Faust. Tragedii część pierwsza i druga

Johann Wolfgang von Goethe Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Aspra Seria: Kanon Literatury Światowej poezja
2018-01-01
poezja
2018-01-01
Andrzej Lam
Kanon Literatury Światowej

Już czytałam parę dzieł Goethego i dość późno zabrałam się za Fausta. Jest genialna, całkiem ciekawa, ale mi się strasznie dłużyła. Podziwiam talent autora, na pewno jest to książka ponadczasowa, ale dla mnie osobiście nie była wystarczająco wciągająca. Pierwszy tom jest świetny, zabawny i momentami zaskakujący. Z drugim tomem poszło mi o wiele gorzej, bo już była zawiła i...

Goethe na prawdę się postarał i widać to po Fauście, że jest dziełem pełnym i godnym uwagi ze względu na swój niepowtarzalny charakter, który także pojawił się w Królu Olch.
Na pewno także zwraca na siebie uwagę różnorodność jaka występuje w obu częściach tej tragedii i na pewno nie można powiedzieć że jest dziełem nudnym.

Książka nawet mi się podobała, fabuła nawet mnie wciągnęła na tyle, że ciężko momentami było mi się oderwać od lektury.
Jednak sposób pisania bardzo boli. Wiele razy nie miałem pojęcia, o czym w ogóle bohaterowie mówią ani co się dzieje, i musiałem się tego sam domyślić po kontekście następnych zdać.
Niestety, jednak mimo wszystko wolę książki pisane trochę bardziej...

"Faust" był moim odkryciem i dzięki niemu przekonałem się do Goethego. Już pierwsze strofy tego dramatu urzekają specyficznym mistycyzmem i gotyckim klimatem. Po "Fausta" jednakowoż prawdopodobnie nigdy bym nie sięgnął, gdyby nie "Mistrz i Małgorzata". Jest to dzieło wybitne.

Utwór wymagający, niezwykle bogaty w alegorie i symbole, a miejscami dość trudny do zrozumienia (szczególnie część druga). Niemniej, czytany uważnie, wynagradza włożony wysiłek.

Nie sięgnęłabym po nią ponownie, po latach, gdyby nie zauroczył mnie sam prolog. Oczarował, niósł mocny ładunek emocjonalny.

(…)
Nie słyszą już późniejszych moich pieśni
Ci, co pierwszymi swój poili słuch;
Przyjazny gwar już rozwiał się i prześnił,
Pierwotny odzew bezpowrotnie zgłuchł;
Pieśń moja dźwięczy w obcych tłumów cieśni,
Przed ich poklaskiem wzdryga się mój...

Dzieło życia Goethego, które dopieścił i dopracował do samego końca.
Człowiek szuka, tylko czego tak naprawdę? Wieczna chęć dążenia Fausta do nowości, wspaniałości której nawet sam Diabeł nie jest w stanie poskromić. My ludzie zawsze szukamy, chcemy odkrywać, wiecznie się zadziwiać. A może patrzymy tam gdzie nie trzeba?

Poeta stworzył genialną przypowieść o człowieku, jego obowiązkach, powołaniu, misji na Ziemi.

Faust całe swoje życie poświęcił nauce, studiował góry książek i bezskutecznie próbował znaleźć odpowiedzi na złożone pytania egzystencji. Naukowiec rozumie, że znalazł się w ślepym zaułku, ciężko jest przetrwać jego bezradność. Faust odmawiał sobie wszystkiego, nie ma rodziny ani...

Fantastyczna i intrygująca, kwintesencja romantyzmu. Myślę, że niedługo wrócę do niej ponownie.

Kolejne z dzieł, które trzeba znać by móc rozumieć literaturę (i sztukę ogółem) powstałą w wiele lat po jego wydaniu, ze względu na ogromną ilość doń nawiązań. Pierwsza część, część, wg autora 'subiektywna', jest jasna i przejrzysta, druga zaś, 'obiektywna', trochę chowa się w gąszczu nawiązań do greckiej mitologii i innych fantastycznych wydarzeń. Obie świetne, jednak...

Dyskusje

8 777