Pieśń o Achillesie

Okładka książki Pieśń o Achillesie Madeline Miller Patronat LC
Okładka książki Pieśń o Achillesie
Madeline Miller Wydawnictwo: Albatros Seria: Seria butikowa fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Inne

Wyróżniona opinia i

Pieśń o Achillesie

przeczytanych książek 1860 napisanych opinii 1858

Żyliśmy w świecie krwi i chwały, dla której krew przelewano.

„Pieśń o Achillesie” autorska Madeline Miller

W kompletnie szczerej opinii mogę powiedzieć że te książka jest jedną z gorszych jakie w tym roku czytałam. Spodziewałam się takiego BOOM w trakcie, jakiegoś ciekawego momentu dosłownie czegokolwiek

Relacja Patroklosa i Achillesa, spodziewałam się przy nich lepszej relacji co prawda na początku miałam lekką nadzieje że może jednak tak będzie ale No przeliczyłam się.

Szczerze zdziwiłam się gdy fabuła książki zostawiała mi wiele do życzenia, nawiązania do mitologii greckiej i wątku wojny trojańskiej był nawet okej. Całe to opisanie świata wojny pełnego
śmierci, okrucieństwa i gwałtów było idealnie pokazana jednak w tym tez zabrakło mi wielu rzeczy

Wydaje mi się gdyby książka byłaby pisana także z perspektywy Achillesa wyszłoby o wiele lepiej i fabuła napewno by zyskała - zabrakło mi tego dlaczego on tak szybko w czasie wojny zmienił swoje nastawienie do wszystkiego i Patroklosa

Co do ich zachowania, nikogo nie dziwi jak powiem że oboje byli równie głupi i irytujący. Jednak zachowanie Patroklosa pod koniec dojrzało ale za to Achilles z każdą decyzją robił się głupszy
Dodam również że w żadnym momencie nie wierzyłam matce Achillesa i nie miałam do niej jakiś pozytywnego zdania

Zastanawiałam się momentami nawet w końcowych wydarzeniach dlaczego tak wiele osób na tym płakało, nawet w końcowym momencie, byłam temu strasznie obojętna.

W moim odczuciu książka wypadła naprawdę słabo, ale to dla tego że miałam przy niej wysokie wymagania gdzie każdy na booktoku się nią zachwycał.
Ale i tak zapraszam do przeczytania i wyrobienia sobie własnej opinii

Żyliśmy w świecie krwi i chwały, dla której krew przelewano.

„Pieśń o Achillesie” autorska Madeline Miller

Relacja Patroklosa i Achillesa, spodziewałam się przy nich lepszej...

W starożytnej Grecji żył pewnien słynny bohater - Achilles... Dobrze znamy tę historię z mitologii, ale Madeline Miller podejmuje się czegoś bardzo trudnego, a mianowicie opowiedzenia jej na nowo.

Czy jej się to udaje?

Myślę, że tak. Opowieść o bohaterze wojny trojańskiej jest przedstawiona oczami Patroklosa - przyjaciela, powiernika i wielkiej miłości Achillesa. Czytelnik jest przeprowadzany przez kolejne etapy życia mężczyzn - od beztroskiego dzieciństwa, czasu nastoletniego po samą wojnę. Język tej powieści też robi przysłowiową robotę - jest poetycki, lekko melancholijny, a zarazem prosty i zrozumiały. Dodatkowo miłość jest tutaj przedstawiona zupełnie inaczej - brak w tej powieści wielkich gestów, czy deklaracji. Bohaterowie dojrzewają na kartach tej powieści, uczą się siebie, uczą się kochać tę drugą osobę, która ma wady.

Z jednej strony "Pieśń o Achillesie" to retelling dobrze znanego mitu, z drugiej to opowieść o wielkiej miłości, poświęceniu, ale też egoizmie, dumie oraz zaślepieniu sławą...

Czy polecam? Oczywiście! Całym sercem. Według mnie "Pieśń o Achillesie" była równie dobra, jak wcześniejsza powieść autorki - "Kirke".

Czy jej się to udaje?

Nie ukrywam trochę się zawiodłem, liczyłem na coś innego...

Nie ukrywam trochę się zawiodłem, liczyłem na coś innego...

Lubie Mitologie, ale raczej krótkie opowiastki. To jest piękna, ale ciężka lektura.

WOW.
Słyszałam o tej książce tak dużo dobrego i w sumie bałam się, że jak to zazwyczaj się przy tych zachwalanych pozycjach się zawiodę. Ale na szczęście nie.
Kocham mitologiczne wątki w książkach a to? Iliada w lepszej, krótszej i ciekawszej wersji.
Przez ta książkę dosłownie płynęłam. Noe wiadomo kiedy byłam w połowie, a chwile później na ostatniej stronie.
Mam wrażenie, że w tej historii ogromna robotę zrobił styl pisania autorki. Czuć jakby czytało się mit, ale nie jest to tak męczące i nużące.
Achilles i Partoklos? KOCHAM. Matko jakie to było cudowne.
Śmiałam się, wkurzałam a nawet wzruszyłam. Nie płakałam, bo w sumie już na początku znałam zakończenie, ale sposób w jaki zostali to napisane sprawił ze łezka się zakręciła.
Polecam z całego serducha, zwłaszcza fanom mitologii, ale w sumie jest ten typ historii w którym moim zdaniem każdy znajdzie coś dla siebie🖤

WOW.
Mam...

Niezwykle poetycka, wzruszająca i przede wszystkim ciekawa opowieść, ukazana w cieniu wojny. Perspektywa prowadzona oczami jednego z głównych bohaterów pozwala wczuć się w tekst, sama postać jest sympatyczna i prawdziwa. Wątek miłosny doskonale rozwinięty. Madeline Miller spisała się na medal.

Muszę przyznać że podobają mi się książki oparte na mitach, dlatego kolejną jaką przeczytałam to losy bohatera z pod Troi, Partoklosa, ukochanego Achillesa.
Historię miłości która jest silniejsza niż śmierć. I szaleństwie jakie wywołuje utrata ukochanej osoby.

Dziwię się że nigdy nie czytałam Iliady i Odyseji Homera, ale szczerze przyznam że mitologia podoba mi się odkąd zaczęłam grać w Assassin's Creed Odyssey. Swoją drogą polecam

Oczekiwałam, że będę płakać jak bóbr po zakończeniu, ale tak się nie stało. Bardzo szybko się czyta i jest dużo smaczków. Polecam sięgnąć, choć mnie osobiście nie poruszyła tak jak chciałam.

Retelling w najlepszym wydaniu. Wdzięczność za wiedzę i wrażliwość Madeline Miller. POLECAM.

Jedna z piekniej opowiedzianej historii miłosnej, pełna poświęcenia i oddania. Gdzie bogowie wtrącają się do życia ludzi, herosi walczą w nieswoich wojnach, a w tym wszystkim miłość wysuwa się na pierwszy plan.

Madeline Miller Pieśń o Achillesie Zobacz więcej
Madeline Miller Achilles. W pułapce przeznaczenia Zobacz więcej