Siła samodyscypliny. O panowaniu nad sobą w każdej sytuacji.

Okładka książki Siła samodyscypliny. O panowaniu nad sobą w każdej sytuacji. Ryan Holiday
Okładka książki Siła samodyscypliny. O panowaniu nad sobą w każdej sytuacji.
Ryan Holiday Wydawnictwo: Helion poradniki
poradniki
Helion
2022-01-01
2022-01-01
Rozwój osobisty poradniki biznes finanse dyscyplina

Audiobook. To kolejna książka Ryana Holidaya, której wysłuchałem i ponownie zrobiła na mnie dobre wrażenie. O poglądach autora zdążyłem przekonać się po poprzedniej lekturze "Ego to Twój wróg" więc nie były one dla mnie zaskoczeniem. Holiday wskazuje na konieczność samodyscypliny - co oczywiście głosi już sam tytuł. Samodyscyplina, spokój i postępowanie w zgodzie z rozumem przynosi ludziom wiele korzyści. W książce mamy przykłady wielu znamienitych osób od starożytności aż po czasy najnowsze. Choć historia każdej z nich jest inna to mają wspólny mianownik w postaci kodeksu postępowania i swoistego podejścia do różnorakich sytuacji życiowych. Ciężko wymienić wszystkie przykłady przytoczone przez autora, bo jest ich mnóstwo. Nie będę zatem psuł czytelnikom zabawy. Po lekturze tej książki nasuwa mi się wniosek, że bardzo trudno w dzisiejszych czasach kierować się zasadami stoicyzmu. W dobie konsumpcjonizmu czymś wręcz niespotykanym jest zachowanie skromności i umiarkowania. Ludzie nie potrafią zrozumieć (pewnie ze mną na czele),że wszelaki nadmiar i przesada zawsze źle się kończą. Holiday pokazuje, że cierpliwością i siłą spokoju można w życiu bardzo dużo osiągnąć i pod tym względem można uznać tę książkę za inspirującą.
Reasumując - lektura tego typu książek zawsze budzi we mnie odczucie konieczności pracy nad sobą (i to bardzo dobrze). Myślę zatem, że można ją polecić czytelnikom, którzy szukają w literaturze inspiracji do rozwoju. Tutaj bez wątpienia ją znajdą. Nie wiem dlaczego została ona zaklasyfikowana jako poradnik - ja bym jej tak nie przypisał. To raczej, oparty na przykładach historycznych, traktat filozoficzny. Osoby, które lubują się w filozofii, a w stoicyzmie szczególnie, na pewno nie będą zawiedzeni lekturą tej pozycji.

„Siła Samodyscypliny” Ryana Holiday’a to inspirująca i praktyczna książka, która przekonuje czytelników, że kluczem do osiągnięcia sukcesu jest systematyczna praca nad samym sobą.

Autor dzieli się nie tylko własnymi doświadczeniami, ale również przykładami innych osób, które osiągnęły znaczące rezultaty dzięki konsekwentnej samodyscyplinie.

Książka oferuje skuteczne strategie i narzędzia, które pomagają pokonać lenistwo, wzmocnić umysłową odporność oraz skupić się na długoterminowych celach.

Polecam każdemu, kto pragnie rozwijać swoje umiejętności i osiągać sukcesy!

Książka oferuje skuteczne...

W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym pokus i wyzwań, umiejętność panowania nad sobą jest niezwykle cenna. Kiedy życie stawia przed nami trudności, a emocje nas ogarniają, warto sięgnąć po narzędzia, które pomogą nam zachować spokój, wytrwałość i skupienie.

Książka Siła samodyscypliny autorstwa Ryana Holiday to przewodnik, który wprowadza nas w świat stoicyzmu – filozofii życia, która kładzie nacisk na umiar, równowagę i samokontrolę. Stoicyzm nie polega na wyrzeczeniu się przyjemności czy na rezygnacji z celów, ale na świadomym wyborze, na traktowaniu siebie z szacunkiem i na dążeniu do harmonii.

W tej książce znajdziesz praktyczne wskazówki, jak codziennie ćwiczyć wolę, jak radzić sobie z pokusami i jak kultywować dyscyplinę. Autor przytacza również inspirujące historie postaci, które wykazywały ogromną samodyscyplinę – od baseballisty Lou Gehriga po królową Elżbietę II.

To inspirujący przewodnik, który ukazuje, jak praktykować stoicyzm w codziennym życiu. Pozwala odkryć tajemnicę umiaru, równowagi i samokontroli, a także pokazuje, że bez dyscypliny nie osiągniemy sukcesu.

