Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii

Okładka książki Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii Anders Hansen
Anders Hansen Wydawnictwo: Znak poradniki
poradniki
Znak
2020-01-15
2020-01-15
Emilia Fabisiak
poradnik offline

Współczesny myśliwy w gąszczu informacji – jak przetrwać i nie zwariować?

Dobra książka, która w ciekawy sposób przybliża zagadnienia z zakresu psychologii i neurologii w kontekście konsumpcji treści z Internetu. Czyta się dobrze i lekko — moim zdaniem jest bardziej przesunięta w stronę popularną, a mniej w naukową, co jednocześnie stanowi mój największy zarzut, gdyż preferuję pozycje o większym ciężarze naukowym. Bardzo brakowało mi odniesień do literatury w treści, lecz oczywiście bibliografia jest zawarta na końcu książki. W kilku miejscach złapałam autora na drobnych nieścisłościach, kiedy np. na podstawie badań przeprowadzanych w USA wyciągał bardziej ogólne lub dalej idące wnioski. Bądź co bądź, poszczególne społeczeństwa — nawet w obrębie jednego kraju — mogą się znacznie od siebie różnić: most people are not WEIRD. Tego typu nieścisłości zdarzały się jednak rzadko; ogólnie polecam lekturę.

Książka tlumaczy nasze słabości do nowych technologii zachowaniami które setki tysięcy lat temu, były podstawą naszej ewolucji. Dodatkowo autor przytacza wiele badań na temat szkodliwości niekontrolowanego korzystania z np. Smartphonów.
Polecam tą książkę każdemu kto korzysta ze smartphona.

Polecam tą książkę każdemu kto korzysta ze smartphona.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„Znajdujemy się w obcym świecie, dalekim od tego, do którego przygotowała nas ewolucja.” Wcześniej zmiany zachodziły powoli, na przetwarzaniu wielu pokoleń. Dzisiaj, są naszą codziennością. To szaleńcze tempo często nie daje nam się zastanowić, szczególnie na konsekwencjami.

Na potwierdzenie tej tezy dodam, że Rok wydania tej książki to rok opublikowania pierwszych wyników badań wpływu cyfrowego świata na nasze mózgi. Jakie są wnioski?

Jak można się spodziewać, są druzgocące. Nasze mózgi nie są przygotowane do życia w ciągłym zalewie bodźców serwowanych nam przez technologię, a szczególnie social media. Wpływ ten jest szczególnie dotkliwy dla młodzieży - może zrujnować samoocenę, pogrążyć w lękach i stresie, zredukować umiejętności skupienia, a także wpłynąć negatywnie na sen.

Chcąc przeciwdziałać destrukcyjnemu wpływowi warto sięgnąć po tą książkę. Nie zawiera ona zbyt wielu odpowiedzi, ale zadaje wiele pytań, które mogą zmienić nasze postrzeganie relacji z technologią i social mediami.
Sam, pod jej wpływem, wprowadziłem kilka zmian w moje życie.

Merytorycznej wartości nie da się jej odmówić. Jednakowoż styl autora pozostawia wiele do życzenia. Stron mamy z 300, ale gdyby wyeliminować powtórzenia (wątków, a nawet i zwrotów!) to liczyłaby że 100.

Książka skupia się raczej na przyczynach i skutkach cyfrowego uzależnienia niż na sposobach radzenia sobie z nim. Fajnie, że autor chciał wyjaśnić wszystko w jasny i klarowny sposób, jednak osobiście czułam się, jakby miał czytelników za głupków, którym trzeba wyjaśniać to samo po kilka razy i co chwilę przypominać o co chodziło. Jakbym czytała wciąż to samo tylko innymi słowami... a nierzadko nawet w tych samych słowach. Spodziewałam się czegoś lepszego po tej książce, aczkolwiek wyniosłam z niej parę nowych cennych informacji i ciekawostek, więc mimo wszystko uważam, że warto ją przeczytać.

Obowiązkowa lektura na obecne czasy 😃 napisana prostym językiem, który każdy zrozumie. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka napisana bardzo przystępnym językiem, szybko się czyta, autor zadbał o to by każdy zrozumiał co chciał w niej przekazać. Znalazłam tu naprawdę dużo przydatnych informacji i porad. Praktycznie od dziecka otaczała mnie technologia, internet, telewizja i telefony, więc przesiadywanie przed ekranem kilka godzin dziennie było dla mnie codziennością bez konsekwencji... oczywiście do czasu. Dlatego książka na swój sposób pomogła mi otworzyć oczy, pokazała ciemne strony social mediów, skłoniła do refleksji i pracy nad sobą. Polecam każdemu, kto spędza sporo czasu w internecie, ale myśli, że mimo to problem go nie dotyczy.

Krótka, łatwa w odbiorze, spora dawka ciekawych informacji na temat aktualnej wiedzy dotyczącej technologii i jej wpływie na nasz mózg. A dla czujących niedosyt obszerna bibliografia z tyłu z dobrymi artykułami naukowymi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta książka ukazuje, co robią z nami nowoczesne technologie, nakreśla, jakie są powody naszego stresu i złego samopoczucia, a także daje wskazówki, jak sobie z tym radzić. Teraz jestem bardziej świadomy działania mojego mózgu i wiem, jak dbać o zdrowie psychiczne. Polecam każdemu zagubionemu w świecie zdominowanym przez internet.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Postawione w tej książce tezy wydają się dość oczywiste. Wszyscy w końcu wiemy, że telefon a najbardziej media społecznościowe, mają destrukcyjny wpływ na naszą produktywność. Twórcy tej nowoczesnej technologii jak widać doskonale rozeznali się w słabych punktach naszego mózgu i zręcznie wykorzystują jego nienasycony głód dopaminy. Ale czy aby na pewno zdajemy sobie w pełni sprawę jak wielki wpływ na nas i naszą koncentrację, mają urządzenia ekranowe? Lub jeszcze lepiej: jak wielki wpływ mają, lub będą mieć, na nasze dzieci.

Książka odpowiada na tematy trudne w bardzo przystępny sposób. Po jej przeczytaniu, w czasie produktywności, staram się trzymać telefon w innym pokoju (to znaczy, że dobrze weszło 😛). W dodatku szybko się czyta. Jest to kolejna pozycja, która przypomina, że nasz mózg nie do końca potrafi się odnaleźć w nowoczesnym świecie. Serdecznie polecam dociekliwym.

Uważam, że jest to pozycja, którą powinien przeczytać każdy, a w szczególności rodzic.
Tak, autor powtarza się i tak, mógłby mniej owijać w bawełnę, niemniej porusza niezwykle istotne kwestie.
Oczekiwałem górnolotnego instruktarzu o tym jak odstawić multizadaniowość, a otrzymałem szereg informacji o tym jak zgubna może dla nas być technologia.
Zdawałem sobie sprawę z tego, że trzeba bardzo uważać w kontakcie ze smartfonami, natomiast nie zdawałem sobie sprawę, że sprawa jest aż tak poważna na podświadomym poziomie.
Telefony, powinny zostać całkowicie zakazane przynajmniej w szkołach podstawowych, a dzieci i młodzież nie powinny ich dostawać do rąk, gdyż w tak nie rozwiniętych jeszcze umysłach są one narzędziem zbrodni.

Zdawałem sobie sprawę z tego,...

• Psychologia

Anders Hansen Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii Zobacz więcej