Dolina niesamowitości

Okładka książki Dolina niesamowitości Anna Nieznaj
Okładka książki Dolina niesamowitości
Anna Nieznaj Wydawnictwo: Sine Qua Non Seria: SQN Originals fantasy, science fiction
SQN Originals
Sine Qua Non
2021-08-18
2021-08-18
9788382102031
science fiction tajne służby fantastyka przyszłość

Okładka książki Inne nieba Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Inne nieba Ewa Białołęcka, Kry...
Okładka książki O!Fka: Literacki Kwartalnik Fantastyczny #5 Aneta Jadowska, Maciej Janocha, Weronika Kłysz, Magdalena Kubasiewicz, Michał Lityński, Martina Mandera-Rzepczyńska, Wojciech Mieczysławski, Anna Nieznaj, Emilia Noczyńska, Redakcja magazynu O!Fka, Gajda Paweł, Milena Wójtowicz
O!Fka: Literac... Aneta Jadowska, Mac...
Okładka książki Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Kry...
Okładka książki Rocznik Fantastyczny 2020 Bartek Biedrzycki, Krzysztof T. Dąbrowski, Tomasz Kaczmarek, Paweł Majka, Łukasz Migura, Kamil Muzyka, Tomasz Niewiadomski, Anna Nieznaj, Romuald Pawlak, Emma Popik, Magdalena Stawniak, Dominika Węcławek
Rocznik Fantas... Bartek Biedrzycki, ...

Koniecznie przed tą pozycją należy przeczytać "Błąd warunkowania", nie jest to nigdzie wyraźnie zaznaczone a bez tego wydaje mi się że będzie bardzo ciężko się odnaleźć bo w tym tytule jest pełno nawiązań do wcześniejszych wydarzeń bez szerszego wyjaśnienia. Bez poprzedniego tomu nie poznamy historii kluczowych bohaterów. Dobre political fiction chociaż bardziej skupiamy się tu na postaciach niż na świecie. Dzieje się dużo i szybko parę szczegółów mi nie pasowało ale mimo wszystko wciąga.

Z ocenieniem książki mam ogromny problem. Jako osoba gustująca w klimatach urban fantasy, nie potrafiłem wczuć się w nastrój thrillera. Natomiast nastawiając się na dobry thriller niechętnie odbierałem wplecione w całość elementy S-F. Powiadają, że to biopunk. Może i tak.
W skrócie klimat przedstawiony w książce nie jest światem znanym z powieści s-f, bio czy cyber punkowych, ale nie jest to także klimat podobny do książek Vincentego Sevierskiego. Jeśli chodzi o fabułę, trochę chaosu wprowadziła mnogość nazwisk. Czasami ciężko było ogarnąć, kto jest kim. Z czasem jednak wszystko się wyjaśnia i dalej zaczyna robić się ciekawie.
Odniosłem też wrażenie, że w wir prawdziwej akcji jesteśmy rzucani nagle, a emocje dawkowane są w losowy sposób, chaotycznie podnosząc i luzując napięcie. Wprowadzenie kilku bohaterów wpłynęła jednak na dynamikę. Dodatkowo akcja toczy się szybko i w wielu miejscach. Dla mnie jest to duży plus. Pomimo trudności z wtopieniem się w wykreowany świat, ogólna przyjemność z czytania podniosła ostateczną ocenę książki.

Nie zróbcie tego błędu co ja! Przed ewentualnym zakupem pamiętajcie, że “Dolina niesamowitości” Anny Nieznaj to dalszy ciąg jej zbioru opowiadań “Błąd warunkowania”. Przez całą lekturę miałem wrażenie, że jakieś fakty, wydarzenia, bohaterowie - powinny być mi doskonale znane, a z jakichś przyczyn są tylko delikatnie zarysowane. Oczywiście da się powieść przeczytać i bez tej wiedzy, ale lepiej mieć jednak pełny obraz.

“Dolina niesamowitości” to SF bliskiego zasięgu (no albo może średniego) z Unią Europejską, która rozdaje karty w światowej polityce i Polską jako państwem federacyjnym. Na szczęście political fiction jest tu tyle co kot (nomen omen) napłakał. Główny wątek to przygody genetycznie modyfikowanych agentów tajnych służb, których geny zmieszano z DNA sierściuchów. Wprawdzie nie wyrosło im od tego futro, ale mogą wysoko skakać, wyczuwać emocje i wyniuchać co jadłeś na śniadanie.

Jakkolwiek kuriozalnie by to nie brzmiało to powieść Anny Nieznaj jest poważna niczym sytuacja międzynarodowa, a portrety psychologiczne bohaterów imponują. Mutanci, odrzuceni przez społeczeństwo, a jednocześnie stanowiący jego tarczę przeciw włóczni złego, starają się jak mogą nie zatracić w grozie codzienności. Z drugiej strony to co stanowi atut “Doliny niesamowitości” jest też jej największą wadą. Mam wrażenie, że książka nie może zdecydować się czy chce być kolejną opowieść o dzielnych wojakach/agentach, czy może jednak poważną powieścią psychologiczną.

Jak to więc mówią w bibliotekach: tylko dla fanów gatunku

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Jak wygląda przyszłość roku 2079? Właściwie dość podobnie do roku 2010, a przynajmniej według wizji Autorki. Zmianom ulegnie jedynie geopolityka (ale i to bardziej w teorii niż w praktyce),angielski umiędzynarodowi się jeszcze bardziej, a no i medycyna z biotechnologią pójdą trochę do przodu. Ale cała reszta z niewielkimi, raczej kosmetycznymi wyjątkami, utkwiła gdzieś w początkach lat nastych XXI wieku. No niestety nie wypada to zbyt dobrze. Gdyby Autorka umieściła swoją wizję tak dziesięć-paręnaście lat wprzód, można by było przymknąć na to oko. W przypadku przyszłości za sześć dekad - no trudno w taki świat uwierzyć.

