Wieczna wolność

Okładka książki Wieczna wolność Joe Haldeman Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Wieczna wolność
Joe Haldeman Wydawnictwo: Rebis Cykl: Wieczna wojna (tom 2) Seria: Wehikuł czasu [Rebis] fantasy, science fiction
Wieczna wojna (tom 2)
Wehikuł czasu [Rebis]
Forever Free
Rebis
2021-05-18
2002-01-01
Zbigniew A. Królicki
powieść amerykańska science fiction

Okładka książki Fantastyczne opowieści wigilijne Orson Scott Card, David Gerrold, Joe Haldeman, Janet Kagan, Krzysztof Kochański, Marek Oramus, Łukasz Orbitowski, Robert Reed, Rudy Rucker, Kristine Kathryn Rusch, Mirosława Sędzikowska, Connie Willis
Fantastyczne o... Orson Scott Card, D...
Okładka książki Nowa Fantastyka 425 (02/2018) Joe Haldeman, Jakub Juszyński, S.R. Masters, Naomi Novik, Michał Ochnik, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Nowa Fantastyk... Joe Haldeman, Jakub...
Okładka książki Nowa Fantastyka 418 (07/2017) Agnieszka Budzich, Aleksandra Dawydowa, Ina Goldin, Joe Haldeman, Will McIntosh, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Adam Synowiec, Martyna Walerowicz
Nowa Fantastyk... Agnieszka Budzich, ...

A jeśli Bóg gra w kości ze wszechświatem...

3.5 Zamysł jest nawet ciekawy, ale niestety nigdy nie ma okazji się ziścić. Nie dość, że przez praktycznie całą książkę nie dzieje się nic wartego uwagi (chyba że za interesujące można uznać opisy zakładania społeczności na 3 osobnych etapach fabuły), to zakończenie jest tak głupie, że to się w głowie nie mieści. Przypomina mi to jeden z albumów Asterixa, w którym pojawia się kosmita podobny do Myszki Miki. Plusem jest prosty, potoczny styl, który zachował charakter oryginału. Opuściwszy jednak wojenne realia, sarkastyczne nastawienie bohatera jest wymierzone w pustkę i równie bezcelowe, co cała powieść.

Ciąg dalszy losów Williama Mandelli w nieprzyjaznym weteranom Wiecznej Wojny świecie przyszłości. Tym razem można śledzić zmagania "zwykłych" ludzi w świecie, w którym dominują klony, a indywidualność jednostki nie jest w cenie. Grono weteranów postanawia więc poszukać dla siebie miejsca poza galaktyką, i... porywa statek, by spełnić swój zamiar. A potem wszystko się... dziwaczy.

Tak jak pierwsza książka cyklu wprawiła mnie w zachwyt, tak druga trochę jednak zawiodła. Autor kolejny raz stawia przed czytelnikiem ważne pytania o kondycję ludzkości, tym razem jednak po prostu przesadził z oryginalnością... Szkoda. Mimo wszystko książkę czyta się przyjemnie. Cóż z tego, gdy oczekiwania były inne...

Zakończenie tej książki jest tak beznadziejne, że człowiek tylko żałuje przeczytanych wcześniej stron. Poniżej krytyki. Nie polecam!!!!!!!!!!!!!!

Jeśli czytasz książkę po Wiecznej Wojnie, to tutaj nie znajdziesz nic podobnego, książkę czytałem z nadzieją że rozwinie autor wątek " co dalej po dłuższym przeskoku czasowym" lecz po jej przeczytaniu mam uczucie że autorowi po prostu skończył się pomysł, lub nagle chciał na siłę wytłumaczyć wszystko, a końcówka jest moim zdaniem rozczarowująca.

Kontynuacja "Wiecznej wojny" okazała się ciekawsza niż myślałem mimo, że akcji w niej jak na lekarstwo. Wszystko to dzięki niespodziewanemu i interesującemu zakończeniu, które pobudza do przemyśleń o istotcie naszej egzystencji na tym świecie albo i nawet we wszechświecie.
Cała historia zawarta w obydwóch książkach to było dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie.

Wieczna wolność zdecydowanie nie dorównuje pod pewnymi względami swojej poprzedniczce. Jest bardziej stonowana, a wręcz, chciałoby się powiedzieć "typowa". Dla mnie jest na pewno inna. Może i nie tak aktualna jak była swego czasu Wieczna wojna, ale myślę, że jest równie ponadczasowa.

