Genialna przyjaciółka

Okładka książki Genialna przyjaciółka
Elena Ferrante Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Genialna przyjaciółka (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Genialna przyjaciółka (tom 1)
Sonia Draga
2018-12-07
2014-06-01
Data 1. wydania:
2011-10-01
Alina Pawłowska-Zampino
Alina Pawłowska-Zampino XXI wiek literatura włoska kobieta Neapol poszukiwanie przyjaźń starość ucieczka od życia Włochy współczesność

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Książkę oceniam bardzo dobrze, niestety, popełniłam jeden błąd - w pierwszej kolejności obejrzałam serial. Jest on bardzo (naprawdę bardzo!) wierny książce, 1:1, z najdrobniejszymi szczegółami. Lektura była dla mnie po prostu powtórką tego, co już widziałam. Spodziewałam się mimo wszystko jakichś różnic, jakiegoś novum, a tymczasem to jest kropka w kropkę to samo.

W związku z tym, nie wiem czy sięgnę po kolejne części (książki). Niemniej, powieść oczywiście polecam, serial także, ale w dalszej kolejności :)

W...

Lista postaci na początku książki mnie absolutnie przeraziła, z dwa lata się do niej zbierałam, bo myślałam, że nie będę w stanie zapamiętać, kto jest kim. Ale narracja została poprowadzona w taki sposób, że w trakcie lektury nie miałam z tym problemu.
Elena jako narratorka jest świetna- nie ukrywa swoich motywów, tego, że czasem coś mówi albo robi tylko po to, żeby komuś zainponować. Wiedza wydaje się dla niej jakimś towarem, dobrem, którego musi zgromadzić jak najwięcej i jak najbardziej ją eksponować.
Końcówka, TE BUTY na ślubie- świetnie zakończenie, takie nagłe, niby nieistotna część garderoby, ale przecież od razu zmieniło się wszystko!

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ubiegły rok zakończyłam lekturą, którą odkładałam od lat... ,,Genialna przyjaciółka" Eleny Ferrante, to wszystko za co kocham książki. Pulsujący świat włoskich ulic, na których biedota otacza się marzeniami o bogactwie i pławi w przemocy. Nieoczywiste relacje pełne niuansów, toksycznych zależności i uniwersalnych przeżyć, w których przeglądamy się jak w lustrze. Kazała mi przewartościować kilka ,,przyjacielskich" relacji - pokazała je z dystansu, oczami tej drugiej, która zawsze marzy by dorównać lepszej, piękniejszej, zdolniejszej, a przecież zawsze i wszędzie znajdzie się ktoś od nas ciekawszy i bardziej inteligentny.
Jestem pod wrażeniem języka, który płynie jak włoska cantata, klimatu, w którym nie sposób nie przepaść... Teraz już wiem, skąd ten fenomen, bardzo słuszny!

Kierując się przy wyborze tej lektury tytułem bądź opisem, można się bardzo rozczarować. Głównym tematem książki jest ukazanie różnicy w życiu kobiety przed ślubem a po ślubie. Wątek przyjaźni obu kobiet jest potraktowany drugoplanowo oraz nie przedstawia tej relacji w pozytywnym świetle.

Znakomita, bardzo sugestywna, oddziałowująca na czytelnika konkretnymi obrazami i wrażeniami, wciągająca, aż chce się poznać dalsze losy bohaterek, świetnie także dobrana lektorka czytająca audiobooka

Elena Greco - pisarka, dowiaduje się, że Lila, jej sześćdziesięcioletnia przyjaciółka z dzieciństwa zniknęła bez śladu. Próbując znaleźć wytłumaczenie tego zniknięcia opowiada historię ich przyjaźni trwającej od lat dziecięcych. Poznajemy dwie dziewczynki, Elenę, ambitną i pilną uczennicę, często zazdroszczącą nieprzeciętnych zdolności Lili, która z kolei manipuluje tą pierwszą i wspiera ją tylko wtedy, gdy ma na to ochotę. Obydwie mieszkają na przedmieściach Neapolu, tu dojrzewają, wkraczają w dorosłość, kochają i nienawidzą, poznają uroki macierzyństwa i dramat straty dziecka. Mają swoje marzenia i ambicje, ale każda z nich robi to na swój sposób, a my ze zdziwieniem obserwujemy tę chorą, czasami toksyczną przyjaźń, która trwa na przekór wszystkim i wszystkiemu. Ferrante stworzyła epicką opowieść o przyjaźni, próbie wyrwania się z biedy, z przemocy i o walce o lepsze, godne życie.
To świetny portret psychologiczny kobiet w okresie przemian społecznych, rewolucji seksualnej i budzącej się świadomości własnych potrzeb oraz wartości. Autorka po mistrzowsku oddała klimat Neapolu i odkryła przed nami jego dwa oblicza, jedno to biedne przedmieścia, w których króluje przemoc, rządzi pieniądz a kobiety traktowane są przedmiotowo a drugie to  tętniące życiem, skrajnymi emocjami i różnymi odcieniami miłości miasto przyszłości.
Słaba strona to mało dynamiczna akcja, bez nagłych zwrotów co powoduje, że momentami wydaje się "przydługa".

Książka jest oceniona przeze mnie łącznie z pozostałymi 3 częściami.

📚Ocena 1-10: 9

⭐️ Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Sonia Draga

Saga neapolitańska zachwyca od początku ,w pierwszej części czytamy o dzieciństwie dwóch dziewczynek w brutalnym włoskim świecie na przełomie lat 50 i 60 jakże to świat odległy od różu i lukru , dzieciństwo trudne ,okres szkoły ,gdzie dzieci nie mają dobrego startu ,gdzie jest walka o przetrwanie. W takim kulcie przestawiona jest dość specyficzna przyjaźń i jej wpływ na kolejne lata dwóch dziewczynek ,później kobiet …porywająca i wielowątkowa …cdn

Jedna z lepszych książek, jakie ostatnio przeczytałam.

Jedna z lepszych książek, jakie ostatnio przeczytałam.

Jestem zawiedziona tym mocno nagłośnionym w ostatnim czasie tytułem. Książka z potencjałem, jak dotąd niewykorzystanym. Zobaczymy dalej. Większość akcji skupiona wokół wczesnoszkolnych problemów, potem układów damsko-męskich. Na podsumowanie jeszcze przyjdzie czas, póki co... dłużyzny, powtarzalność itp. itd.

Genialna!

Genialna!