Oto kilka kluczowych punktów z tej książki:

- Umiejętność panowania nad sobą: Autor podkreśla, że życie nie jest sprawiedliwe, ale każdy może wykorzystać swoje talenty i szanse. Kluczem do sukcesu jest zapanowanie nad pragnieniami, emocjami i pokusami.
- Stoicyzm w praktyce: Książka opowiada o praktycznych aspektach stoicyzmu. Dowiesz się, jak codziennie ćwiczyć wolę, umiar i samokontrolę. Istotą umiaru nie jest wyrzeczenie się przyjemności, ale traktowanie siebie z szacunkiem i wprowadzenie harmonii do życia.
- Przykłady samodyscypliny: Ryan Holiday prezentuje historie znanych postaci, które wykazywały ogromną samodyscyplinę. Baseballista Lou Gehrig, królowa Elżbieta II, bokser Floyd Patterson, cesarz Marek Aureliusz czy pisarka Toni Morrison – ich życie jest źródłem inspiracji.
- Praktyczne wskazówki: Książka zawiera wiele praktycznych porad i ćwiczeń, które pomogą Ci kultywować dyscyplinę i osiągnąć swoje cele.

Dyscyplina to fundament, na którym można zbudować sukces. Bez samokontroli nawet największe talenty mogą przynieść rozczarowanie. Dlatego warto zgłębić tajemnice umiaru i nauczyć się panować nad sobą w każdej sytuacji. Zapraszam do lektury!

Bardzo dobry poradnik. Lekko i przystępnie przekazana wiedza na temat pracy nad samodyscypliną. Autor wyszczególnił 3 obszary w których warto działać: ciało, temperament i duszę. Wartościowa.

Zacznijmy od tego, że jeszcze do niedawna prawie wcale nie sięgałam po poradniki, książki psychologiczne itd. Jakoś było mi z nimi nie po drodze, ale w końcu przyszedł ten moment, żeby zdać sobie sprawę, że nie samymi kryminałami czy romansami człowiek żyje i warto postawić na swój rozwój również przekształcając to czytanie w coś jeszcze bardziej pożytecznego - i właśnie ta myśl skłoniła mnie, by sięgnąć po tę książkę.

I powiem jedno - zazwyczaj nie adnotuje książek, ale w tej książce praktycznie na każdej stronie było coś co chciałam zachowac w swojej pamięci - autor zdecydowanie ma dar do przekazywania swojej wiedzy i zachęcania ludzi do stawania się najlepszą wersją siebie. Książka zmusza do refleksji, wywiera na czytelniku chęć zmian w życiu i nie zostawia go z tym samego - autor dzieli się tym od jakich zmian należy rozpocząć, aby każdego dnia być możliwie najlepszą swoją wersją - przesłanie tej książki jest bardzo ważne i warto je zrozumieć - nie trzeba być najlepszym, a lepszym od siebie wczoraj.

Samodyscyplina jest jedną z cnót (autor wydaje 4 tomy tej serii o cnotach, ale nie martw się jeśli tylko ta wpadnie w Twoje ręce - zdecydowanie, co podkreśla sam autor samodyscyplina jest ich podstawą),których doskonalenie może absolutnie zmienić nasze życie. Co zasługuje na wyróżnienie przy tej pozycji? Zdecydowanie sposób pisania autora, który nie zniechęca nadmiernymi opisami, a wręcz popycha w kierunku zmiany życia na lepsze i podawane przez niego przykłady - bardzo dobrze czytało mi się o Lou Gehrlingu, baseballiście o którym wcześniej nie miałam pojęcia, czy starszych przykładach jak choćby przykładzie Marka Aureliusza. Jest też sporo o królowej Elżbiecie II! Jeśli nawet nie do końca jesteście przekonani do poradników czy tego typu książek - zachęcam do tej pozycji.Bo choć samo jej przeczytanie nie zmieni Waszego życia wierzę , że każdy znajdzie w niej coś co choć w małym stopniu zmotywuje go do jakiejś zmiany... A może ona pociągnie za sobą następne?

"Musimy być panami swojego losu, bo inaczej panem naszego losu będzie ktoś inny albo coś innego."

"Siła samodyscypliny" - książka, której potrzebowałam! Powiem szczerze, że jestem osobą z gatunku leniuchowatych i zdecydowanie mi brakuje samodyscypliny i samokontroli. Postanowiłam więc sięgnąć po ten tytuł z jasnym celem — zmienić coś w moim życiu. Pojęcie stoicyzmu było mi znane, lecz nigdy nie praktykowałam go. W tej książce znajdziemy odpowiedzi na pytania: jak ćwiczyć wolę, umiar i samokontrolę w życiu oraz jak wprowadzić w swoje życie szacunek i harmonie. Widziałam podzielone opinie na temat tego tytułu i ja osobiście uważam, że książka jest naprawdę warta uwagi. Przeczytałam ją z chęcią, dała mi sporo do myślenia i nawet wprowadziłam parę zmian w życiu. Jest to moja pierwsza książka o takiej tematyce, którą przeczytałam i oceniam ją na 9/10. Z pewnością sięgnę po kolejne tomy z serii "Cnoty Stoickie". Polecam!

