Bohaterowie

Okładka książki Bohaterowie
Joe Abercrombie Wydawnictwo: Mag Seria: Uniwersum Pierwszego Prawa fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2011-01-27
Robert Waliś

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Tak na prawdę, ta książka to wielki protest war. Oczywiście w charakterystycznym dla Abercrombiego klimacie czarnej ironii, przemyśleń i obrazie wyjątkowo egoistycznych pobudek, którymi kieruje się większość ludzi. Do tego garść nieprzewidywalności losu i tego charakterystycznego fatalizmu, który przenika chyba wszystkie powieści tego autora. Krótko podsumowując - genialne!

Bardzo intensywny tytuł, dużo się dzieje w bardzo krótkim czasie. Wraca kilku starych bohaterów ale tym razem możemy ich bliżej poznać, równocześnie orientując się że wcale ich tak naprawdę nie znaliśmy. Trzyma nadal rewelacyjny poziom.

Panie Abercrobie, ma pan mój topór. Dawno nie czytałem książki, która tak mocno mnie chwyciła i nie puściła do ostatniej strony. Joe Abercrombie to cudowny opowiadacz, który doskonale panuje nad akcją, w Bohaterach wszystko dzieje się w idealnym momencie, to co ma zaskakiwać zaskakuje, ale nie w sposób, jakiego spodziewa się czytelnik. To samo z bohaterami – niby są to standardowe postacie świata fantasy, ale na swój sposób autentyczne i wyjątkowe. Kulisy samej bitwy, bo cała akcja tej 700 stronicowej książki, ma miejsce podczas jednej, nie za długiej operacji militarnej, są opisane świetnie: nie tylko bezsens wojny, armijne absurdy i słabości charakterów wykreowanych przez pisarza postaci, ale też poczucie (głównie czarnego) humoru i ironii, to mistrzostwo rzemiosła. Bohaterowie to pageturner idealny i myślę, że ich lektura to początek bardzo pięknie zapowiadającej się przygody, bo Joe Abercrombie wykreował świat, do którego po prostu chce się wracać.

Najlepsza książka Abercrombiego do tej pory. Jest tutaj wszystko to, co było dobre w poprzednich częściach, ale jeszcze bardziej podkręcone. Zwłaszcza humor. Chyba nigdy nie śmiałem się tak podczas czytania (czy słuchania), jak przy okazji Bohaterów. Perspektywa Gorsta była po prostu genialna, a jego depresja i radzenie sobie z nią przez sadyzm to nieironicznie najlepsza mieszanka komedii, z jaką miałem do czynienia od długiego czasu. Zaznaczę jednak, że jest to bardzo czarny humor i wybrzmiewa tak dobrze głównie za sprawą czytającego audiobooka Stevena Pacey. Nie tyczy się to tylko postaci Gorsta - prawie wszystkie perspektywy to w jakimś stopniu ironiczna krytyka archetypu żołnierza czy, przede wszystkim, bohatera, na co wskazuje sam tytuł. "Bohaterowie" to wojna w krzywym zwierciadle, a Abercrombie stawia na głowie wszystkie typowe motywy, których można spodziewać się w tej tematyce. W tym miejscu zazwyczaj krytykowałbym brak angażującej fabuły, jak to robiłem w innych książkach tego autora, ale tutaj nie jest ona nawet potrzebna. Akcja, humor i "bohaterowie" bronią się sami i tworzą razem świetną książkę.

Za dużo.
Tak jak sagę połknęłam i stała się jedną z moich ulubionych, tak ten tytuł mnie przytłoczył. Nie dałam rady przeczytać do końca.

Za dużo.

Ależ się działo! Nie spodziewałam się takiej ilości akcji, upakowanej w jednej książce. Bitwa, bitwa i jeszcze raz bitwa! Ciężko uwierzyć? Strona 500 początek rozdziału:
Strona 660 początek rozdziału:
"- Nadzchodzą!"
(Nr stron wzięte z czytnika, w wersji papierowej na pewno są inne)
A mimo to czyta się szybko i wcale się nie nudzi. Zakończenie też daje radę, wyraźnie widać kto tu jest wielkim graczem a kto tylko marionetkami (generalnie wszyscy). Bezwzględne pokazanie prawdy o fikcyjnym świecie, wymyślonym przez genialnego Pana Abercrombiego. Ale czy tylko tam...?

Strona 660 początek rozdziału:
"- Nadzchodzą!"
(Nr stron wzięte z czytnika, w wersji papierowej na pewno są inne)
A mimo to czyta się szybko i wcale się nie nudzi. Zakończenie też daje radę,...

To brudniejsze oblicze wojny

To brudniejsze oblicze wojny

Ah cóż to była za wojna. W oczekiwaniu na "Mądrość tłumu", sięgnęłam wreszcie po "Bohaterów". Żałuję tylko, że nie przeczytałam tego tomu przed trylogią epoka obłędu, wiele zdarzeń nabrałoby większego sensu, nie ma jednak tego złego, czas nadrabiania nadszedł.
Tak jak nie przepadam za czytaniem o zmaganiach wojennych, tak w książkach Abercrombie'go jest całkiem odwrotnie. Ciągłe zwroty akcji, czarny humor towarzyszący niektórym bohaterom oraz ogólnie same postacie. Ciężko by było wybrać jedną ulubioną, każdy miał coś w sobie, dzięki czemu z zapartym tchem śledziłam ich losy. Brutalna prawda o wojnie, która nigdy nie jest tak wspaniała jak wychwalają w pieśniach.
Polecam serdecznie, jedna z lepszych książek jakie miałam przyjemność przeczytać.

Poezja!

Poezja!