Rozruszaj swój mózg

Znak
2024-03-04
2024-03-04
Tomasz Oczkowski

"Rozruszaj swój mózg" to inspirująca lektura, która przekonuje nas o ogromnym wpływie ruchu na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Autorzy w przystępny sposób opisują znaczenie aktywności fizycznej dla funkcjonowania mózgu oraz konsekwencje prowadzenia siedzącego trybu życia w dzisiejszym społeczeństwie. Przekonałam się o tym bardzo w ubiegłym tygodniu.

Książka ukierunkowana jest na przekazanie czytelnikowi wiedzy na temat pozytywnego wpływu ruchu na mózg, co jest szczególnie ważne w dobie coraz bardziej siedzącego trybu życia. Przekonują, że nawet niewielkie zmiany w naszym codziennym schemacie mogą przynieść wymierne korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Autorzy podkreślają, że nawet krótkie spacery czy kilkuminutowa gimnastyka mogą mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie mózgu. Przekonują, że każdy krok, nawet najmniejszy, w kierunku większej aktywności fizycznej jest wartościowy i przynosi korzyści.

Jednym z atutów książki jest przystępne przedstawienie wyników badań naukowych, które potwierdzają wpływ ruchu na nasz mózg. Autorzy porównują różne formy aktywności fizycznej i analizują ich skutki dla organizmu, zawsze podkreślając, że nawet najmniejszy wysiłek jest lepszy niż brak aktywności.

Choć niektóre informacje powtarzają się w różnych częściach książki, nie zmienia to faktu, że "Rozruszaj swój mózg" jest cennym przewodnikiem dla każdego, kto pragnie poprawić swoje zdrowie i samopoczucie poprzez wprowadzenie większej aktywności fizycznej do swojego życia. To lektura, która zachęca do zmiany nawyków i odkrycia potencjału ruchu dla naszego zdrowia. 😁

Książka...

Jak dzięki aktywności fizycznej zachować sprawność umysłu i cieszyć się życiem

Chcecie zadbać o swój mózg? O swoje zdrowie i dłuższe życie? Jeśli tak, to książka dla was.

Mamy tutaj dużo wiedzy na temat, że ćwiczenia powodują wolniejsze starzenie się, dodają energii, sprawiają, że rzadziej się choruje. Jest więc mnóstwo powodów, aby zacząć się ruszać.

Poza tym jakie to ważne, mamy tutaj powiedziane jak się ruszać, mamy dużo wiedzy, obalenie mitów, informacji pooranej badaniami i proste wskazówki.

Bardzo ciekawa, wartościowa książka. Teraz już nie ma wymówek, czas zacząć się ruszać.

Jak dzięki aktywności fizycznej zachować sprawność umysłu i cieszyć się życiem

Poza tym jakie to...

Książka zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Jest to konkretne kompendium wiedzy o tym, jak ruch wpływa na nasze zdrowie. Co bardzo doceniam, nie jest ona stronnicza. Autorzy zawierają również informacje, że dany typ ruchu może mieć zły wpływ na organizm, oczywiście opisują to, nie tylko wspominają. Kiedy nie są wiadome przyczyny jakiegoś zjawiska, również to piszą. Nie czułem więc, aby ktoś mnie do ruchu przekonywał, ale mówił, jak jest. Oczywiście zawsze w takich książkach się trochę wierzy na słowo, bo ciężko zweryfikować wszystkie informacje, ale przynajmniej nie ma tego uczucia, że ktoś cię próbuje przekonać wszelkimi sposobami. Dużym plusem są częste podsumowania materiału oraz praktyczne wskazówki co jak ile i gdzie ruchu robić. Podsumowując, książka bardzo dobra i wartościowa. Napisana w taki sposób, że można w sposób praktyczny ją zgłębiać i używać. Dodam, że książkę otrzymałem od wydawnictwa Znak, za co bardzo dziękuję!

Tytuł może sugerować gimnastykę mózgu i miałam okazję przekonać się o tym, gdy opowiadałam kilku osobom o tej książce. Na szczęście jest jeszcze podtytuł, który rozwiewa to złudzenie...

"Rozruszaj swój mózg. Jak dzięki aktywności fizycznej zachować sprawność umysłu i cieszyć się życiem" jest to książka, która ukazała się dzięki Wydawnictwu Znak. Pokazuje ona, że to nie ćwiczenia pamięciowe, rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku mają kluczowe znaczenie dla naszego organizmu. Jak się okazuje, znacznie ważniejszy jest regularny ruch. I nie trzeba wcale dużo czasu ani wysiłku, by w znacznym stopniu poprawić nasze samopoczucie i ogólne zdrowie, a nawet wydłużyć życie o kilka lat. No i warto w tym momencie dodać, że również jakość tego życia przy okazji możemy poprawić.

