rozwińzwiń

Kandyd

Okładka książki Kandyd Voltaire
Okładka książki Kandyd
Voltaire Wydawnictwo: Siedmioróg Seria: Lektura szkolna [Zielona Sowa] filozofia, etyka
filozofia, etyka
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Książka o nieprzewidywalności, etapowości życia. Mówiąca też o tym, że jeśli w którymś momencie życia staniemy się wielcy lub posiądziemy wszelkie skarby, to prędzej czy później to przeminie. Lepiej więc cieszyć się z rzeczy małych, ale własnymi siłami wypracowanymi, ponieważ one dadzą nam największe spełnienie i odsuną nas od problemów otaczającego nas świata, wszelkich nieszczęść i nędzy. Dlatego dbanie o swój ogródek pod koniec książki ma tak duże znaczenie.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Donatien Alphonse François de Sade poszedł krok dalej w opisywaniu kondycji ludzkiej. ;)

Powiastka tak bardzo absurdalna że aż zabawna. Szybko i przyjemnie się to czyta, choć te parę rozdziałów we Francji i Florencji była nudna.

Świetna zabawa dla ludzi zainteresowanych epoką, mentalnością owych czasów i filozofią. Polecam szczególnie historykom lub fanom historii XVIII wieku. Nie wszystkich rozśmieszy, dla mnie jednak strzał w dziesiątkę. Dodatkowo na plus schematyczne odniesienie do Grimmelshausena.

Tak absurdalne i karykaturalne, że aż zabawne mimo całego tego okrucieństwa wylewającego się z kart.

Pana poglądy są wstrętne, ale oddałbym życie, by mógł je pan wygłaszać.
- Voltaire

Pana poglądy są wstrętne, ale oddałbym życie, by mógł je pan wygłaszać.
- Voltaire

Dobra.

Dobra.

Ten pozytywizm poraża i wzbudza zazdrość.

Ten pozytywizm poraża i wzbudza zazdrość.

Kandyd to krytyka feudalnego porządku. Perypetie arystokratycznego wychowanka po tym jak utracił swój status. Powieść to komediowa jednak dziś już nie za bardzo śmieszy. Cały tamten świat poszedł w zapomnienie.

Fabuła jest niczego sobie, jednak jest zbyt skondensowana. Niemal całe bujne życie głównego bohatera zamknięto w formie krótkiej powiastki.

genialne

genialne