Wilk stepowy
Wydawnictwo: Media Rodzina literatura piękna
360 str. 6 godz. 0 min.
- Kategoria:
- literatura piękna
- Tytuł oryginału:
- Steppenwolf
- Wydawnictwo:
- Media Rodzina
- Data wydania:
- 2016-08-30
- Data 1. wyd. pol.:
- 1929-01-01
- Data 1. wydania:
- 1973-01-01
- Liczba stron:
- 360
- Czas czytania
- 6 godz. 0 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380082588
- Tłumacz:
- Gabriela Mycielska
- Tagi:
- Gabriela Mycielska literatura niemiecka samotny artysta samotność kryzys lat 30. indywidualizm
Najsłynniejsze dzieło noblisty Hermana Hessego. Bohater, Harry Haller, ma poczucie, że nie przystaje do otaczającego go świata pełnego materializmu. Na dodatek jest zmęczony ciągłą walką, którą toczy w sobie – jego humanistyczna wrażliwość zmaga się z wilczą drapieżnością. Wszystko to zmienia się, gdy spotka kobietę, która nie tylko wprowadzi go do pewnego niezwykłego teatru, ale także podważy jego cały dotychczasowy pogląd na życie. Niezwykła, magiczna, nieprzemijająco poczytna powieść o niezaprzeczalnym walorze literackim, jedna z najważniejszych pozycji wśród klasyków dwudziestowiecznej literatury.
Dodaj do biblioteczki
Porównaj ceny
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Szukamy ofert...
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 9 400
- 7 132
- 1 639
- 795
- 341
- 133
- 84
- 83
- 60
- 56
OPINIE i DYSKUSJE
„Nie jesteśmy winni, a mimo to jesteśmy odpowiedzialni”.
Prawdziwy wilk żyje w „stepie szerokim, którego okiem nawet sokolim nie zmierzysz” [jak ja kocham tę pieśń!], zaś step, gdzie egzystuje bohater powieści, Harry Haller, to raczej dżungla. Tyle że wielkomiejska, pełna ciemnych uliczek, nocnych barów i spelunek, gdzie (prawie jak w „Rzymie”) królują „tańce, hulanki, swawola”.
Harry jest 47-letnim wyalienowanym intelektualistą o bardzo bogatym życiu wewnętrznym. Wrażliwy i uduchowiony, poświęcił swoje życie literaturze i muzyce, szczególnie dziełom Goethego i Mozarta. Mówi o sobie „wilk stepowy”, bowiem uważa, że ma dwie osobowości: wilczą i ludzką. Cierpi z powodu konfliktu między tym, co zwierzęce, a tym, co człowiecze i nosi się z zamiarem samobójstwa, bo ogarnia go „pragnienie ucieczki przez śmierć”.
Uprzejmy, dość nędznie odziany, nękany przez artretyzm, Harry wiedzie życie outsidera. Także dlatego, że będąc pacyfistą, ma fatalną reputację w swoim środowisku, które zarzuca mu brak patriotyzmu. Pochodzi z klasy średniej, ale gardzi burżuazją. Odczuwa silną niechęć do społeczeństwa oraz do coraz szybciej modernizującego się świata. Odrazą napawa go współczesna kultura europejska i „zamerykanizowani ludzie, zadowoleni z byle czego”. Jest samotny, skazany na wegetację.
Kiedy Harry poznał Sally… wróć, to nie ta historia! Kiedy Harry poznał Herminę, dziewczyna miała we włosach kwiat kamelii, co od razu przywodzi na myśl damę kameliową, Małgorzatę Gautier, i daje do zrozumienia, czym Hermina trudni się zawodowo.
Na pozór beztroska, wesoła, niestroniąca od przyjemności, mimo młodego wieku rozumie rozterki i duchowe rozbicie Harry’ego. Silna witalnie i dominująca, wprowadza go do świata hedonizmu i zmysłowych przeżyć. Harry zaczyna robić to, czym wcześniej gardził – uczy się tańca, poznaje muzykę rozrywkową, w tym jazz, nawiązuje wiele przypadkowych kontaktów, pokonuje seksualne i emocjonalne zahamowania.
Czy to nowe życie jest drogą do spełnienia, czy raczej drogą do zatracenia?
Nie sposób nie skojarzyć głównego bohatera powieści z jej autorem. Choćby dlatego, że obaj mają takie same inicjały, nadto każdy z nich ma w swoim imieniu i nazwisku po parze podwójnych liter (Hermann Hesse - Harry Haller). Zatem należy przyjąć, że to, czego doświadczył Haller, wcześniej przeżył Hesse. Niewykluczone, że „Wilk stepowy” powstał właśnie po to, by jego autor mógł rozliczyć i zamknąć (?) jakiś trudny etap swojego życia.
Nie ma co ściemniać, trzeba jasno i otwarcie powiedzieć: „Wilka stepowego” nie da się czytać na luzie. To proza trudna i wymagająca skupienia, ale bardzo wyszukana i piękna, a kunsztowne, długie, wielokrotnie złożone zdania robią ogromne wrażenie.
