Nie jesteś skazanx na szkołę

Okładka książki Nie jesteś skazanx na szkołę Mikołaj Marcela
Okładka książki Nie jesteś skazanx na szkołę
Mikołaj Marcela Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
Nie jesteś skazanx na szkołę
Muza
2024-02-28
2024-02-28

No właśnie, jest coś bardzo nie w porządku z obecną szkołą i tym, jak
czują się w niej osoby uczniowskie. Osoby uczniowskie??>, nosz fac*k, wykładowca akademicki. Po pierwszym zdaniu zrezygnowałem z dalszego czytania. Już lepsza treść generuje chatGPT.

No właśnie, jest coś bardzo nie w porządku z obecną szkołą i tym, jak

@mikolaj.marcela po raz kolejny wyciąga pomocną dłoń do młodzieży i oferuje pięknie wydany poradnik. Tym razem możemy więcej dowiedzieć się o alternatywach dla klasycznej edukacji i lepiej poznać prawa ucznia. #niejestesskazanxnaszkole to ważna książka, która pokazuje różne opcje, tłumaczy, rozświetla nowe sposoby nauki. Jako pedagog i świeżo upieczony rodzic czytałam z dużym zainteresowaniem. Podoba mi się też forma książki - przejrzysta, podkreślająca to, co najważniejsze, a do tego napisana otwartym i przyjemnym językiem. Autor zna potrzeby obecnych uczniów i świetnie o tym opowiada. Szkoła w chmurze? Proszę bardzo! Nauczanie domowe? Czemu nie! Szkoły Montesori? Oczywiście! Pl

"Nie jesteś skazanx na szkołę" to poradnik dla młodzieży, który przedstawia jakie prawa i możliwości posiadają obecnie uczniowie.

Autor w swojej książki przedstawia jak można "uczyć się mądrze" pokazuje i opisuje różne alternatywy jakie uczeń może obecnie wybrać, aby nie czuć się w szkole jak w więzieniu. W książce znajdziecie odpowiedzi m.in. na następujące pytania:
* Jak to jest z tymi ocenami? I o co chodzi z egzaminami?
* Jakie kroki musisz podjąć jeśli chcesz zmienić szkołę?
* Jak wygląda edukacja domowa?
* Czym jest Szkoła w Chmurze i jakie są jej plusy i minusy?
* Jak możesz bronić swoich praw?
* Na co zwracać uwagę przy wyborze niepublicznych szkół?
Uważam, że jest to dość obszerne kompendium wiedzy w której można znaleźć dużo informacji i porad, które mogą być pomocne dla młodzieży. Jeśli jesteście ciekawi zatem czym w ogóle jest Szkoła w Chmurze lub jakie szkoły niepubliczne możecie wybrać to zachęcam sięgnąć po książkę.

*...

Nie mogłam ominąć tej książki, jako nauczycielka chcę wiedzieć, co może wspomóc dzieci podczas procesu edukacyjnego. A w tej książce jest mnóstwo informacji o tym, co dzieciom przeszkadza. Z wieloma rzeczami trudno się nie zgodzić, chociaż bardzo nie lubię uogólniania. W Polsce jest ponad 500 tys. nauczycieli i szczerze uważam, że nie powinno się wrzucać wszystkich do jednego worka. Oczywiście trudno mi się nie zgodzić z tezą, że system edukacyjny należy zmienić, poprawić, ponieważ wiele aspektów jest ciągle niedopowiedzianych. Jednak nie jest to zdecydowanie pozycja skierowana do nauczycieli, ale do uczniów. Uczniów, którym system edukacji nie służy, którym trudno się jest odnaleźć w murach szkoły. Autor przedstawia możliwości z jakich może skorzystać uczeń, który nie chce uczyć się w tradycyjnej szkole. Oprócz informacji dotyczących tego jak zmienić szkołę na edukację domową lub szkołę w chmurze, są informacje dotyczące możliwości odnalezienia szkół, które skupiają się na innych metodach pracy, są bardziej otwarte na odmienność, szanujące i wspierające. Niewątpliwie do takich zmian potrzeba jest otwartości rodziców i ich pozytywnego nastawienia. Chociaż jestem zwolennikiem korzystania z klasycznej formy edukacji to rozumiem, że są dzieci, które z różnych względów mają potrzebę innego rodzaju kształcenia.

