Pieśń bogini Kali

Vesper
2021-04-14
1994-01-01
Janusz Ochab
powieść fantasy literatura amerykańska horror Indie poeci Kali kult Kalkuta lata 70.

Oficjalne recenzje i

Mroczna strona Indii

1568 464 117

Porażająca książka.

Porażająca książka.

Niezwykle niepokojące uzasadnienie istnienia zła. Czyta się!

Niezwykle niepokojące uzasadnienie istnienia zła. Czyta się!

Zdecydowanie udany debiut Simmonsa. Klimatem przypomina wczesnego Stephena Kinga. Tak jak we wszystkich ksiazkach Simmonsa opowiesc pomimo supernaturalnych watkow jest przedstawiona w logiczny i wiarygodny sposob. Jest cos w stylu i talencie autora co sprawia ze wykreowany swiat jest namacalny i bardzo latwo zwizualizowac sobie czytane sceny. Zdecydowanie moj ulubiony autor SF!!

Horror, w który nie straszą opisane demony, kult, morderstwa, a rzeczy prawdziwe, które miały, i wciąż mają miejsce. Poziom ubóstwa, zacofanie cywilizacyjne i mentalne oraz ludzkie upodlenie przekraczają wszelkie granice. Niewyobrażalne różnice kulturowe sprawiają, że nawet za darmo nie chciałbym odwiedzić tego zakątku świata (a okazję miałem). Jest to lektura ciężka, czasami ciągnąca się pomimo niewielkiej objętości, lecz warta zapoznania się, zwłaszcza dla fanów nieoczywistych horrorów.

Więc można jednak napisać wyrafinowany literacko horror bez tanich efektów, jakie lubi tego typu literatura. Udało się to Danowi Simmonsowi w jego debiucie, który wreszcie przeczytałem. Narastająca powoli atmosfera grozy wypełnia powieść coraz bardziej z każdą kolejną stroną. Wizjonerskie opisy Kalkuty, potężnego miasta, gdzie skrajna bieda spotyka się z monumentalnymi budowlami godnymi bogów, kolejne odkrycia wiodą bohatera ku skrytej tajemnicy. Wysłany do Indii z misją odnalezienia rękopisu sławnego poety, Robert Luczak (amerykański poeta polskiego pochodzenia) będzie musiał skonfrontować się z ciemnymi siłami, które pozostawią na nim swoje piętno. Pieśń bogini Kali to powieść, w której czai się mrok. Czyta się ją z napięciem i fascynacją od pierwszej do ostatniej strony.

Na początek miałem ,ochotę nie czytać.Ale w końcu od czego,ma się czytnik.Przeczytałem Pieśń Bogini Kali. Jakże to było mocne,szokujące Indię .Mocne to było.Rok 1977 ,a myślę że Indie są nadal takie same .

Robert Luczak, amerykański poeta polskiego pochodzenia wyjeżdża z rodziną do Kalkuty. Ma pozyskać prawa do publikacji nieznanego dzieła Indyjskiego poety. Sam autor zaginął przed laty, został uznany za zmarłego. Kalkuta to miasto biedy, brudu i przemocy. Robert styka się z wyznawcami bogini Kali. Podczas pobytu dochodzi do dramatycznych wydarzeń.

Uwielbiam Simmonsa. Świetnie pióro. Świetna powieść grozy. Naprawdę przerażająca!

Sugestywne opisy Kalkuty, z których wyzierają ubóstwo, brud, wilgotne, duszne powietrze i niepokojąca atmosfera. Interesujący wątek mafijno-religijnej grupy Kapalików z domieszką elementów nadprzyrodzonych. Niestety w moim odczuciu wątek niedokończony, przyczyny wydarzeń nie zostały wyjaśnione. Pojawiające się w trakcie fabuły niejasności zostały przez Autora po prostu porzucone bez żadnego rozwinięcia. Tak, jakby książka została zakończona w połowie, ponieważ w międzyczasie miało miejsce inne, tragiczne zdarzenie, które całkowicie przykryło wszystko inne. A przecież również to tragiczne zdarzenie z całą pewnością było powiązane z Kapalikami. Szkoda, że Autor nie zdecydował się zamieścić chociaż sugestii jakiegoś rozwiązania. Pewnie taki był zamysł, żeby czytelnik, tak jak główny bohater Robert Luczak pogrążony w rozpaczy, zdał sobie sprawę, że nie jest w stanie pojąć i zrozumueć tego, co się wydarzyło. Jednak nie jest to zakończenie w moim guście.

Dość fajna,ale nie powaliła mnie. Aczkolwiek mogę polecić.

Dość fajna,ale nie powaliła mnie. Aczkolwiek mogę polecić.