Pieśń bogini Kali

Vesper
2021-04-14
1994-01-01
Janusz Ochab
powieść fantasy literatura amerykańska horror Indie poeci Kali kult Kalkuta lata 70.

Mroczna strona Indii

Miłe zaskoczenie, obawiałam się, że książka mi się nie spodoba, a jednak byłam nią zainteresowana od początku do końca. Przede wszystkim poczułam ten gorący ,wilgotny klimat Kalkuty z całym jej ubóstwem, cuchnącymi uliczkami, na których bawią się zaniedbane dzieci, a przy krawężnikach siedzą żebracy w łachmanach. Dan Simmons sięgnął do hinduskich wierzeń religijnych i bohaterką swojej książki uczynił krwiożerczą boginię Kali. Rytuały opisane przez autora robią wrażenie, fabuła jest ciekawa, miejscami zaskakująca, jest groza, mrok i napięcie jak na dobry horror przystało. Mnie się podobał, polecam.

Dawno już przymierzałem się do tej książki po wielu ciekawych opiniach oraz zachęcającej okładce niczym z dobrego horroru postanowiłem się skusić !

Tyle zachwytu a tak męczyłem w pewnym momencie już czytałem trochę na siłę 🤷

Tyle zachwytu a tak męczyłem w pewnym momencie już czytałem trochę na siłę 🤷

Simmons to czarodziej słowa, jego powieści po prostu płyną i czyta się je z zapartym tchem. Rewelacyjny klimat grozy, zaszczucia i bardzo sugestywne i wylewające się ze stron opisy smrodu, zepsucia i mroku Kalkuty.
Polecam!

Polecam!

Daje 8 gwiazdek i ..jestem pod wrażeniem tej krótkiej,jak na Simmonsa powieści. Wzruszyła mnie,wywołała różne emocje,a o to chyba chodzi pisarzowi ,gdy oddaje czytelnikowi do oceny ,to co napisał. To nie klasyczny horror. To bardziej mocna sensacja z jego elementami. Nie pojadę do Kalkuty nigdy pewnie,ale też dziś bardziej rozumiem to co robiła tam Matka Teresa.

Powieść powiewająca grozą, która jest mieszanką mrocznej, wilgotnej oraz przerażającej atmosfery w stylu samego Lovecrafta i pokręconej historii na miarę Grahama Mastertona. Swoje oczywiście dodał też Dan Simmons.
Główny bohater, Robert Łuczak (tutaj polski akcent),przybywa wysłany przez swoje wydawnictwo do Kalkuty w celu odzyskania rękopisu uznanego za zaginionego przed Laty poety. Z pozoru prosta misja komplikuje się, gdy jego droga krzyżuje się ze ścieżką tajemniczej sekty-oddanej czci morderczej Kali. Dodatkowego uroku dodaje zatęchły klimat Kalkuty. Miasta na tyle fascynującego, co przerażającego swoim ubóstwem. Upał, nędza, brud szybko stają się nie do zniesienia. Uwierają również: szok kulturowy, problemy adaptacyjne, przeludnienie. W rytm tego szaleństwa wkomponowuje się opis działań wyznawców bogini Kali. Mamy tu do czynienia z obrzędami, w ramach których składa się ofiary z ludzi. Zjawiska nadprzyrodzone zaczynają wypływać na wierzch i mieszać się z rzeczywistością.
Trzeba przyznać, że powieść kopie w bebech, subtelnie podkręca tempo, aby za chwilę zwolnić. Chwyta czytelnika za gardło i puszcza dopiero po tym, gdy wykręciła go we wszystkie strony. Ciężko było przewidzieć jak się potoczą losy głównych bohaterów w tym całym labiryncie zła. Ale ja, podobnie jak oni, nie wyszedłem z tego bez szwanku.

