Genialna przyjaciółka

Elena Ferrante Cykl: Genialna przyjaciółka (tom 1) literatura piękna 480 str.
2018-12-07
2014-06-01
Data 1. wydania:
2011-10-01
Alina Pawłowska-Zampino
Sonia Draga
literatura piękna
Alina Pawłowska-Zampino XXI wiek literatura włoska kobieta Neapol poszukiwanie przyjaźń starość ucieczka od życia Włochy współczesność

2018-12-07
Alina Pawłowska-Zampino
Sonia Draga
literatura piękna

Kup książkę

"Plebs to byliśmy my. Plebs to były kłótnie o wino i jedzenie, o to, kogo obsłużono w pierwszej kolejności. Plebs to była brudna podłoga, po której chodzili kelnerzy, plebs to były coraz bardziej wulgarne toasty. Plebs to była moja matka, która wypiła za dużo wina i teraz, oparta plecami o ramię ojca, śmiałą się na cały głos z erotycznych podtekstów w odzywkach handlarza...

Genialne ! Tak jak w tytule. Pisarka wyjmuje słowa z głowy tak jak jej bohaterka Lila to ujmuje w jednej ze scen w książce, i tworzy się coś niepowtarzalnego.Historia obyczajowa jaka mogła się wydarzyć w każdym miejscu w Europie,ale jak opisana.Ferrrante jest nierecenzowalna.Trzeba ją zacząć czytać,żeby zrozumieć ten fenomen litracki.Prosto ale wspaniale !

Dawno żadna książka mnie tak nie wciągnęła. Doskonały klimat, świetnie zarysowane postaci i młodzi ludzie, bardzo młodzi ludzie na skraju dorosłości. borykający się z otaczającym ich światem. Rewelacja.

jak prawdziwa opowieść o prawdziwych ludziach z historią neapolitańskiego podwórka w tle. Super.

Wreszcie doczekałam się dobrej lektury dla kobiet.

Wydawałoby się, że to kolejna trywialna książka o przyjaciółkach z dzieciństwa. Jednak nic bardziej mylnego. W rzeczywistości to doskonałe studium psychologiczne relacji między dwiema nastolatkami, ich rówieśnikami oraz postrzeganiu przez nie otaczającego je świata. Powieść o dojrzewaniu.

W tekście nie znalazłam ani...

Autorka ma niezwykłą umiejętności, by pod przykrywką książki obyczajowej poruszać takie tematy nierówności ekonomicznej i tego jak bardzo nasz los zależy od tego gdzie się urodziliśmy i ile szczęścia mieliśmy. Przerażające jest jak system edukacyjny promował i promuje uprzywilejowanych.

Od bardzo długiego czasu żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Pozornie to historia jakich wiele- o przyjaźni dwóch dziewczynek, które z dzieciństwa dość raptownie wkraczają w wiek nastoletni. A że mamy tu lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku i patriarchalne Włochy, to nietrudno się domyślić, iż bohaterki błyskawicznie i niezbyt pozytywnie odczują smak...

Mam trudności, żeby ocenić i opisać tę książkę.
To co nasuwa mi się po jej przeczytaniu, to to, że jest dla mnie lekko niepokojąca i nie do końca zrozumiała. Czytało mi się ją dobrze i szybko, ale pozostawiła po mnie wrażenie "nierozszyfrowania", tak jakbym nie zdołała odczytać jej dodatkowego znaczenia ukrytego między wierszami.
Ale trochę mnie kusi, żeby sięgnąć po tom...

Świetna!

Dyskusje