rozwiń zwiń

Książki na Dzień Przyjaciela: o głównych bohaterach utworów i ich najlepszych towarzyszach

Anna Sierant Anna Sierant
09.06.2023

9 czerwca obchodzimy Dzień Przyjaciela, a to doskonała okazja, by poświęcić choć chwilę uwagi przyjaźniom, które zawiązały się na kartach książek. Jacy bohaterowie powieści, opowiadań nie osiągnęliby swoich – różnie rozumianych – sukcesów, gdyby nie łączyła ich godna pozazdroszczenia relacja z inną książkową postacią? Oto 8 książek o przyjaciołach na Dzień Przyjaciela.

Książki na Dzień Przyjaciela: o głównych bohaterach utworów i ich najlepszych towarzyszach materiały prasowe Warner Bros

Najlepsi książkowi przyjaciele – główni bohaterowie i ich powiernicy

Sherlock Holmes i doktor Watson, cykl o Sherlocku Holmesie, Arthur Conan Doyle, Wydawnictwo Świat Książki

O przyjaźni mówi się jako o relacji, która polega m.in. na wzajemnym wspieraniu się. Co ważne, przyjaciel – inaczej niż brat, siostra czy kuzynka – jest kimś, kogo sami sobie wybieramy jako towarzysza wielu mniej i bardziej ważnych momentów w życiu; przyjaciel nie jest nam dany z góry.

Tym bardziej należy docenić przyjaźń Sherlocka Holmesa i doktora Johna Watsona, która nie zawsze była łatwa, a jednak trwała. Słynny detektyw, słynący również z niełatwego charakteru, nieraz wytknął swojemu pomocnikowi (no właśnie – pomocnikowi, nie partnerowi) jego słabości, choć i Watsonowi zdarzyło się wspomnieć Holmesowi, że jest leniwy (Holmes z kolei w „Skandalu w Bohemii” wytknął Watsonowi, że ten przybrał na wadze).

Conan Doyle, pisząc o Holmesie i Watsonie, inspirował się podobno pierwszym (jak się dzisiaj twierdzi) detektywem, który pojawił się na kartach książek, czyli Dupinem, stworzonym przez Edgara Allana Poe i również mającym przyjaciela opisującego jego sprawy.

– Pomyślałem najpierw, że zrobił pan coś bardzo mądrego, ale widzę, że nie ma w tym praktycznie nic nadzwyczajnego.

– Nabieram przekonania, Watsonie – skwitował Holmes – że popełniam błąd, gdy objaśniam wszystko. Omne ignotum pro magnifico.

Achilles i Patroklos, „Pieśń o Achillesie”, Madeline Miller, Wydawnictwo Albatros

W ostatnich latach wiele mówi się o tym, jak wielką moc ma TikTok w promowaniu książek. I choć bardzo często tiktokowym hitem stają się przede wszystkim książki young adult, to wcale nie jest to zasadą.

Jak nieraz zaznaczała w wywiadach Madeline Miller, autorka „Pieśni o Achillesie”, to dzięki popularności na TikToku jej książka przeżyła drugi, po tym premierowym, skok w sprzedaży, co pozwoliło jej zająć się pisaniem na cały etat. Powieść Miller, absolwentki filologii klasycznej, stanowi reinterpretację mitu o Achillesie i Patroklosie.

Achilles – piękny, dobrze urodzony, silny młodzieniec, wspaniały wojownik, czerpie, ile może z każdego dnia, choć ciąży na nim fatum – tylko on może zapewnić Grecji zwycięstwo w wyniszczającej wojnie, ale za cenę własnego życia.

Patroklos zdecydowanie nie jest tak piękny, pewny siebie, trudno mu wykształcić poczucie własnej wartości, skoro został wygnany z domu w ramach kary za popełnione w gniewie nieumyślne morderstwo i trafił na dwór ojca Achillesa. Tam rozpoczyna się dziecięca znajomość między mitycznymi bohaterami, która – zabrzmi to pompatycznie, ale w końcu mowa o micie – okaże się silniejsza niż śmierć.

Tęsknota za Achillesem jest jak ssący głód.

Jean-Louise (Skaut, Smyk) i Charles Baker Harris (Dill), „Zabić drozda”, Harper Lee, Wydawnictwo Rebis

O autorach czy piosenkarzach, którzy mają na swoim twórczym koncie tylko jeden hit, mówi się czasem z pewnym pobłażaniem właśnie jako o „gwiazdach jednego przeboju”. Nikt nie napisałby tak zapewne o Harper Lee, której jedyna książka (kontynuację wydano po jej śmierci), „Zabić drozda”, stała się ponadczasowym klasykiem.

