Kandyd

- Tytuł oryginału:
- Candide, ou l'Optimisme
- Data wydania:
- 2018-01-08
- Data 1. wyd. pol.:
- 1947-01-01
- Liczba stron:
- 122
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377916889
- Tłumacz:
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Wydawnictwo:
- Siedmioróg
- Tytuł oryginału:
- Candide, ou l'Optimisme
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2018-01-08
- Liczba stron:
- 122
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377916889
- Tłumacz:
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Seria:
- Lektura szkolna [Zielona Sowa]
- Inne
Kandyd, czyli optymizm jest satyryczną powiastką filozoficzną napisaną przez Woltera, wybitnego przedstawiciela francuskiego Oświecenia. Powiastka charakteryzuje się szybką narracją i pełną zaskakujących zwrotów akcją parodiującą powieści przygodowe swojej epoki. Oparta częściowo na faktach historycznych, nie stroni od fantastycznych opisów i nieprawdopodobnych wydarzeń. Problematyka powiastki dotyczy losów Kandyda, młodego bohatera wychowanego przez preceptora Panglossa w duchu leibnizowskiej filozofii optymizmu. Na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, wychowany w cieplarnianych warunkach Kandyd zostaje wygnany ze swojej ojczyzny i tuła się po świecie, gdzie czekają na niego doświadczenia, wystawiające raz po raz na próbę jego wiarę w dobroć ludzi i świata. Barwne przygody bohatera są dla Woltera pretekstem do poruszenia najważniejszych problemów filozoficznych epoki Oświecenia, przede wszystkim pytania o zło i o receptę na życie szczęśliwe. w zderzeniu z ustaloną racjonalnie wiedzą o życiu.
Kandyd, wydany po raz pierwszy w 1759 roku, okazał się ogromnym sukcesem wydawniczym, wywołując równocześnie międzynarodowy skandal i ściągając na siebie w wielu krajach cenzurę. Do dzisiaj uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł literatury światowej.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 2 969
- 870
- 366
- 99
- 68
- 52
- 42
- 21
- 19
- 19
Cytaty
- Co to takiego "optymizm"? - spytał Kakambo.
- Ach - odparł Kandyd - to obłęd dowodzenia, że wszystko jest dobrze, kiedy nam się dzi...
Głupcy podziwiają wszystko u autora z reputacją. Ja czytam dla siebie; lubię jedynie to, co mnie trafia do smaku.
Praca oddala od nas trzy wielkie niedole: nudę, występek i ubóstwo.
Opinie [110]
Kandyd jest młodzieńcem, o którym można powiedzieć dwie prawdy: ma pecha i jest naiwny. Został ukształtowany przez filozofa Panglossa, który powiedział, iż ten świat jest "najlepszym ze światów", co odnosi się do poglądów żyjącego w XVII w. Gottfrieda Wilhelma Leibniza. Swoje tezy opierał na przekonaniu o wartości jednostki i jej prawa do decydowania o sobie. Takie...
więcejTo była wspaniała i pouczająca wyprawa. W poszukiwaniu harmonii przemierzyłem świat pełen dysputy nad wolną wolą i koniecznością. Być może nie odkryłem krainy najlepszej z możliwych, jednak potwierdziło się przy tym stare powiedzenie, według którego podróże kształcą. Przesiąknięta duchem filozofii powiastka dała mi możliwość obcowania z osobliwościami umysłu Woltera....
więcej6,5/10
więcejNie wiem jak to ta niezbyt poważna powiastka filozoficzna mogła stanowić poważny argument w poważnej dyskusji filozoficznej pomiędzy Wolterem a Rousseau, ludźmi należących do najtęższych umysłów epoki Oświecenia. Bo co ta fikcyjna opowieść, wypełniona niesamowitymi zwrotami akcji, splotami wydarzeń i cudownymi ocaleniami miała udowadniać? Mimo tego oraz wielu innych...
Książka napisana w bardzo chaotyczny sposób, jednak przyjemnie mi się ją czytało. Zraziła mnie naiwność głównego bohatera, który ufał dosłownie każdemu, mimo iż wiele razy został okradziony, oszukany itp. Fabuła dość ciekawa, jednak stereotypy i traktowanie Kunegundy jak przedmiotu mnie pokonało, więc nie mogę postawić wyższej oceny. Jednak jest to ciekawa pozycja, polecam.
Pokaż mimo toTo moje drugie spotkanie z ,,Kandydem" i niestety wciąż nie rozumiem fenomenu tej książki. Dla mnie była nudna w odbiorze.
Pokaż mimo toa myślałem, że Dyzma i Szwejk to były Oryginały ...
Pokaż mimo toJako osoba, która miała z Wolterem do czynienia wyłącznie w podręcznikach muszę powiedzieć, że zostałem bardzo mile zaskoczony. Od samej pierwszej strony zostałem uderzony niespodziewanym humorem i wartką fabułą pełną satyry na ludzką dumę, na autorytety, i przede wszystkim na filozofię Leibniza, i ogółem. Wątek ten podsumowuje całkiem trafnie pewien przesadnie...
więcejNapisana niezwykle lekko opowieść o tym dlaczego każdy z nas powinien skupić się na "kultywowaniu własnego ogrodu". Książka na pewno zapada w pamięć. Będąc jednak przyzwyczajonym do literatury XX wiecznej, nie byłem w stanie w pełni się zaangażować się w świat przedstawiony. Akcja jest niewątpliwie ciekawa, brakuje mi jednak momentów introspektywnych, a przez ich brak...
więcej"Kandyd" Woltera jest satyrą na szaleństwo optymizmu, jest też odzwierciedleniem niezmiennej niechęci Woltera do potężnych reżimów religijnych i wyniosłości francuskiej szlachty. Autorowi udaje się skrytykować optymizm, przełamując przekonanie Kandyda, że żyje w „najlepszym ze wszystkich możliwych światów”.
Pokaż mimo toOpowieść filozoficzna ukazująca, krytykująca, niejako ironizująca ludzkie poglądy. Wnosi ona wiele przemyśleń co do naszych wierzeń i celów, które chcemy udowodnić nie tylko innym, ale też i sobie. Każdy z nas bowiem kryje w sobie oblicze którego nie zna nawet ona sam.
Pokaż mimo to