Na tropie niewyjaśnionego. Tajemnice, wobec których nauka pozostaje bezradna

Okładka książki Na tropie niewyjaśnionego. Tajemnice, wobec których nauka pozostaje bezradna Will Pearson
Will Pearson Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
Znak
2020-04-13
2020-04-13
Grzegorz Łuczkiewicz
reportaż

Książka opisuje różnego rodzaju tajemnice. Stara się je opowiedzieć ale na końcu każdej zostawia otwarte pytania do wyjaśnienia.

Zawiodłam się, choć nie potrafię określić czego oczekiwałam. Może ten tytuł mnie zmylił, bo myślałam, że w naukowy sposób autor będzie nam próbował te zagadki wyjaśnić.. i koniec końców udowodnić, że w ten sposób się nie da. Jeśli choć trochę interesują was takie rzeczy (mnie minimalnie),to wszystkie te historie znacie na podobnym poziomie, w jaki przestawiono w tej książce. Chwilami miałam wrażenie, że wiele rzeczy można tam dodać.

Rozczarowała mnie, oczekiwałam od niej czegoś więcej. Chyba polski tytuł jest mylący, bo według mnie to nie nauka pozostaje tu bezradna, a brak dostatecznej wiedzy (znajomości faktów),a to jednak różnica. Myślałam że znajdę w niej jakieś tajemnicze historie które próbowano wyjaśnić a się nie da zgodnie z aktualnymi naukowymi możliwościami, tymczasem miałam wrażenie że czytam jakieś legendy które nie wiadomo czy i ewentualnie dlaczego się wydarzyły bo po prostu nie dysponujemy znajomością wszystkich faktów.

Opis w dwóch słowach? Zbiór ciekawostek. Na wiele z nich natyknałxś się w internecie, ale z jakiś powód nie szukałxś dalej informacji, odkładając to na później i w tym momencie pojawia się ta książka. Na wiele rzeczy z niej natknąć się można w filmach czy książkach, bo kto nie słyszał o słynnym trójkącie Bermudzkim? Strefie 51? Na ich temat powstało tyle niedomówień, a tutaj większość z nich zebrano. Ofc nie dostajemy jasnych odpowiedzi, właściwie w ogóle ich nie dostajemy. Autor zebrał fakty i mity, informacje ze świata i podaje na srebrnej tacy, przy czym stara się nie narzucać, że to i to napewno się wydarzyło tak i tak, a daje pole do zastanowienia i wyciągnięcia własnych wniosków. Książkę czyta się raz lepiej raz gorzej, zapewne dlatego że porusza wiele różnych wątków, jednego zainteresują grobowce i podziemne miasta innego kosmici, dlatego nie warto się zrażać.

Niestety nie jestem zachwycona. Historie są przedstawione bardzo pobieżnie, nie ma tu żadnej aury tajemniczości. Tłumacz chyba też za bardzo się nie starał, bo niektóre zdania są dość dziwaczne… Nie rozumiem też, dlaczego autor nawet się nie wysilił, żeby wstawić jakiekolwiek zdjęcie opisywanych miejsc czy przedmiotów. Mam wrażenie, że generalnie poszedł na łatwiznę.

Choć pierwsze rozdziały trochę mnie znudziły, kolejne czytało mi się bardzo dobrze. Książka jest nierówna- niektóre historie są naprawdę ciekawe i praca autora pozwala na wstępne zapoznanie się z danym tematem. Inne są oklepane, albo wręcz nudne, ale tych jest zdecydowanie mniej.
Książka zachęciła mnie do głębszego poznania niektórych przedstawionych w niej zagadnień. Żaden temat nie jest tu na tyle rozwinięty, żeby nie mieć ochoty szukać więcej i, jak myślę, więcej znaleźć w innych źródłach. Ciekawa pozycja, o niektórych zawartych w niej tajemnicach czytałam po raz pierwszy. Do polecenia tylko jako ciekawostka.

Książka zawierz kilkanaście zadziwiających wydarzeń i miejsc.
Zachęca do dalszych poszukiwań odpowiedzi.

Książka zawierz kilkanaście zadziwiających wydarzeń i miejsc.
Zachęca do dalszych poszukiwań odpowiedzi.

Myślałam, że dostanę w tej książce coś więcej, niż jestem w stanie znaleźć na własną rękę w ciągu 5 minut. Niestety bardzo mnie ta pozycja rozczarowała. Odnoszę wrażenie, że zabrakło tutaj czegoś od samego autora, może komentarza? A może świeżego spojrzenia? Trudno określić. Wszystko to, co jest w tej książce, już było.

Nudziarstwo, nudziarstwo, nudziarstwo. Większości opowieści nie znałam, ale w tej książce są opowiedziane w tak nudny sposób, że kompletnie mnie nie zaciekawiły. Książkę, nieprzeczytana nawet do połowy, rzuciłam w kąt. Nią mam ochoty marnować życia na tego gnieciucha.

Książka po tytule może zdawać się ciekawa i intrygująca, jednak to tylko pozory. Plus jest taki, że niektóre historie czyta się bardzo szybko, niestety inne za to ciągną się niemiłosiernie. Liczyłem na paranormalne zjawiska - duchy, zjawy itp., a dostałem coś innego. Od Atlantydy, przez piramidy w Gizie, kończąc na ufo, strefie 51 i tajemniczym mordercy. Mam wrażenie, że autor nie miał do końca pomysłu i w pozycji znalazły się zupełnie przypadkowe historie, które w żaden sposób nie wpisują się w jakiś logiczny schemat. Dodając do tego fakt, że podchodziłem do książki kilkukrotnie - raczej mnie nie zachwyciła, by nie powiedzieć - rozczarowała. Przeczytać można, ale raczej jej nie polecam.

• Popularnonaukowe

Will Pearson Na tropie niewyjaśnionego. Tajemnice, wobec których nauka pozostaje bezradna Zobacz więcej