Złodziejka książek

2007-09-08
Hanna Baltyn
II Wojna Światowa Żydzi Holocaust

Opowieści śmierci

Wzruszająca, słodko-gorzka acz budująca historia.
Bardzo podobał mi się język, którym jest napisana gdzie co drugie zdanie mogłoby być samodzielnym cytatem. Aż nie chciało się spieszyć czytając, żeby móc w pełni chłonąć słowa :).

Wzruszająca, słodko-gorzka acz budująca historia.

Są takie historie, przez które płynie się na fali pięknych słów. Słów trudnych, zakazanych.. tych pełnych smutku i nadziei. Są takie historie, które spija się prosto z ust śmierci. To właśnie jest taka historia i jednocześnie jedna z piękniejszych książek, jakie było mi dane przeczytać.

To pełna wrażliwości historia o odwadze, której niechcianym tłem jest wojna. Wspaniała opowieść o ludziach, którzy w najtrudniejszych momentach nie bali ryzykować życiem, by podać pomocną dłoń.

Z duszą na ramieniu czytałam o losach Liesel, która trafia na przedmieścia Monachium, by zamieszkać z przybranymi rodzicami. Dziewczynka ma przy sobie książkę ukradzioną podczas pogrzebu młodszego brata. Książkę, dzięki której nauczy się czytać, zapragnie poznawać i rozumieć słowa. Książkę, która rozpocznie niezwykłą opowieść o Złodziejce..

Polecam Wam zatopić się w tej lekturze, wzruszać się, chłonąć słowa i przekonać się, że Śmierć ma ludzkie oblicze.

To pełna wrażliwości historia o odwadze, której niechcianym tłem jest wojna....

"Złodziejka książek" okazała się wzruszającym i nietuzinkowym doświadczeniem czytelniczym. Słyszałam o niej już bardzo dawno temu, ale zebrałam się do czytania dopiero teraz. Czy żałuję, że to zrobiłam? Ani odrobinę, choć muszę przyznać, że nie porwała mnie aż tak, jak się tego spodziewałam przed rozpoczęciem lektury. Bardzo podobała mi się gra słów autora, która sprawiała, że tematyka powieści wydawała się zdecydowanie lżejsza, niż w rzeczywistości była, a także nietypowość bohaterów - ich działania wiele razy przypominały mi, że nie ocenia się książki po okładce. Ponadto, książka została pięknie wydana. Z drugiej za to strony, momentami jednak brakowało mi tego patosu, który powinien towarzyszyć ludzkim tragediom, których jesteśmy świadkami podczas czytania historii (choć autor słusznie skłonił się ku opisaniu ich w inny sposób, skoro pokazywał świat oczami nastoletniej dziewczynki).

Pierwszymi stronami byłam zachwycona, coś innego, ciekawa narracja, natomiast dalej rozczarowałam się... Nie mogłam polubić bohaterów, "biedni" Niemcy i jak im było ciężko podczas wojny... Nie, nie trafiło to do mnie.

Dobra książka którą wciągnęła mnie od pierwszych stron, jednak czegoś mi w niej brakowało. Wątki ciekawe i nie są naciągane jednak charakterystyka postaci sprawiła że od początku nie do końca lubię Rosę Huberman a im dalej w las tym bardziej mnie irytowała przez co nie do końca potrafiłam wczuć się w ich sytuację. Rodzinna. Jednak Liesel polubiłam i bardzo chciałam poznać jej historię do końca.
Koniec bardzo mnie zaskoczył.

- forma niezbyt do mnie trafia; sam tekst trąci grafomanią przez trywialne porównania i przenośnie, które chyba miały być poetyckie; "ozdobne" fragmenty też wydają się bardziej infantylne niż ciekawe czy klimatyczne
- przedstawienie biedy i smutku z perspektywy dziecka przypomina mi "Niepokój przychodzi o zmierzchu"
- nie czytałem nigdy nic Coelho, ale tak to sobie mniej-więcej wyobrażam
- mało wciągająca, nijaka, fabularnie miałka, po 1/3 nie miałem ochoty wracać do lektury

- nie czytałem nigdy nic Coelho, ale tak to sobie...

Na początku w ogóle nie mogłam się przekonać. Później bardzo fajnie się czytało. Bardzo ucząca książka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie urzekła mnie historia dziewczynki, niemki, która podczas II wojny światowej musiała kraść jedzenie żeby przeżyć praktycznie od początku wojny a jej ojciec za swoje usługi otrzymywał kawę lub pół papierosa. I to wszystko w czasach cudu gospodarczego w Niemczech, tak wielbionego przez historyków. Nie wiem dlaczego ale postrzegałem tę książkę w bardziej romantycznych barwach, dziewczynki która „ratuje” kradnie książki przed ich unicestwieniem przez ówczesny aparat władzy. Niestety bardzo rozczarowałem się.

Jednakże dostrzegłem w tej historii inny ważny aspekt który ewoluuje w kolejnych rozdziałach. Mianowicie stosunek a raczej zmiana stosunku do wojny przez bohaterów powieści i ich członków rodziny. W jaki sposób postrzeganie pewnych spraw może zmienić się gdy dana sytuacja zaczyna dotyczyć ich bezpośrednio. Nie bez kozery użyję tutaj przysłowia „Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”.
Niewątpliwie jest to dobry materiał na dysputę socjologiczną.

Książka ta zaskoczyła mnie totalnie. Początek był odrobinę irytujący ale nie na tyle aby ją rzucić w kąt. Stopniowo jednak losy bohaterki zaczęły mnie wciągać. Zaczynałem ją rozumieć, czuć to co ona czuła. Zastanawiać się dlaczego taka dobra osoba doznaje tyle nieszczęść - ale równocześnie doznaje tylu malutkich chwil szczęśliwości. Czy to jaka była spowodowało, że Bóg skierował jej losy w to a nie inne miejsce ? Bo ona ze swoją dobrocią i charakterem tam właśnie była potrzebna ? Cóż, historia jest wciągająca, wzruszająca i troszkę "ryjąca beret". I jest ona w 150% warta poświęconego jej czasu.

Nie wiem jak mam ocenić tę książkę bo po prostu mnie nie przekonała i do mnie nie trafiła. Niby wszystko się w niej zgadza, jest ciekawa historia, niekonwencjonalna narracja a w tle wojna. Takie książki powinny wzruszać i łamać serce. Czegoś tu jednak zabrakło. Nie uwierzyłam w prawdziwość stworzonych przez autora postaci. W konsekwencji nie pokochałam ich i nie było mi ich tak żal, jak mogłoby, gdybym uznała je za prawdziwe. Na moją ocenę zapewne mógł wpłynąć fakt, że równocześnie czytałam „Światło, którego nie widać” (tu także druga wojna światowa i losy zwykłych ludzi, którzy mieli pecha żyć podczas tragicznych, wojennych wydarzeń) i tam sytuacja miała się zupełnie inaczej. Tamtą historię pokochałam całym sercem. Tak więc książka dla mnie jak najbardziej ok ale są lepsze.