Gdybym miała powiedzieć, co dla mnie jest głównym przesłaniem powieści, wskazałabym, że uświadomienie czytelnikowi, iż człowiek, aby móc być spełniony i szczęśliwy, musi być różnorodny, bo na człowieka składa się wiele osobowości. I choć często mogą one wydawać się sprzeczne, w istocie nie tylko nie wykluczają się nawzajem, a wręcz przeciwnie – są dla siebie uzupełnieniem.
Jak ten zabawny wierszyk, który włożony przez Hessego w usta Mozarta, jest żartobliwym podsumowaniem poważnej intelektualnej powieści:
„Plotłeś bzdury i michałki, banialuki, fidrygałki, wywijałeś wciąż ogonem, ale koniec z tym fasonem. Życzę ci szczęśliwej drogi, diabeł weźmie cię na rogi, a żeś piórem moc napsocił, dobrze kijem cię wygrzmoci”.
„Nie jesteśmy winni, a mimo to jesteśmy odpowiedzialni”.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPrawdziwy wilk żyje w „stepie szerokim, którego okiem nawet sokolim nie zmierzysz” [jak ja kocham tę pieśń!], zaś step, gdzie egzystuje bohater powieści, Harry Haller, to raczej dżungla. Tyle że wielkomiejska, pełna ciemnych uliczek, nocnych barów i spelunek, gdzie (prawie jak w „Rzymie”) królują „tańce, hulanki,...
Jedna z najbardziej znanych powieści niemieckiego pisarza, moim zdaniem nawet bardziej oniryczna, niż dzieła Kafki i Schulza. Mamy w niej do czynienia z człowiekiem neurotycznym w średnim wieku, urodzonym nie w tej epoce co trzeba jak to jest napisane w początkowej fazie powieści. Czy pasowałby do jakiej bądź? Tu ocena pozostaje do czytelnika. Powieść nie dla każdego, bardziej dla idealistów, artystów, filozofów; bo i takie są wątki: erotyzm, ale w nieco eskapistycznej formie, nawiązania do Goethego, w którego autor zdaje się zapatrzony jak w obrazek. W każdym razie wpływ romantyzmu jest bezsprzeczny może jedynie dopełniony w jakimś stopniu przez jungowską psychoanalizę. I jak to w takich dziełach bywa trzymają one w napięciu nie zmierzając zbytnio do jakiejś formy, choćby połowicznego happy endu, nie licząc refleksji, których jest bez liku.
W ramach anegdoty powiem, że pierwszy raz w życiu właśnie podczas czytania tej powieści natrafiłem na "częstochowskie rymy" nie wiedząc z czym to się je. Było to dość zatrważające biorąc pod uwagę swoje pochodzenie.
Jedna z najbardziej znanych powieści niemieckiego pisarza, moim zdaniem nawet bardziej oniryczna, niż dzieła Kafki i Schulza. Mamy w niej do czynienia z człowiekiem neurotycznym w średnim wieku, urodzonym nie w tej epoce co trzeba jak to jest napisane w początkowej fazie powieści. Czy pasowałby do jakiej bądź? Tu ocena pozostaje do czytelnika. Powieść nie dla każdego,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCiekawa konstrukcja fabuły. Coś jak David Lynch ;) Momentami trudny język, ale to bardzo interesująca książka.
Ciekawa konstrukcja fabuły. Coś jak David Lynch ;) Momentami trudny język, ale to bardzo interesująca książka.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKompletnie się od tego odbiłem. Ilość powtórzeń "wilk stepowy" powala XD
Kompletnie się od tego odbiłem. Ilość powtórzeń "wilk stepowy" powala XD
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toGenialna. Frapująca; melancholijna, jeśli odnajdziemy w sobie podobieństwo do tytułowego ,,wilka stepowego". Czytając, co rusz wyławiałam jakiś ciekawy, dający do myślenia cytat. Już teraz wiem, że na pewno jeszcze do niej wrócę, nie tylko, aby ją sobie odświeżyć, ale także by zobaczyć, czy wciąż będę odbierać ją tak samo, a może dojrzę w niej coś nowego.