Główna bohaterka wypada ciekawie - sam pomysł genetycznie hodowanych żołnierzy-agentów wywiadu, choć może nie oryginalny, to fajny. Sanja jest kobietą z krwi i kości, wiarygodną, jej teraźniejszość wynika z przeszłości, ma swoje dylematy, problemy i pragnienia. To jak najbardziej na plus.

Reszta postaci - tu niestety jest problem. Jest ich po prostu za dużo. Już od drugiego rozdziału jesteśmy zarzuceni wszystkimi towarzyszami protagonistki. Ba! Nawet rodzinami owych towarzyszy. Bez rozrysowania pokrewieństw, koligacji i relacji, ani rusz. W efekcie połowa postaci mi się myliła, nie dbałem o ich los, a ostatecznie zgubiłem się w fabule. Szkoda, że tak wyszło. Po głównej bohaterce widać, że Autorka potrafi stworzyć fajną postać i jako czytelnik wolałbym kilka głębokich, charakterystycznych postaci, niż kilkanaście-dwadzieścia parę płytkich i bliźniaczo do siebie podobnych.

Dialogi RACZEJ na plus. Można dostrzec, że Autorka dbała o to, by brzmiały naturalnie. I zazwyczaj się to udawało. Było parę zgrzytów, czasem poddawałem w wątpliwość fakt, że ktoś rzeczywiście może tak mówić (i że będzie tak mówić za sześćdziesiąt lat). Niektóre kwestie brzmiały też niczym onelinery z filmu akcji czy komiksu - jednemu może się podobać, innemu nie.

Podsumowując: sam motyw przewodni był fajny, wizja przyszłości nietrafiona, ale sama konstrukcja bohaterki, zachęca, by śledzić karierę Autorki, bo coś ciekawego jeszcze spod jej pióra może wyjść. A czy warto już teraz sięgać po Dolinę Niesamowitości? Cóż, jeśli ktoś lubi powieści pełne akcji, pościgów, romansów i tajnych agentów - niech rozgrzewa własną pamięć lub szykuje notatnik do spisywania postaci i wątków pobocznych, i może dobrze się bawić. Ja niestety nie byłem na to gotów, a do tego spodziewałem się raczej sci-fi niż akcyjniaka - stąd taka ocena.

Kiedy parę lat temu czytałam "Błąd warunkowania", opowiadania umieszczone w tym samym świecie, przyłapałam się na tym, jak bardzo potrzebowałam i tego tekstu, i tej wizji przyszłości. Teraz chyba jeszcze bardziej chciałabym, żeby subtelnie cyberpunkowa, nie pozbawiona problemów, ale w gruncie rzeczy optymistyczna przyszłość wykreowana przez autorkę była tym, co nas czeka. Pewnie nie czeka, niestety, ale możemy pomarzyć. Futurologiczny potencjał "Doliny niesamowitości" mocno się zdezaktualizował, ale to nie oznacza, że powieść stała się zła. Sensacyjna sf bliskiego zasięgu, historia genetycznie zmodyfikowanej komandoski, która z bohaterki staje się nieudanym eksperymentem i ściganą przestępczynią to z jednej strony wciągająca lektura - a z drugiej strony cały motyw Kotów, ich powstania, błędów popełnionych po drodze, podejścia społeczeństwa, opinii publicznej i systemu (wojsko, wojskowi naukowcy) który Koty stworzył wspaniale się broni jako motyw sf. Pytania o granice wojskowych eksperymentów, granice człowieczeństwa i to, z czego wynikają zaburzenia psychiczne i jak na (postrzegane społecznie) człowieczeństwo wpływają, autorka zadaje z subtelnością i empatią. Ona swoim genetycznie zmodyfikowanym bohaterom człowieczeństwa nie odmawia, ale obnaża wiele mechanizmów społecznych.
Uwielbiam też Sanję. To jedna z ciekawszych protagonistek polskiej fantastyki (choć nie powiem, żeby ich było mało - zwłaszcza w dziełach autorek!).

Bardzo dobra, polecam.

Bardzo dobra, polecam.

Treść nawet ciekawa, świat przedstawiony nawet ciekawy, ale sposób pisania Autorki zmęczył mnie już na pierwszej stronie, potem nie było lepiej...

Thriller osadzony w niedalekiej przyszłości nie jest do końca moim klimatem (po prawdzie pierwsze opowiadania o kotach czy teksty autorki w uniwersum Star Wars tematycznie były bardziej "moje") - a mimo to książka zdołała mnie wciągnąć. Przede wszystkim dzięki stylowi, ale też ciekawemu światu przedstawionemu. Byłabym w stanie uwierzyć, że za kilkadziesiąt lat nasza rzeczywistość właśnie tak będzie wyglądać. Dobrze wykreowane są też postacie Kotów - bardzo "prawdziwe".

Full review to come.
Rzadko trafiam na tak dobre polityczne thrillery sf. Takie, które dogłębnie badają problem i pokazują wiele jego stron. Warto przeczytać!

Full review to come.

Czy trzeba znać treść „Błąd warunkowania” aby przeczytać i zrozumieć „Dolinę Niesamowitości” czy te dwie książki są powiązane ze sobą?

• Polska
  • Polskie
  • SQN

Dodaj cytat z książki Dolina niesamowitości