ROZWIŃ ZWIŃ

1929-01-01
Data 1. wydania:
1973-01-01
Gabriela Mycielska
Gabriela Mycielska literatura niemiecka samotny artysta samotność kryzys lat 30. indywidualizm

więcej Więcej

[...] przyjrzyj się jakiemukolwiek zwierzęciu, kotu, psu, ptakowi [...] Zobaczysz, że one wszystkie są prawdziwe, że żadne nie jest zakłopotane, każde wie, co ma robić i jak się zachować. Nie chcą imponować. Żadnej komedii. Są takie, jakie są, jak kamienie i kwiaty albo jak gwiazdy na niebie.
Wilki stepowe tworzą zamknięte grono, jednak składając się na wspólne towarzystwo...

Jedna z kilku książek mojego życia. Nie będę się rozpisywać, mogę ją czytać wielokrotnie. Ilość odniesień personalnych nielimitowana.

Klasyka literatury, wielkie dzieło laureata Nagrody Nobla wymęczyła mnie tak bardzo, że odechciało mi się podejmować jakiekolwiek interpretacje.

Głównym bohaterem książki jest Harry Haller, pięćdziesięciolatek szukający swojego miejsca na świecie. Bardzo grzeczny i nie sprawiający problemów Harry toczy wewnętrzną walkę ze swoimi demonami i drugą osobowością - wilkiem...

Introwertyk wkracza w świat.

Początek wciąga, środek rozwleka, końcówka zaskakuje. Do kolejnego przeczytania, może wtedy ocena się zmieni.

Jest w tej książce coś prawdziwego, rozkwit geniuszu, ekspresja duszy.

Przyjemnie się czyta ale nie wnosi nic odkrywczego w temacie poznawania samego siebie i zmagania z własnymi niedoskonałościami. Trochę na zasadzie cytatu z Orwella "Najlepszymi książkami są te, które mówią nam, co już sami wiemy"

Jest to rewelacyjna książka którą dobrze się czyta. Książkę czytałem dwa razy i polecam każdemu.
„Teatr magiczny - wstęp nie dla każdego - tylko dla obłąkanych"

Całkiem fajna historia, może trochę zbyt naciągana, główny bohater nie wzbudził mojej sympatii. Lecz na pewno dobrze się to czyta nieraz mnie zachwyciła, potrafi dać do myślenia. Nie jest to coś co odmieni wasze życie, to książka o człowieku jakich pełno, niemogącym odnaleźć się w tym świecie, introwertyku który odnajduje siebie, spełnia swoje marzenia, dzięki kobiecie...

Egzystencjalne rozterki, a przy tym magiczny język. Polecam!

No niestety, kolejna klasyka nie dla mnie.
To książka dla ludzi lubiących powieści mocno filozoficzne, połączone z elementami nadprzyrodzonymi i wizjami, które objawiają się umęczonemu umysłowi.
Być może również osoby z depresyjnymi myślami odnajdą tu coś dla siebie i może pozwoli to im uporać się ze swoimi demonami.
Aczkolwiek tak naprawdę to sama nie zrozumiałam, czy...

7 976
    6 059