Diablo. Wojna Grzechu #2: Smocze Łuski

Okładka książki Diablo. Wojna Grzechu #2: Smocze Łuski Richard A. Knaak
Okładka książki Diablo. Wojna Grzechu #2: Smocze Łuski
Richard A. Knaak Wydawnictwo: Insignis Cykl: Wojna grzechu (tom 2) Seria: Diablo fantasy, science fiction
Wojna grzechu (tom 2)
Diablo
Diablo. Sin War #2: Scales ot the Serpent
Insignis
2015-06-17
2015-06-17
Dominika Repeczko
diablo wojna grzechu

„Smocze łuski” to druga cześć trylogii Diablo: Wojna Grzechu. Musze przyznać, że gra komputerowa zrobiła na mnie wrażenie jednak ta trylogia już nie. Pierwsza część uważam, że była słaba a ta jest….. jeszcze gorsza. Naszym bohaterem dalej pozostaje człowiek Uldyzjan, który razem ze swoimi uczniami chce obalić kult Trójcy. Podróżuje więc od miasta do miasta i naucza wiernych, a walczy z kapłanami. Poza tym jest wspierany przez tajemniczego Inariusa. Sanktuarium jak na razie nie zostaje wykryte przez anioły. Jak i w poprzedniej części mamy tutaj ciąg dalszy konfliktu pomiędzy Uldyzjanem a Córką Pana Nienawiści Lilith. Konflikt narasta i pochłania kolejne ofiary.
Muszę powiedzieć, że ledwo udało mi się przeczytać tę książkę. Dwa razy chciałem już z niej zrezygnować. W tej części prawie nie akcji. Jedynie można poznać trochę historie postaci związanych z uniwersum Diablo. Wszystko jest płytkie postacie, akcja czy jakiś nie wiem opis świata. Czytałem kilka książek tego autora i musze przyznać, że były dobre a ta to jakaś porażka. Nie polecam nikomu tej lektury.

No i poległam. Skończyłam lekturę na 240 stronie i:
1) nie wydarzyło się nic ciekawego,
2) to co się wydarzyło było tak "istotne", że prawie wszystko uleciało mi z głowy,
3) nabawiłam się tylko niechęci do czytania :/

Drugi tom powiela błędy swojego poprzednika (tj. bohaterowie nie stali się ani odrobinę bardziej ciekawi),a nawet np.: dodaje zastoje w akcji, zalicza praktycznie zero world buildingu...

Bardzo bym chciała powiedzieć coś więcej o tej książce, ale to, co w niej napisano, jest tak bez znaczenia, że wleciało mi z pamięci w przeciągu miesiąca. Chyba nawet opis na okładce powiedział mi więcej niż 3/4 lektury powieści pana Knaaka. Nie czuć tu w ogóle klimatu "Diablo". Potencjał na super historię uważam za zmarnowany, a rozdzielenie całości na 3 tomy to droga przez mękę - i może na tym polega cała intryga armii Płonących Piekieł. Wtedy Diablo wypada naprawdę jako mistrz Terroru.

Nie polecam :/

No i poległam. Skończyłam lekturę na 240 stronie i:
1) nie wydarzyło się nic ciekawego,
3) nabawiłam się tylko niechęci do czytania :/

Drugi tom lepszy od poprzedniczki, Diablo w Diablo jak zwykle na moment wpada i wypada. Może to zaowocowało taką a nie inną oceną. Także przeleciałem przez środek historii, łatwy do zrozumienia język jak cała historia, prosta. Wybraniec, z wszechobecną mocą (do poskromienia) i nauczenia się jak korzystać z niej, po czym doexpienie przed końcowym tomem jakim jest "Fałszywy Prorok" czyli Boss. Tempo jest szybsze i więcej akcji (w końcu większa bitwa). Kto grał niech czyta, kto nie grał no cóż, sam niech zadecyduje, choć ostatni tom jest najlepszy jak dla mnie (jak ktoś lubi jak akcja pędzi). Emma !

Dawno się tak nie wynudziłem. Chyba najsłabsza książka jaką czytałem w swoim życiu - turecka telenowela jest ciekawsza. Nie wiem czy kiedykolwiek sięgnę po trzecią część - chyba jedynie żeby zaliczyć całą trylogię, ale jeśli już to na pewno nie prędko.