Stoicyzm, to nurt filozoficzny oparty na zasadach, takich jak akceptacja nieuniknionych wydarzeń czy koncentracja na rzeczach, na które mamy wpływ. Ta filozofia, która uczy nas nie tylko przetrwać trudności, ale także odnaleźć w nich sens.

Życie, jak nam mówi Holiday, nie zawsze jest sprawiedliwe. Stoicyzm stawia przed nami wyzwanie – wykorzystać swoją szansę, niezależnie od niesprawiedliwości losu.
🔸Książka skupia się na jednej z kluczowych cnót stoickich – samodyscyplinie, jako podstawie do osiągnięcia życiowego celu.
🔸Autor prezentuje nam praktyczne rady i inspirujące przykłady postaci, takich jak baseballista Lou Gehrig, królowa Elżbieta II czy cesarz Marek Aureliusz, którzy zdobywali sukces właśnie dzięki konsekwentnej samokontroli.

🤔 Czy w książce są proste rozwiązania? Nie. I samo przeczytanie jej, bez wdrożenia wskazówek, z całą pewnością życia nie zmieni.

Ale kto wie może warto skupić się na ćwiczeniu samodyscypliny, tak aby w przyszłości wysiłek ten zaprocentował w jakości życia?
Autor twierdzi że warto, ja również tak twierdzę. Jednak zachęcam gorąco do tego, aby nie wierzyć nam na słowo, tylko wypróbować siłę samodyscypliny na własnej skórze.

Zachęcam, nie zmuszam, stoicko.

,,Siła samodyscypliny" to niezbędna lektura dla wszystkich, którzy pragną panować nad swoim życiem i osiągnąć sukces w każdej dziedzinie. Autor Ryan Holiday, prezentuje praktyczne podejście do kultywowania dyscypliny, oparte na zasadach stoicyzmu.

Książka zaczyna od przekonującego cytatu Publiliusza Syrusa, który stawia czytelnika przed wyborem - rządzić sobą czy poddać się chaosem życia. Holiday nie tylko teoretyzuje na temat samodyscypliny, ale również dostarcza konkretnych narzędzi i przykładów, jak wdrożyć ją w codzienne życie.

Jednym z mocnych punktów tej książki są inspirujące historie postaci, takich jak Lou Gehrig, Elżbieta II czy Mark Aurelius, które dzięki samodyscyplinie osiągnęły wybitne sukcesy. Holiday umiejętnie łączy te przykłady z praktycznymi wskazówkami, co sprawia, że lektura staje się nie tylko pouczająca, ale i motywująca.

Autor porusza również istotne kwestie, takie jak umiar, równowaga życiowa, a także różnica między wolnością a swawolą. Podkreśla, że samodyscyplina to nie tylko kwestia wyrzeczeń, lecz przede wszystkim szacunku dla siebie i harmonii wewnętrznej.

Mimo kilku zauważonych nieścisłości czy momentów, gdzie autor zdaje się zmieniać temat zbyt szybko, całość buduje spójną wizję panowania nad sobą. Dodatkowo, Holiday wplata w narrację ciekawostki historyczne, co nadaje książce dodatkowego smaku.

Dlatego też „Siła samodyscypliny" to nie tylko poradnik, ale również inspirująca podróż przez świat stoicyzmu, ukazująca, jak praktykowanie dyscypliny może prowadzić do osiągnięcia najwyższych celów życiowych. Ta książka z pewnością pozostanie ważnym punktem odniesienia dla tych, którzy pragną rozwijać się i kierować swoim życiem w pełni świadomie. Za świetną podróż w świat stoicyzmu i budowania własnej siły samodyscypliny dziękujemy wydawnictwu?

Czekałam na tę książkę, ale zachwytu brak. Temat potraktowany raczej powierzchownie. Dla mnie, każdy rozdział w sprzeczności z poprzednim i następnym. Zdecydowanie utrwaliłam się w przekonaniu, że jestem zwolennikiem tego co w duszy gra a nie tego co należy.

• Popularnonaukowe
  • Legimi audio
  • Rozwojowe
  • Psychologia, socjologia
  • Psychogia /poradniki

Dodaj cytat z książki Siła samodyscypliny. O panowaniu nad sobą w każdej sytuacji.