Republika złodziei

Okładka książki Republika złodziei
Scott Lynch Wydawnictwo: Mag Cykl: Niecni Dżentelmeni (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Niecni Dżentelmeni (tom 3)
The Republic of Thieves
Mag
2013-10-23
2013-10-23
Data 1. wydania:
2013-09-03
Wojciech Szypuła, Małgorzata Strzelec
Inne

Okładka książki Księga magii Eleanor Arnason, Elizabeth Bear, John Crowley, Andy Duncan, Kate Elliott, Matthew Hughes, Megan Lindholm, Scott Lynch, George R.R. Martin, Garth Nix, K.J. Parker, Rachel Pollack, Tim Powers, Lavie Tidhar, Greg Van Eekhout, Ysabeau S. Wilce, Liz Williams
Ocena 6,8
Księga magii Eleanor Arnason, El...
Okładka książki Nowa Fantastyka 450 (03/2020) Sonia Korta, Magdalena Kucenty, Anna Łagan, Scott Lynch, Aleksander Matiuchin, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Ocena 7,3
Nowa Fantastyk... Sonia Korta, Magdal...
Okładka książki Łotrzyki Joe Abercrombie, Daniel Abraham, David Ball, Paul Cornell, Bradley Denton, Gardner Raymond Dozois, Phyllis Eisenstein, Gillian Flynn, Neil Gaiman, Matthew Hughes, Joe R. Lansdale, Scott Lynch, George R.R. Martin, Garth Nix, Cherie Priest, Patrick Rothfuss, Steven Saylor, Michael Swanwick, Lisa Tuttle, Carrie Vaughn, Walter Jon Williams, Connie Willis
Ocena 5,7
Łotrzyki Joe Abercrombie, Da...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Okej, miałam mieszane uczucia do tej książki, ALE polubiłam ją gdzieś w połowie. Będę pisać bardzo oględnie, postaram się nie zaspoilerować. Ta książka przypomina mi Krew Elfów pod względem funkcji w serii. Mieliśmy już dwie bardziej przygodowe książki wcześniej (jak zbiory opowiadań w Wiedźminie), a potem trzecia książka, w której rozkładane są pionki na planszy, żeby przygotować dalszą rozgrywkę. Dosłownie mogę wskazać w tej książce moment, gdzie zaczyna się akt drugi serii.
Moja początkowa niechęć do tego tomu wynikała z obaw przed tym jak będzie wyglądać relacja Locke'a z Sabethą, obawiałam się klimatu Wokulski x Łęcka. Ale nie. Niepotrzebnie się tym tak martwiłam.
Tłumaczenie nadal jest beznadziejne, może mniej błędów niż w poprzednich tomach, ale naprawdę czy wydawnictwu tak trudno było zatrudnić kogoś od korekty?
Humor nadal świetny, dialogi nadal świetne, Locke może nie jest w najlepszej formie (czemu trudno się dziwić biorąc pod uwagę wydarzenia z poprzedniej książki), ale nadal jest Lockiem.
Powiedziałabym, że owszem, ten tom jest najsłabszy, ale nie uważam, że to ogólna tendencja spadkowa serii, myślę, że ma to związek z funkcją tej książki, czyli wspomnianym przygotowaniem pod dalsze wydarzenia. Jestem pewna, że tom 4, kiedy już wreszcie wyjdzie hehe, będzie nadrabiał braki tej części.

Zaskakująca, pełna niespodzianek i bardzo ciekawa. Zdecydowanie inna niż polska. Polecam choćby, po to żeby zmienić klimat a ten u Lyncha jest trochę podobny do jego filmowego odpowiednika.