Z książki dowiadujemy się m.in., które ćwiczenia, jaka częstotliwość najlepiej sprawdzają się w zależności od tego, co tak naprawdę chcemy osiągnąć. I choć temat generalnie krąży wokół ogólnego naszego dobrostanu, to nie brakuje wskazówek, jakie aktywności lepiej sprawdzą się w przypadku chęci wydłużenia naszego życia, zapobiegania chorobom takim jak, np. niektóre nowotwory, cukrzyca, depresja, choroba Alzheimera, ale również, co będzie bardziej efektywne, gdyby zależało nam w tym momencie akurat na pozbyciu się jedynie "oponki" z brzucha ;)

Odwołania do licznych badań są dużą wartością publikacji, choć autorzy nie analizują ich przesadnie, a jedynie streszczają i podkreślają najważniejsze informacje, zwracając szczególnie uwagę na wnioski i to, że badania odnoszą się do reprezentatywnych prób, a nie pojedynczych, randomowych wyników bez grup kontrolnych. Dowiadujemy się, jakie aktywności przynoszą lepsze rezultaty w przypadku kobiet, a co sprawdza się u mężczyzn. Nawet mamy jasne wskazówki, jak określić swoją maksymalną wydolność tlenową oraz wytłumaczenie, dlaczego na ruch nigdy nie jest za późno, choć wiadomo, że im wcześniej o siebie zadbamy pod tym kątem, tym lepiej dla nas.

Książkę czyta się przyjemnie. Choć pojawia się nieco kwestii wartych doprecyzowania pod względem biologicznym, to i tak uważam, że lektura jest naprawdę godna uwagi. Absolutnie jednak na samym czytaniu nie powinno się poprzestać, bo często jest niestety tak, że teorię mamy opanowaną, ale znacznie trudniej wcielić to w życie.

Mnie Anders Hansen i Carl Johan Sundberg zmotywowali do podjęcia regularnej aktywności. Tym bardziej, że w ostatnim czasie zdecydowanie zbyt dużo u mnie siedzącego trybu życia...

Zachęcona przeczytaniem opisu książki pt.'' Rozruszaj swój mózg'' autorstwa Andersa Hansena, Carla Johan Sundberga nie sądziłam, że są nimi dwaj szwedzcy lekarze i naukowcy postanowiłam zapoznać z jej głównym tematem, który to odgrywa ważną rolę w naszym życiu, a przy tym, jak dużo zależy od jego funkcjonowania oraz sposobu na to, aby mieć lepsze samopoczucie i moc energii na każdy dzień.

Autorzy na samym początku wyjaśniają precyzyjnie, na czym polega definicja aktywność fizyczna i co ona oznacza. Omawiają, o czym będzie książka, w jaki sposób można, rozumieć aktywność fizyczną uwzględniając, badania jak ona wpływa na nasz rozwój i podejście do życia, które ciągle się zmienia.

Książka składa się z sześciu części. Zawiera ona w treści pojęcia, o których istnieniu nie zdajemy sobie sprawy.

Do każdej z części opracowany jest wstęp naprowadzający opisywane zawarte w nim tematyczne zagadnienia.

Można w bardzo szybki sposób wyciągnąć wnioski na podstawie dokładnego wyjaśnienia trafnie ujętych pojęć uświadamiających, że znajomość wiedzy o aktywności fizycznej jest ważna, ponieważ ma to związek ze zdrowiem, od którego tak wiele zależy, abyśmy mogli, dzielnie z nim walczyć stosując ją.

Nie należy się zrażać od razu do czytania książki ze względu na to, że autorzy często używają słów aktywność fizyczna, gdyż związane to jest z nadanym jej tytułem.

Uważam, że na wiele pytań wywołujących kwestie wnikliwe, co do zastanowienia dotyczących zdrowia znajdziemy precyzyjne udzielone na nie odpowiedzi.

Nie umiałabym wskazać, która z sześciu części tematycznie podobała mi się najbardziej, ponieważ wszystkie zawierają najistotniejsze ciekawostki dotyczące zdrowia.

Podoba mi się również to, że zostały przytoczone przez autorów wybrane praktyczne tematyczne przykłady oraz dokładna analiza przybliżająca ich znaczenie.

Najważniejsze jest to, że nie trzeba się zniechęcać do ćwiczeń, treningów, bo wówczas to nic nie da, lecz należy zacząć drobne zmiany mogące pomóc uniknąć niepotrzebnych chorób niszczących życie, a dzięki aktywności fizycznej możemy żyć dłużej, być szczęśliwi korzystając z tego, że zadbaliśmy o sprawność kondycyjną, która jest nam potrzebna.

Książki tej nie da się czytać szybko ze względu na umieszczoną małą czcionkę.

