Najnowsze artykuły
Artykuły
Nietypowe książki o Świętym MikołajuMarcin Waincetel11Artykuły
„Wiedźmin 4” przekroczy granice gatunku? Nad grą pracuje już większość studiaKonrad Wrzesiński6Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać404Artykuły
Książki adwentowe dla dzieci i dorosłych – te tytuły zapewnią ci 24 dni przedświątecznego czytaniaAnna Sierant4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Emma Popik

Źródło: https://www.facebook.com/emma.popik
Znana jako: Emma Popiss
25
6,1/10
Urodzona: 09.03.1949
Emma Popik – (ur. 1949) polska pisarka, tłumaczka i dziennikarka, autorka opowiadań science-fiction oraz baśni dla dzieci. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Debiutowała pod pseudonimem Emma Popiss opowiadaniem „Mistrz" w magazynie „Fantastyka". Wydała zbiory opowiadań: „Tylko Ziemia" (1986),„Raport" (1988) oraz „Bramy strachu"(1995). W 1994 roku opublikowała tom wierszy „Wrzące powietrze", a w 1999 esej fantastyczno-paranaukowy „Genetyka bogów". W ostatnich latach opublikowała powieści, m.in. „Złota ćma", „Tysiąc dni", „Zbrodnia w wyższych sferach" i „Salwator". Popik jest także autorką wielu artykułów na temat UFO, publikowanych w prasie amerykańskiej, fińskiej, brytyjskiej i chińskiej. Jej opowiadanie „Nadejście Fortynbrasa" oraz baśń dla dzieci „Wejście do baśni" zostały przetłumaczone na język japoński.
Autorka posiada również stronę tłumacza: https://lubimyczytac.pl/tlumacz/21421/emma-popikhttps://www.facebook.com/emma.popik
Autorka posiada również stronę tłumacza: https://lubimyczytac.pl/tlumacz/21421/emma-popikhttps://www.facebook.com/emma.popik
6,1/10średnia ocena książek autora
248 przeczytało książki autora
303 chce przeczytać książki autora
5fanów autora
Zostań fanem autoraNajnowsze opinie o książkach autora
Tysiąc dni Emma Popik 
4,7

To pierwsza książka tej autorki, która wpadła w moje ręce i szczerze powiem, że jestem mocno rozczarowana. Przez wiele stron nie za bardzo wiedziałam o co w ogóle w niej chodzi i czy po prostu nie zamknąć jej i nie odłożyć gdzieś głęboko na półkę. Styl, jaki uprawia autorka zupełnie nie przypadł mi do gustu; mnóstwo postaci o jakiś dziwnych powiązaniach, zdarzenia, które dzieją się aktualnie i takie, które stanowią wspomnienia z przeszłości, dziwne relacje i interesy, miłość sprzed lat, grupy terrorystyczne, handel bronią ... Niespodziewane, a może celowo zaplanowane, spotkania znajomych sprzed lat osób, podejrzanych i nieco dziwnych postaci, których obecność nie może być przypadkowa, jakieś niejasne sugestie, słowne zagadki i gdzieś w tle wydarzenia sprzed sześciu tygodni. Wszystko zagmatwane, nie zawsze do końca jasne, a w tym całym chaosie ona - Eliza, Polka, podejrzewana o powiązania z terroryzmem na terenie Wielkiej Brytanii, uciekająca do ojczystego kraju.
Zapowiadana "ucieczka przez Europę" ograniczyła się do przelotu z Londynu do Kopenhagi, a zamach w samolocie? Słyszałam i czytałam o bardziej spektakularnych i dramatycznych.
Miało być ciekawie, miało wciągać i trzymać w napięciu, a tymczasem okazało się przeciętą powieścią kryminalną czy sensacyjną, choć nie jestem przekonana, czy tak naprawdę można uznać tę książkę za klasyczny przykład tego gatunku. Nie jest to pierwsza powieść Emmy Popik, ale na pewno pierwsza i jedyna, którą przeczytałam.
Złota ćma Emma Popik 
4,5

Złota ćma to kryminał, którego akcja dzieje się we współczesnym Gdańsku.
W jednej z sal Gdańskiego Muzeum Bursztynu zostają znalezione zwłoki młodego mężczyzny, które ktoś powiesił na łańcuchach przymocowanych do żelaznego drąga wbitego w mur. Dyrektor muzeum oraz pani kustosz starają się ukryć zbrodnię, przynajmniej na jakiś czas, ponieważ w tym właśnie dniu mają odwiedzić gmach muzeum bardzo ważni goście zagraniczni. Śledztwo prowadzi inspektor, który nie jest być może bardzo błyskotliwy, ale wyjątkowo drobiazgowy. Złota ćma to sporych rozmiarów bursztyn, w którym zatopiony jest owad. Bursztyn ten znajduje się w zbiorach muzeum, ale jest prywatną własnością młodej gdańszczanki. Interesują się nim między innymi bogaci kolekcjonerzy zagraniczni. Czy śmierć młodego archeologa miała związek z planowaną w muzeum kradzieżą? Czy młody mężczyzna miał coś wspólnego z tym pięknym bursztynem? Tego nie zdradzę, ponieważ każdy kto chce się tego dowiedzieć powinien sięgnąć po tę lekturę.
Książka wciąga swoją fabułą od pierwszej strony i tak właściwie do końca nie pozwala na oderwanie się od niej. Zaskakujące i niespodziewane zwroty akcji, to z pewnością plusy tej powieści. Dla mnie, czyli dla mieszkanki Gdańska powieść była na tyle interesująca, że znam te wszystkie miejsca, w których poruszali się bohaterowie. Ciekawie przedstawione osoby, zarówno pod względem fizycznym jak i emocjonalnym dodały treści specyficznej tajemniczości, a czasami wręcz grozy. Postaci przedstawione w powieści są ukazane jako osoby dla których pasja i chęć zdobycia tego, do czego dążą jest tak istotną sprawą, że gotowi są poświecić za nią zbyt wiele.
Jest to kryminał, w którym głównym wątkiem jest wprawdzie śledztwo pozwalające na rozwiązane zagadki śmierci mężczyzny, ale pośrednimi wątkami jest walka o władzę, bogactwo, prestiż. Piękne, stare miasto staje się areną walki dobra ze złem.
Nietuzinkowe jak dla kryminału jest to, że autorka przedstawiła w swojej powieści nie tylko historię zbrodni, przebieg prowadzonego śledztwa, ale również życie zwykłych ludzi pokazane na tle pięknego i wyjątkowo obrazowo zaprezentowanego Gdańska.