Choose Cthulhu 1: Zew Cthulhu

9788364198595
Małgorzata Kafel
gra paragrafowa horror Mity Cthulhu H.P. Lovecraft gamebook Cthulhu

Okładka książki Raróg. Horizon Zero Dawn. Tom 1 Ann Maulina, Anne Toole
Raróg. Horizon... Ann Maulina, Anne T...
Okładka książki Miki i zaginiony ocean Silvio Camboni, Filippi Denis-Pierre
Miki i zaginio... Silvio Camboni, Fil...
Okładka książki Wiedźmin. Ronin Hataya, Rafał Jaki
Wiedźmin. Ronin Hataya, Rafał Jaki...

Pewnie większość z Was słyszała o grach paragrafowych np. przy okazji naszej recenzji „Sherlocka Holmesa Dookoła świata”, ale zdaję sobie również sprawę, że nadal dla wielu jest to obszar dziewiczych wód. Chcielibyśmy zabrać Was statkiem w tę nieznaną podróż za sprawą "Choose Cthulhu 1: Zew Cthulhu" od Black Monk Games.

Więc czym jest gra paragrafowa? To opowiadanie w formie fabularnego labiryntu, pozwalającego na immersywne uczestniczenie w opowieści. Poznając kolejne warstwy tekstu, podejmujemy decyzje, wpływające na przebieg fabuły. Historia, w której uczestniczymy dzięki swojej złożonej formule, może mieć kilka finałów, a nawet doprowadzić nas do przedwczesnego zgonu naszego protagonisty.

Wraz z Żoną mieliśmy przyjemność ograć wspomniany wyżej "Zew Cthulhu". Gra przeniosła nas do świata grozy Lovecrafta z tytułowego opowiadania. Nie brakuje tu zwrotów akcji, i po początkowym wrażeniu liniowości okazało się, że wpadliśmy w konformistyczną pułapkę, doprowadzając do zgonu głównego bohatera, nim ten dotarł do zatopionego miasta R’lyeh.
Oprawa graficzna w stylu starego dziennika, wykończona chropowatą okładką, idealnie oddaje tajemniczość oraz mroczny klimat uniwersum. Tytuł świetnie czyta się samemu, jak i we dwójkę, zapewniając zabawę na cały wieczór.

Więc czym jest gra paragrafowa? To opowiadanie w...

„Zew Cthulhu” to pierwsza część świetnej serii paragrafowej - Choose Cthulhu. Zagrałam w tę grę dwa dni temu i do tej pory uważam, że „Sny w domu wiedźmy” otrzymały godnego rywala. Ta część jest po prostu niesamowita! Pełna mroku i niepokoju, czyli to co w horrorach uwielbiam.

Tym razem wcielisz się w postać Francisa Waylanda Thruston - pracownika Uniwersytetu Browna w Providence. Mamy rok 1926 i aktualnie panuje sroga zima. Otrzymałeś ponure wieści o śmierci twojego ciotecznego dziadka - George’a Gammella Angella, historyka i antropologa na stanowisku profesor emeritus języków semickich na Uniwersytecie Browna. Niecodzienne okoliczności jego śmierci wskazują, że zaangażował się w wyjątkowo niebezpieczne badania. Jako spadkobierca i wykonawca ostatniej woli profesora ruszasz do Providence. Czy znajdziesz w sercu dość dowagi, by zmierzyć się z okropieństwami z otchłani czasu?

Muszę przyznać, że ta część zdecydowanie różni się od piątego, szóstego oraz siódmego tomu Choose Cthulhu. Czemu? Po rozegraniu kilku pierwszych paragrafów zaczynamy prowadzić śledztwo - no sami powiedzcie czy dla największego fana kryminałów potrzeba coś więcej?

Początek zapowiadał bardziej kryminalną historię - decydujemy, co z sekretnej szkatułki naszego ciotecznego dziadka chcemy obejrzeć z bliska. Jednak czym więcej paragrafów przeczytacie, tym atmosfera zmienia swój klimat - na bardziej niepokojący i powodujący ciarki.

Zdaję sobie sprawę, że początek dla wielu z Was może być zbyt spokojny, jednak zapewniam Was - czym głębiej w to opowiadanie wejdziecie, tym częściej będziecie zastanawiać się, czy aby za chwilkę nie nastąpi Wasz koniec - z każdym paragrafem będziecie coraz bliżej szaleństwa, które doprowadzi Was do autodestrukcji

Nie wiem czy moją recenzję czyta osoba, która już przeszła ten tytuł, jednak czy poznałeś/aś wszystkie możliwe zakończenia? Jeśli nie to warto sięgnąć po ten tytuł raz jeszcze. „Zew Cthulhu” zawiera wiele różnych finałów - inne spowodowały u mnie obrzydzenie, ale znalazł się również taki, który spowodował u mnie złość i zaskoczenie zarazem. A z kolei inne zakończenie było bardzo brutalne - ten fragment był niczym z książek Maxa Czornyja, ponieważ w czasie czytania przymykałam jedno oko, a w pewnym momencie oba, ponieważ nie byłam w stanie tego czytać.

