W kręgu upiorów i wilkołaków

Okładka książki W kręgu upiorów i wilkołaków Bohdan Baranowski
Okładka książki W kręgu upiorów i wilkołaków
Bohdan Baranowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie inne
inne
Wydawnictwo Łódzkie
1981-01-01
1981-01-01
magia etnografia legendy podania przesądy

Ciekawie napisana praca, przedstawia większość (jeśli nie wszystkie) z dawnych wierzeń pogańskich. Zabawne, że nawet w dzisiejszych czasach działają pewne zabobony. A klimat słowiański jest dzisiaj coraz bardziej popularny.

Bardzo nierówna pozycja.
Część książki (początkowa) ciekawie prezentuje wierzenia w zależności od regionu, porównuje je, wskazuje różnice. Uważam jednak, że sam tytuł jest nieadekwatnie dobrany. Bardziej adekwatny byłby podtytuł: „ Demonologia polska”, bo przymiotnik „słowiańska” jest tu użyty na wyrost. Wiara chrześcijańska bardzo mocno odcisnęła swoje piętno na starych wierzeniach, co jest znacznie widoczne w tej pozycji. Końcowa część mnie umęczyła: zbyt dużą ilością nawiązań do chrześcijaństwa, racjonalizowaniem wierzeń dawnych Polaków (np. tłumaczeniem powstawania ogników jako zjawiska atmosferycznego),błędami (redakcja książki w kilku ostatnich rozdziałach kuleje),czy też częstymi powtórzeniami myśli autora (w kilku momentach odniosłam wrażenie, że czytam to samo, co kilka akapitów/stron wcześniej).

Bardzo nierówna pozycja.

Tytuł powinien mówić raczej o demonologii współczesnej, bo z dawnymi Słowianami ma to mało wspólnego, czego zresztą autor jest świadomy.

Świetna publikacja naukowa.
Zbiór różnych informacji z różnych miejsc od wielu informatorów na temat upiorów, wijow, strzyg, wiedźm, diabłów itp. Każdy rozdział poświęcony innemu wierzeniu. Masa pracy na przestrzeni wielu lat zaowocowała takim wspaniałym zbiorem wierzeń i zdjęć.
Myślę że warto taką książkę przeczytać bo to część naszej wspaniałej historii która ma pod inną postacią częściowa kontynuację.

Świetna publikacja naukowa.

Ciekawe wejrzenia w naszą mitologie. Polecam każdemu zainteresowanemu tematem.

Ciekawe wejrzenia w naszą mitologie. Polecam każdemu zainteresowanemu tematem.

Ciekawa, momentami odniosłam wrażenie, że autor pogubił wątki, ale nadal przyjemnie się czyta. Suche fakty i parę historii z wyjaśnieniami co, kiedy, gdzie i dlaczego. Ogólnie okładka zachęciła, a sama treść nie zniechęciła do zagłębienia tematu.

„W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska”
Bohdan Baranowski, 11.05.2023
Mamy ten niefart, że nasi przodkowie słabo interesowali się pisaniem, więc nie poświęcali czasu na notowanie spraw dotyczących ich wierzeń. A co udało im się spisać, zaraz spłonęło w ogniu walk z pogaństwem.
Na szczęście, materiał pisany nie jest jedynym, w którym przechowują się relikty o dawnych bóstwach czy demonach. Tradycje i język są nośnikami historii i Bohdan Baranowski to właśnie starał się uchwycić w swojej książce.
Dzięki niebiosom za zabobonnych mieszkańców wsi, bez których ta książka by nie powstała. Badania, które przeprowadził są imponujące i fakt, że książka została napisana dekady temu wcale nie nadaje jej nieprzystępności. Przeciwnie: dzięki temu możemy sięgnąć te kilka lat wcześniej i z ręki informatorów – wtedy u schyłków życia – dowiedzieć się o zwyczajach i wierzeniach ich babć i dziadków. Baranowski pisze tak przejrzyście, że niejeden współczesny badacz wierzeń mógłby uczyć się od niego jak uproszczać swoje prace.
Z książki „W kręgu upiorów i wilkołaków” dowiadujemy się o tym czym jest licho i jaki święty miał bronić nas przed wilkołakami. Jest to rzetelna i wiarygodna skarbnica wiedzy na temat bliskich nam podań i tego, co na pewno było obecne w naszej kulturze, z jednoczesnym obaleniem powtarzanych przez bajkopisarzy mitów.
To, co najbardziej cenię w tej pozycji to przedstawienie różnych punktów widzenia: niektóre zebrane są z mowy (powiedzeń i przysłów),inne z literatury sięgającej aż XVII wieku, która kochała się w ludowości, jeszcze inne z wykopalisk archeologicznych. Połączenie tych źródeł i jasne przedstawienie ich przez Bohdana Baranowskiego dają bardzo dobry wynik: książkę, która obok Mitologii Słowian Gieysztora powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich miłośników dawnej słowiańszczyzny.

„W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska”
Bohdan Baranowski, 11.05.2023
Na szczęście, materiał pisany nie jest jedynym, w którym przechowują się...

Na półkach: , , , , , , ,

Bardzo się cieszę, że Wydawnictwo Replika wznowiło "W kręgu upiorów i wilkołaków..." gdyż pomimo dziesiątek lat, jakie minęły od pierwszego wydania, można jednoznacznie stwierdzić, że ta książka dzielnie zniosła próbę czasu. Wciąż jest to bardzo wartościowa pozycją, która w sposób jednocześnie wyczerpujący, jak i wciągający przedstawia demonologię Słowian. Demonologię wokół której narosło wiele niekiedy błędnych wyobrażeń i nomen omen - mitów. Autor, solidnie opierając swoje wywody na źródłach historycznych i etnograficznych, uświadamia nam, jak niewiele pewnego wiemy o tym, jak mogła faktycznie wyglądać oryginalna mitologia słowiańska i jak bardzo zróżnicowane były na terenie Polski wyobrażenia ludności o otaczających ją bytach nadprzyrodzonych. Szczerze polecam każdemu zainteresowanemu tematem.

Mocarna dawka wiedzy.

Mocarna dawka wiedzy.

Dla tych, którzy obawiają się publikacji popularnonaukowych i myślą, że są ciężkie w czytaniu, nie ma czego :)
Owszem, tego typu książki bywają trudne w czytaniu. Jednak Bohdan Baranowski to autor, który w bardzo przystępny sposób potrafił przekazać ciekawe informacje.

Po krótce "W kręgu upiorów i wilkołaków" nawiązuje do wierzeń słowianskich w demony i inne zjawy, które można było spotkać na terenie Polski.

Na samym wstępie i przy każdym rozdziale autor podkreśla, że postaci wymienione w tej pracy są mocno zniekształcone przez ząb czasu. A najbardziej przez ekspansywne dokonania religii chrześcijańskiej.
Pomiędzy zapiskami ówczesnych urzędników np. procesów o czary i opowieści prostych chłopów, Baranowski wyłuskał zarys omawianych demonów. Stąd dowiesz się czy były dobre, czy pomagały w domu i które szkodziły a nawet jak mogły wyglądać.
Zaznaczył, że cechy i poczynania słowiańskich demonów różnią się w określonych rejonach i czym może być to spowodowane.

Szkoda, że nie da się dojść do prawdy, która tak skutecznie została wchłonięta i zmieszana z chrześcijańskimi wierzeniami. Słowiańskie demony zostały zrównane z diabłami i czarownicami, które wg nowego światopoglądu zagrażały duszy człowieka.

• Słowianie

Bohdan Baranowski W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska. Zobacz więcej