Moje pierwsze spotkanie z autorami książki uważam za udane, gdyż uzyskałam odpowiednią teoretyczną i praktyczną wiedzę, jak mogę aktywnie trenować mózg.

Za możliwość przeczytania książki pt.'' Rozruszaj swój mózg'' autorstwa Andersa Hansena, Carla Johan Sundberga dziękuje Wydawnictwu Znak.

Warto przeczytać tę książkę.

Książka to studium wiedzy o aktywności fizycznej i jej wpływie na nasze ciało, umysł, geny i starzenie się organizmu. Wszystkie informacje poparte są badaniami naukowymi. Dodatkowo w książce znajdziemy rozdział zawierający wskazówki, jak ćwiczyć, by mieć jak największe efekty kondycyjne i sylwetkowe.

Zabierając się za czytanie tej książki, nie wiedziałam czego się spodziewać. Każdy od najmłodszych lat bombardowany jest hasłami typu "Ruch to zdrowie", a tutaj czekała na mnie cała książka z identycznym przesłaniem, więc musiało tam być coś więcej. Moja ciekawość przed lekturą sięgała zenitu.

Książka rozpoczyna się dość klasycznie, od przedstawienia listy chorób, których prawdopodobieństwo zachorowania zmniejszymy, gdy tylko zaczniemy się ruszać. Następnie przechodzi do informacji, jaka dawka ruchu będzie dla nas lekarstwem i co jeszcze powinniśmy robić, by nie chorować. Okazuje się, że pół godziny spaceru i unikanie długotrwałego siedzenia w ciągu dnia, może diametralnie zmienić naszą podatność na różnego rodzaju choroby.

Kolejny rozdział dotyczy wpływu aktywności fizycznej na nasz umysł. Pokazuje, co się dzieje z naszą głową, gdy się ruszamy: w jaki sposób podkręcamy naszą pamięć, koncentrację, kreatywność, oraz jak możemy uniknąć chorób psychicznych.

Trzeci rozdział o genetyce jest moim ulubionym. W końcu, przy jego lekturze, mogłam zapoznać się z informacjami, których jeszcze nie znałam. Na początku mamy powtórkę z biologii i przypomnienie, jak działają i czym są geny. Dowiadujemy się o tym, jak geny wpływają na aktywność fizyczną i naszą kondycję, oraz w drugą stronę, jak ruch wpływa na aktywowanie się naszych genów i tworzenie nowych komórek.

Czarty rozdział przedstawia informacje o tym, w jaki sposób możemy wykorzystać aktywność fizyczną dla odmłodzenia swojego ciała i odwrócenia skutków starzenia się organizmu.

Na końcu znajdują się 2 rozdziały i dodatek o tym, jak ćwiczyć, by jak najszybciej wzmocnić swoją kondycję. Można zapoznać się z informacjami na temat treningu interwałowego i HIIT.

Lektura zajęła mi znacznie więcej niż przypuszczałam. Książka przepełniona jest wieloma informacjami. Praktycznie na każdej stronie znajdują się odniesienia do badań naukowych. Aby zapoznać się z całością i nie zapomnieć wszystkiego od razu, trzeba poświęcić trochę czasu.

Książkę oceniam na 7/10. Można dowiedzieć się z niej wielu rzeczy i dodatkowo zachęca do aktywności fizycznej. Pokazuje, że ludzie od zawsze żyli aktywnie, a większość chorób i problemów zaczęła się, gdy zaczęliśmy siedzieć w pracy, za komputerem, przy telewizorze i w samochodzie. Książka daje mocnego kopa do działania i motywuje do zadbania o siebie. Gorąco polecam, niemniej jest to jednak lektura na jeden raz.

Zabierając się za czytanie tej książki, nie wiedziałam czego się...

Nie do końca wiedziałem, czego się spodziewać po tej pozycji - z grubsza ok, będzie o aktywności fizycznej, która jest mi bliska i pytałem sam siebie, czy książka mnie zaskoczy? Tym razem o mózgu nie ma tu aż tak wiele informacji, co nie oznacza, że powinniśmy pominąć kolejny tytuł dr Hansena:)

Wyciągnąłem kilka rzeczy:
- Ruch jest dobry i potrzebny, ale nie wiedziałem jak proporcje aktywności i spoczynku wpływają na nasz organizm,
- dostałem solidne i proste podsumowanie kiedy trenować,
- co mają geny do naszej aktywności fizycznej?
- trenowałem niegdyś interwały i Tabatę, teraz wiem ile razy w tygodniu warto do nich wrócić :)

Pozostaje teraz przejść do kolejnych książek autora, bo czyta się błyskawicznie.

Wyciągnąłem kilka rzeczy:
- Ruch jest dobry i potrzebny, ale nie wiedziałem jak...