Na plus z pewnością odnotowałabym informacje dotyczące inicjatywy „Budząca się szkoła”, której celem jest propagowanie kultury uczenia się. Uważam, że jest to misja, którą warto wspierać i o niej mówić.

Autor zaczyna od tego jak system edukacji teraz działa - oceny, egzaminy, sprawdziany, kartkówki... I jak to wpływa na uczniów. Pokazuje również jak może być inaczej oraz na co zwracać uwagę przy nauce.

Dla mnie stanowczo najciekawszą częścią był rozdział "Jak spełniać obowiązek szkolny poza szkołą". Dowiadujemy się tu o różnych możliwościach i perspektywach, jakie są rodzaje szkół oraz jakie są nasze prawa i obowiązki.

A jeśli o prawach mowa... To również mamy tu osobny rozdział poświęcony łamaniu i obronie praw ucznia. Znajdują się tu informacje o statusach szkolnych, czego szkoła nie powinna robić oraz gdzie można szukać pomocy.

Książka jest skierowana do młodzieży, jednak ja czytając ją z perspektywy rodzica, przed którym rozpoczęcie szkolnej edukacji już niedługo, znalazłam tam wiele dla siebie.

Uważam też, że to pozycja która powinna się znaleźć w każdej bibliotece (i to nie tylko szkolnej) ale także w rękach rodziców i pedagogów). I tak sobie myślę, że szkoła naprawdę może być fajna, ale musi się chcieć wszystkim - uczniom, nauczycielom i dyrekcji.

Książka "Nie jesteś skazany na szkołę" autorstwa Mikołaja Marceli to przewodnik po alternatywnych ścieżkach edukacji w Polsce, skupiający się na prawach i możliwościach wyboru dla młodych ludzi zmagających się z obecnym systemem edukacyjnym.
Jest to publikacja, która w niektórych aspektach przypadła mi do gustu, natomiast w innych niekoniecznie. Autor przedstawia analizę systemu edukacji w Polsce skupia się on na ocenach egzaminach i przede wszystkim też na prawach, jakie uczniowie mają. Ja osobiście przeżyłam transformacja szkolnictwa i byłam pierwszym rocznikiem gimnazjalnym i pisałam nową maturę. Pamiętam że byliśmy jak króliki, wiele było niedociągnięć w systemie edukacji i nauczyciele nie do końca byli wyszkoleni do nowego systemu. Na pewno warto sięgnąć po tę książkę ze względu na propozycje alternatywnych form nauki, jakie w niej zawarto. Autor skupia się na uświadamianiu czytelników odnośnie ich praw w kontekście edukacji, co jest dużym plusem tej książki. Dodatkowo, ciekawie zrealizowane grafiki i wytłuszczenia tekstu w innym kolorze nadają publikacji atrakcyjny wygląd.
Jest to moje pierwsze spotkanie z autorem, jednak wcześniejsze tytuły, takie jak "Dlaczego szkoła Cię wku*za" czy "Wszystko czego Ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem", sprawiają, za autor ma bogate doświadczenie w tematyce dotyczącej edukacji i problemów młodzieży. I to mnie przekonuje do treści.
Podsumowując, "Nie jesteś skazany na szkołę" to wartościowy przewodnik dla wszystkich, którzy poszukują alternatywnych ścieżek edukacyjnych. Mimo pewnych niedociągnięć, książka ta oferuje wiele inspirujących propozycji oraz skutecznie uświadamia czytelników odnośnie ich praw wobec systemu edukacji. Na końcu książki jest lista alternaty. Autor mocno podkreśla, że uczeń ma wybór i to cenię. Polecam osobom, które są w systemie edukacji obecnie, na pewno ich świadomość się rozwinę. Zawsze lepiej wiedzieć, niż żyć w nieświadomości i coś sobie „budować”.

"Nie jesteś skazanx na szkołę" to odważna i praktyczna książka, której autorem jest Mikołaj Marcela. Książka stawia pytania o sens i cele obecnych systemów edukacyjnych, jednocześnie oferując alternatywne spojrzenie na naukę. Mikołaj Marcela, z przenikliwością, analizuje wady systemu edukacji, z którymi wielu uczniów się boryka, i prezentuje możliwości, jakie mają oni do zdefiniowania własnej drogi edukacyjnej.