O dziwo w ksiazce z działu literatury grozy brakło mi grozy.
Widać że Simmons się starał, od pewnego momentu w tej książce nawet coś zaczyna się rozkręcać ale jest to napisane w sposób, który trudno nazwać wciągającym - przynajmniej dla mnie. Możliwe, że to kwestia tłumaczenia, ale po "Terrorze" miałam bardzo duże oczekiwania i czuję niedosyt i rozczarowanie.

Miała być mroczna Kalkuta z krwiożerczą boginią Kali, a wyszło zombie z mafią. Nie do końca mój klimat.

O dziwo w ksiazce z działu literatury grozy brakło mi grozy.

Miała być...

Azja, Indie, smród, bród, ubóstwo, kolory, przyprawy, przeludnienie, deszcz, upał, monsun, szczury, sekty, kasty, przygnębienie, tęsknota, śmierć i depresja w wątku kryminalistycznym opisanym przez Dana Simmonsa. Tylko czytać i wczuwać się w klimat przedstawiony przez jednego z moich ulubionych autorów.

#Wyzwanie czytelnicze na listopad 2023r. - przeczytam książkę straszną/niepokojącą.
Już sama okładka powieści jest STRASZNA i NIEPOKOJĄCA, nie mówiąc już o treści i jej przesłaniu "(...) Ale świat wciąż śpiewa Pieśń Kali".
To niezwykle mroczny, okrutny, odrażający i bolesny HORROR o miłości, śmierci, stracie bliskiego i sposobach radzenia sobie z tą sytuacją.
Fabuła książki rozgrywa się w Kalkucie i opiera się na działaniach wyznawców KULTU krwiożerczej bogini KALI. Opisy miasta z lat 80-tych są bardzo realistyczne i prawdziwe, oparte na autentycznych doświadczeniach pisarza, który sam w tych latach odbył podróż do Indii. Czytając o Kalkucie czujemy opisywany tam smród, wizualizujemy wszechobecny brud, walające się śmieci na ulicach, pośród których biegają szczury i śpią w ludzie, żyjący w skrajnym ubóstwie. Autor przedstawił ogólnie również sytuację społeczno - polityczną kraju, podział społeczeństwa na KASTY, wielokulturowość, konflikty religijne, itp. Przekazuje nam dużo wiedzy w epicki, łatwy do zapamiętania sposób.
Prawdziwy horror to przedstawienie działań wyznawców kultu Kali, ich obrzędy religijne, wierzenia, wcielanie nowicjuszy do grupy, przemoc wobec niewiernych, bo "(...) Wszelka przemoc jest władzą". Poznajemy też genezę powstania KULTU hinduskiej bogini bólu i zniszczenia oraz pieśń zwiastującą ODRODZENIE się bogini w czasach współczesnych. Autor poprzez działania głównego bohatera nawołuje do przerwania zamkniętego koła zemsty i bezsensownej przemocy, którą "pieśń" zasiewa w ludzkich sercach.
To rewelacyjna powieść o Indiach, która jest znakomicie napisana. Pisarz ma pełną świadomość własnego warsztatu, umiejętnie łączy wyobraźnię z rzeczywistością, opartą na sumiennym przygotowaniu merytorycznym do tematu. Dzięki temu stworzył powieść oryginalną i autentyczną, o wysokim poziomie wykonania, którą dobrze się czyta.
To NIEzwykły horror, którego treść ma wpływ na czytelnika, o którym trudno zapomnieć.
Gratulacje dla Wydawnictwa VESPER za kolejną pięknie wydaną powieść grozy, z niepokojącą okładką i mrocznymi czarno - białymi rycinami autorstwa Macieja Kamudy.
POLECAM fanom gatunku!

Fabuła...

Super żywe, kolorystyczne opisy. Książka bardzo wciąga i jest klimatyczna, ale nie mogę się zgodzić z tym że jest to horror.

Niestety nie nazwałbym tej książki horrorem, według mnie jest to dramat z dosyć obszernym opisem Kalkuty, niewiele się w tej książce dzieje. Jednak nie zrozumcie mnie źle nie jest to zła książka, po prostu do mnie nie przemówiła

• Horror