W górach szaleństwa - Tom 1

- Tytuł oryginału:
- At the Mountains of Madness / Les Montagnes hallucinées illustré - Partie 1
- Data wydania:
- 2020-05-13
- Data 1. wyd. pol.:
- 2020-05-13
- Liczba stron:
- 64
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377313503
- Tłumacz:
- Maciej Płaza
- Wydawnictwo:
- Vesper
- Tytuł oryginału:
- At the Mountains of Madness / Les Montagnes hallucinées illustré - Partie 1
- Cykl:
- W górach szaleństwa (tom 1.1)
- Kategoria:
- horror
- Data wydania:
- 2020-05-13
- Liczba stron:
- 64
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377313503
- Tłumacz:
- Maciej Płaza
- Seria:
- Lovecraft w ilustracjach Barangera
„Gdy spoglądaliśmy w dół na to zawrotne widowisko, na usta cisnęły nam się najróżniejsze fantastyczne określenia…”
Arkham, rok 1933. Wybitny geolog profesor Dyer dowiaduje się o planowanej wyprawie na Antarktydę, która za cel obiera sobie ten sam rejon, który on sam eksplorował dwa lata wcześniej. W nadziei, że uda się odwieść organizatorów od tych zamiarów, Dyer postanawia szczegółowo opisać tragiczne wydarzenia, jakie miały tam miejsce, a które w obawie, że zostanie uznany za szaleńca, zataił w raporcie z ekspedycji. Wówczas to, z początkiem lata, statki wynajęte przez Uniwersytet Miskatonic przybyły na mroźny kontynent, przywożąc ze sobą grupę czterech profesorów i szesnastu studentów. Na pierwsze odkrycia nie trzeba było długo czekać, a zaintrygowany obiecującymi wynikami odwiertów biolog wyprawy, profesor Lake, postanawia spenetrować sieć jaskiń. Po kilku dniach nadaje radiowy komunikat, w którym informuje pozostałych naukowców o odkryciu zadziwiających okazów skamielin niezwykle starego, nieznanego gatunku. Kiedy straszliwa burza przerywa komunikację, a Lake nie daje znaku życia, Dyer przeczuwając najgorsze, wyrusza na pomoc naukowcowi. To, co odkrył, przekroczyło jego najśmielsze przypuszczenia – krajobrazy zamarzniętych pustyń, niewyobrażalnych stworzeń tkwiących od milionów lat w stanie hibernacji, niesamowitych struktur geometrycznych umiejscowionych na szczycie czarnych gór wyższych niż Mount Everest…
Ta niedługa historia Lovecrafta zainspirowała całe pokolenia autorów, a także twórców filmowych, od Johna Carpentera, reżysera „The Thing”, po Guillermo del Toro, który marzy o przeniesieniu tej historii na ekran.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Światło i mrok
Wielu czytelników poczuło zapewne lekki zawód, kiedy dowiedzieli się, że artbook „W górach szaleństwa” został podzielony na dwie części i na kolejną przyjdzie im jeszcze sporo czekać. Pojawiły się jednak dobre wieści, ponieważ drugi tom trafił już do sprzedaży we Francji, zaś w pierwszej połowie 2021 roku ma się on pojawić w naszych księgarniach nakładem wydawnictwa Vesper. Najwyższa więc pora napisać kilka słów o tym piękny wydaniu.
Czytelnicy, którzy mieli już w swoich rękach „Zew Cthulthu”, nie będą pewnie zaskoczeni, z jakim rozmachem François Baranger tworzy swe monumentalne krajobrazy. W odróżnieniu od wcześniejszego albumu, ilustracje do opowiadania „W górach szaleństwa” mają w sobie więcej blasku, światła. Nie dajmy się jednak zwieść rażącej bieli wzgórz Antarktydy. W odmętach mroźnego kontynentu, jego najgłębszych trzewiach czai się bowiem zło uśpione, lecz ciągle żywe.
Skute lodem, monumentalne przestrzenie powstałe w umyśle francuskiego artysty przywodzą mi na myśl pejzaż „Morze lodu” Caspara Davida Friedricha. Pradawne ruiny kryją w sobie lekko romantyczną nutę, chociaż równie łatwo zachwycają, co przerażają. To niesamowite, w jaki sposób Baranger gra światłem, żeby nadać swoim obrazom nieco oniryczny, nierealny, lecz niepozbawiony grozy wymiar.
