Szklany klosz

1975-01-01
Data 1. wydania:
1966-01-01
Mira Michałowska
choroba psychiczna literatura angielska obsesja samotność szaleństwo trauma ucieczka od życia

Oficjalne recenzje i

Literatura ciałem się stała

Link do recenzji

1923 14 299

Myślę, że sięgałem po tę lekturę ze zbyt dużymi oczekiwaniami. Liczyłem na bardzo złożoną literaturę feministyczną, a otrzymałem dzieło, które bardziej można nazwać anty feministycznym.

Główna bohaterka jest osobą dość cyniczną, niedopasowana do świata, dość krytyczną wobec ludzkości i mężczyzn w szczególności, grubiańską, małostkową, oceniającą osoby z wyglądu. Wydaje się, że ma wszystko, dobre pochodzenie, wykształcenie, renomowany staż, przyjaciół, wielkie miasto. Jednakże szereg złych decyzji doprawdzą ją do katastrofy (nawet takich drań Marko budzi w niej zainteresowanie). Myślę, że jej wyobcowanie, odrzucenie zasad obowiązujących w społeczeństwie doprowadzą ją do upadku, a nie do wyzwolenia.

Można powiedzieć, że bohaterka daje, na kartach powieści, pokaz pogardy dla przestarzałych według niej norm, przeświadczenia o własnej wyjątkowości i masochistycznego nurzania się we własnych zaburzeniach. Bardzo trudno być pustelnikiem w XXI wieku.

Po odrzuceniu świata, w momencie próby pisania powieści, zaczyna się najciekawsza część książki. Spektakl niedojrzałości, bezproduktywności i miałkich ideałów, skutkujący depresją i pogłębianiem generowanych przez nią problemów doprowadza ją do punktu wyjścia, który poprzedzony jest skomplikowanym procesem leczenia. Możemy go, jako czytelnicy, dość wnikliwie obserwować. Brak zmiany ubrań, brak dbałości o higienę, powtarzanie w kółko małych czynności. Wydaje się, że ten proces jest przedstawiony bardzo rzetelnie, bez fajerwerków i histerii.

“-Jeżeli nerwica ma polegać na tym, że człowiek pragnie dwóch, zupełnie sprzecznych ze sobą rzeczy naraz, to, owszem, w takim razie jestem wariatką! Wiem, że przez całe życie będę się miotała pomiędzy różnymi , wykluczającymi się nawzajem pragnieniami!”

Natomiast pierwszą część powieści przypominała mi inne powieści amerykańskie o dorastaniu i odkrywaniu wielkiego miasta - chociażby Buszującego w zbożu.

Spodziewałam się czegoś innego szczerze powiedziawszy. Wg recenzji jest to książka szokująca i gwarantująca emocjonalny rollercoaster l...no jednak nie...ani nie czylam się rozbita emocjonalnie a tym bardziej zszokowana. Owszem, książka pokazuje stopniowe popadanie w depresje , jednak liczyłam na nieco inne potraktowanie tematu. Nie mniej ksiazka mi się bardzo podobała i dla odmiany główna bohaterka bardzo mi imponowała.

Piękna i dramatyczna książka o chorobie postępnej, z którą ciężko wygrać - nic nie zastąpi właściwej opieki lekarskiej. To nie ciało cierpi, lecz dusza. Początek powieści był taki rockandrollowy! Aż się zaczęłam zastanawiać, czy to faktycznie TA książka o depresji… Poznajemy młodą i piękną Esther, która dzięki znakomitym wynikom w nauce zdobywa miesięczny staż w redakcji miesięcznika kobiecego w Nowym Jorku. Dziewiętnastoletnia dziewczyna w mieście marzeń, poszukująca nowych wrażeń, z dala od domu rodzinnego, razem z psiapsiółkami dnie spędza w redakcji, natomiast gorące wieczory na koktajlach i prywatkach, zachłystując się nowym życiem, mężczyznami, alkoholem wow 🥳 Co tu dużo mówić - pierwsze 200 stron powieści bardzo dobrze mi się czytało, nie z powodu ilości imprez, które odwiedziła Esther i wymiotów po nich LOL ale po prostu bardzo mi się spodobał genialnie przedstawiony świat NYC z perspektywy młodej dziewczyny, która odkrywała nowe i ciut mroczne życie. Życie, które niestety zaczęło ją przerastać a z pozoru niewinne figle przeistoczyły się w dramat, raniąc umysł i ciało dziewczyny. Najgorsze jest to, że zupełnie niespodziewanie przychodzi załamanie, jedna sytuacja prowadzi do depresji, jak kula śnieżna zmiata dobry nastrój i zmienia myślenie dziewczyny, że jest niewystarczająca, nieporadna, nienadająca się do niczego. Ciężko mi się czytało o doświadczeniach Esther w szpitalach, o prowadzonych terapiach wstrząsowych, leczeniu przez różnych specjalistów o wątpliwej reputacji. Historia Esther pokazuje cierpienie duszy, podróżujemy do najmroczniejszych zakamarków ludzkiej psychiki, zatracamy się w jej nieszczęściu, niezrozumieniu świata i przerażeniu, że nikt nie może pomóc. Mocna i niezwykle ważna książka. Czytajcie!