Choć dzisiaj mówi się o niej przede wszystkim jako o ważnym głosie w debacie o amerykańskim rasizmie, to główni dziecięcy bohaterowie książki mieli w powieści także inne – dziecięce właśnie – problemy. Sprytna, rezolutna Skaut i jej brat Jeremy (Jem) zaprzyjaźnili się bowiem z pewnym chłopcem, przyjeżdżającym na wakacje do mieszkającej w pobliżu ciotki. Cała trójka za główny cel postawiła sobie skłonienie tajemniczego sąsiada – „Boo” Radleya – do opuszczenia domu. Mężczyzna urasta w ich wyobraźni do rangi potwora, psychopaty, którego jednak chcą za wszelką cenę zobaczyć.

Dill staje się wakacyjnym towarzyszem Skaut i Jema. Obrazując tę dziecięcą przyjaźń, Lee podkreśla, jak wiele różniło rodzeństwo od Dilla – brat i siostra dorastali w domu kochającego ojca, Dill z kolei ojca nie ma, a matka zdaje się nim za bardzo nie przejmować. O sile dziecięcych relacji świadczy fakt, że postać Dilla została zainspirowana przez przyjaciela z dzieciństwa Lee, Trumana Capote’a. Po sukcesie jej książki pisarze mieli jednak nie utrzymywać ze sobą kontaktu – Capote ponoć pozazdrościł Lee Pulitzera.

– Myślę, że kiedy dorosnę zostanę klaunem – wyznał Dill.

Jem i ja stanęliśmy jak wryci.

– Tak jest, właśnie klaunem – ciągnął. – Nic nie poradzę, że ludzie na tym świecie są jacy są, mogę ich tylko wyśmiać. No więc dołączę do jakiejś trupy cyrkowej i będę umierał ze śmiechu.

Flush i Elizabeth Barrett Browning, „Flush”, Virginia Woolf

Gdy mowa o przyjaźni zapisanej na kartach książek, nie można nie wspomnieć o tej łączącej książkowych bohaterów z ich zwierzętami. Tym bardziej jeśli ta relacja opisana w książce opisuje taką, która zaistniała naprawdę. Virginia Woolf, sama dumna właścicielka rudego cocker spaniela, postanowiła głównym bohaterem opowieści o poetce Elizabeth Barrett Browning i jej rodzinie uczynić Flusha, czyli ukochanego psa twórczyni. Jednak przedstawiona przez Woolf relacja to nie bajka, o nie! Flush przeżywa katusze, gdy – po latach towarzyszenia swojej pańci w chorobie – nagle przestaje być głównym obiektem jej zainteresowania, bo pojawia się jakiś kawaler (Robert Browning), a potem, na domiar złego, dziecko. Przeżywa więc niemało emocji, ale – jak to piesek – długo złości w sobie nie chowa. „Flush” to nietypowa, można by powiedzieć wyjątkowo optymistyczna książka w dorobku Virginii Woolf, parodia typowych biografii.

Stawiała go przed lustrem i pytała, dlaczego szczeka i drży. Czyż ten mały brunatny pies naprzeciw nie jest nim samym? Ale czym jest „bycie sobą samym”? Czy to jest to, co widzą ludzie? Czy też to jest to, czym się jest? Flush zatem rozważał także i tę kwestię, a nie mogąc rozwiązać problemu realności, przytulał się do panny Barrett i całował ją ‘wyraziście’. To w każdym razie było realne.

Lila i Elena, „Genialna przyjaciółka”, Elena Ferrante, Wydawnictwo Sonia Draga

Choć to Elena nazwana jest w powieściach z cyklu neapolitańskiego „genialną przyjaciółką”, to nie mniej genialna jest Lila – losy obu bohaterek śledzimy od dzieciństwa aż do czasów, gdy są matkami, pracownicami, żonami, kochankami.

Dzięki swojej inteligencji, uporowi, wierze w to, że można wyjść z najtrudniejszej sytuacji rodzinnej i ekonomicznej, przyjaciółki uczyniły swoje życie innym niż to, które prowadzili ich rodzice. Relacja Lili i Eleny przetrwała trudne dzieciństwo, przemocowe związki, a nawet – jak to w życiu dorosłych już przyjaciół bywa – fizyczną odległość, gdy mieszkały w różnych miastach Włoch. Valerie Perrin, autorka „Cudownych lat”, a także „Życia Violette”, powiedziała w wywiadzie dla Lubimyczytać, że „spotkała na swojej drodze mnóstwo ludzi i z wielkim zdziwieniem odkryła, że jest wiele osób, które nie rozstają się ze swoimi przyjaciółmi z dzieciństwa”. Tak było w przypadku bohaterów jej „Cudownych lat”, tak jest również z Lilą i Eleną, najsłynniejszymi chyba bohaterkami książek napisanych przez włoskiego autora w ostatnim czasie.

