Wieczna wolność

Joe William Haldeman Wydawnictwo: Rebis Cykl: Wieczna wojna (tom 3) Seria: Wehikuł czasu [Rebis] fantastyka, fantasy, science fiction
Forever Free
fantastyka, fantasy, science fiction
2021-05-18
Wehikuł czasu [Rebis]
powieść amerykańska

Okładka książki Fantastyczne opowieści wigilijne Orson Scott Card, David Gerrold, Joe William Haldeman, Janet Kagan, Krzysztof Kochański, Marek Oramus, Łukasz Orbitowski, Robert Reed, Rudy Rucker, Kristine Kathryn Rusch, Mirosława Sędzikowska, Connie Willis
6,7
Fantastyczne o... Orson Scott Card, D...
Okładka książki Nowa Fantastyka 425 (02/2018) Joe William Haldeman, Jakub Juszyński, S.R. Masters, Naomi Novik, Michał Ochnik, Redakcja miesięcznika Fantastyka
6,6
Nowa Fantastyk... Joe William Haldema...
Okładka książki Nowa Fantastyka 418 (07/2017) Agnieszka Budzich, Aleksandra Dawydowa, Ina Goldin, Joe William Haldeman, Will McIntosh, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Adam Synowiec, Martyna Walerowicz
6,7
Nowa Fantastyk... Agnieszka Budzich, ...

3 tom a jednak 2. Może 3 trudno dokładnie ustalić

Największą zaletą tych książek jest to , że można je w parę godzin przeczytać. Dostałem bunt przeciwko tej imitacji człowieka, ale nie dostałem krwawej wojny o niepodległość, a skończyło się na teologicznych dysputach, wiec jestem polowicznie zadowolony, książka da się przeczytać, choć trzeba czasem pominąć kilka stron żeby nie usnąć

No Wieczna Wojna to to nie była. Fakt że ciekawa ale zbyt melancholijna. Nie tego się spodziewałem po autorze Wiecznej Wojny. Zakończenie ... mocno średnie. Na siłę.

Pomimo dość zaskakującego zakończenia (koncepcja spotkania z istotą wyższą w białej szatce nieco mnie ubawiła, najwyraźniej Haldeman ma słabość do nieco infantylnych rozwiązań), powieść jest bardzo dobra.
Podobała mi się koncepcja Człowieka (nie, żebym popierała ten kierunek rozwoju...) i to, jak autor prowadził akcję - nie sposób się było nudzić.
A i zakończenie, mimo...

Bardzo przyjemnie się czytało. Nawiązania do Wiecznej Wojny dość luźne. Wymowa też nieco inna. Fajne zakończenie.

Pierwsza połowa książki całkiem niezła, a potem raptem zmienia się w jakieś miałkie dziwactwo, nie wiem, co Haldeman nawywijał pisząc tę powieść, ale sprawia ona wrażenie, jakby jej druga połowa została napisana po pijaku.

1984

Super, super i jeszcze raz super!
Naprawdę dobrze pomyślana książka, no i te zakończenie po prostu miodzio !

4/5 książki na wysokim poziomie, jednak końcówka .... hmmm... powala, to chyba najlepsze określenie. Albo autor nie miał już pomysłu na zakończenie albo coś brał:) Może to s-f ale większej bajki dawno nie czytałem:)

Nędzna kontynuacja "Wiecznej Wojny". Przeczytać można, ale szału nie ma.

• Do kupienia
  • Chcę w prezencie