Uspokój swój mózg

2022-08-10
2022-08-10
Emilia Fabisiak

Okładka książki Rozruszaj swój mózg Anders Hansen, Carl Johan Sundberg
Rozruszaj swój... Anders Hansen, Carl...
Okładka książki Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta. Jak świadomie wyćwiczyć ciało i umysł Anders Hansen, Carl Johan Sundberg
Projekt zdrowi... Anders Hansen, Carl...

"Uspokój swój mózg. Dlaczego czujemy się tak źle, chociaż żyje nam się tak dobrze?" to książka autorstwa szwedzkiego psychiatry, znanego z kilku naprawdę wartościowych publikacji na temat ludzkiego mózgu.

Anders Hansen pisze generalnie o biologii mózgu. Przedstawia człowieka z punktu widzenia ewolucji. Podpowiada, które z obecnych zachowań mają podłoże w naszej przeszłości, a do czego jeszcze nie zdążyliśmy się przystosować z uwagi na to, że ewolucja to długotrwały proces.

Autor zwraca nam uwagę na kluczowe rzeczy, które mają wpływ na nasze samopoczucie, a których to bardzo często zwyczajnie nie doceniamy. Zamiast udzielać konkretnych wskazówek, stara się przedstawić sposób patrzenia na siebie oraz swoje życie w taki sposób, by wyciągnąć ważne dla nas wnioski.

Język, jakim posługuje się autor jest zrozumiały, a bardziej profesjonalne zagadnienia są często wyjaśnione na bardzo obrazowych i prostych przykładach (np. na zasadzie porównania do działania konkretnego elementu samochodu).

"Lęk i depresja są często mechanizmami obronnymi. Oba te zjawiska są normalną częścią ludzkiej natury i nie oznaczają, że jesteśmy felerni czy chorzy. A już na pewno nie wynikają one z wad naszego charakteru!"

Bardzo dobrze się czyta jako książkę popularnonaukową, ale obietnica z tytułu - że dowiem się, jak uspokoić swój mózg - nie została spełniona. Jedyna porada tam to - ćwiczyć, ale to już wiedziałam i ćwiczę przykładnie. I wciąż chcę uspokoić swój mózg, a Hansen (chyba również w innych książkach) poza ruchem niewiele ma do podpowiedzenia... :/

Świetna książka, która z perspektywy biologii tłumaczy przyczyny lęków i depresji. Bardzo przystępny język. Polecam!

Bardzo ciekawa książka, napisana prostym i przyjemnym językiem. Zwraca uwagę na biologiczny aspekt naszego samopoczucia, który gdzieś zanika w ogólnych dyskusjach i rozważaniach. Polecam szczególnie osobom, które same borykają się lub borykały z depresją i/lub lękami.

Ano uspokaja, biologiczne podejście do lęku, depresji oraz samotności, pomogło mi dużo lepiej zrozumieć źródła wskazanych zjawisk.
Dobrze napisana i bardzo ciekawa.

Dobrze napisana i bardzo ciekawa.

„Uspokój swój mózg” Anders Hansen od Wydawnictwo Znak to kolejna książka popularnonaukowa na którą się skusiłam.

Jak autor we wstępie napisał czytelnikowi: „TA KSIĄŻKA JEST O TYM, dlaczego tak wielu z nas czuje się źle, kiedy żyje nam się tak dobrze. Omawiam w niej łagodniejsze formy depresji i lęku, nie dotykając problematyki zaburzeń dwubiegunowych czy schizofrenii”.

Wow! Ciągle mnie to zastanawia. Ciągle się dziwię, że „Nasz ciągle zmieniający się i niesłychanie dynamiczny mózg składa się z 86 miliardów komórek z przynajmniej 100 000 miliardów połączeń. Tworzą one złożone sieci, które kontrolują nasze narządy, przetwarzając, interpretując i wartościując niekończący się strumień informacji odbieranych przez zmysły…” Interesujące.

Oprócz takich ciekawostek napisanych naprawdę bardzo przystępnym językiem (jak w powyższym cytacie) autor tłumaczy czytelnikom, że „KAŻDEMU ZDARZA SIĘ czasami mieć gorsze samopoczucie. Przeżywamy drobne niepokoje. Niewykluczone, że chwilami paraliżuje nas paniczny lęk.” Co jest całkowicie czymś normalnym. Czego nie powinniśmy się wstydzić. Z czym powinniśmy starać się sobie poradzić, a nie uciekać, a nie odkładać działań na potem, czasem na takie „potem nigdy”.

