Diablo: Wojna grzechu

Okładka książki Diablo: Wojna grzechu Richard A. Knaak
Okładka książki Diablo: Wojna grzechu
Richard A. Knaak Wydawnictwo: Insignis Cykl: Wojna grzechu (tom 1-3) fantasy, science fiction
Wojna grzechu (tom 1-3)
Diablo: The Sin War
Insignis
2021-09-29
2021-09-29
Dominika Repeczko

Okładka książki Szaleństwo Cthulhu Arthur C. Clarke, Heather Graham, Lois H. Gresh, Caitlín R. Kiernan, J.C. Koch, Joseph S. Pulver Sr., Daniel Schweitzer, Michael Shea, John Shirley, Robert Silverberg, William Browning Spencer, Melanie Tem, Jonathan Thomas, K.M. Tonso, Harry Turtledove, Donald Tyson
Szaleństwo Cth... Arthur C. Clarke, H...
Okładka książki Zgroza w Dunwich François Baranger, H.P. Lovecraft
Zgroza w Dunwich François Baranger,&...
Okładka książki Star Wars Wielka Republika. Bez strachu. Tom 1 Ario Anindito, Annalisa Leoni, Cavan Scott
Star Wars Wiel... Ario Anindito, Anna...

„Grzechu warte ?”
Diablo kojarzy mi się z ulubioną grą komputerową. Mroczną walką z watahami złych pobratymców piekieł. Z przerażającym intrem drugiej części. Z radością pożyczyłem od siostrzeńca cegłę pod tytułem „Diablo wojna grzechu”. Z początku szło ciężko. Głównym winowajcą jest styl autora, który jest specyficzny. Szybko jednak okiełznałem jego wady i zalety i poszło żwawiej z górki. Historia jest prosta, żeby nie zgrzeszyć, że banalna. W połowie wiemy, że główny bohater wygra, pozostaje odgadnąć jak. Czego mi tu brakowało najbardziej ? Mroku typowego dla gry. Jest w książce trochę makabry, ale stanowczo odmiennej od tej z ekranu komputera. Jeśli miałbym wybrać – to stawiam na grę.
„Diablo. Wojna Grzechu” mimo swej prostoty, czyta się wyśmienicie i lektura wciąga. Objętość przestaje przerażać, a karty idą coraz szybciej pod palcami. Jeżeli szukacie nie wymagającej lektury na kilka wieczorów, to ta książka jest dla was. Polecam

„Grzechu warte ?”

„Diablo Wojna Grzechu” to trylogia składająca się z: „Prawo krwi”, „Smocze Łuski” i „Fałszywy Prorok”.

W „Prawie Krwi” poznajemy Uldyzjana – farmera, który stracił prawie całą rodzinę w czasach plagi i pozostał mu tylko młodszy brat – Mandeln. Uldyzjan odczuwa wielką niechęć do Katedry i Świątyni Trójcy, kościołów w Sanktuarium reprezentujących odpowiednio anioły i demony. Pewnego dnia w jego rodzinnej wiosce dochodzi do mordu na dwóch kapłanach: jednym z Katedry i jednym ze Świątyni Trójcy. Podejrzany jest Uldyzjan. W mężczyźnie jednak zostają rozbudzone moce, których istnienia w sobie się nie spodziewał. Pomagają mu one uciec, wraz z grupką najbliższych przyjaciół oraz ze szlachcianką Lylią, która nie jest tą, za którą się podaje. Jaki tor obierze Uldyzjan i jaki będzie miał plan? Czy świeżo rozbudzona moc sprowadzi go na drogę światła, ciemności, a może obierze własną drogę?

W „Smoczych Łuskach” Uldyzjan kontynuuje swój marsz, wraz ze swymi ederymami na Świątynię Trójcy. Oczywiście wielkie siły dążą do tego, aby nigdy mu się to nie udało i tak oto tkana jest sieć intryg, mająca na celu zatrzymanie pochodu Uldyzjana. Wiele z sił, które biorą udział w konflikcie chce przejąć ciało, umysł i duszę młodego farmera dla siebie, lecz jedyne co ich czeka to walka.

W „Fałszywym Proroku” Uldyzjan pomału dociera do Kedżanu gdzie czeka go zwieńczenie jego podróży oraz jego finałowy cel.

Jak będzie wyglądało Sanktuarium na koniec wędrówki Uldyzjana? Czy Niebo i Piekło urządzą sobie na nim pole bitwy? Czy Inarius dojdzie do wniosku, że jedynym rozwiązaniem jest reset?

Bardzo ciekawie napisana historia ze świata Diablo. Fajnie było poznać lore w formie trylogii beletrystycznej – do tej pory znałem uniwersum tylko z gier. Objętością przeraża, ale czyta się szybko i przyjemnie.

Moja opinia całej trylogii to 6. Dla każdej z nich napisałem opinie więc jak ktoś chce to zobaczy. W skrócie, grałeś/aś w "Diablo" przeczytaj, będzie warto. Nie grałeś/aś no nie zaskoczy zbytnio fabularnie, choć nie jest tragiczne. Emma !

Ciekawa historia w bardzo interesujący sposób przedstawiająca genezę Sanktuarium i w znaczący sposób rozbudowująca ten świat.
Bohaterowie to archetypy postaci z gier, autorowi nie udało się uciec od klasycznych rozwiązań, ale chyba nawet nie próbował. Fabuła trylogii jest ciekawa, ale w 2/3 ewidentnie zmienia kierunek i istotę konfliktu, trudno powiedzieć, czy to świadomy zamysł i historia od początku miała w pewnym momencie stać się "czymś większym", czy tak wyszło.