Tym razem Locke i Jean porzucają role złodziei i piratów na rzecz aktorstwa (przedtem) i szefostwa w "kampanii wyborczej" (potem). Przy okazji wplątując się tradycyjnie w masę przedziwnych przygód :) Pojawienie się Sabethy dodaje smaczku powieści - przez pryzmat tej postaci możemy lepiej zrozumieć Locke'a, ale przede wszystkim mamy okazję poznać piękną, nieprzesłodzoną a wręcz lekko cierpką, historię miłosną. Dlaczego tylko 6 punktów? Wymęczyłam się tym razem dwutorową akcją powieści, nie przekonała mnie także aktorska część przygód Niecnych Dżentelmenów (np. przydługie sceny prób do przedstawienia). Niemniej jednak, jeśli kolejne części cyklu będą wydane w języku polskim, pewnie skuszę się na ich przeczytanie, gdyż "Republika Złodziei" pozostawia wiele kwestii otwartych, niejasnych.

Świetny tom, czytałem z przerwami, ale jak już znalazłem chwilę to połknąłem jendym tchem - już nie mogę się doczekać polskiego wydania Thorn of Emberlain.

Daję tej książce 7 gwiazdek tylko dlatego, ze przez pierwsze 2/3 stron, jest to naprawdę ciekawa historia. Niestety, trochę rozłazi się w szwach podczas końcówki, która powinna być przecież najciekawsza. To odwrócenie absolutnie niekorzystne, w stosunku do drugiej części cyklu, gdzie ciekawa druga połowa zrównoważyła trochę nudną pierwszą. Tutaj jednak - rzeczy, które ucieszyły mnie na początku książki, były jej najgorszymi wadami w drugiej. (Jeśli moja surowa ocena nie pasuje komuś do tak wielu gwiazdek, to chciałabym tylko zaznaczyć - druga część wciąż była ok - po prostu po tych książkach nauczyłam się spodziewać czegoś świetnego.) Po pierwsze: Sabetha. Jej pojawienie się jest świetnym, triumfalnym momentem (dla czytelnika, to jest), bo przez poprzednie dwa tomy była dla nas wielką zagadką. Do samej jej obecności nic nie mam. Nie pasuje mi natomiast realizacja wątku romantycznego, podczas którego reakcje Sabethy na to co mówi/robi Locke wydają się być całkowicie losowe, w zależności od tego, czy autor ma ochotę napisać scenę bardziej kłótni czy romansu. Po drugie: interludia. Znów powracamy do dzieciństwa Niecnych Dżentelmenów i tym razem jest tam też Sabetha! Na początku byłam podekscytowana! Na początku podobały mi się też te powroty, ciekawie zarysowały charaktery naszych bohaterów i ich młodzieńczy angst. Niestety, autor postanowił, że jeśli występują w sztuce, to on musi tą sztukę napisać. W związku z czym. 100 stron przez zakończeniem książki. Przenosimy się do nieistotnej przeszłości. I przez 5. STRON. POD RZĄD. mamy dialog z fikcyjnej sztuki. Po trzecie: autor odmawia pisania akcji. W poprzedniej części brak realizacji rzeczywistego skoku był uzasadniony. W tej części autor obiecuje nam intrygę polityczną i powrót Locke’a do formy, na początku dostajemy nawet kilka sztuczek... A potem zamiast planować, chodzi na kolacje z Sabethą, które nic nie wnoszą. Wow. Końcówka książki jest po prostu nudna. Szczególnie ostatnie 100 stron właśnie.

Jak na razie najsłabszy tom w serii, tym razem genialny Locke wodzony jest za nos przez kobietę i ...może w kolejnym tomie nasz arcyłotr się w końcu wykaże.

