Okładka książki Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta. Jak świadomie wyćwiczyć ciało i umysł
Anders HansenCarl Johan Sundberg Wydawnictwo: Smak Słowa zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Hälsa på recept: träna smartare, må bättre, lev längre
Smak Słowa
2017-06-14
2017-06-14
Tomasz Oczkowski

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Jeżeli wiesz, że ruch jest bardzo ważny dla twojego ciała i ta wiedza ci wystarcza to nie musisz czytać tej książki. Jeśli chcesz dowiedzieć się trochę więcej lub poczytać co odkryły badania naukowe to myślę, że możesz sięgnąć po tą książkę.
Zainteresowały mnie tylko niektóre tematy jak epigenetyka lub starzenie się. Niektóre informacje podane w siwych polach również mnie zainteresowały.
Osobiście nie podoba mi się fakt, że informacje napisane grubymi literami powtarzane są w głównym tekście. Powinna być to jakaś nowa rzecz lub wstęp do nowego akapitu.

Nic nowego, nic odkrywczego, nic ciekawego. Idźcie na spacer.

Nic nowego, nic odkrywczego, nic ciekawego. Idźcie na spacer.

Cóż tak to jest poradnik, jest sporo rad co zmienić i jak zmienić, aby przeżyć dużo lat nie cierpiąc przykutym do łóżka. Książkę można przeczytać, zapisać parę rzeczy, ale czytać warto z przymrużeniem oka. Bo sama książka, mimo poważnego tematu jest pisana przystępnie i na swój sposób z takim optymizmem. Nic nie jest stracone, nasze ciało jest jedno i warto o nie zadbać na każdym etapie życia.

Powiem tak, każdy po przeczytaniu jej zrobi trening! nie ma innej opcji ;)

Powiem tak, każdy po przeczytaniu jej zrobi trening! nie ma innej opcji ;)

Podręcznik zachęcający do ćwiczeń. Mnie przekonał. :)

Podręcznik zachęcający do ćwiczeń. Mnie przekonał. :)

Lubię Szwedzką prostotę, a tutaj kolejny przykład jak w prosty sposób poprawić swoje zdrowie.

W ciekawy sposób przedstawienie różnych eksperymentów z tematyki sportu i wpływu na człowieka. Zawiera konkretne wskazówki ile powinniśmy tego sportu zażywać i jak często. Bardzo przyjemnie się czyta.

,,Projekt zdrowie" to poradnik szwedzkich lekarzy dotyczący z grubsza tego, jak zdrowo żyć. Przechodzimy przez tematy krążąc wokół jednej tezy: ruszaj się! - a takie przynajmniej miałam wrażenie. Jak dla mnie ,,lanie wody" i wszystko napisane na ,,jedno kopyto". Brakowało mi również pewności przytaczanych danych. Ta publikacja po prostu do mnie nie trafiła i nie wyciągnęłam z niej żadnych praktycznych lekcji, których już bym nie znała. Jeśli jednak nie wiesz, że ruch jest potrzebny w naszym życiu - przeczytaj tę książkę. A gdy to wiesz - nie trać na nią czasu :) Pozdrawiam!

Ta niepozorna niebieska książeczka jest w gruncie rzeczy gloryfikacją ruchu. Ale nie tego katorżniczego, jaki promowany jest w mediach i nie tylko. Anders Hansen i Carl Johan Sundberg powołują się bowiem na badania, według których do optymalnego dbania o zdrowie wystarczy 30 minut umiarkowanej aktywności kilka razy w tygodniu. Oczywiście nie chodzi tutaj o efekty odchudzające (zrzucenie większej liczby kilogramów wymaga jednak diety i treningów), a o wsparcie dobrego funkcjonowania naszego ciała i umysłu. W kolejnych rozdziałach poznajemy szereg korzyści, jakie przynosi nam regularny ruch - czytamy o procesach, zachodzących w naszym ciele i o tym, jakie dobroczynne substancje wyzwala umiarkowana aktywność fizyczna.

Mam niemały problem z jednoznaczną oceną tej książki. Z jednej strony mamy tutaj kawał naprawdę solidnej, ciekawej i przede wszystkim dobrze zaprezentowanej wiedzy. Autorzy nie zarzucają nas suchymi faktami, a snują gawędę; mimo to udaje im się przemycić bardzo dużo badań na temat wpływu ruchu na funkcjonowanie człowieka. Wszystkie fakty podane są prosto i w taki sposób, że naprawdę mamy ochotę zrobić coś dla siebie. Zwłaszcza, że, jak podnoszą autorzy, ważne są nawet najmniejsze kroki, drobne zmiany, na które większość z nas stać.

Niestety z drugiej strony mamy do czynienia z ogromną powtarzalnością prezentowanych w książce treści. Niby badania są różne, a tak naprawdę wciąż słyszymy to samo: ruszaj się! I to nie jest jakiś zawoalowany przekaz, myśl przewodnia, która towarzyszy całej książce. Tutaj po prostu te same zdania powtarzane są co kilka lub kilkanaście stron. Autorów usprawiedliwia jedynie fakt, że już we wstępie zaznaczają, że będą dużo smęcić. Jednak takie wprowadzenie nie sprawia, że powtarzalne frazy przyswajamy z mniejszym znużeniem.

Czy w takim razie jestem na tak? Sama nie wiem. Właściwie nie żałuję, że sięgnęłam po książkę Andersa Hansena i Carla Johana Sundberga, bo to chyba pierwsza pozycja o zdrowym trybie życia, która zachęciła mnie do małych zmian, zamiast utwierdzać w przekonaniu, że sens ma tylko trening siłowy kilka razy w tygodniu. Poza tym, gdy czytałam książkę na raty, nie nudziłam się aż tak bardzo powtarzalnymi zdaniami. Myślę więc, że to jedna z tych pozycji, w których warto przymknąć oko na niedociągnięcia i skupić się na wartościowej i motywującej treści.

------------------------------------------

Warto się ruszać.
Nie warto (tego ;)) czytać.
;-)

Warto się ruszać.
Nie warto (tego ;)) czytać.
;-)