Leksykon dzikich kobiet

Anna LewickaKlaudia Migacz Wydawnictwo: Bosz baśnie, legendy, podania
Bosz
leksykon kobiety mitologia folklor kultura ilustracje album zwierzęta transformacja
baśnie, legendy, podania
2020-01-23

Generalnie to dałabym 6.5, bo mam wrażenie, że opisy przynajmniej części stworów/demonów dałoby się bardziej rozwinąć. Ładne wydanie, przepiękne ilustracje. Szybka i przyjemna lektura.

Leksykon dzikich kobiet to publikacja wydawnictwa Bosz nawiązująca w swojej konwencji do Bestiariusza słowiańskiego. Tym razem na tapetę wzięto wszelkiego rodzaju zmiennokształtne istoty powiązane z sylwetką kobiety. Podobnie jak w innych publikacjach z serii, zostały opatrzone komentarzem ze strony autorek oraz wpisem pochodzącym z podania czy utworu, który dotyczy...

Przepiekne ilustracje. Ksiazka mogla byc, niebyla najlepsza jaka czytalam ale tez niebyla najgorszą. Czasem fragmeny histori byly lekko dziwnie dobrane.

Piękne ilustracje i ciekawy dobór postaci. Autorki zainspirowały się legendami z całego świata, dzięki czemu dowiadujemy sie, że motyw zmiennokształtnych pojawia się w wielu kulturach. Ponadto niektóre legendy pomimo dużych odległości geograficznych brzmią zadziwiająco podobnie. Polecam, zwłaszcza że autorki zamieściły na końcu szczegółową bibliografię.

Zbiór legend i mitów z całego świata, których bohaterkami są kobiety.
Pięknie wydana książka, która może być świetnym prezentem dla małych i całkiem dorosłych dziewczynek.

Na plus:
+ ciekawa tematyka,
+ demony pochodzące z wielu różnych mitologii,
+ PRZEPIĘKNE ilustracje.

Na minus:
- pomimo sięgnięcia do wielu mitologii przykłady wydają się być... dobrane losowo i pobieżnie opisane (od razu widać, że stworzeniu książki nie towarzyszył dogłębny, ale raczej luźny research),
- niepotrzebne, króciutkie historyjki utrzymane w tematyce demonów...

Anna Lewicka i Klaudia Migacz w swoim leksykonie snują opowieści o jakże niezwykłej zdolności. Samoistnemu przemienianiu się w dzikie zwierzę. Tropem zmiennokształtnych przemierzamy niemal cały świat, nie omijając naszych rodzimych stron. Klątwa, urok, czar czy wierzenie, ingerencja bogów lub zuchwałość powodują te gwałtowne przemiany, gdzie często remedium jest miłość.
Czy...

Kobiety stosunkowo niedawno wywalczyły sobie przestrzeń w życiu publicznym. Dzięki wytężonej pracy historyczek i historyków rewizjonistów z zacięciem feministycznym możemy poznać ich przemilczane bądź lekceważone przez wieki role w kulturze czy wielkiej polityce. Miejscem, w którym widoczne i ważne były zawsze są natomiast podania ludowe i mity, wypełniające obraz...

Pomysł bardzo fajny, ilustracje dodające dużo charakteru. To na plus.
Na minus niewyjustowany tekst, czego się po Boszu nie spodziewałeam oraz wybór selekcja tematów. Nie mam pojęcia co tu robi Tengu. Już nekomata bardziej by pasowały jeśli zostajemy przy Japonii. Eh.

Wydanie i ilustracje w środku przepiękne, do czego z resztą Bosz nas przyzwyczaił. Wewnętrzny fetyszysta kontent ze wszech miar :)
Brakowało mi jednak w niej treści literackiej - opisy przedstawionych postaci i fragmenty tekstów bardzo lakoniczne. Zdaję sobie sprawę, że jest to wydanie albumowe ale jednak wg mnie temat potraktowany zbytnio "po łebkach".
Na sam początek,...

Dyskusje

• Chcę w prezencie
  • 2020
  • 2020
  • 2021
  • Nie posiadam

Dodaj cytat z książki Leksykon dzikich kobiet