Rój Hellstroma

Okładka książki Rój Hellstroma Frank Herbert Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Rój Hellstroma
Frank Herbert Wydawnictwo: Rebis Seria: Wehikuł czasu [Rebis] fantasy, science fiction
Wehikuł czasu [Rebis]
1974-03-01
Andrzej Jankowski
Frank Herbert Prix Tour-Apollo Nils Hellstrom

Okładka książki Diuna. Książka do kolorowania Frank Herbert, Tomislav Tomić
Diuna. Książka... Frank Herbert, Tomi...
Okładka książki Diuna. Powieść graficzna. Księga 2. MuadDib Raúl Allén, Kevin J. Anderson, Brian Herbert, Frank Herbert, Patricia Martin
Diuna. Powieść... Raúl Allén, Kevin J...

Nowy ład

Frank Herbert, ten od „Diuny”. Tym razem opowieść jest naziemna, a nawet podziemna. Pod ziemią istnieje Ul, a w nim Rój – dzieło setek lat okrutnych eksperymentów mających na celu wyhodowanie rasy ludzkiej, która przeżyje wszystkie inne zwierzęta. Tak – wyhodowanie, zwierzęta, te słowa są tutaj odpowiednie. Ludzie w Ulu są ukształtowani na podobieństwo owadów, celem ich życia ma być trwanie życia w jego najprostszej, biologicznej postaci. Tajemnicza Agenda rządowa próbuje rozgryźć działania przywódcy Roju, Hellstroma. Napisane niesamowicie wartko, wciągnęło mnie tak, że przegapiłem przystanek jadąc tramwajem. Trochę to SF, trochę horror (pod koniec),trochę dystopia.
Rój pracuje nad niesamowicie niszczycielską bronią. Czy ja stworzy? Oto jest pytanie

Nie jest to nawet jakoś źle napisane, ale szukam w sf jakichś fajnych tez, pomysłów, jakiegoś punktu zaczepienia do przemyśleń, a tu Herbert miał prosty pomysł ludzie jako rój i już. Rzucił tylko ze 2 kontrowersjami związanymi z rozmnażaniem i to wszystko. Za mało jak dla mnie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niby napisane pół wieku temu, niby urządzenia pojawiające się w scenografii dla większości czytelników to już muzealna atrakcja, magnetofon szpulowy na przykład, a jednak „Rój Hellstroma” zestarzał się pięknie i nadal działa. Przepisem na młodość jest w równej mierze sprawna narracja nieustannie podrzucająca nowe szczegóły, co sam pomysł. Herbert zaprosił czytelnika do gry fastrygując fabułę z autentycznymi wydarzeniami. Manewr może nieodkrywczy, ale tutaj bardzo zręcznie wykorzystany. W pewnych warunkach, po ostatniej kropce wręcz słyszę pęknięcia skorupy wyobrażeń rzeczywistości. Idealna pożywka do wyhodowania dorodnych teorii spiskowych.
Pokuście się na odszukanie w sieci fragmentów dokumentu „Kronika Hellstroma”, który był inspiracją dla Herberta. Aż ciarki przechodzą.

Rajd Janverta przez Ul jakoś mnie nie przekonał. Końcówka jakaś taka za szybka i chaotyczna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niby jest to powieść science-fiction, ale w zasadzie jest to kryminał-akcja. Poza warstwą sensacyjną, odebrałem tę książkę jako kolejną wariację "Nowego wspaniałego świata" Huxleya, tyle, że tutaj ten nowy świat jest realizowany w ukryciu, na mniejszą skalę i w oczekiwaniu na swoją szansę przejęcia i zastąpienia świata "standardowych" ludzi (przez mieszkańców roju zwanych dzikimi). Momentami można odnieść wrażenie, że Herbert próbuje przekonać czytelnika do zasadności roszczeń roju Hellstroma, jednak to chyba tylko taka gierka z czytelnikiem, bo struktura i zasady rządzące społecznością Ula są co najmniej odstręczające, wręcz przerażające.

