Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii

Okładka książki Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii Anders Hansen
Anders Hansen Wydawnictwo: Znak poradniki
poradniki
Znak
2020-01-15
2020-01-15
Emilia Fabisiak
poradnik offline

Okładka książki Rozruszaj swój mózg Anders Hansen, Carl Johan Sundberg
Rozruszaj swój... Anders Hansen, Carl...
Okładka książki Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta. Jak świadomie wyćwiczyć ciało i umysł Anders Hansen, Carl Johan Sundberg
Projekt zdrowi... Anders Hansen, Carl...

Współczesny myśliwy w gąszczu informacji – jak przetrwać i nie zwariować?

Ta książka ukazuje, co robią z nami nowoczesne technologie, nakreśla, jakie są powody naszego stresu i złego samopoczucia, a także daje wskazówki, jak sobie z tym radzić. Teraz jestem bardziej świadomy działania mojego mózgu i wiem, jak dbać o zdrowie psychiczne. Polecam każdemu zagubionemu w świecie zdominowanym przez internet.

Postawione w tej książce tezy wydają się dość oczywiste. Wszyscy w końcu wiemy, że telefon a najbardziej media społecznościowe, mają destrukcyjny wpływ na naszą produktywność. Twórcy tej nowoczesnej technologii jak widać doskonale rozeznali się w słabych punktach naszego mózgu i zręcznie wykorzystują jego nienasycony głód dopaminy. Ale czy aby na pewno zdajemy sobie w pełni sprawę jak wielki wpływ na nas i naszą koncentrację, mają urządzenia ekranowe? Lub jeszcze lepiej: jak wielki wpływ mają, lub będą mieć, na nasze dzieci.

Książka odpowiada na tematy trudne w bardzo przystępny sposób. Po jej przeczytaniu, w czasie produktywności, staram się trzymać telefon w innym pokoju (to znaczy, że dobrze weszło 😛). W dodatku szybko się czyta. Jest to kolejna pozycja, która przypomina, że nasz mózg nie do końca potrafi się odnaleźć w nowoczesnym świecie. Serdecznie polecam dociekliwym.

Uważam, że jest to pozycja, którą powinien przeczytać każdy, a w szczególności rodzic.
Tak, autor powtarza się i tak, mógłby mniej owijać w bawełnę, niemniej porusza niezwykle istotne kwestie.
Oczekiwałem górnolotnego instruktarzu o tym jak odstawić multizadaniowość, a otrzymałem szereg informacji o tym jak zgubna może dla nas być technologia.
Zdawałem sobie sprawę z tego, że trzeba bardzo uważać w kontakcie ze smartfonami, natomiast nie zdawałem sobie sprawę, że sprawa jest aż tak poważna na podświadomym poziomie.
Telefony, powinny zostać całkowicie zakazane przynajmniej w szkołach podstawowych, a dzieci i młodzież nie powinny ich dostawać do rąk, gdyż w tak nie rozwiniętych jeszcze umysłach są one narzędziem zbrodni.

Zdawałem sobie sprawę z tego,...

Niższa ocena ze względu na liczne powtórzenia oraz dlatego, że autor mógłby swoje dwie książki zmieścić w jednej, bo pewne kwestie porusza ponownie 🤷

Ciekawa lektura. Chętnie przeczytam coś podpartego bardziej aktualnymi badaniami.

Napisana przyjemnym językiem jednak odnoszę wrażenie jakby w pewnym momencie cały czas autor pisał o tym samym. Ponadto dużo badań i tak naprawdę mało o tym jak swój mózg wylogować tylko bardziej jak on działa i jak coraz bardziej go obciążamy przez zewnętrzne bodźce

Solidne 7. Dużo przytoczonych badań, ciekawie przedstawione ewolucyjne niedostosowanie się naszego mózgu do tak szybko zmieniającego się świata. Super również wytłumaczone różne czynności z biologicznego punktu widzenia. Niestety książka nie jest o tym jak uwolnić swój mózg a raczej jak go zrozumieć. 97% książki to tylko badania i porównania. To fajnie, ale jeśli ktoś poszukuje w książce magicznego antidotum to się zawiedzie. Po około 70% treści miałem wrażenie że czytam w kółko to samo od pewnego momentu. Nie mniej jednak fajna, lekka, przyjemnie się czyta i trochę otwiera oczy na zachowania ludzi i dzieci.

Uważam, że książka bardzo przydatna społecznie, aczkolwiek czytając odniosłam wrażenie, że autor w kółko pisze o tym samym.

Spodziewałam się wtórnych rad, a dostałam naprawdę wciągającą popularnonaukową pozycję, dla której odłożyłam instagrama. Myślę, że sama świadomość, jak nasze mózgi reagują na kolorowe ekrany i gry, to dobry pierwszy krok do zmiany nawyków. Książka niezwykle przystępna i ciekawa, a przytoczone badania i statystki co najmniej alarmujące. Polecam i planuję sięgnąć po więcej pozycji tego autora.

Książka niezwykle ciekawa i polecam każdemu, czynnemu użytkownikowi sieci, ją przeczytać.
Szwedzki psychiatra, który napisał te pozycję, w bardzo ciekawy i dostępny sposób, obrazuje nam cyfrowy świat, który notabene sami stworzyliśmy, ale okazuje się, że jest on dla nas ogromnie szkodliwy. Dlaczego? A no dlatego, iż nasze mózgi, mają dalej w sobie dość sporą cząstkę pierwotnego człowieka i współczesny świat, jest o wiele za bardzo zaawansowany, na nasze niektóre instynkty.
Można się przerazić, badaniami czy statystykami, przytoczonymi w książce, które obrazują niestety dość pesymistyczną wizję, mojego pokolenia 30+, jak i młodszych. Chyba, że nasze"nawyki sieciowo-komórkowe" się zmienią.
Damy rade? Niezwykłym dla mnie pocieszeniem w tej książce jest cytat: "My, ludzie, niekoniecznie jesteśmy szczęśliwi z natury." Daje mi tu ułudną nadzieje, że do pełni szczęścia, wcale nie musze gonić za idealnym, ale powinnam się skupić na prostych czynnościach, które dają nam piękne chwile.

• Psychologia

Anders Hansen Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii Zobacz więcej