Czyta się to dobrze, sympatycy przygód w świecie Sanktuarium będą zachwyceni, finał jest satysfakcjonujący i epicki, ale całość mogłaby być nieco krótsza, jest tu przynajmniej kilka niczemu nie służących przestojów, które rozciągają książkę do obecnych rozmiarów.

Jeśli jest się fanem Diablo to zdecydowanie warto, jeśli nie, to można ;)

Jestem zawiedziona. Ciężko się czyta, bo akcja rozwleczona jest jak flaki w oleju. Lubię to uniwersum, ale nawet ta historia, która wiąże się bezpośrednio z wydarzeniami gry, nie wciągnęła mnie. Zanudziłam się.

Jestem wielkim fanem gier z serii Diablo więc w uznaniu innych ocena może być zawyżona.

W dużym skrócie - książka dla fana gry, inni potraktują ją jako przeciętne czytadło typu fantasy.

Jest to książka typu od zera do bohatera ratującego świat przed totalną zagładą. Oczywiście, że można (a nawet trzeba) zwrócić uwagę na podwójne standardy bohaterów w kwestii walki, śmierci, odpowiedzialności zbiorowej, itp.

Dla mnie jednak istotne jest inne pytanie. Książki w oryginale ukazywały się w latach 2006-2007 a pojawią się postacie, wydarzenia, sceny o których dowiadujemy się podczas poznawania fabuły Diablo 3 (2012) czy zapowiedzi Diablo 4 (chyba, że ja coś przeoczyłem lub zapomniałem). Wynika z tego, że Blizzard już od samego początku (co najmniej przed 2005 rokiem) musiał mieć napisaną historię świata Sanktuarium i dopiero małymi kawałkami dzielą się nią z nami.

Nie dałem rady, zero akcji, z Diablo ma to nie wiele wspólnego

Nie dałem rady, zero akcji, z Diablo ma to nie wiele wspólnego

Diablo: Wojna grzechu to zbiorcze wydanie trzech książek napisanych przez Richarda a. Knaaka. Pisarz znany choćby z opowieści w świecie Dragonlance czy Warcraft miał też okazję przyczynić się do rozwoju świata Diablo. Wojna grzechu to prawie 1100 stron, na które składają się trzy wcześniej wydane książki: Prawo krwi, Smocze łuski i Fałszywy prorok. Teraz mamy je zebrane w jednym miejscu i możemy poznać jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie Diablo.

Cała trylogia to podróż Uldyzjana i odkrywanie świata Sanktuarium. Trudno to dokładnie opisywać, tak by nie popsuć frajdy z odkrywania historii. Ograniczę się więc do bardzo lakonicznych stwierdzeń. Pierwsza część to poznanie naszego bohatera, jego przyjaciół i świata. Bohater wiodący życie farmera zostaje wplątany w coś większego. Druga książka to krucjata przeciwko wrogowi, która prowadzi do większego konfliktu ze zwieńczenia trylogii. Z części na część robi się ciekawiej i odkrywamy coraz więcej świata i jego sekretów.

Pełna recenzja do przeczytania na:

We wrześniu, po dwudziestu latach czekania, światło dzienne ujrzało w końcu "Diablo 2: Resurrected". To znakomita okazja do tego, by w nowej oprawie graficznej pojawiła się też książka Richarda A. Knaaka "Diablo: Wojna grzechu". Kompletna trylogia, przepięknie wydana przez @insignis_media. Twarda oprawa, przyjemny dla oka druk, kremowy papier, szycie i złocenia na okładce. 1080 stron magii, bitew, diablich sztuczek, anielskich podstępów, krwi, flaków, trupów i nieumarłych. Nie wiem jak Wy, ale ja LUBIĘ TO!

Czy to będzie książka dla wszystkich miłośników literatury? Na wstępie uprzedzam, że nie. Próżno szukać tu surowej logiki. Chłodne kalkulacje czy jakaś scena miała sens czy nie, jest – bez sensu. Tak samo jak bez sensu jest zastanawianie się, czy magia jest możliwa. Za to miłośnicy gry powinni być zadowoleni, bowiem bezsprzecznie opowieść niesie ze sobą klimat, który miało Diablo. Jeszcze jak do książki dołoży się ścieżkę dźwiękową, którą bez problemu można znaleźć na SoundCloud, totalne oderwanie od rzeczywistości gwarantowane. Jak za starych, dobrych czasów, kiedy noce spędzało sie na Battlenet, nawalając wspólnie z grupą znajomych, bądź nie, Baala. Myszki paliły się w dłoniach ;)

"Diablo. Wojna grzechu" to trzy księgi. Pierwsza z nich, "Prawo krwi" przenosi nas trzy tysiące lat przed czasem, w którym mrok pochłonął Tristram. Głównego bohatera spotykamy w małej wiosce Seram, gdzie wiedzie proste życie farmera. Sanktuarium – świat, w którym żyją ludzie, przypomina trochę czasy średniowiecza, jest obmierźle i przaśnie. Ponad tym wszystkim Królestwo Niebios i Płonące Piekło toczą walkę o zdobycie nowych wiernych. Uldyzjan, wraz z bratem Mendelnem, zostają wplątani w tajemnicze, brutalne morderstwa wysłanników Katedry Światłości i Świątyni Trójcy. Dosłownie znikąd pojawia się pierwszy artefakt, który obudzi w braciach moce, o których nie mieli pojęcia. Są też dwie piękne kobiety, których siła i spryt nie odbiega od męskich postaci. Do głowy im nawet nie przyjdzie, z jakimi stworami będą musieli walczyć oraz jak mocno ukrywać swoje prawdziwe oblicza.

IG @angelkubrick

• 4. Nieprzeczytane w całości