Książka wydaje się być odpowiedzią na frustracje wielu uczniów, którzy odczuwają, że szkolna rzeczywistość nie odpowiada ich indywidualnym potrzebom i pasjom. Autor podkreśla, że uczniowie mają prawo do pełniejszego doświadczania życia, a szkoła nie powinna być postrzegana jako więzienie, lecz miejsce rozwijania zainteresowań i pasji.

Jednym z mocnych punktów tej książki to podkreślanie praw ucznia i zachęcanie do obrony własnych praw wobec systemu. Przytaczając konkretne przykłady, Mikołaj Marcela pokazuje, jak można działać w obronie swojego prawa do edukacji zgodnej z własnymi wartościami.

Wartościowe jest również to, jak podkreśla autor, każdy uczeń ma wybór i możliwość kształtowania swojej edukacyjnej drogi. Książka stawia pytania, które skłaniają do refleksji nad sensem obecnego systemu edukacyjnego i inspirują do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju.

"Nie jesteś skazanx na szkołę" wydaje się być inspirującym przewodnikiem dla tych, którzy czują, że system edukacyjny nie spełnia ich oczekiwań i chcieliby odnaleźć własną drogę w nauce.

Książka dla każdego związanego z systemem edukacji, od uczniów po dyrektorów a może i przede wszystkim rząd!

Mikołaj Marcela jak zawsze bez ogródek wytyka wady systemu edukacji i podpowiada jak sobie radzić ze szkołą czy nauką.
Autor wymienia jakie metody stosować podczas uczenia się, podkreśla, że nauczanie nie jest tożsame z uczeniem się, ukazuje jak można hakować szkołę i jakie prawa przysługują uczniom oraz co wybrać jeśli typowa szkoła jest dla Was wielkim problemem.
Mikołaj Marcela, nauczyciel akademicki, pisarz, ekspert w tematyce edukacji w swojej najnowszej książce podsumowuje absurdy, błędy systemu, statutowe łamanie prawa i podpowiada rozwiązania, które są możliwe na ten moment. Na końcu książki znajdziemy kody QR do poszczególnych szkół. Książka aż krzyczy, że to system zabija w dzieciach ciekawość świata i chęć do nauki, że się nie sprawdza, że nauka pod testy i dobre wyniki nie przekładają się na kompetencje. I chociaż to książka skierowana do młodzieży to również dorośli powinni ją przeczytać. Zwłaszcza dorośli odpowiedzialni za edukację.
Czuję, że wielu nauczycieli otrze się o stan przedzawałowy podczas lektury, że światopogląd wielu osób zostanie mocno zachwiany. Żeby polska szkoła się zmieniła tak jednak powinno być. Sama jako psorka w szkole średniej zawsze odczuwam dysonans poznawczy podczas takich lektur. Balansuję między tym czego doświadczyłam jako uczennica, tym co muszę, choć wiem że nie działa i tym co chciałabym robić...
Kupujcie i czytajcie, przekazujcie dalej, dajcie w prezencie rodzicom i nauczycielom. Najlepiej w pakiecie z "Dlaczego szkoła cię wkurza" i "Czego Ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem", bo można inaczej!
Współpraca reklamowa

Nie jesteś skazanx na szkołę to najnowszy poradnik skierowany do młodzieży autorstwa Mikołaja Marceli. Książka została wydana pod logiem wydawnictwa You&Ya.

Patrząc na tę książkę z perspektywy osoby związanej z polskim systemem edukacji, widzę w niej zarówno zalety jak i wady. Z jednej strony pozycja pozwala zapoznać się z szerszą ofertą edukacyjną dla dzieci i młodzieży oraz pojąć, że oceny nie są najważniejsze na świecie, ale z drugiej strony ta książka buduje bardzo negatywny obraz tradycyjnej szkoły.

Bardzo szybko dotarło do mnie, że jest to pozycja nie dla każdego. Z całą pewnością znajdzie się wielu uczniów, którzy wyniosą wiele korzyści z lektury, ale dla innych może się okazać krzywdząca. Poradnik, moim zdaniem, napisany został pod uczniów zdolnych oraz takich, którzy wiedzą, co chcą osiągnąć i robić dalej, poza szkołą. To także pozycja dla ucznia, któremu jednak zależy na szkole i nauce, który chce się uczyć, ale po prostu trafił w miejsce, które nie spełnia jego potrzeb. Niestety, to nie jest każdy uczeń.

