W górach szaleństwa - Tom 1

Okładka książki W górach szaleństwa - Tom 1 François Baranger, H.P. Lovecraft
Okładka książki W górach szaleństwa - Tom 1
François BarangerH.P. Lovecraft Wydawnictwo: Vesper Cykl: W górach szaleństwa (tom 1) Seria: Lovecraft w ilustracjach Barangera horror
horror
W górach szaleństwa (tom 1)
Lovecraft w ilustracjach Barangera
At the Mountains of Madness / Les Montagnes hallucinées illustré - Partie 1
Vesper
2020-05-13
2020-05-13
Maciej Płaza

Okładka książki Batman: Biały Rycerz Matt Hollingsworth, Sean Murphy
Batman: Biały ... Matt Hollingsworth,...
Okładka książki Batman: Przeklęty Brian Azzarello, Lee Bermejo
Batman: Przeklęty Brian Azzarello, Le...
Okładka książki Wyzwanie z innego świata Robert H. Barlow, C.M. Eddy Jr., Robert E. Howard, Winifred V. Jackson, Frank Belknap Long, H.P. Lovecraft, Abraham Merritt, C. L. Moore, Duane W. Rimel, Henry S. Whitehead
Wyzwanie z inn... Robert H. Barlow, C...

Światło i mrok

Nie przepadam za tym autorem , ale od dawna chciałem przeczytać tą historie i powiem szczerze , że jest bardzo dobra ale liczyłem na coś jeszcze lepszego. Na plus za to świetny klimat

Piękna historia, mrożąca krew uzupełniona ilustracjami, które ja dopełniają.

Piękna historia, mrożąca krew uzupełniona ilustracjami, które ja dopełniają.

Fenomen "W górach szaleństwa" polega na tym, że odwraca się od tradycyjnego gotyckiego przedstawienia grozy. Lovecraft chciał przedstawić straszną historię, w której groza nie istnieje na przekór dokonaniom nauki, lecz zgodnie z zasadami rządzącymi wszechświatem. Stąd wiele opisów geologicznych, geograficznych, biologicznych itd. Dla mnie to opowiadanie jest jedyne w swoim rodzaju, pełne charakterystycznych dla Lovecrafta długich, leniwych akapitów, przesiąknięte starożytną grozą i mrozem tak autentycznym, że sama czuję dreszcz. Ilustracje są przepiękne i nadają temu opowiadaniu nowy wymiar.

Piękne, naprawdę przepiękne ilustracje Baragnera, które nadają całej historii pięknych kształtów i zaspokajają wyobraźnię. Oby powstało jak najwięcej takich dzieł, zdecydowanie warte swojej ceny. Album dobrze streszcza historię "Gór szaleństwa", które w mojej opinii, były trochę zbyt obszerne.
Reread: 26.11.2023

Reread: 26.11.2023

Bardziej niż samo opowiadanie, które większość miłośników Lovecrafta zna niemal na pamięć, większe wrażenie robią wielkostronicowe ilustracje wykonane przez Françoisa Barangera. Idealnie oddają klimat opowiadania, który akurat ja właśnie tak sobie wyobrażałem.

Cudowie zilustrowany jeden z najbardziej przecenionych tekstów Lovecrafta. Bardzo nieporęczne wydanie, niemieszczące się na większości półek w moich regałach.

Opowiadanie jest trudne, pełne opisów i szczegółów, które niektórych mogą znużyć. Dla
mnie to wspaniała opowieść zabierająca nas w mrok, jakim tylko Lovecraft potrafił spowić umysł czytelnika. No i te ilustracje Barangera, po prostu je kocham! Chociaż Zew Cthulhu był pod tym względem jeszcze lepszy :)

Pięknie wydane opowiadanie. Zdecydowanie warto po nie sięgnąć i dać się zanurzyć historii o Antarktydzie. Chciałbym, aby wydawnictwo Vesper inne opowiadania Lovecrafta wydało w podobnej konwencji.

Z jednej strony żałuję, z drugiej cieszę się, że dopiero niedawno zdecydowałem się poznać twórczość H.P. Lovecrafta - obawiam sie, że będąc młodszym nie doceniłbym w pełni jego kunsztu. "W górach szaleństwa" w wersji ilustrowanej podjąłem się czytając zbiór opowiadań "Zgroza w Dunwich" i muszę przyznać, że o ile sama treść pisana robi wielkie wrażenie, o tyle wzbogacona w ilustracje po prostu zwala z nóg. Antarktyczna ekspedycja trafia na truchła dziwnych istot, które wydają się starsze niż cały znany ludzkości świat. Odkrycie to, co oczywiste, powoduje szereg wstrząsających zdarzeń. Lovecraft jak zwykle fantastycznie przedstawia świat, w którym dzieje się akcja. Liczne, bardzo szczegółowe, opisy pozwalają wczuć się w klimat miejsc oraz zobrazować sobie istoty, z którymi mieli do czynienia przebywający w tytułowych górach szaleństwa. Narracja prowadzona z perspektywy uczestnika niesamowitej eskapady, który po latach opowiada o swoich doświadczeniach, niezwykle wciąga, nie pozwala oderwać się od lektury. Z każdą kolejną opowieścią napisaną przez Lovecrafta widać, jak stworzone przez niego uniwersum się uzupełnia, zarówno przez występujące w nim istoty, jak i przeróżne inne elementy, np. "Necronomicon". Nie można również nie wspomnieć o pięknych ilustracjach, wzmacniających jeszcze przyjemność czerpaną z czytania książki. Polecam

Historia jest dobra, chaotyczna (ale taki myślę był zamysł, szczególnie w dalszym etapie) i bardzo opisowa w szczegóły biologiczne lub geograficzne. Ale tym co tu jest tak cudowne to ilustracje. Sa piękne, cudowne dla mnie 10/10 I to właśnie one nadają tak niesamowity klimat.

Pokaż mimo tovideo - opinia

• Horror