Wschód

Poza serią
Czarne
2014-09-24
2014-09-24
literatura polska Bieszczady biografia Chiny dorastanie dzieciństwo historia Mongolia Podlasie podróż rodzice rodzina Rosja wędrówka Wschód wspomnienia
Inne

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

W cieniu Wschodu

Link do recenzji

3964 120 152

W swojej quasi autobiografii Stasiuk jest co najmniej chwiejny, jeśli nie negujący swoje własne przemyślenia. Żal mu, że komunizm w Polsce się skończył i jednocześnie opisuje tragiczną sytuację obywateli chińskich w swoim komunistycznym kraju. Książka momentami jest bardzo nużąca. Wytrwałam do końca, ale tylko dzięki sztuce lektorskiej Macieja Rayzachera.

Andrzej Stasiuk w swojej specjalności – podróży z otwartymi oczyma i chłonnym umysłem. Bez z góry powziętych założeń i przekonań, co się w trakcie takich eskapad zobaczy i przeżyje. I tradycyjnie nie jest to oczywiście ani bedeker, ani wspomnienia blogera czy przechwałki samozwańczego globetrottera bądź expata z międzynarodowej korporacji.
Jak to u Stasiuka bywa to zbiór...

No bo czym jest ten Wschód? Ludźmi jest? Geografią? Historią? Stasiuk zabiera nas na wycieczkę daleko za naszą wschodnią granicę, ale i zatrzymuje się przy niej. żeby pokazać, że tak u sedna sprawy to jakiejś wielkiej różnicy między tamtym Wschodem, a naszym to nie ma. Bardzo refleksyjna podróż, panie Andrzeju. Dzięki.

Autobiograficzna podróż Andrzeja Stasiuka na wschód. By w surowej przestrzeni, niekończących się krajobrazach kontemplować wieczność. Melancholijna droga w głąb siebie, wspomnienia z dzieciństwa, i przemijanie. Poprzez historie, fascynację komunizmem powrót do korzeni i próba zrozumienia siebie, i tego czego to nas uczy i do czego to wszystko zmierza.

Styl niespieszny,...

„Wschód” to w zasadzie dwie książki. Znakomita relacja z podróży po Polsce okraszona autobiograficznymi wątkami i monotonna wyprawa do Azji – podróż bez wspomnień, bez historii czy rozmów z napotkanymi ludźmi. Nic tylko tajga, tajga, tajga, jezioro, tajga, pustynia i zdechły wielbłąd. Stasiuk powinien był pozostać w swej Europie Wschodniej, a pisanie o Azji zostawić...

Lektura ta z jednej strony mnie zachwyciła, z drugiej wprowadziła w konsternację.

Skąd zachwyt? Wynika z płynności opisów oraz utrzymanego na przestrzeni całej książki wysokiego poziomu artystycznego. To chyba najlepiej napisana książka Stasiuka, jaką czytałem.

Konsternacja bierze się z daleko posuniętej fascynacji autora komunizmem, zarówno w wersji mistycznej...

Melancholijna, bardzo slow, surowa. Stasiuk, ale nie wiem czy nie gorszy niż lepszy.

Stasiukowe pisanie trzeba lubić. Ja lubię nawet bardzo. Do mnie przemawia ten gawędziarski styl prowadzenia prozy, mnie zostają w pamięci opisane przez autora sceny (na przykład z kościoła, który odwiedza po drodze). Sama mieszkam na wschodzie Polski, a obserwacje Stasiuka uważam za trafione i niekiedy bardzo poruszające. Polecam. 😉

utknelam przy koncowce - nie dokonczylam, ale ksiazka mi sie podobala

Mimo, że można zarzucić pompatyczność tym urwanym krótkim myślom dotyczącym wschodu, to przez moje korzenie mimowolnie ulokowane w tej przestrzeni, kulturze, ludziach i przeszłości jestem w stanie zrozumieć podejście autora. Poszukiwanie swojej tożsamości w nieskończenie wielkiej geometrii przesiąkniętej cierpieniem, dźwiękami i obietnicą rewolucji. Podróżując myślami ze...

1 453
    1 241