Lubię tę serię, już chyba pisałam to w którejś opinii. W przypadku tej pozycji widzę dużo tych samych informacji, które poznałam już w części "W zdrowym ciele zdrowy mózg". W środku jest nowa szata graficzna - ładna, ale chyba wolałam tę "starą" ;)

Autorzy nie zawiedli: po raz kolejny powiem, że czyta się to świetnie, szybko i przyjemnie, a choć temat jest trudny, bo dotyka nawet genetyki, to przedstawiony arcyprostym językiem. Tak samo, jak w przypadku poprzedniej części o ruchu, tak i tu mamy zachwalanie spacerów i generalnie każdej aktywności fizycznej. Zachwalanie tak skuteczne, że ma się ochotę natychmiast wstać i iść z książką.

Fajne. Mam nadzieję, że pojawi się coś jeszcze w serii o mózgu.

Lubię sięgać po książki Andersa Hansena, odkąd przeczytałam "Wyloguj swój mózg", które zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Ucieszyłam się z nowej książki w serii, ale byłam zaskoczona, gdy zorientowałam się, że "Rozruszaj swój mózg" jest wznowieniem, tyle że pod nowym (moim zdaniem ciekawszym) tytułem i ze znacznie ładniejszą szatą graficzną (wizualnie podoba mi się cała seria). W środku książka również bardzo mi się podoba - zastosowanie żółtego koloru (np. jako ramki) sprawia, że tekst jest bardziej przejrzysty i książkę czyta się dużo lepiej. Natomiast jako tekst mógłby być trochę ciemniejszy, przy gorszym świetle trudniej go odczytać.

Jedną z zalet tego, że książka została wznowiona jest to, że w ogóle ją przeczytałam. Do tej pory nie miałam tego w planach, ponieważ sądziłam, że skoro autor wydał 4 lata później (w oryginale) kolejną książkę o aktywności fizycznej, to pewnie musiał ją bardziej przemyśleć i uzupełnić, więc po lekturze "W zdrowym ciele zdrowy mózg" nie ma sensu sięgać do tej wcześniejszej pozycji... Myliłam się. Oczywiście połowa informacji się powtarza (i też nie pamiętam wszystkiego, zbyt wiele czasu minęło od lektury),natomiast pewne tematy wydają mi się tutaj bardziej rozbudowane i mam poczucie, że dowiedziałam się czegoś nowego. Przede wszystkim zaciekawiły mnie rozdziały o genetyce i HIIT, resztę czytało się również z przyjemnością, ale dla mnie to była taka powtórka. Autorzy często powtarzają te same informacje w odniesieniu do różnych kontekstów (chociaż i tak mam wrażenie, że tych powtórzeń jest tu mniej niż w kolejnych książkach Hansena),ale mnie osobiście to nie przeszkadzało, właściwie myślę, że dzięki temu łatwiej zapamiętać to, co najważniejsze. Autorzy również sami piszą, że uprościli pewne zagadnienia medyczne - co dla mnie jest plusem, ponieważ nie trzeba bardzo się koncentrować, by zrozumieć ich wyjaśnienia. Ogólnie książka nie wymaga dużego skupienia, czyta się ją szybko, lekko i przyjemnie. Polecam.

Dodatkowym plusem jest to, że lektura tej książki zmotywowała mnie do większej ilości ruchu - na razie głównie spacerów i ogólnego ruszania się po domu, zamiast zalegania na kanapie :)

Za książkę dziękuję wydawnictwu Znak.

Jak zaczęłam czytać "Rozruszaj swój mózg" w mojej głowie podstawił się głos amerykańskiego telemarketera zachwalającego produkt, w sposób prosty z szerokim uśmiechem. Tak, język jest tak prosty, aż moim zdaniem chwilowo drażniący (na szczęście chwilowo, bo tłumaczenie długości telomerów w części poświęconej genetyce na sznurówkach to mistrzostwo świata). Nie zmienia to faktu, że książkę czyta się szybko, sprawnie i dobrze. Przedstawia nam ona rozległe walory ruchu i jego wpływu na...wszystko (zdrowie, kondycję, koncentrację, starzenie, samopoczucie, sen itd.itd.).
Autor wielokrotnie podkreśla jak to najnowsze badania naukowe potwierdzają to, czy tam to. Tyle, że nie pisze kto kiedy i jak badał. Na końcu znajdziemy bibliografię, która prawdopodobnie te właśnie detale zawiera, jednak najnowsza publikacja tam zacytowana, powstała ponad dekadę temu, w nauce to może być przepaść.
Chcę jednak podkreślić, że to dobra książka, a ruszyć d...pę naprawdę warto!!

• Wydawnictwo Znak
  • Egzemplarz recenzencki
  • Poradniki
  • Biblioteka - do przeczytania
  • Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Rozruszaj swój mózg