Outsiderzy

The Outsiders
literatura piękna
2018-11-05
Kameleon

Bardzo dojrzała książka o przyjaźni, a napisana przez nastolatkę. Krótka i wciągająca.

Pandemia koronawirusa wstrzymała praktycznie wszystko, nawet rynek wydawniczy. W kwietniu moją biblioteczkę nie zasiliła ani jedna nowość, ani żaden egzemplarz recenzencki. Dzięki temu mogłam nieco nadrobić swoje zaległości i sięgnąć po te pozycje, które od dawien dawna piętrzą się na mojej półce...

Piękna książka o przeżyciach młodego chłopaka z niższych sfer, który nie ma w życiu lekko. Przez połowę lektury była dla mnie po prostu przyjemna, ale później zatapiałam się w niej coraz bardziej i sięgałam z coraz większą radością. Mimo wszystko daje masę pozytywnej energii i myślę, że przez długi czas nie da mi o sobie zapomnieć.

Książka, w której ciężko coś przewidzieć. Dlatego też ciężko coś o niej napisać żeby nie zepsuć komuś zabawy.
Powiem tylko tyle, że jestem zachwycona, a klamra na końcu spajająca całość jest świetnie wymyślona.

Amerykański klasyk, nie bez powodu porównywany do Buszującego w zbożu. Genialna historia. Moje ulubione przypadkowe odkrycie. To jest powieść, którą chciałabym przerabiać w szkole.

No cóż... Przed przeczytaniem byłam nastawiona sceptycznie, przekonałam się jednak, że jest to książka świetna. Nie mogę nazwać jej fajną, ani ładną. Jest ona ciążka. Zmusza człowieka do refleksji. Pokazuje wartości jakimi kierują się poszczególne grupy społeczne, różnice między nimi oraz cechy wspólne, które dopiero z czasem są odkrywane. Ukazuje niesprawiedliwość losu....

Na półkach: , , , , , , , ,

Jeju, ta książka tak mi się podobała, że nie wiem co powiedzieć.

Mile się zaskoczyłam. Nie spodziewałam się, że będzie aż tak dobra... A tu proszę. Chyba najlepsza książka w tym miesiącu.
Zazwyczaj nie podobają mi się starsze książki. Może to przez lektury szkolne się do nich zraziłam. Ale w tej pozycji jakoś mi to nie przeszkadzało. Mimo tego, że książka została...

Rewelacyjna, dojmująca powieść współczesnego świata. Lepsi i ci gorsi. Bogatsze dzieciaki i ci z niebezpiecznych dzielnic. Tyle ich dzieli, właściwie wszystko. Tylko czy na pewno? Czy tak naprawdę mamy wpływ na nasze życie? Smutna, głęboka i piękna książka o tym co trzeba zrobić, aby poczuć się żywym, aby przez moment poczuć że ma się na coś wpływ. I czy to zależy od...

Bardzo lubię "Buszującego w zbożu", dlatego z chęcią sięgnęłam po tę książkę.

Widziałam dość duże podobieństwa tych 2 pozycji, zarówno klimatem czy stylem pisania. Jednak mimo to, obie książki są różne.

Warto się tą pozycję zainteresować, bo jest to coś innego. Książka w USA została wydana dawno temu i jest tam ona lekturą szkolną.

"Co to za świat, myślałem, na którym jedyne, czym można się szczycić, to honor bandziora (...)? Nie chcę być bandytą ale nawet jeśli nie będę kradł, napadał na ludzi i upijał się, noszę na sobie piętno."

"Outsiderzy" to historia dwóch gangów młodzieżowych: Towarów i Bażantów. Wydawałoby się, że te dwie społeczności różni od siebie niemalże wszystko, ale czy na pewno?...

Dyskusje

• 2019