I na koniec tradycyjnie kilka słów o ilustracjach wewnątrz gry. (Okładki już wiele razy zachwalałam, więc tym razem oszczędzę Wam trochę czasu.) W porównaniu z poprzednimi częściami, w które miałam okazję zagrać przyznam, że „Zew Cthulhu” zawiera troszeczkę mniej obrazków, które spowodowały u mnie ciarki. W tym tytule większa robotę zrobiły bardzo realistyczne opisy, jednak przyznam, że dwóch ilustracji dość szybko nie zapomnę...

Czy książkę polecam? Jeśli są tutaj fani twórczości Lovecrafta to koniecznie musicie sięgnąć po ten tom, by nadać inny tok całemu opowiadaniu. Spokojnie, jeśli nie znasz twórczości tego autora - tak samo jak i ja, nie zastanawiaj się tylko zamawiaj tę część, a najlepiej całą serię, bo dość mocno uzależnia. Sama byłam negatywnie nastawiona do pierwszej gry paragrafowej, którą była „Samotnie przeciwko mrozowi”, a teraz recenzuję Wam jedną z lepszych serii paragrafówek!

"Choose Cthulhu 1: Zew Cthulhu" to klasyka opowiadań mistrza grozy. Przenosimy się do 1926 r., otrzymując wieści o niecodziennej śmierci ciotecznego dziadka i tajemniczy pakunek w spadku. Możemy zbadać okoliczności odejścia i wcześniejszych badań krewnego, a może przy okazji natrafić na trop czegoś znacznie większego...

Znając opowiadanie wiedziałam już, czego się spodziewać po tej historii, niemniej decydowanie o kolejnych poczynaniach było ogromnie satysfakcjonujące. Jest mrocznie i niepokojąco, klimat zbudowany ze świetnie dawkowanym napięciem. Niewiele jest słusznych decyzji, większość w mniejszym lub większym stopniu może doprowadzić do obłędu czy śmierci kierowanego przez nas Francisa, ale to jest właśnie ten lovecraftowski duch, gdzie jak już się drąży za głęboko, to nie ma odwrotu, a odkryte tajemnice przyprawiają o gęsią skórkę 😉

Dla mnie świetna sprawa, po pierwszym tomie z ogromnym zaciekawieniem sięgam po kolejne, a fanom Lovecrafta i horroru gorąco polecam 😄

Znając opowiadanie wiedziałam już, czego się...

Super gra paragrafowa. Co prawda wyborów nie ma zbyt wiele ale szansa na poprowadzenie historii innym tokiem jest czymś świetnym. Znane opowiadanie które prowadzi nas nową, nieznana ścieżką. Bardzo mi się podobało i już wiem, że uzbiera się nowa kolekcja :) sięgam po kolejne!

Książka niestety jest zbyt mało rozbudowana, żeby sprawić rozrywkę na dłużej. Na dłużej, czyli na więcej niż 1-1,5h. Brak informacji pod paragrafem, z jakiego paragrafu się przyszło też na duży minus. Chciałbym wiedzieć, gdzie mogę się cofnąć, aby jeszcze raz przeczytać poprzedni paragraf. Albo pójść inną ścieżką nie zaczynając wszystkiego od nowa.

Nie udało mi się zrobić książkowego zakończenia po kilku próbach i generalnie nie mam jakiejś specjalnej ochoty dalej probować. Jest to po prostu za krótkie/płytkie/mało rozbudowane dzieło i w ten sposób będzie wyglądać cały cykl.

Wybory ograniczają się do losowości/szczęścia. Nieraz wybranie całkiem racjonalnego paragrafu kończy się śmiercią. A nieraz wybranie czegoś mało oczywistego wygraną. Wygraną w sensie przedłużeniem sobie życia o jeszcze jeden paragraf hah :D

Poza tym jakiś wpływ na fabułę może i się ma, ale jest on mały, wbrew temu co książka o sobie mówi.

Nieraz wybranie innych paragrafów i tak kończy się na tym, że oba prowadzą w to samo miejsce. Przykładowo: Paragraf 1 prowadzi albo do 2, albo do 3. Z czego i tak oba (2, 3) prowadzą do 4. Więc bez znaczenia czy w 2 pisałoby, że wszyscy giną, a w 3, że wszyscy przeżywają. Koniec końców nie ma to znaczenia. Za krótkie/płytkie/mało rozbudowane dzieło.

Bardzo fajna okładka. Wygląda jak podniszczony prawdziwy dziennik. Bestiariusz na końcu książki też na plus.

Zdecydowanie bardziej polecam 'Samotnie przeciwko...' od Black Monk Games. Tam się można bawić i wczuć. Ale nie mówię, że "Choose Cthulhu" to zły cykl. Dla mnie jest po prostu o wiele za mało rozbudowany.

Dodam jeszcze, że nie czuć takiej grozy jak podczas czytania ilustrowanego wydania od Vesper. Jednak obrazy robiły swoje.