Genialna. Frapująca; melancholijna, jeśli odnajdziemy w sobie podobieństwo do tytułowego ,,wilka stepowego". Czytając, co rusz wyławiałam jakiś ciekawy, dający do myślenia cytat. Już teraz wiem, że na pewno jeszcze do niej wrócę, nie tylko, aby ją sobie odświeżyć, ale także by zobaczyć, czy wciąż będę odbierać ją tak samo, a może dojrzę w niej coś nowego.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDo powieści podszedłem sceptycznie, próbowałem w młodości czytać "Grę szklanych paciorków" i się mocno od niej odbiłem. Może to kwestia wieku, ale "Wilk stepowy" pojawił się w odpowiednim momencie mojego życia. Rozumiem krytykę - niespójność tekstu może męczyć, infantylność i sprzeczność niektórych rozważań filozoficznych również. Dość specyficzne, czasami dziaderskie podejście do seksualności tez można złożyć na karb czasów w których tekst powstawał. Lecz gdy przymknie się oko na te i inne rozliczne wady, można dostrzec poruszającą, skłaniającą do myślenia rozprawę nie dającą gotowych rozwiązań, bardziej zadającą pytania na które każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Na pewno nie jest to powieść dla tych którzy szukają jednej właściwej interpretacji - ja znalazłem tu coś dla siebie ale nie ma żadnej pewności, że ktoś inny nie znajdzie tam czegoś zupełnie innego a nawet sprzecznego. Jest tu krytyka indywidualizmu, społeczeństwa, burżuazji ale zaraz obok, jakby dla przekory znajdziemy fragmenty wychwalające indywidualizm, pochwałę zasad społecznych i bezpiecznego życia klasy średniej. O czym to książka? O wszystkim i o niczym. O samotności, o introspekcji, o szufladkach w które sami siebie zamykamy, o pułapkach, które życie w społeczeństwie nieustannie na nas zastawia. Przy tych wszystkich pozytywach trochę razi dziaderskie podejście do seksu i rola kobiet w tym wszystkim. Są rozpatrywane głównie w kontekście swojej seksualności - stara ciotka to szanowana dama, każda młoda kobieta to opcja seksualna i nie ma w tym temacie gradacji dla starego Harrego. Polecam lekturę każdemu, na pewno nie będziecie się nudzić.
Do powieści podszedłem sceptycznie, próbowałem w młodości czytać "Grę szklanych paciorków" i się mocno od niej odbiłem. Może to kwestia wieku, ale "Wilk stepowy" pojawił się w odpowiednim momencie mojego życia. Rozumiem krytykę - niespójność tekstu może męczyć, infantylność i sprzeczność niektórych rozważań filozoficznych również. Dość specyficzne, czasami dziaderskie...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMoje pierwsze spotkanie z autorem nie było zbyt udane - kilka lat temu Demiana uznałam za filozoficzny bełkot o niczym. Obiecałam sobie nigdy więcej nie tknąć żadnego dzieła Hessego, jednak skusiłam się na Wilka stepowego chyba głównie przez ładną okładkę i kilka ciekawych cytatów. I nie żałuję tej decyzji. Ta książka zostanie ze mną na długo, zaznaczyłam w niej mnóstwo interesujących sentencji. Wilk stepowy po prostu ze mną rezonuje. To jedna z książek mojego życia. Prawdziwa, smutna, a jednak finalnie dająca nadzieję. Zmusza do refleksji, jest jak drogowskaz - daje nadzieję :)
Moje pierwsze spotkanie z autorem nie było zbyt udane - kilka lat temu Demiana uznałam za filozoficzny bełkot o niczym. Obiecałam sobie nigdy więcej nie tknąć żadnego dzieła Hessego, jednak skusiłam się na Wilka stepowego chyba głównie przez ładną okładkę i kilka ciekawych cytatów. I nie żałuję tej decyzji. Ta książka zostanie ze mną na długo, zaznaczyłam w niej mnóstwo...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJakie to jest dobre! Książka egzystencjalna, filozoficzna, komediowa i Bóg wie jaka jeszcze. Niby w każdym są dwa wilki, a tu okazuje się, że jednak o wiele więcej.
Każdy czytelnik odnajdzie w ,,Wilku" cząstkę siebie, gwarantuję!
Jakie to jest dobre! Książka egzystencjalna, filozoficzna, komediowa i Bóg wie jaka jeszcze. Niby w każdym są dwa wilki, a tu okazuje się, że jednak o wiele więcej.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKażdy czytelnik odnajdzie w ,,Wilku" cząstkę siebie, gwarantuję!
Kiedyś bardzo mną wstrząsnęła, dziś zdaje się trochę nudna. Ale bardzo polecam osobom, które prowadzą poszukiwania egzystencjalne i tożsamościowe.
Kiedyś bardzo mną wstrząsnęła, dziś zdaje się trochę nudna. Ale bardzo polecam osobom, które prowadzą poszukiwania egzystencjalne i tożsamościowe.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka odzwierciedla słabość i wręcz chorowitość umysłu autora - i z uwagi na jej minioną popularność - miałkość szerokich mas jeśli chodzi o standardy archetypu godnego utożsamiania się. Momentami ciekawa, ale jako całość chaotyczna i raczej niegodna uwagi.
Książka odzwierciedla słabość i wręcz chorowitość umysłu autora - i z uwagi na jej minioną popularność - miałkość szerokich mas jeśli chodzi o standardy archetypu godnego utożsamiania się. Momentami ciekawa, ale jako całość chaotyczna i raczej niegodna uwagi.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to