Czy to w górę, czy w dół, zawsze pociągało nas to, co nas przerażało, co wprawdzie istniało przed nami, ale zdawało się czekać od zawsze właśnie na nas.

Sam i Frodo, trylogia „Władca Pierścieni”, J.R.R. Tolkien

Czy gdyby nie Sam, Frodo dotarłby do Mordoru? Czy Frodo wystarczająco doceniał poświęcenie oddanego mu towarzysza? Czy jeśli jeden nizołek zwraca się do drugiego per „panie”, to można mówić o przyjaźni – relacji, która jawi się jako równorzędna?

Trudno odpowiedzieć na te pytania z całą pewnością, jednak bez wątpienia ten początkowy układ sił między Frodo a Samem podczas wyprawy się zmienił, przekształcił się w trwałą więź, a gdyby nie przyjaciel głównego bohatera, to niemożliwe byłoby… fani i fanki „Władcy Pierścieni” dobrze wiedzą, jakiego celu nie udałoby się osiągnąć.

Wierny, dobroduszny, niestawiający siebie na pierwszym miejscu Sam to cichy superbohater Tolkienowskiej trylogii. Jak mogliśmy czytać w książkach opublikowanych kilkadziesiąt lat po „Władcy Pierścieni”, czyli w cyklu o Harrym Potterze, „są takie wydarzenia, które – przeżyte wspólnie – muszą zakończyć się przyjaźnią”. Podróż do Góry Przeznaczenia na pewno była jednym z nich.

Nie mogę nieść pańskiego brzemienia, ale pana mogę przecież nieść z nim razem!

Harry Potter i Ron Weasley, cykl o Harrym Potterze, J.K. Rowling, Wydawnictwo Media Rodzina

„Harry, zabiję cię, jeśli przez nich zginiemy” – mówi w ostatniej części cyklu o czarodziejach Ron do przyjaciela Harry’ego. Jak wiadomo, prawdziwa przyjaźń to nie zawsze tylko piękne i sielskie chwile, zwłaszcza jeśli musisz walczyć ze złem, czy to w postaci Malfoya, czy Tego-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać.

Relacja między Ronem a Harrym trwała latami – od czasów, gdy oni sami przekroczyli progi Hogwartu (a właściwie jeszcze wcześniej: gdy poznali się na dworcu, przed znalezieniem peronu 9 i ¾ i wejściem na pokład Hogwart Ekspresu), po czasy, gdy ich pociechy ruszyły śladami rodziców. Ron i Harry zawsze mogli na siebie liczyć, mimo że częściej niż ich przyjaciółce Hermionie zdarzały im się chwile, gdy czuli się niepewni, przestraszeni – nawet wtedy jeden mógł polegać na drugim. J.K. Rowling, portretując Harry’ego i Rona, dowodzi, że przyjaźń może być uczuciem równoważnym wobec miłości.

Lepiej umrzeć, niż zdradzić swoich przyjaciół.

Sadie Green i Sam Masur, „Jutro, jutro i znów jutro”, Gabrielle Zevin, Wydawnictwo Zysk i S-ka

O tym, że przyjaźń jest równie ważna jak miłość, pisze również Gabrielle Zevin w „Jutro, jutro i znów jutro”. To nie pierwsza książka w zestawieniu, której bohaterów poznajemy, gdy są jeszcze dziećmi, a potem śledzimy ich losy w dalszych latach. Dwoje twórców gier internetowych ma w swojej relacji długoletnie przerwy, a jednak jedno z nich zawsze walczy o to, by tej znajomości nie kończyć.

Co ciekawe, choć Sam i Sadie to bohaterowie heteroseksualni, nigdy nie stali się parą. W trakcie swojej znajomości oboje nawiązali natomiast przyjaźń z Marxem, co zdecydowanie wpłynęło na dynamikę relacji między nimi, ale i wzbogaciło w równej mierze życie prywatne i zawodowe obojga. A wyzwań na obu tych płaszczyznach autorka książki postawiła przed nimi niemało.

Niech poczuje, że jesteś. A jeśli możesz, przynieś jej ciastko, książkę, jakiś film do obejrzenia. Przyjaźń jest trochę jak Tamagotchi. – Elektroniczne breloczki z wirtualnym zwierzątkiem były w tym roku wszędzie. Marx ostatnio uśmiercił Tamagotchi, które dostał w prezencie świątecznym od swojej dziewczyny. Odebrała to jako oznakę poważniejszych skaz na charakterze Marxa. – Namów ją, żeby wzięła prysznic, pogadaj z nią trochę, pójdźcie na spacer. Jeśli możesz, otwórz okna. A jeśli jej się nie polepszy, zobacz, czy uda ci się ją namówić na wizytę u specjalisty. A jeśli nawet wtedy nie będzie lepiej, musisz zadzwonić do jej rodziców.