W sumie ciekawa książka, chociaż do rozmachu i polotu "Diuny" sporo jej brakuje. Kreacja postaci wyszła Herbertowi co najwyżej średnio, zarówno po jednej jak i po drugiej stronie konfliktu.

1966

Biologiczna fantastyka poruszająca temat budowy "lepszego społeczeństwa" i ocierająca się o dość popularny motyw zamkniętej sekty z ukrytymi zamiarami podana jako przygodowy kryminał. Ale z jakiegoś powodu dość nużąca, bez jakby myśli przewodniej.

Ręka mistrza. Spodziewałem się rozmachu i eksplozji przygód, a tu niespodzianka. Wciągająca lektura, jedna na kilkadziesiąt przy których nie chce się zasypiać, czy włączyć komputera.
Swoją drogą to genialny scenariusz na film bez większego budżetu.

Swoją drogą to genialny scenariusz na film bez większego budżetu.

Zacznę od tego, że należę do tej nielicznej grupy fanów fantastyki naukowej, którzy nie czytali Diuny. Rój Hellstroma jest pierwszą powieścią Herbert'a, jaka trafiła w moje ręce, więc czytając ją wolny byłem od porównywania jej z największym (a na pewno najsłynniejszym) dziełem autora. I to chyba dobrze, bo na nic się nie nastawiałem.

Książkę przeczytałem bardzo szybko, z niemałym zainteresowaniem, a styl autora i jego sposób prowadzenia narracji bardzo mi się spodobały. Tak samo fabuła i tempo akcji, niby nie naszpikowane masą dynamicznych wydarzeń, ale bardzo wciągające, dlatego tak sprawnie i przyjemnie czytało mi się tę powieść. Ogromny plus za klimat książki, niesamowicie intensywny, momentami duszny i klaustrofobiczny, pełen grozy i trzymający w napięciu. Sam pomysł Ula, jego organizacji, hierarchii, zasad i przede wszystkim podobieństwa do świata owadów - moim zdaniem jest fenomenalny. Przerażający, ale na swój sposób magnetyzujący. Odrzucający, ale i pociągający. I bardzo niejednoznaczny.

Herbert, domyślam się że celowo, w taki sposób prowadził fabułę i przedstawiał bohaterów książki, że ciężko było jednoznacznie opowiedzieć się po którejś ze stron. Społeczeństwo Ula zestawił z organizacją Agencji. Dwa światy niby tak od siebie różne, ale czy na pewno? I w jednym i w drugim miejscu jednostka się nie liczy i gdy trzeba jest poświęcana (w ten lub inny sposób) dla dobra ogółu. Nie raz przyłapałem się na tym, że bardziej kibicuję Ulowi niż przedstawicielom Agencji.

Największym plusem powieści jest chyba to, że daje do myślenia i jest ponadczasowa. Za kolejne 50 lat nadal będzie się ją bardzo dobrze czytało, no chyba że do tego czasu wizja doktora Hellstroma się ziści i cały świat przekształci się społeczeństwo złożone z ludzkich uli ;)
A tak zupełnie na poważnie to polecam tę powieść, na pewno na długo zapadnie mi w pamięć. I być może dzięki niej wreszcie wezmę się za Diunę.

Książkę przeczytałem bardzo szybko, z...

Sekciarska królikarnia pod przewodem Josepha Fritzla. Nowy ład społeczny, który próbują wdrożyć twórcy Nowego Porządku Świata. Przerażająca wizja uwarunkowanego społeczeństwa, w której pojedynczy człowiek sprowadzony jest do roli robotnika w ulu, a wolność osobista utożsamiana jest z wolnością roju. Skąd my to znamy?
Powieść ciężko się czyta, ale trzeba docenić kunszt i konsekwencję Herberta w kreśleniu swojej wizji. Dużo tutaj elementów horroru i klaustrofobii.

Powieść ciężko się czyta, ale trzeba docenić kunszt i...

Czytając Herberta od razu nasuwa się porównanie do Diuny. No cóż, to nie ten poziom ale warta przeczytania powieść oparta na ciekawym pomyśle z pogranicza genetyki.

• Wehikuł czasu
  • Przeczytane 2021