Mamy tutaj ponownie walkę, choć już na zupełnie innej płaszczyźnie. Mamy masę ksenofobii. Dużo strachu, niezrozumienia, pokoleniowych konfliktów, a to wszystko w genialnej otoczce Haldemanowego Sci-Fi.

Myślę, że słabsze noty wynikają z racji, iż autor, tworząc wojnę, wydał na siebie wyrok. Ja patrząc na tytuł, nie oczekiwałem kolejnej wojny. Dostałem dokładnie to, czego się spodziewałem. Pogoń za wolnością.

William Mandela mógłby sobie przecież odpuścić te kolejną walkę. Mógłby do końca życia siedzieć na spokojnej planecie, gdzie nauczał dzieciaki i łowił ryby. Mógł wraz z żoną zajmować się dziećmi i doczekać później starości. Wielu czytelnikom mogłoby wydać się głupie, że pomimo tego, iż mógł, zdecydował, że ma to w ( ! ).

Bohater przede wszystkim jest człowiekiem. Człowiekiem w najczystszym tego słowa znaczeniu. Pełnym wad, ale nie robiącym nikomu krzywdy. Intelektualistą, który nie boi się pracy fizycznej. Nie pragnie sławy ani chwały. Nie chce przewodzić. Chce tylko najważniejszej rzeczy, której pragnie każdy człowiek. Wolności. I jak każdy prawdziwy człowiek, zrobi wszystko, aby tylko tę wolność uzyskać.

Książka ma wydźwięk o wiele bardziej obyczajowy. Joe Haldeman skupia się na przedstawieniu nowego społeczeństwa ludzi, którzy przeżyli piekło. Część z nich sobie radzi, inni niekoniecznie. Wszyscy natomiast żyją w złotej klatce, jako żywe lodówki pełne materiału genetycznego.

Wątki kulturowe, religijne i społeczne grają tutaj pierwsze skrzypce. Nie ma tutaj dużo walki. Raczej jest tajemnicza podróż, na końcu której cała galaktyka uzyska tytułową wieczną wolność.

Warto wspomnieć, iż autor jest agnostykiem i być może właśnie w taki sposób chciał się podzielić swoją wizją świata? Być może jest to zbyt ordynarne przedstawienie, ale według mnie, nadal rewelacyjne. Choć w jakimś stopniu podzielam racjonalistyczne przekonania twórcy, to czegoś mimo wszystko mi w tej książce brakuje. Nie uważam jej za dzieło spełniające przesłanki wybitności. Być może zbyt szybkie tempo końcówki? Niemniej uważam, iż jest to kawał rewelacyjnego sci-fi.

W książce poznajemy dalsze losy bohaterów "Wiecznej wojny". Tym razem William, który znał w zasadzie tylko wojnę marzy o wolności. Sam początek pokazuje, że w zasadzie jego marzenie się spełniło. Jest wolny i ma kobietę, z którą może spędzić resztę życia. Jednak wciąż czuje się jak więzień albo może eksponat znający "stare czasy" żyjąc na planecie Middle Finger. Swoją drogą trafna nazwa pokazująca odczucia głównego bohatera. Od tego momentu staje się poszukiwaczem tytułowej wolności.
O ile całość czyta się równie szybko co poprzednią część tak w połowie zaczyna coś nie grać, choć poczułem to dopiero po finale, który dla mnie był kompletnie rozczarowujący. Wydaje się pójściem za najprostszym rozwiązaniem jakby zabrakło autorowi pomysłu. Dopiero wtedy zaczęły mi przeszkadzać wydarzenia, które zapoczątkowano za połową. Autor wygenerował duże oczekiwania, którym nie sprostał.
Całość jednak w całkiem niezły sposób traktuje o poszukiwaniu wolności i o tym czego człowiek tak naprawdę w życiu potrzebuje. Myślę, że część czytelników doceni rozwiązanie zaproponowane przez Haldemana. Czy warto przeczytać? Tak. Zwyczajnie tak.