„Republika Złodziei”, stanowi trzecią część nieukończonej jeszcze serii Scotta Lyncha o „Niecnych dżentelmenach” i jest bezpośrednią kontynuację wydarzeń drugiego tomu „Na szkarłatnych morzach”. Tym razem Lock i Jean zostają podstępem zaciągnięci do Karthainu i wplątani w rozgrywającą się w tym czasie polityczną walkę o władzę. Do obsady całego przedsięwzięcia przyłącza się także Sabeta (jest o niej mowa w poprzednich tomach), która wiele lat wcześniej należała do kompanii Ojca Łańcucha. Staje ona po przeciwnej stronie konfliktu wspierając partię opozycyjną dla tej, którą kierują nasi bohaterowie. Równolegle powieść wtrąca interludia odsłaniające przed czytelnikiem wydarzenia z wczesnych lat kompani, kiedy na rozkaz Ojca Łańcucha cała piątka zostaje wysłana do odległego miasta, gdzie ich zadaniem była pomoc staremu kompanowi mentora w wystawieniu sztuki zatytułowanej „Republika złodziei”, a tym samym postawieniu na nogi rozbitej trupy teatralnej.
Chętnie obejrzałabym sztukę, która została bardzo dobrze zarysowana w powieści i odczuwa się w niej echa szekspirowskich dzieł tragicznych. Pomijając jednak te retrospektywy fabuła wprowadza elementy, których kompletnie się nie spodziewałam, a które wprowadzają losy bohaterów na całkowicie nowe tory. Przyznaję, że nieczęsto zdarza mi się trafiać na powieści, w przypadku, których kompletnie nie jestem w stanie przewidzieć, w jakim kierunku potoczy się dalsza akcja. Tak jednak jest właśnie w przypadku tej serii. Z tego powodu z niecierpliwością czekam na moment, kiedy w moje ręce wpadnie kolejny tom serii, który według zapowiedzi powinien ukazać się z końcem tego lub początkiem następnego roku w polskich księgarniach.
Jeśli ktoś nie czytał jeszcze „Kłamstw Locke’a Lamory”, i nie stroni od fantastyki jak diabeł od wody święconej, zdecydowanie powinien sięgnąć po te powieści. Świetnie zarysowani bohaterowie, niesamowity i zarazem oryginalny świat, w którym toczy się akcja oraz planowane z iście królewskim rozmachem intrygi to tylko część frajdy, jaką nam serwują „Niecni dżentelmeni”. Pierwsze sto stron może lekko zniechęcić, ale wierzcie fabuła jak do tej pory z każdym tomem jest tylko lepsza.
Polecam.

Jeśli chodzi o przyjemność z czytania i ogólne wrażenie, to jest to w sumie więcej tego samego, więc jeśli ktoś dobrze się bawił przy poprzedniczce, to i tutaj się nie zawiedzie.

Intryga sama w trzyma równy poziom, jedyne zastrzeżenia można mieć nie do niej samej, a co do wydarzeń, które powodują, że bahaterowie się w nią wplątują -mało błyskotliwie i takie jakieś na siłę się wydaje.
A już zwrot akcji będący zakończeniem... Z jednej strony nie sposób odmówić tego, że ma się ochotę wiedzieć co będzie dalej, ale z drugiej ciężko nie zapytać: "Serio? Tak można? Dlaczego dopiero teraz, skoro to takie proste?".

Mam wrażenie, że autor miał dobry pomysł na poszczególne opowieści, ale nie za bardzo wiedział jak je spiąć fabularnie, no i łączenia są naprawdę grubymi nićmi szyte.

Bardzo lubię Scotta Lyncha, ale niestety ta trzecie książka nieco mnie rozczarowała. Nadal uważam, że pierwszy tom jest najlepszy, a trzeci - najsłabszy. Lyncha czyta się dla rozrywki. Nie szukam tam niczego innego. Niestety tutaj tej błyskotliwej rozrywki było jakby mniej. Rozumiem, że książka była pisana w trudnym dla autora okresie. Czekam na 4ty tom Niecnych dżentelmenów. z niecierpliwością

Najlepsza dotychczas część o ile jesteście w stanie zaakceptować skrajnie głupich bohaterów drugoplanowych oraz dużo emocjonalnych wynaturzeń. Ale naprawdę miło się czytało.