Dziady

Kolorowa Klasyka
Greg
2018-01-01
1900-01-01

Co prawda przeczytałem tylko część 2, bo takowa była wymagana w szkole, ale i tak uważam, że jest to jedna z lepszych jak nie najlepsza lektura szkolna jaką czytałem.

cudowne

Klasyka, ale tylko II część warta przeczytania i kilkukrotnego powrotu.

Z twórczością Mickiewicza każdy z nas styka się od dziecka. Jesteśmy zaznajamiani z nią na każdym etapie obligatoryjnej edukacji. Ile jednak z niej wyniesiemy, to już zależy tylko od nas, ale myślę, że nie popełnię wielkiego grzechu pisząc, iż wynosimy niewiele, rzec by można bardzo mało, a jeszcze mniej jest tych, którzy dzieła mickiewiczowskie lubią, rozumieją i cenią....

W szkole omawianie "Dziadów" było dość nużące i wyczerpujące, ale po zapoznaniu się z tym wybitnym dziełem literatury romantycznej ponownie, tym razem bez przymusu, z czystym sumieniem mogę tę książkę polecić każdemu, chociaż wartości w niej przedstawione trochę się już zestarzały i straciły na uniwersalności.

W mojej szkole zawsze dochodziło do dyskusji pt. który pisarz ze słynnej triady wieszczów zasługuje na największą chwałę? Ja wybierałam Mickiewicza i wybór ten nigdy się nie zmieni. W okolicach listopada niezmiennie wracam do adekwatnej lektury, czyli do "Dziadów". Dwa dni temu natomiast, na kanale TVP1 można było obejrzeć spektakl emitowany przez Teatr Telewizji....

Zawsze do tej lektury wracam w listopadzie ma klimat .

Na półkach: , , , , ,

Lubię bardzo część II i IV, do III mam mieszane uczucia, ale na pewno jest to utwór dla mnie dużo ciekawszy od Pana Tadeusza. Paradoksalnie modliłam się o to, by Dziadów nie było na maturze, a zamiast nich dali Tadka XD

Klasyka romantycznego gatunku. Lektura obowiązkowa! A jeśli ktoś miałby dylemat pomiędzy "Dziadami" a "Panem Tadeuszem" to zdecydowanie "Dziady" proszę czytać! Choć najlepiej obydwie pozycje ;)

Dziady to przykład niezwykłej książki i niezrównanego mistrzostwa Adama Mickiewicza.

Niby jest mocno niespójna i momentami nie wiadomo, o czym ta książka opowiada. Raz jakieś dziwaczne rytuały, a raz ciężar carskiej niewoli. A mimo to nie można oprzeć się zachwytowi nad tymi wersami.

30 560
    4 128