Ziemia, ma już swój ostateczny kształt. Ludzie to wszyscy, a wszyscy to jeden i każdy z osobna. To klony doskonale bezpłciowe, tak jak Taurańczycy.
William Mandela dostaje szansę na pozostanie sobą – heteroseksualną skamieliną. Ba! nawet, dzięki sprytowi swojej ukochanej i żonglerką z dylatacją czasu, mają szansę spędzić ze sobą resztę życia. Wprawdzie nie na Ziemi, a na niezbyt przyjaznej planecie, ale jednak. Planeta to dla weteranów, wyrzutków niechcianych, nośników genów na wypadek, gdyby społeczeństwo doskonałe okazało się jednak niedoskonałe.
Życie prowadzi proste, jest farmerem – jak większość innych weteranów, ma dzieci, przyjaciół - „naprawionych” homoseksualistów, zajmuje się też nauczaniem, a wojna pozostała niechcianym wspomnieniem. Czy to sugerowany happy end z części pierwszej – nie do końca. Bo w tej wymuszonej idylli nadal czuje się więźniem i marzy o wolności – jak wielu jemu podobnych. A wolność, to w tym wypadku, Kosmos – ten niezaplanowany, niezbadany. Grupa kilkuset śmiałków chce wypożyczyć statek kosmiczny, ale nici porozumienia z zawiadującymi Ziemią brak, więc... kradnie.
Haldelman, losami jednego głównego bohatera, doskonale połączył dwie jakże różne historie. Kiedy pierwsza traktowała o wojnie czyli swoistej niewoli, tak druga traktuje o wolności – swoistej wolności. Nic nie jest czarno-białe, nic nie jest proste, a światem nie rządzą ani ludzie, ani żadna inna znana rasa. Rządzi nim Coś co wymyka się pojmowaniu, a poczucie humoru u Niego nad wyraz złośliwe.
Fabularnie książka trzyma poziom i choć akcja rozwija się bez fajerwerków, to następujące po sobie zwroty akcji, mocno zaskakują. Zakończenie... do ostatnich stron nieodgadnione, ale chyba zbyt wymyślne i przekombinowane.

1914

Powieść „Wieczna wojna” Joe Haldemana należy obecnie do klasyki fantastyki militarnej. W zaskakująco wiarygodny sposób przedstawia konflikt zbrojny ludzi z obcą cywilizacją na przestrzeni tysiąca lat. Po 25 latach autor postanowił stworzyć kontynuację. Jak ona wypada?

Sierżant Mandela razem z innymi weteranami wojny żyje na odległej planecie. Jednakże codzienna rutyna zaczyna być męcząca dla dawnych wojowników. Postanawiają wbrew zaleceniom z Ziemi zorganizować wyprawę kosmiczną.

Zarys fabuły jest bardzo interesujący. Początek powieści przedstawia jak wygląda sytuacja bohaterów i wyjaśnia dlaczego mają dosyć obecnego status quo. Pośród osób chcących zmienić swój los jest też współczesne pokolenie, a nawet jeden Ziemianin. Do tego dochodzi też jeden nieoczekiwany gość, co tworzy naprawdę ciekawe interakcje między bohaterami, którzy będą musieli spędzić sporo czasu w statku kosmicznym.

Jednakże kiedy już dochodzi do startu statku kosmicznego, to coś się psuje w tej książce. Wprawdzie jest jeden ciekawy konflikt, ale szybko schodzi on na dalszy plan, bo nagle pojawia się zupełnie nowy wątek niezwiązany z tym co było wcześniej. Na dodatek jego rozwiązanie jest bardzo absurdalne i sprawia, że cała dotychczasowa fabuła przestaje mieć znaczenie. Również bohaterowie zaczynają wtedy zachowywać się niezgodnie ze swoimi charakterami.

Nie do końca wiem co autor chciał tutaj przekazać. Był tutaj potencjał, ale zupełnie nie został wykorzystany. Lepiej ponownie przeczytać pierwszą część.

To jest książka o niczym. O czym definitywnie przekonujemy się dopiero docierając do jej końca. Przez cały czas liczyłem na jakieś spektakularne zakończenie lub zwrot akcji, który wywróci wszystko do góry nogami i wynagrodzi wcześniejsze barki w lekturze.

Przez większość stron wieje nudą, historia ledwo się klei, bohaterowie są słabo zarysowani i chociaż mamy tu do czynienia z dwiema cywilizacjami, w tym ludźmi, których dzielą tysiące lat, to poza samym pomysłem na książkę nie ma tu nic ciekawego. Nie polecam.

• Sci-Fi
  • Do kupienia