Seria trzyma stabilny, dosyć dobry poziom. Pojawiają się momenty akcji tak szybkiej, że od lektury nie sposób się oderwać, ale są niestety przeplatane arcynudnymi przerwami fabularnymi. Nie zmienia to faktu, że intryga przekraczająca pojęcie zwyczajnych bohaterów została nakreślona po mistrzowsku. Nie mogę się doczekać, jak zakończy się ta historia. Przyjemne lektura na wieczorną podróż w fantastyczne światy, pełne kultystów, demonów i magii.

Miałem wrażenie, że była nieco mniej wciągająca, niż poprzednia część, nie mniej, wciąż bardzo ciekawa i warta przeczytania. Sporo równolegle dziejących się akcji, czasami niezrozumiałych i mam wrażenie, że niewiele wnosiły dla historii w moim odczuciu. Nie mniej, opinię podtrzymuję :)

Wielkie rozczarowanie.
Wczoraj skończyłam tom I i byłam zachwycona, taki był inny, nowy, świeży, jeszcze w jakiś tam sposób osadzony w świecie Diablo, no petarda. Narzekałam, że to nie są wyżyny literackie, ale pomysły mnie przekonują. Tutaj nie-wyżyny zeszły jeszcze niżej, a pomysłów ciekawych brak. Książka napisana jakby na siłę, nudziłam się, nie zamierzam czytać trzeciej części trylogii, są jeszcze inne książki z serii Diablo, pisane przez innych autorów i póki co mam plan, żeby po nie sięgnąć, bo a nuż mi się spodobają.
Problem z fabułą polega na tym, że z lekka jej nie ma, akcja jak w serialu "Klan", ciągle i ciągle dzieje się to samo, w ten sam sposób, nawet bohaterów nam zbytnio nie dołożył autor w tej części. W skrócie mamy postaci z pierwszej części, które robią to samo co w pierwszej części, a dla nas nie jest to już ciekawe, bo już wiemy jak się walczy z demonami, wiemy jak wyglądają, ale i tak musimy czytać opisy jeszcze raz. Relacje międzyludzkie nie dość, że takie same, to nadal płytkie i nijakie. Mam wrażenie, że w zasadzie drugą część można pominąć, jakby ktoś chciał dojść do trzeciej części.
Wyjątkowo wkurzające jest to, że nasz bohater wciąż jest supermocny, więc nikt mu nic nie robi, a on pokonuje każdego szast-prast. Nudne, szkoda czasu.

Wielkie rozczarowanie.

Druga część zatytułowana Smocze Łuski nie bawi się w odróżnieniu od pierwszej w wstępy i mozolne budowanie historii. Tu już wszystkich bohaterów mamy przedstawionych, więc autor zabrał się od razu do dzieła serwując nam akcję od samego początku. Startujemy bez ceregieli od akcji i to tempo będzie towarzyszyć nam do końca książki. Ta część z nawiązką wynagradza nam poprzedni, przydługi wstęp. W poprzednich powieściach z tego uniwersum pisanych przez Knaaka można poznać, że polubił szczególnie profesję nekromantów. Tutaj mamy coś, co możemy nazwać narodzinami ruchu bladych czarodziei dążących do równowagi w świecie Sanktuarium. Ulubiona przez autora dziedzina magii i filozofia życia będzie nam towarzyszyć niemal na każdym kroku. Jest zdecydownie lepiej niż poprzednio

Pełna opinia o całej trylogii: http://www.retronagazie.eu/ksiazka-diablo-wojna-grzechu/

W skrócie - rewelacja. Wojna między dobrem a złem rozgorzała na dobre. Jak potoczą się dzieje Uldyzjana nękanego przez złowrogą Lilith? Mistrzowsko opowiedziana historia, mnóstwo zwrotów akcji, teoretycznie jeden cel, ale i mnóstwo wydarzeń, akcji. Suspens najwyższej jakości. Czyta się bardzo płynnie, książka wciąga również bardzo mocno. Obowiązkowa pozycja dla fanów uniwersum Diablo.
Oczywiście po wcześniejszym przeczytaniu pierwszej części ;)

Polecam

Nieporównywalnie lepsza od poprzedniej części. Zdecydowanie mniej powtórzeń. Czyta się ją całkiem dobrze.

• Diablo

Dodaj cytat z książki Diablo. Wojna Grzechu #2: Smocze Łuski