A fabuła opowiadania? Ten, kto oglądał powstały w latach osiemdziesiątych film „Coś”, zapewne od razu skojarzy, jak wielki wpływ wywarł Lovecraft na wyobraźnię Johna Carpentera. Ekipa naukowców wyrusza na wyprawę badawczą na odległą Antarktydę. Niełatwo się domyślić, że nie obędzie się bez niespodzianek, jednak zjawiska, których będą świadkiem, przejdą ich najśmielsze wyobrażenia. Czy jesteście zatem gotowi na spotkanie z Przedwiecznymi?
Cóż więcej mogę dodać? Dla miłośnika grozy i pięknych książek jest to pozycja obowiązkowa, która koniecznie musi znaleźć się w jego książkowej kolekcji. Ja niezmiernie cieszę się, że mogę owo ilustrowane wydanie „W górach szaleństwa” podziwiać i z niecierpliwością oczekuję drugiego tomu.
Ewa Szymczak
Popieram [ 2 ]
Opinie [12]
Jest to pierwsza twórczość Lovecrafta z którą mam doczynienia. Wybrałem także wersję artbook-a żeby tym bardziej spotęgować efekt. Mimo to i mimo pozytywnego nastawienia miałem problem z przebrnięciem przez lekko przydługie i trochę za finezyjne opisy geograficzno-geologiczno-przyrodnicze. Spodziewałem się że autor trochę bardziej wykorzysta ciekawą ideę starożytnej...
więcejJestem totalnie oczarowana wydaniem i ilustracjami a treść zrobiła na mnie ogromne wrażenie i już nie mogę się doczekać drugiego tomu.
Pokaż mimo toPięknie wydana i zilustrowana klasyczna opowieść grozy (a właściwie jej połowa, bo to tom 1) Lovecrafta. Kto nie zna, niech czyta, a zwłaszcza ogląda, piękne, klimatyczne rysunki. Świetne! Czekam na część 2. Brawo Wydawnictwo VESPER!
Pokaż mimo toNa początku trudno się zorientować o co chodzi. Autor ma tendencję do nadużywania pewnych zwrotów. Ale kiedy przywynie się do jego stylu książka pochłania w całości.
Pokaż mimo tomoje pierwsze spotkanie z lovecraftem. dałbym 10, bo ilustrację dodały magii tej opowieści, ale mogliby wydać to w 1 tomie...
Pokaż mimo toPięknie wydana, nastrojowa pozycja. Malowidła Barangera w niesamowity sposób ukazują przytłaczające szczyty opisywane przez Lovecrafta. Idealnie dopełniają jego prozę.
Pokaż mimo toIlustracje są piękne, ale trochę szkoda, że "W górach szaleństwa" zostało podzielone na dwa tomy. Rozumiem, że to jest nieco dłuższe opowiadanie niż "Zew Cthulhu", ale wolałbym je mieć w jednej części. A tak to zakupiłem pierwszy tom nie wiedząc, że drugi wyjdzie dopiero w przyszłym roku i teraz muszę czekać :(
Pokaż mimo toRobi (nomen omen) ogromne wrażenie. Gigantyczny format i tekst wkomponowany w całostronicowe ilustracje sprawiają, że podczas czytania czułam mroźny oddech Antarktydy na twarzy. Same ilustracje oddają pewną charakterystyczną cechę pisarstwa Lovecrafta. Lovecraft był ateistą i nie wierzył w byty nadprzyrodzone, a wszelkie dziwne kreatury zamieszkujące jego światy są...
więcejNa przełomie 1930 i 1931 roku zespół naukowców z Uniwersytetu Miskatonic prowadził ekspedycję badawczą na skutej wiecznym lodem Antarktydzie. Podczas standardowych odwiertów przypadkiem doszło do niesamowitego, ale brzemiennego w skutkach odkrycia. Dwa lata później profesor Dyer, kierownik tejże ekspedycji, postanawia w końcu wyjawić przerażające szczegóły, które dotąd...
więcejPierwsza rzecz która mnie bardzo rozczarowała po otwarciu książki z foli ochronnej to to ze główna okładka jest tak na prawdę zwykłą papierową nakładką. Nienawidzę czegoś takiego. Może i teoretycznie ciekawie to wygląda ze ma się dwie okładki z czego ta druga znajdująca się pod spodem zwykle jest minimalistyczna ale to nie zmienia faktu ze w praktyce to jest najgorsza...
więcej