Autor wspaniale zaproponował ujęcie tematu. Zachwycił mnie obrazek na początku i praktycznie przed każdym ponumerowanym rozdziałem. Niezwykle optymistycznie odebrałam kolorowe podkreślenia, w takim pięknym niebiesko – szarym kolorze, jak z okładki. W niektórych miejscach pewne zdania zostały ujęte w artystycznej tabeli, np. sformułowanie cytowane jak niżej ujęto w pięknej niebieskiej tabeli.

„Dlaczego czujemy się tak źle, kiedy żyje nam się tak dobrze. To pytanie nurtowało mnie przez całe moje życie zawodowe.” – „Uspokój swój mózg” Anders Hansen.

Autor dość, że wzbogacił publikację przepięknymi plastycznymi obrazami nawiązującymi do tematyki (niektóre są naprawdę psychodeliczne),to jeszcze urozmaicił czytanie książki popularno- naukowej trafnymi cytatami zamieszczonymi na początku każdego rozdziału.

Pióro Andersa Hansena – szwedzkiego lekarza, specjalisty w dziedzinie psychiatrii w Instytucie Karolinska – jest bardzo lekkie. Mimo, że w wielu miejscach przemyca medyczne, naukowe treści robi to w bardzo przystępny sposób zachęcający do dalszego zgłębiania tematu. Do tego nęci czytelnika taką momentami narracją ze swadą, z dowcipem, z ironią. Poniżej próbka.

„Kiedy się nad tym zastanowić, to oczywiste, że żaden z waszych pradziadków i żadna prababcia nie umarli przed spłodzeniem potomstwa.” – „Uspokój swój mózg” Anders Hansen.

Bardzo podobało mi się zaproszenie autora do dialogu z czytelnikiem. Hansen dywaguje: „Możemy sobie teraz pomyśleć…”, „Kiedy się nad tym zastanowić,…”, „Powtórzmy to przez …”. Jakby chciał, byśmy włączyli się w dyskusję na słowa, na myśli, na zastanowienie się, na pamięć. Dzięki temu odebrałam lekturę jako skłaniającą do myślenia, do rozmów z lekarzem.

„Nie umiem też zliczyć, ilu moich pacjentów wstydzi się smutku czy lęku, których doświadczają, choć wszystkie ich potrzeby są zaspokojone.” – „Uspokój swój mózg” Anders Hansen.

Wiele cytatów sobie zaznaczyłam. W trakcie czytania wykonałam wiele zakreśleń. Muszę jednak skończyć pisać tę recenzję, bo obawiam się, że będę ją pisała w nieskończoność, bo książkę „Uspokój swój mózg” Andersa Hansena czytało mi się bardzo dobrze. Lektura okazała się niezwykle interesująca, idealna dla niespecjalisty, nie medyka, nie lekarza, co naprawdę jest rzadkością w książkach popularnonaukowych. Dlatego warto ją przeczytać. To taka tańsza rozmowa ze specjalistą prychiatrą mającym długoletni staż pracy.

„Mózg jest nastawiony na przetrwanie i reprodukcję, a nie na dobre samopoczucie.” – „Uspokój swój mózg” Anders Hansen.

Świetna książka, która pozwoliła mi na zrozumienie siebie

Świetna książka, która pozwoliła mi na zrozumienie siebie

Obrazowo i bez przeładowania terminami stricte fachowymi, kolejna część opowieści o naszym mózgu, ciele, nawykach, zwyczajach, przypadłościach, chorobach od ...neandertalczyka? ;)

Jest to książka z serii o mózgu autora Andersa Hansena, po którą sięgnąłem jako pierwszą. Jest w niej więcej pojęć naukowych niż w książce "W zdrowym ciele zdrowy mózg". Książka w naukowy sposób wyjaśnia dlaczego w nas są pewne lęki, które uzewnętrzniają się niezależnie od nas. Dzięki tej lekturze łatwiej zrozumieć pewne zachowania ludzkie.

Już dawno nie przeczytałem książki opartej na współczesnych badaniach oraz to co się wokół nas dzieje. Gorąco polecam jak chcesz się dowiedzieć coś swoim organizmie i to dlaczego jesteś taki a nie inny

• Psychologia
  • Popularnonaukowe
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Uspokój swój mózg