Jakich bohaterów dodalibyście do tego zestawienia? Dajcie znać w komentarzach!


komentarze [24]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Katarzyna 13.06.2023 12:31
Czytelnik

"Trzej Muszkieterowie", Winnetou i Old  Shatterhand

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Gosia 12.06.2023 20:29
Czytelniczka

Tak, czytam bajki dla dzieci. Dodam jeszcze Bożydara Jakkiełka i jego anioła stróża Małe Licho. Jak nie kochać anioła, który ma uczulenie na pierze i ubóstwia kakałko!!!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jutciak 12.06.2023 16:27
Czytelnik

Kociołek i jego kompania! (z serii Marcina Mortki)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ajka 12.06.2023 02:16
Czytelniczka

Przyjaźń: Kubuś Puchatek i Krzyś, Kubuś Puchatek i Prosiaczek, Lissa i Britta i Anna (" Dzieci z Bullerbyn "), Ania i Diana (" Ania z Zielonego Wzgórza "!)Emilia i Lula ("Stateczna i postrzelona "), Alek, Rudy i Zośka (" Kamienie na szaniec"), Adaś i Wojtek ("Złamany miecz"), Cesia i Danusia, Gabrysia i Kreska, Tomek Kowalik i Baltona ( cykl Jeżycjada),  Muminek i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ktosia 11.06.2023 22:44
Czytelniczka

Główna bohaterka książki "Przyjaciel" Sigrid Nunez, jej zmarły przyjaciel i jego pies. A następnie jej pies. Nie brzmi to zbyt oryginalnie, ale przeczytać warto. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Coldy 11.06.2023 18:00
Czytelnik

Ta przyjaźń Sama i Froda to taka na słowo honoru. Polega chyba tylko na tym, że Sam lezie za Frodem wszędzie tam, gdzie ten musi iść. To raczej takie poczucie obowiązku, aniżeli szczegółowo opiasana relacja.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
OZM 12.06.2023 13:45
Czytelniczka

Bo jest w tym dużo modelu lojalności w relacji pan-giermek. Ja akurat bardzo to lubię i nierówność pozycji Froda i Sama nie razi mnie tak jak np. w relacji Ani i Diany w "Ani z Zielonego Wzgórza". Sam to romantyczna wizja plebejusza, społecznie stoi niżej niż Froda, ale moralnie na pewno nie. Jest przedstawiony jako szlachetny, natomiast Diana (zwłaszcza od drugiego tomu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Coldy 12.06.2023 21:53
Czytelnik

Nierówność nierównością, ale tam zwyczajnie nie wyczułem niczego poza tym co Tolkiem próbował wcisnąć "na słowo".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jacqueline 11.06.2023 15:58
Bibliotekarka

po 1, Achilles i  Patroklos - przyjaciółmi  😂 dobre. 
po 2, moje ulubione książki o przyjaźni:     

  Harry Potter i Kamień Filozoficzny
  Małe życie
  Outsiderzy
  Mechaniczny anioł
  ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Harry Potter i Kamień Filozoficzny  Małe życie  Outsiderzy  Mechaniczny anioł  Mechaniczny książę  Mechaniczna księżniczka  Złodziejka książek  Most do Terabithii  Papierowe miasta  Myszy i ludzie  Cud Chłopak  Kubuś Puchatek. Chatka Puchatka
LadyBlackCat 10.06.2023 09:09
Czytelnik

Ania z Zielonego Wzgórza i Diana

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ktosia 11.06.2023 22:38
Czytelniczka

A także Maryla Cuthbert i Małgorzata Linde, jeśli już mówimy o Avonlea.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lotta 09.06.2023 20:11
Czytelniczka

Razumichin i Raskolnikov z  Zbrodnia i kara. Prawdziwy przyjaciel to taki, który pokarmi cię zupą po tym jak go zwyzywasz 😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Zbrodnia i kara
Gosia 09.06.2023 19:19
Czytelniczka

Ronja i Birk w "Ronja, córka zbójnika" początkowo nieufni wobec z siebie, dzieci wrogo nastawionych do siebie rodzin, potem jedno dla drugiego było wsparciem w trudach. Trochę jak Romeo i Julia ze skandynawskich lasów. Cudna książka z dzieciństwa.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post