Spodziewałam się po tej książce czegoś więcej. Była bardzo dobra, świetnie napisana, ale chyba nic więcej. Słyszałam wiele opinii mówiących, że książka jest wstrząsająca, szokująca i idąc za tymi opiniami odrobinę się zawiodłam. Nie poruszyła mnie tak jak się tego spodziewałam. Była po prostu bardzo dobra.

to chyba po prostu było... nie moje. rozumiem fakt, czemu jest tak wychwalana i na swój sposób popularna, jednak za grosz nie czułam przyjemności podczas czytania.

Szczerze trochę się zawiodłam. Liczyłam na coś mocniejszego, co wgniecie mnie w fotel i wywoła frustrację. Czegoś zabrakło, ale jest to mocna książka o wewnętrznym bólu i zagubieniu. Czytając kolejne strony czułam się tak, jakbym to ja to przeżywała. Chciałam wiedzieć więcej i więcej z każdym słowem. Odczuwałam tą samą rozpacz, co bohaterka. Niestety skoki między wydarzeniami sprawiały, że gubiłam się czasem w fabule.

Nie jestem w stanie przebranąć, dotarłam do połowy. Tak pustej i nudnej ksiązki dawno nie miałam w rękach. Brak jakichkolwiek przezyć, emocji....Nie da się naprawdę dalej.

Przez kilka pierwszych rozdziałów miałem ochotę odłożyć „Szklany klosz” z powodu głównej bohaterki. Wyjątkowo mnie irytowała, wydawała się napuszona, pretensjonalna, egzaltowana i nie wiedzieć czemu przekonana o tym, że jest lepsza od innych. Dopiero z czasem, kiedy Sylvia Plath zaczęła powoli odkrywać kolejne karty i powoli przedstawiać nam w czym tkwi problem, uznałem, że jednak mam do czynienia z naprawdę interesującą historią.

Ciekawe studium przypadku młodej kobiety z problemami natury psychicznej. Ale bez patosu, bez łzawej ckliwości, bez epatowania nadmiernym cierpieniem, które nie robi innego wrażenia niż niesmak. To bardziej jak chłodna i bardzo rzeczowa relacja osoby, która bez wywoływania taniej sensacji opowiada dość wstrząsającą relację. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania bo dzięki temu wszystkiemu otrzymałem naprawdę wciągającą powieść, nieszablonową, ciekawą i z pazurem. Pełną specyficznego poczucia humoru, którym Plath obdarza główną bohaterkę, narratorkę tej opowieści.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Plath i coś tak czuję, że nie ostanie.

Mocna pozycja, zdecydowanie wyrazista, nie pozostawiająca odbiorcy obojętnym. To powieść, której nie da się przeczytać "na kolanie" i zapomnieć o fabule w ciągu jednego dnia.
Główna bohaterka Szklanego klosza to kwintesencja zagubienia, niezrozumienia i rozpaczliwych prób dopasowania się do otoczenia. To studium szaleństwa, które nie raz już przewijało się w innych opiniach o Szklanym kloszu.
Sięgnęłam po tę pozycję głównie z powodu popularności nazwiska Plath, praktycznie nic o tej książce nie wiedziałam i przeżyłam swego rodzaju szok, gdy poczułam ciężar poruszanych przez treść tematów.
Historia trudna, historia bardzo emocjonalna i bohaterka, która w swoim zagubieniu potrafi być odpychająca w odbiorze.
Mocne 7, a może i 7,5/10, bo nie pozostawia obojętnym, ale polecam osobom, które radzą sobie z najcięższą tematyką zaburzeń psychicznych.

Opis książki, jak i jej recenzje sprawiły, że oczekiwałam po niej czegoś zupełnie innego, niż to, co mi zaoferowała.
Liczyłam na książkę, która będzie obciążająca psychicznie, jak i bardzo emocjonalna, a otrzymałam kompletny brak jakichkolwiek emocji oprócz ogromnej niechęci do głównej bohaterki. Trudno było polubić, a tym bardziej utożsamić się, z tak kłamliwą i nieempatyczną postacią.
Ogromnym minusem było również parę pierwszych rozdziałów, w których występowały kolokwializmy (takie jak np. ,,rzygać"), a sam język był momentami wręcz prostacki.
Książka zawierała również wiele dygresji, które w większości nie wnosiły kompletnie nic do fabuły.
Pomimo tych wszystkich negatywnych aspektów czytało mi się ją bardzo szybko i nawet przyjemnie, ale nie sięgnęłabym po nią ponownie.