Życie kochani, jest nudne. Nie można tak mówić. / W końcu niebo błyska, wzdychają oceany, / my też błyskami i czemuś tam wzdychamy, / w dodatku matka mówiła mi, gdy byłem chłopcem / (jak automat) „Otóż ciągle oznajmiać, że ci nudno / to znak, że nie masz żadnych / Bogactw Wewnętrznych”. Dziś widzę, że nie mam / bogactw wewnętrznych, bo mi do obrzydzenia nudno. / Nudzą mnie ludziowie, / literatura nudzi, szczególnie wielka, / nudzi mnie Henry, jego zmartwienia i biadolenia / nieznośne jak u Achillesa, / co kocha ludzi i niezłomną sztukę, która mnie nudzi. / A od tych spokojnych wzgórz, i ginu, można skonać / i jakimś cudem pies / wziął za pas skórę i kości też, i poszedł sobie gdzieś / w góry, nad morze albo do nieba, pozostawiając / z tyłu mnie: powiew ogona.
1 osoba to lubi