Nie udało mi się zrobić...

𝐆𝐫𝐚 𝐩𝐚𝐫𝐚𝐠𝐫𝐚𝐟𝐨𝐰𝐚 𝐂𝐡𝐨𝐨𝐬𝐞 𝐂𝐭𝐡𝐮𝐥𝐡𝐮 𝟏: 𝐙𝐞𝐰 𝐂𝐭𝐡𝐮𝐥𝐡𝐮 od @blackmonkgames mega pozytywnie mnie zaskoczyła. Całość opiera się na słynnym opowiadaniu H.P.Lovecrafta „Zew Cthulhu” jednak czytelnik czytając kolejne Paragrafy może sam wybierać kierunek w jakim podąży cała historia.⠀
Jako, że tytułowe opowiadanie czytałam ponad rok temu to postanowiłam zagrać kierując się swoim instynktem.⠀
Doprowadziło mnie to do tego, że dość szybko skończyłam zabawę, bo OSZALAŁAM bez poznania jakiś głębszych tajemnic Przedwiecznych🤭 Takiego obrotu spraw się nie spodziewałam! Dlatego też drugie podejście nie starałam się już przechodzić tak spontanicznie i to dało mi trochę więcej informacji, jednak ZGINĘŁAM na środku Oceanu Spokojnego!😭⠀
Nie było więc innego wyjścia jak sięgnąć po wsparcie. Szybko przeczytałam opowiadanie i trzecie przejście Choose Cthulhu poszło już podręcznikowo. To jednak nie znaczy, że odłożyłam książkę! Jakaś dziwna siła kazała mi poznać wszystkie tajemnice i zakończenia, a odkrywając za każdym kolejnym podejściem coś nowego bawiłam się jeszcze lepiej, niż przechodząc historię tak, jak napisał ją Lovecraft! 🖤⠀

Konkluzje po przeczytaniu:⠀
① Wkręca na maksa. Chociaż przejdzie się jedną ścieżkę, to koniecznie trzeba poznać inne możliwości – szczególnie jak w miarę wertowania Paragrafów widać Necronomicon, czy jakieś inne mroczne ilustracje a w swojej wersji się do nich nie dotarło.🐙⠀
② Możliwość poznania innych zakończeń zaskakuje – tyle możliwości w jednej historii! 🖤⠀
③ Czyta się szybko, można więc w razie niepowodzeń zacząć od nowa, albo od Checkpointu. ⠀
④ Każdy sobie z nią poradzi. Jeżeli ktoś myśli, że nigdy nie grał w gry, nie wie o co chodzi w grach paragrafowych więc sobie nie poradzi – to jest w wielkim błędzie. Szybko załapiecie o co chodzi. 😉⠀
⑤ Można spokojnie grać bez znajomości Cthulhu i tytułowego opowiadania. Myślę, że jest to nawet fajny sposób, żeby zacząć przygodę z Lovecraftowym światem. 🐙⠀
⑥ Wewnątrz znajduje się dużo klimatycznych i mrocznych ilustracji, które intrygują i idealnie dopasowane są do niepokojącego klimatu wykreowanego przez Samotnika z Providence!⠀
⑦ Książka jest w twardej oprawie, przy czym jest bardzo lekka, dlatego wertowanie stron nie niszczy jej i nie jest utrudnione przy leżeniu. ⠀
⑧ Mam mega wielką ochotę na więcej takich podróży 😊⠀
⑨ Na stronie @blackmonkgames tę grę paragrafową można dostać za 25 zł! Nie są to wszystkie pieniądze świata, a gra daje dużo zabawy 😉⠀

Świetna gra paragrafowa dla fanów twórczości H.P.Lovecrafta. W grze wcielamy się w Francisa Waylanda Thurstona, który dziedziczy po swoim zmarłym w podejrzanych okolicznościach ciotecznym dziadku, dokumentację dotyczącą tajemniczego Kultu Cthulhu. Od tego momentu gra toczy się według tego jakich wyborów dokonujemy, bo tutaj wszystko zależy do nas. My sami doprowadzamy do zakończenia, które może być dla nas tragiczne. Jest to naprawdę wspaniała zabawa, ponieważ pozwala nam bez reszty zagłębić się w świat Wielkiego Cthulhu, który czyha na nas śniąc w swoim zatopionym mieście R'yleh. Także uważajcie jakich wyborów dokonujecie, bo może nie być powrotu z otchłani grozy. Jeśli macie ochotę na przygodę z Wielkim Cthulhu to zapraszam: http://www.kryminalgrozatajemnica.com.pl/2021/11/zew-cthulhu_02120029636.html

Chyba moja pierwsza gra paragrafowa od czasów liceum i "Wehikułu czasu". Bardzo miło spędzonych kilka godzin. Raczej się skuszę na następny tom.

Niezłe, ale... krótkie, brak mechaniki, niemal wszystko trzyma się kurczowo oryginalnej powieści. Moim zdaniem jedna z najsłabszych paragrafowek w tej serii.

• Gry paragrafowe
  • Przeczytane 2021