Książkę mi się bardzo trudno czytało. Przez styl, w jakim została zaprojektowana, jest najgorszym koszmarem dyslektyka. Bladoniebieskie wyróżnione zadania, nadużywane wytłuszczenie tekstu i niejednokrotne używanie aż trzech rozmiarów czcionki w jednym akapicie zamienia lekturę w piekło. Mam lekką dysleksję, z którą nauczyłam się bardzo dobrze funkcjonować, i ta książka sprawiła, że cała moja praca włożona w zapanowanie nad moimi trudnościami w czytaniu poszła na marne.

Poza tym mam jeszcze kilka problemów z tą książką. Autor, osoba pracująca akademicko, powołuje się na badania naukowe bez podania żadnych informacji o badaniach. Bardzo wybiórczo odnosi się do paragrafów ustaw czy kodeksów, gdy mówi, że jakieś działania są niezgodne z prawem. To sprawiło, że bardzo szybko straciłam zaufanie do tego, co napisał.

Bardzo podobało mi się, że przedstawił dość szczegółowo i wyczerpująco opcje szkół nietradycyjnych, ale zupełnie pominął pochylenie się nad ich wadami, gdy obraz szkoły tradycyjnej namalował w bardzo niemal wyłącznie w tym świetle.

Nie jesteś skazanx na szkołę to poradnik, który jest mało poradnikowy. Odniosłam wrażenie, że powstał trochę po to, by ponarzekać na edukację w Polsce, której, bądźmy szczerzy, do ideału bardzo daleko. Jednak sformułowania czy sytuacje, wyolbrzymienia, które przedstawiał autor były dla mnie niezwykle absurdalne. I teraz zastanawiam się, czy to ja miałam niebywałe szczęście na swojej ścieżce edukacji (która kolorowa nie była),czy to wszystko było tylko literackim zabiegiem, który nie powinien raczej znaleźć się w poradniku.

Niezależnie jak dużą bezsilność czujesz wobec tego, czego wymaga od ciebie szkoła i rodzice w kontekście edukacji, zawsze istnieją różne rozwiązania do wyboru. Coś jest bardzo nie w porządku z obecną szkołą i tym, jak czują się w niej osoby uczniowskie. Badania pokazują, że każde kolejne pokolenie spędza więcej czasu w szkole i dłużej uczy się w domu. Edukacja może naprawdę służyć i sprawiać przyjemność, zamiast być jedynie przykrym obowiązkiem. Nauka może mieć sens i nie musi oznaczać przemęczenia, znudzenia, podenerwowania i kłótni z rodzicami i nauczycielami.

Czemu tak w ogóle służy szkoła i czy zależy od niej nasza przyszłość? Jak szkoła dyskryminuje uczniów? Czy system edukacji można hakować? Co tak naprawdę liczy się w edukacji? Czy oceny i egzaminy są potrzebne? Homeschooling vs unschooling, czym się różnią? Jeśli nie szkoła publiczna to co? Jak możesz bronić swoich praw w szkole? Co trzeba wiedzieć żeby nie oszaleć?

W książce "Nie jesteś skazanx na szkołę" znajdziemy listę podpowiedzi i praktycznych porad, co osoby uczniowskie mogą zrobić w ramach obecnej edukacji by ich nauka miała sens a prawa były respektowane. Ponadto autor zawarł w niej listę form edukacji i modeli szkół, które funkcjonują w Polsce i działają na zupełnie innych zasadach niż typowa szkoła publiczna oraz informacje o największych zagrożeniach czyhających na uczniów w obecnej szkole.

Osoby uczniowskie oraz ich rodzice posiadają coraz większą wiedzę na temat tego, jakie prawa i obowiązki przysługują im w szkole. Coraz częściej zdają sobie sprawę z tego w jak dużym stopniu są one również łamane. Muszę stwierdzić, że Mikołaj Marcela stworzył bardzo interesującą publikację, z której można dowiedzieć się wielu rzeczy. W krótki, konkretny, przejrzysty i łatwy w odbiorze sposób przekazuje to co naprawdę ważne, jeśli chodzi o obecną edukację. Myślę, że oprócz uczniów do których ta książka jest w głównej mierze skierowana powinni po nią sięgnąć również rodzice jak i nauczyciele. Każdy wyciągnie z niej coś dla siebie.

• Legimi 2024
  • 1. Ebook'i
  • LEGIMI
  • 52 książki 2024

Dodaj cytat z książki Nie jesteś skazanx na szkołę