Odyseja

Czytelnik
1965-01-01
1965-01-01
Jan Parandowski
odyseja homer parandowski epos grecja proza odyseusz podróż przygoda

Okładka książki The Penguin Book of Oulipo: Queneau, Perec, Calvino and the Adventure of Form Gilbert Adair, Michèle Audin, Richard Beard, Valérie Beaudouin, Marcel Bénabou, Christian Bök, Jorge Luis Borges, Joe Brainard, Christine Brooke-Rose, Lee Ann Brown, Italo Calvino, François Caradec, Jacques Carelman, Lewis Carroll, Inger Cristensen, Robert Desnos, Frédéric Forte, Thieri Foulc, Paul Fournel, Aline Gagnaire, Anne Garréta, Michelle Grangaud, Paul Griffiths, Lyn Hejinian, George Herbert, Homer, Alfred Jarry, Tom Jenks, Jacques Jouet, François Le Lionnais, Hervé Le Tellier, Étienne Lécroart, Édouard Levé, Richard Long, Lukrecjusz, Jackson Mac Low, Matt Madden, Harry Mathews, Bernadette Mayer, Michèle Métail, Christopher Middleton, Ian Monk, Philippe Mouchès, Harryette Mullen, M. NourbeSe Philip, Alice Oswald, Jeremy Over, Oskar Pastior, Georges Perec, Raymond Queneau, François Rabelais, Dan Rhodes, Lily Robert-Foley, Jacques Roubaud, Raymond Roussel, Olivier Salon, Christopher Smart, Juliana Spahr, Jonathan Swift, Philip Terry, Stefan Themerson, René Van Valckenborch, Henry Vassall-Fox, Hugo Vernier, Yin Zhongkan
The Penguin Bo... Gilbert Adair, Mich...
Okładka książki Pure Pagan: Seven Centuries of Greek Poems and Fragments Alkajos, Archiloch, Arystofanes, Homer, Meleager z Gadary, Burton Raffel, Safona, Sofokles, Symonides z Keos
Pure Pagan: S... Alkajos, Archiloch,...

Druga biblia Greków obok Iliady, posiada znacznie bardziej przystępną formą, nie wiem czy to zasługa Parandowskiego, czy ogólnie sama w sobie ma ją taką - można spokojnie czytać bez większego skupienia, czując jakby się czytało najprozaiczniejszą dobrą powieść, pomimo że proszę państwa dzieło to wraz z Iliadą dźwiga niezwykle odpowiedzialne określenie - podstawy europejskiej kultury.

Przekład Chodkowskiego sprawia, że się to świetnie czyta. Jego język pozwala się naprawdę zbliżyć do tekstu, a wydaje mi się, że tłumacz nie stara się tych czasów hańby i chwały ani postawić na piedestale, ani stracić w otchłań plugastwa I barbarzyństwa.

"Iliadę" uwielbiam, do "Odysei" nie mogę się przekonać... Może dlatego, że nie lubię Odyseusza?

Natomiast tego audiobooka słucha się bardzo przyjemnie. Nagranie dobrze zrobione, duży talent lektora. Lubię klasykę w takim wydaniu.

Na półkach: , , , , , , ,

Poetycka pochwała wojny, która urasta do rangi sztuki. Zabijanie jest przedstawiane z takim pietyzmem, namaszczeniem i poetycką egzaltacją, jakby opiewane były czyny o najwyższych walorach etycznych i estetycznych. Groty strzał, włóczni i ostrza mieczy pięknie przebijają się przez poszczególne warstwy pancerza, zbroi i tarczy, by zatopić się we wnętrznościach wroga lub rozpłatać jego brzuch albo roztrzaskać głowę, by krew lub mózg efektownie bryzgała dookoła. Oczywiście zgodnie z mitologią antyczną nad wszystkim mają władzę bogowie, a ludzie są tylko bezwiednymi marionetkami w ich rękach. Kuriozalne jest to, że chociaż bóstwa determinują czyny człowieka, potem pociągają ich za nie do odpowiedzialności. Ciekawe, że to właśnie w "Odysei" a nie w "Iliadzie" dowiadujemy się o podstępnym zdobyciu Troi posługując się drewnianym koniem.

Niezależnie od tego kto to czyta. Czy ty sam, czy lektor, kiedy słuchasz książki w formie audiobooka. A tę formę przekazu właśnie tym razem wybrałam, tak przy Iliadzie jak i przy Odysei. To zawsze treść jest najważniejsza. A ta niewątpliwie jest dziełem sztuki literackiej.
𝐖𝐀𝐑𝐓𝐎 𝐂𝐙𝐘𝐓𝐀Ć 𝐓𝐔𝐃𝐙𝐈𝐄Ż 𝐒Ł𝐔𝐂𝐇𝐀Ć 𝐊𝐋𝐀𝐒𝐘𝐊𝐈 !

𝐖𝐀𝐑𝐓𝐎 𝐂𝐙𝐘𝐓𝐀Ć 𝐓𝐔𝐃𝐙𝐈𝐄Ż 𝐒Ł𝐔𝐂𝐇𝐀Ć 𝐊𝐋𝐀𝐒𝐘𝐊𝐈 !

Od "Odysei" wolę "Iliadę", bo większy tam i rozmach fabularny, jak i językowy, ale i tu czytelnik znajdzie niezwykłe perełki, czyli porównania homeryckie starczające za samodzielne utwory. Dobrze jest regularnie wracać do tego eposu, żeby zanurzyć się w świecie myśli, które ukształtowały naszą cywilizację.

Homer – Odyseja (VIII w. p.n.e.) (10)

Homer – Odyseja (VIII w. p.n.e.) (10)

W odróżnieniu od "Iliady" sięgnąłem po wersję Jana Parandowskiego napisaną prozą. Historia powrotu do domu Odyseusza, króla Itaki, na którego czeka wierna żona Penelopa i nie widziany nigdy a już dorosły syn, Telemach, nie była dla mnie zaskoczeniem. Znałem całą fabułę (jedynie okoliczności i postacie epizodyczne były dla mnie nowością),a jednak nie tego się spodziewałem. Losy bohatera czytelnik poznaje z jego własnej opowieści już pod koniec tułaczki lub z relacji osób przepytywanych przez szukającego ojca Telemacha. To zaledwie 50 dni kończących 20 lat nieobecności Odyseusza w domu. Jest tu wszystko, co porządny epos zawierać powinien, a forma prozatorska nic nie odbiera temu wspaniałemu utworowi. Z przyjemnością czytałem o przygodach, niebezpieczeństwach i zmyślnych fotelach, dzięki którym Odys w końcu zawitał do swej Itaki. Znajdziemy tu nie tylko syreny wabiące śpiewem, Feaków i Lotofagów, piękna Kirke czy potwornego Kiklopa o jednym oku, Scyllę i Charybdę napadające na okręty. Z "Odysei" dowiedziałem się również o losach Troi po pogrzebie Hektora...

Niezmiennie polecam!

Klasyk klasyków!

Klasyk klasyków!

Po wygranej wojnie trojańskiej, król Odyseusz wyrusza do ojczystej Itaki. Dziesięć lat zmagań a wszystko to opisane w 24 wspaniale napisanych pieśniach.

• Lektury
  • Klasyka