Cudowne lata

Albatros
2023-02-22
2023-02-22
Joanna Prądzyńska
literatura francuska przyjaźń szkoła przysięga intryga dorastanie

Dorośli w pułapce przeszłości

Historia opisana w ,,Cudownych latach" to taka pochwała przyjaźni. Trójka szkolnych przyjaciół Nina, Etienne, Adrien trafiają do jednej klasy i odtąd stają się nierozłączni.
Główną bohaterką książki jest Nina, wychowuje ją dziadek, nie wiemy nic o jej rodzicach (dopiero pod koniec książki ta sprawa się wyjaśni). Dziewczynka jest szczęśliwa, uwielbia rysować, śpiewa, pływa i wiedzie życie podobne do jej rówieśników. Siłą książki Perrin jest przyjaźń, to co ona nam daje w życiu, jak na nie wpływa. Autorka lubi w roli głównej stawiać postacie kobiet, które mają losy poplątane, skomplikowane.
Kilka słów o minusach tej pozycji. Bardzo długo ją czytałam, mieszały mi się imiona bohaterów, bo było ich wielu, a niektórzy ,,zjawiali się" na jeden, dwa rozdziały. Wkurzała mnie postawa Niny, jej bierność wobec męża.
Polecam ,,Cudowne lata" jako książkę na wakacje, bo też klimat w niej często taki był (morze, plaża, basen, Włochy:)). Historia Perrin zmusza też do zastanowienia się nad naszą przeszłością. Może warto odnowić kontakt z przyjaciółmi z dziecięcych lat, spotkać się , powspominać, choćby zadzwonić.

Historia pewnej przyjaźni oczyma między innymi tajemniczego, zaskakującego narratora.

Powieść o przyjaźni takiej od lat szkolnych aż do dorosłości. Obraz ludzkich słabości, radości, miłości i nienawiści.
Płynie się przez tę powieść z wielkimi emocjami i wypiekami na twarzy.
Polecam

Płynie się przez tę powieść z wielkimi emocjami i wypiekami na twarzy.
Polecam

dla mnie mega.... lubię takie klimaty

dla mnie mega.... lubię takie klimaty

Nie lubię się męczyć przy czytaniu,tu mamy tasiemiec z mnóstwem postaci przez co musiałam się wracać po kilka razy aby nie pomylić Louise z Clotilde.Niestety rzuciłam przed 200setną stroną...Chyba dla młodszej czytelniczki niż ja byłoby ok . Tutaj 200 stron cały czas gimnazjum,liceum naprzemiennie z paroma kartkami starszej Niny przy czym Żadna ale to żadna postać nie przypadła mi do gusta Nikogo nie polubiłam.Nieco przereklamowana historia i też tu ,Życie Violette' podniosło poprzeczkę...2/10

Po życiu Violett, która reprezentowała wysoki poziom, Cudowne lata nie kontynuują takiego sukcesu. Pomysł jest dobry. Historia mogła być wyjątkowa, ale nie została należycie przedstawiona. Dzieciństwo bohaterów nie zostało przedstawione w sposób ciekawy, a raczej banalny. Momentami miały barwę taniego romansu. Dialogi momentami szkolne, na siłę przedłużane i rozwleczone. Retrospekcje przetykane teraźniejszością zbyt częste jak dla mnie i wprowadzały element chaosu. Nie mogłam się skupić. Doczytałam do końca, ale było letnio.

Ciężko mi napisać czy polecam czy nie. Ujmę to tak: podobała mi się - nie straciłam czasu czytając, jednak mnie nie urzekła.

Odniosłam wrażenie, że Autorka posłużyła się podobnym schematem, jak poprzednio: tajemnica, zagadka(i) do rozwiązania, wielowątkowość oraz (niestety) sięganie po tematy "na topie". Czytało mi się dobrze, bowiem nie sposób odmówić p. Perrin talentu - świetne sylwetki postaci, opisy stanów emocjonalnych. Czasem, czytając współczesną literaturę odnoszę wrażenie, że tylko to, co "niezwykłe", perwersyjne, okaleczone jest ciekawe. Jakby życie kochającej się, pełnej rodziny nie było ciekawe, a małżeństwa bywały tylko nieszczęśliwe. A przecież to nie jest prawda. Niestety, sądzę, że o "Cudownych latach" szybko zapomnę.

Sięgnęłam po przeczytaniu "Życia Violette", która mnie poruszyła, lecz trochę się zawiodłam. Ciekawy temat książki i losy bohaterów, ale ciężko mi się było zagłębić w cała historię.

Czytałem z powodu nominacji do nagrody, oraz ponieważ podobało mi się Życie Violette. Ta książka nie przypadła mi do gustu, chociaż język i styl były podobne.

• Literatura piękna